Treść zadania

~swoboda

,,chłopi,, jako epopeja z życia wsi ,dlaczego ,,chłopi,, są epopeją i jak ukazują wieś polską 19ego wieku... z góry dziekuje za pomoc :)

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Rozwiązania

  • userphoto

    Chłopi są epopeja, ponieważ jest to utwór epicki, bardzo obszerny, składa się z kilku tomów. Ponadto opisuje czynny bohaterskie na tle historycznym.Ukazuje także dzieje wsi na tle narodowym, a także ciąg wydarzeń.
    Wieś:
    -opisane prace w gospodarstwie
    -warunki ślubu( ścięcie warkocza)
    - zasady jakie panują na wsi( najpierw zwierzęta, później człowiek)
    - wieś różni się od współczesnej wsi:)

    :D

  • userphoto

    Chłopi to najwybitniejsza powieść Władysława Reymonta,nagrodzona w 1924roku Nagrodą Nobla.Powieść ta nazywana epopeją o wsi,dzieli się na cztery części :Jesień,Zima,Wiosna,Lato.akcja przedstawiona w ciągu dziesięciu miesięcy we wsi Lipce.W.R w Chłopach przedstawił wieś w sposób realistyczny-opisał pracę na roli ,zwyczaje i obyczaje chłopskie ,związek z przyrodą.
    Reymont zwrócił uwagę na przywiązanie do ziemi ,spory o ziemię które były częstą przyczyną kłótni rodzinnych ,jej posiadanie stanowiło o wartości człowieka.
    W powieści autor podkreślił jednolitość i trwałość stosunków wiejskich .Po najbardziej dramatycznych wydarzeniach:
    -bitwa o las
    -wesele Boryny
    -jego pogrzeb
    -wypędzenie ze wsi Jagny
    życie we wsi wracało do normy i do swego biegu.(...)."A każden żył po swojemu ,jak mu się widziało,jak mu sposobniej było a społecznie z drugim jak Pan Nóg przykazał(...)-a wszyscy żyli gwarno,z całej mocy duszą całą."
    Reymont ukazał wieś XIX wieczną realistyczną ,rządzącą się prawami przyrody i własnymi normami obyczajowymi.Życie duchowe waha się pomiędzy poczuciem nierozerwalnej więzi z gromadą a poczuciem indywidualnej odrębności.Po za tym autor dwa układy hierarchiczne,są to parafia i gmina.Ale ich przedstawiciele żyją ze wsi,z jej eksploatacji ,czym osłabiają swoją powagę.
    Bohaterowie Reymonta są cząstką natury ,wśród której żyją ,pracują,umierają.Dlatego z rytmem przyrody splata się rytm życia społeczności wiejskiej.
    W powieści można znaleźć literackie opisy przede wszystkim przyrody wiejskiej"Dzień się już stawał i przepierał się z blednącą nocą ,która przywierała do ziem grubym,przemoczonym kożuchem .Niebo się rozlewało z wolna światłościami ,zniżając się coraz bardziej nad światem...."
    Autor wyraźnie posługuje się światłem i barwą oraz posługuje się syntezą(docieranie do wszystkich zmysłów odbiorcy) chcąc przybliżyć nam wszystkim naj bardzej realistyczny widok polskiej wsi XIX wieku. :)

Podobne zadania

wiesia190471 Dlaczego współczesny człowiek nadal poznaje mity . dwa dowody Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: wiesia190471 6.4.2010 (17:39)
emef9 Dlaczego? Przedmiot: Język polski / Liceum 2 rozwiązania autor: emef9 27.4.2010 (16:54)
Nieznany artysta jako bohater utworu literackiego (przykłady utworów literackich) Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: Konto usunięte 16.5.2010 (15:07)
malinowa Dlaczego Telimena została opiekunką Zosi ? Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: malinowa 25.5.2010 (19:11)
ewkah32 twórczość kochanowskiego jako wyraz światopoglądu epoki Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: ewkah32 30.5.2010 (22:37)

Podobne materiały

Przydatność 55% „Chłopi” Reymonta jako epopeja wsi.

"Chłopi" spełniają wiele cech gatunku literackiego, jakim jest epopeja. Są utworem realistycznym, panoramicznym obrazem wsi na przełomie wieków. Bohaterem zbiorowym jest chłopska społeczność ukazana na szerokim tle obyczajowym, w ważnym momencie historycznym - budzi się ich świadomości klasowa i narodowa (brzmi echo powstania styczniowego, kwestia edukacji na...

Przydatność 60% Powieść Reymonta jako epopeja chłopska

,,Chłopi” to wielka chłopska epopeja , w której głównym bohaterem jest zbiorowość-wiejska gromada. W swoim życiu kieruje się ona ściśle określonymi prawami, wyznaczającymi hierarchię osób i wartości. Rytm zajęć podporządkowany jest zmianom pór roku oraz kalendarzowi kościelnych obrzędów. Natura i religia stanowią główne zręby moralnego ładu powieściowych...

Przydatność 65% Pan Tadeusz jako narodowa epopeja

„ Pan Tadeusz” jako narodowa epopeja. Dziś chciałbym udowodnić ze „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza jest narodowa epopeja! Stwierdzając, że epopeja, inaczej epos, jeden z głównych i najstarszy gatunek epiki. Obejmuje utwory najczęściej poetyckie rzadziej tworzone prozą, a ukazujące dzieje życia legendarnych, częściowo historycznych lub całkiem historycznych...

Przydatność 80% "Chłopi" jako epopeja narodowa.

Tetralogia pt. „Chłopi” Władysława Reymonta jako obszerny utwór powieściowy przedstawia szczegóły życia na wsi i ukazuje obraz społeczeństwa chłopskiego w przełomowych momentach historycznych. „Chłopi” cechują się przy tym wieloma opisami o charakterze lirycznym, a bohaterowie powieści i zależności między nimi są przedstawione w realistyczny sposób. W utworze...

Przydatność 80% „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza jako epopeja narodowa!

„Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza jako epopeja narodowa! Stwierdzając, że epopeja, inaczej epos, jeden z głównych i najstarszych gatunków epiki. Obejmuje utwory najczęściej poetyckie rzadziej tworzone prozą, a ukazujące dzieje życia legendarnych, częściowo historycznych lub całkiem historycznych bohaterów, na tle wydarzeń przełomowych dla danego narodu, lub też opowieść...

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji