Treść zadania
Autor: Remiqius Dodano: 4.6.2013 (23:05)
Referaty z Polskiego:
Czy przeciętny człowiek musi żyć dla jakiejs wznioslej idei czy wystarczy jak: rodzina wiara uczciwość- Ludzie bezdomni" S.Żeromskiego
2. Czy Dulscy sa wsrod nas??
3. Czy kara jaka wymierzyla wies Jagnie byla sprawiedliwa wobec czynow ktorych sie dopuściła?- Chlopi Reymonta.
Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.
Najlepsze rozwiązanie
Rozwiązania
Podobne zadania
NA JUTRO PROSZE MUSI BYC!! na 7.30 rano Przedmiot: Język polski / Liceum | 1 rozwiązanie | autor: beat4s 11.6.2010 (22:50) |
BAJKA DLA DZIECI z wadami rąk. Bajka musi poruszać tematykę wad rąk poprzez Przedmiot: Język polski / Liceum | 1 rozwiązanie | autor: pawelcw17 5.12.2010 (21:17) |
referaty :1. Pochodzenie jezyka polskiego. 2. Zabytki jezyka polskiego. 3. Przedmiot: Język polski / Liceum | 1 rozwiązanie | autor: siosia25 25.4.2012 (21:57) |
Omów problematyke " Wesela" Wyspiańskiego. Wypracowanie musi być Przedmiot: Język polski / Liceum | 1 rozwiązanie | autor: meryk1010 30.5.2013 (09:35) |
Podobne materiały
Przydatność 60% Referaty
Zanieczyszczenia wód naturalnych w przyrodzie i sposoby uzdatniania wody pitnej Woda to życie. Jej wpływ na ludzi i otoczenie jest ogromne, a bez niej nie byłoby na ziemi życia. Jest ona wykorzystywana do różnych celów m.in. do mycia, prania, czyszczenia, bezpośredniego spożycia, itp. Wszechstronne możliwości wód są wykorzystywane w przemyśle (do produkcji energii...
Przydatność 70% Kosmetologia- referaty
referaty
Przydatność 50% W jakiej szkole chciałbym pracować?
Moim zdaniem nie zacznę dążyć do zamierzonego celu czyli idealnej szkoły, jeżeli nie postawię przed sobą zasadniczego pytania: w jakiej szkole są zdrowe relacje pomiędzy ucznami, a nauczycielami? Szkoła, w której chciałbym pracować, powinna się znajdować w centrum miasta, ponieważ potencjalnie to właśnie w nim uczniowie jako dorośli będą stawać przed odpowiedzialnymi...
Przydatność 50% Polityka przemysłowa i strukturalna - referaty z przedmiotu polityka ekonomiczna państwa
załącznik
Przydatność 80% Referaty socjologia- ,,Naród" i ,,Państwo i partie polityczne"
NARÓD 1.Definicja narodu Naród to trwała wspólnota ludzka wytworzona na podstawie wspólnych losów historycznych, kultury, języka, terytorium i życia ekonomicznego, świadoma własnej odrębności spośród innych narodów. Naród łączy dziedzictwo kulturowe (np. stosunek do ważnych wydarzeń takich jak chrzest Polski, bitwa pod Grunwaldem, ważnych osób np. Kościuszko, Kopernik)....
0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań
1 1
malgola 5.6.2013 (12:29)
Nawiązując do pytania czy przeciętny człowiek musi żyć dla jakieś wzniosłej idei według mojej opinii zdanie jest podzielone.
Nie ma nic zdrożnego dla życia w domowym zaciszu z dala od wzniosłych idei i poświęceń .
Jeżeli zwykły Kowalski nie widzi się w roli społecznika i ideowca ,a najważniejsza jest dla niego wiara i rodzina to życie jego nie jest pozbawione sensu on tak naprawdę postawił na spokojne,bez konfliktowe życie ,ważne jest że uczciwe i tym zasługuje na szacunek społeczny.
W drugim przykładzie mamy do czynienia z człowiekiem któremu przyświeca jakaś idea i w tym przypadku nie ma nic złego.
Społeczeństwu potrzebni są tacy ludzie ,choć nie zawsze jest przez nie doceniane.
W powieści "Ludzie bezdomni" zagadnienie to jest szerzej ukazane.
Główny bohater dr Judym rezygnuje z miłości ze szczęścia rodzinnego na rzecz pomocy ludziom biednym.
W powieści poznajemy morze nędzy,bezmiar krzywdy,brudu i chorób.Do walki z tymi '''zmorami" staje jeden człowiek i oznajmia że rezygnuje z życia osobistego i miłości ,bo czuje że może zniszczyć tę nędzę.
Poświęci się bez reszty,odda sprawie wszystkie swe siły czy taka postawa nie czyniła z niego bohatera?
Przecież to co robił jest piękne ,pełne podziwu ,szlachetne. To wyraz siły tego bohatera.
W dzisiejszych czasach też zdarzają tacy ludzie jak dr Judym szlachetni,walczący w imię jakieś idei,ale jest ich co raz mniej,a po śmierci takiego bohatera efekty jego pracy często idą na marne dlaczego?
Bo takich ludzi jest za mało ,a społeczeństwo ich nie docenia i zamiast pomagać niszczy.
Wśród obecnego społeczeństwa częściej możemy zauważyć ludzi z" syndromem Dulskich"
Co takiego "syndrom Dulskich"?- Na przykładzie Dulskiej i jej rodziny Zapolska przeprowadziła krytykę mieszczaństwa.
Krytyka ma szerokie odniesienie do ludzi w dzisiejszych czasach.
Wymierzona jest ona przeciwko takim cechom jak:moralne zakłamanie,skąpstwo,egoizm,pogarda dla drugiego człowieka tylko za to że pochodzi z niższej warstwy społecznej,oraz prymitywizm umysłowy.
Cz są tacy ludzie wśród nas ?
Oczywiście wystarczy włączyć w domu telewizor w którym aż się roi od różnych reportaży na temat wyzysku ludzi przez drugich i to w sposób przekraczający wszelkie walory moralne.
Dzisiejsze czasy jest pogonią za pieniądzem nie ważne jak je zarobimy ważne jest ile.
Majątek nie zawsze idzie w parze z wykształceniem i wiedzą,często widzimy takiego dorobkiewicza ,który rozumy pozjadał,ale tak naprawdę nic mądrego do powiedzenia nie posiada.
Ludzie tacy noszą na co dzień maskę przed społeczeństwem uchodzą za wszelkie ideały cnót i prawa a w rzeczywistości są to tylko pozory które zostały zatuszowane w domowym zaciszu.,lub jakaś afera,skandal utajniona po przez znajomości ludzi postawionych .Czyli jest morał pieniądz nie zawsze idzie w parze z mądrością.
Jeżeli chodzi o ostatnie pytanie czy kara wymierzona Jagnie była sprawiedliwa?
To tak jak w pierwszym zagadnieniu zdanie jest podzielone.
W powieści W.Reymonta główna bohaterka Jagna pochodzi z średni zamożnej rodziny.
Jej atrybutem jest wielka uroda,która przynosi jej miano najpiękniejszej dziewki we wsi.
Za namową matki wychodzi za mąż za Macieja -podstarzałego wdowca,najbogatszego chłopa we wsi co jej imponuje.Ale po ślubie Jagna nie zamierza rezygnować z swego stylu życia.
Jagna potrzebuje miłości i obecności mężczyzny,którego mogłaby kochać,dlatego wdaje się w romans z swym pasierbem Antkiem,staje się nie wierną żoną czyni to zgorszenie u mieszkańców wsi.
Swe pożądanie ulokowała także w osobie kleryka Jasia,a w końcu szuka pocieszenia u wójta.
Jagna to dziecko natury żyje marzeniami i tęsknotami ,ale jest uzdolniona i wrażliwa,słucha muzyki i opowieści Rocha wyraźnie się odcina od społeczności wiejskiej co nie podoba się innym,dlatego ludzie w końcu ją odrzucą.Jagna tak naprawdę nie dba o majątek,bogactwo,ziemię ona żyje swoim wewnętrznym życiem,czy swą postawą zasłużyła na taką karę?
W sensie moralnym tak bo wdaje się w romans najpierw z żonatym mężczyzną,później z osobą duchowną i jednocześnie młodą i nie doświadczoną na koniec z wójtem.
Kara może wydawać się słuszna i dlatego została wypędzona ze wsi.
Z drugiej strony dziewczyna była młoda,wrażliwa,dobra ,płynęła swoim nurtem przez życie,jest odmienna ,ale nie szkodliwa i przede wszystkim ufna i właśnie ta ufność ją zgubiła.
Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie