Treść zadania

Ewelaazbw

Wolna i zniewolona,w marzeniach i w rzeczywistosci,ale zawsze Polska.Przedstaw funkcjonowanie motywu ojczyzny w wybranych utworach literackich.

z góry dzieki ! :))

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Po raz pierwszy motyw polski pojawił się w literaturze polskiej w odrodzeniu. Literaci XVI wieku z niepokojem spoglądali na zmiany, jakie dokonywały się w Rzeczpospolitej. XVI wiek historycy określają mianem "złotego wieku", ze względu na duży wzrosty gospodarczy oraz wzrost znaczenia Polski na arenie międzynarodowej. Jednak polityka wewnętrzna napawała coraz większym niepokojem. Szlachta otrzymywała od władców coraz więcej przywilejów, co doprowadziło do znacznego osłabienia władzy królewskiej. Król na wiele decyzji nie miał faktycznego wpływu. Szlachta natomiast często realizowała własne interesy zapominając o dobru całego państwa. Powszechne stało się stosowanie prawa "liberum veto" i zrywanie sejmików. Pisarze renesansu w istnieniu demokracji szlacheckiej dostrzegali zagrożenie dla dalszych losów państwa. Dlatego byli zdania, że Rzeczpospolitą należy zreformować. W swoich dziełach proponowali zatem szereg zmian, które zgodnie z ideami humanizmu miały przyczynić się do poprawy losów jednostki a poprzez to losów całego społeczeństwa. Temat ojczyzny poruszany był w utworach stricte literackich i w pierwszych dziełach publicystycznych. Dla pisarzy renesansu niezwykle ważne było dobro ojczyzny.Jednym z najważniejszych dzieł renesansowej publicystki jest z pewnością O poprawie Rzeczypospolitej Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
    Do czołowych twórców literatury romantycznej, którzy poruszali w swej twórczości motyw ojczyzny należeli przede wszystkim: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki a także Zygmunt Krasiński.
    Adam Mickiewicz uważał, że gnębiona Polska jest podobna do Chrystusa, który umiera na krzyżu. Cierpienia Polski, podobnie jak cierpienia Jezusa mają wyzwolić również inne narody.
    Ta idea mesjanizmu zawarta w Dziadach a powtórzona w Księgach narodu i pielgrzymstwa polskiego wywarła olbrzymi wpływ na świadomość Polaków. Słowacki przeciwstawił się tej koncepcji, postulując w jej miejsce ideę winkerliedyzmu. Winkerlied, legendarny szwajcarski bohater poświęcił swoje życie, aby ochronić swoich towarzyszy. Polska według Słowackiego jest właśnie Winkerliedem, który poprzez swoje cierpienia umożliwia walkę innym narodom. Jeszcze inną koncepcję zaproponował Zygmunt Krasiński w Nie - boskiej komedii.
    Literatura niezmiernie często porusza motyw Polski,ojczyzny, o czym świadczą zaprezentowane przeze mnie przykłady.

Rozwiązania

Podobne materiały

Przydatność 80% „Wolna i zniewolona, w marzeniach i w rzeczywistości, ale wasze Polska. Przedstaw funkcjonowanie motywu ojczyzny w wybranych utworach literackich.”

Stosunek do ojczyzny dla każdego z nas jest sprawą indywidualną. Jestem pewien, że dla wielu ludzi, a zwłaszcza młodszych pokoleń, poczucie patriotyzmu jest zupełnie obce, w większości znają to pojęcie tylko z utworów literackich. Motyw ojczyzny zaczął pojawiać się w literaturze Polskiej od czasu średniowiecza. Powodem było umacniającą świadomością narodową...

Przydatność 50% Jednostka wolna i zniewolona. Jakie jest miejsce obywatela w systemie demokratycznym, a jakie w totalitarnym?

Jednostka wolna i zniewolona. Jakie jest miejsce obywatela w systemie demokratycznym, a jakie w totalitarnym? Wolność jest pojęciem wieloznacznym. Można ją rozważać w wielu aspektach, ja w swojej pracy postaram się omówić m.in. wolność w sferze społeczno-państwowej w systemach demokratycznym i totalitarnym. Demokracja jest formą ustroju państwa, w której...

Przydatność 75% „Jednostka wolna i zniewolona. Jakie jest miejsce obywatela w systemie demokratycznym, a jakie w totalitarnym? Wypowiedz uzasadnij.”

Na swiecie istnieje wiele systemow politycznych i ustrojowych, poczawszy od tak klasycznych i powszechnie znanych jak monarchia, przez znane nam (lecz najczesciej mocno powierzchownie) jak emirat czy republika islamska, az do tworow kompletnie ekstremalnych i wypaczonych, typu: anarchia, komunizm, dyktatura czy faszyzm. Jednymi z najczesciej powielanych systemow na przestrzeni ostatniego...

Przydatność 50% Wolna elekcja

Wolna elekcja w Polsce. Elekcja (łac. electio)- wybór na jakieś stanowisko lub urząd; powoływane w drodze obioru dostojników świeckich lub duchownych oraz monarchów. W dawnej Polsce potwierdzone elekcją było powołanie 1386 na tron polski Władysława Jagiełły, ale do czasu wymarcia Jagiellonów (1572) elekcja była tylko zatwierdzeniem członka dynastii panującej. Dopiero...

Przydatność 50% O marzeniach i wyobraźni...

Szara ulica. Szarzy ludzie. Brnąc wśród obywateli Paryża napotkamy wielu obcokrajowców. Nas zainteresuje jedynie para biznesmenów. Nie znają się, choć obaj przybyli do stolicy Francji w podobnym celu. Giełdowy ranek. Mr Smith i herr Shulz podążają szybkim krokiem w tym samym kierunku. Tą samą drogą. Tak blisko, a tak daleko. Herr Shulz minąl właśnie wieże Eiffel. Nie...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji