Treść zadania

daria8894

Obok nieruchomego obserwatora przejeźdza samochód z prędkością V1=144 km/h, który cały czas trąbi.Obserwator słyszy zmianę wysokości tonu klaksonu w chwili mijania go przez samochód. o ile procent zmieniła sie wysokość słyszanego tonu w stosunku do rzeczywistej wysokości tonu klaksonu?.Prędkość dźwięku w powietrzu v=340m/s.


Prosze o pomoc potrzebuje to na czwartek :). Dziękuję z góry ;).

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 2 0

    Dane:
    v1 = 144 km/h = 40 m/s - prędkość samochodu, przeliczamy na m/s
    v = 340 m/s - prędkość dźwięku

    Stosujemy wzór na efekt Dopplera dla przypadku nieruchomego obserwatora i ruchomego źródła. Ten wzór wygląda tak:

    f = f_z\frac{v}{v\pm v_1}

    gdzie:
    fz - rzeczywista częstotliwość (wysokość) tonu,
    f - częstotliwość odbierana przez obserwatora.
    Znak PLUS w mianowniku stosujemy, gdy źródło się oddala (częstotliwość maleje), znak MINUS - gdy źródło się przybliża. W zadaniu nie jest powiedziane, który przypadek zachodzi, policzymy oba.

    Na początek podzielmy obie strony równania przez fz, bo nie znamy częstotliwości źródła, a do obliczenia procentów wystarczy znać stosunek f / fz. Dostajemy:

    \frac{f}{f_z} = \frac{v}{v\pm v_1}

    Podstawiamy dane z zadania do prawej strony tego równania. Trzeba pamiętać o zamianie km/h na m/s, zrobiliśmy to w danych zadania (dzieli się km/h przez 3,6 i dostaje m/s).

    1) Gdy źródło się zbliża, MINUS w mianowniku)

    f / fz = 340 / (340 - 40) = około 1, 13

    Słyszalna częstotliwość to 1,13 częstotliwości rzeczywistej.
    Czyli częstotliwość wzrosła o 1,13 - 1 = 0,13 co stanowi 13%.

    2) Gdy źródło się oddala, PLUS w mianowniku)

    f / fz = 340 / (340 + 40) = około 0,89

    Słyszalna częstotliwość to 0,89 częstotliwości rzeczywistej.
    Czyli częstotliwość zmalała o 1 - 0,89 = 0,11 co stanowi 11%.

Rozwiązania

Podobne zadania

2010 Z nieruchomej łódki pływającej obok pomostu wyskoczył chłopiec z Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: 2010 7.4.2010 (10:14)
kot3 Z nieruchomej łódki unoszącej się na wodzie obok pomostu wskakuje Maciek z Przedmiot: Fizyka / Liceum 2 rozwiązania autor: kot3 30.1.2011 (13:15)
ramis15 W odległości 1068 metrów od obserwatora uderzono młotkiem w szynę Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: ramis15 13.3.2011 (12:12)
kozaczka332 Jeśli obserwator zbliża się ze stałą szybkością do nieruchomego Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: kozaczka332 15.12.2011 (22:24)
~Achimek Mały walec o promieniu R toczy się wokół dużego nieruchomego walca o Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: ~Achimek 22.3.2012 (23:31)

Podobne materiały

Przydatność 100% Dzień 27 grudnia 1918 w Poznaniu oczami obserwatora.

Dzień 27 grudnia 1918r w Poznaniu Relacja obserwatora wydarzeń Zanim chwyciliśmy za broń, przeciwstawialiśmy się pruskiemu zaborcy i jego akcji germanizacji ziem polskich organizując się w celu wykupienia ziem z niemieckich rąk, tworząc polskie przedsiębiorstwa jak zakład Hipolita Cegielskiego, zakładając polskie banki, czytelnie, biblioteki, teatry. My Wielkopolanie...

Przydatność 80% Dobro i zło muszą istnieć obok siebie.

„I stworzył Bóg światłość, i zobaczył, że jest dobra. I oddzielił ją od ciemności, która nie była dobra. A potem nastał dzień szósty i powstał człowiek - stworzenie ziemskie, ale obdarzone pierwiastkiem boskim, posiadające wolną wolę.” Dobro i zło to dwa nierozłącznie, równoważące się elementy trwania, a między nimi po cienkiej linii stąpa niepewnie...

Przydatność 75% Czy obok miłości musi stać zazdrość?

Zazdrość nie powinna mieć miejsca w związkach międzyludzkich. Powinny sie one opierać na wzajemnym zaufaniu partnerów. Często słyszymy o rozpadach małżeństw przez bezpodstawną zazdrość męża czy żony. Biblia w jednym z psalmów oznajmia, że prawdziwa miłość nie jest zazdrosna. Uważam to za prawdę. Wyobraźmy sobie zazdrosnego męża, który bez przerwy kontroluje...

Przydatność 60% Dobro i zło musza istnieć obok siebie a człowiek musi dokonać wyboru.

Jak rozumiesz słowa Mahatmy Ghandiego. Oprzyj się na poznanych tekstach literackich. WSTĘP Dobro i zło. Biel i czerń. Prawda i fałsz. W pierwszej chwili wydają się te pojęcia przeciwieństwami, ale gdy się głębiej nad tym zastanowimy, dochodzimy do wniosku, że tak naprawdę są bardzo do siebie podobne. Dlaczego? Ponieważ wszystkie one są wartościami względnymi,...

Przydatność 100% Dobro i zło muszą istnieć obok siebie, a człowiek powinien dokonywać wyboru

Kiedy słucham radia, oglądam telewizję, czytam gazety, odnoszę wrażenie, że na świecie dzieje się coraz gorzej. Skąd te smutne wnioski? Morderstwa, napady, rozboje i kradzieże to już nasza codzienność. Kiedy próbuje się osądzić winnych, dochodzi do wypadku, który pozwala myśleć, że nie ma już żadnej możliwości ochrony przed bandytami. Atak oskarżonych na sędziów i...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji