Treść zadania

Dimeno

1 . o czym mówi - informuje stematyzowane i implikowane
- uwzgędnienie miejsca nacechowanych znaczeniowo (tytuł, pointa, gatunek)
-kluczowe wyrażenia i znaczące motywy kulturowe , funkcjonalne wykorzystanie przywołanych w utworze odwłań do kontekstu kulturowego (motywy ,nawiązania interteksualne).
b)jak wpisuje się w powszechnie obowiązujace poglady (kontekst macierzysty).
2.
- nawiązania przywołane w utworze bezpośrednio (jak w p. 4B).
- inne układy odnieśienia , które oświetlają utwór : konteksty kulturowe (kontekst filozoficzny ,estetyczny ,genealogiczny) i konteksty osobiste uczucia .
3.
-wynikająca z odczytu całości teza interpretacujna .
- sposób oceny i wartości .

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    W wierszu przeplatają się dwa wątki treściowe: osobisty i patriotyczny. Podmiot liryczny przedstawia nakazy, które pragnie, aby wypełniali po jego śmierci potomni. Na swój temat mówi Słowacki z goryczą, zaś jego wypowiedź pełna jest rezygnacji. Dotkliwie odczuwa swoją samotność i niezrozumienie jego poezji przez współczesnych. Mimo iż nie zaznał zrozumienia za życia, nie pragnie pochwał ani wielkich nagród. Widzi siebie jako sternika na walczącym okręcie, w całości jest mu oddany i gotów zginąć razem z nim.
    Podmiot liryczny wyjaśnia, iż zawsze pragnął dobra ojczyzny. Wiernie służył narodowi i ludziom, mimo poczucia osamotnienia.
    W swym testamencie wspomina także o poezji, która „przerobi zwykłych zjadaczy chleba w aniołów”. Ona nie umrze wraz z nim; ma wielką moc, która przemieni zwykłych ludzi w wojowników o ideę. Podmiot liryczny w ostatniej zwrotce wyraża nadzieję, iż głoszone przez niego poglądy trafią kiedyś do serc potomnych.
    Poeta w wierszu łączy pierwiastki społeczne, demokratyczne, z walką narodowo - wyzwoleńczą.

Rozwiązania

Podobne zadania

asia95r Interpretacja tytułu Syzyfowe Prace Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 4 rozwiązania autor: asia95r 30.3.2010 (17:52)
adaska94 analiza i interpretacja wiersza "Z głową na karabinie" Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: adaska94 7.4.2010 (17:11)
wielorybek Zredaguj zaproszenie na spotkanie promujące ekranizację utworu Antoine'a de Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: wielorybek 11.4.2010 (13:17)
lovelower1 Interpretacja wiersza Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 3 rozwiązania autor: lovelower1 16.4.2010 (15:51)
theforceinhoof Interpretacja wiersza Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: theforceinhoof 22.4.2010 (19:58)

Podobne materiały

Przydatność 75% Interpretacja wiersza „Rozłączenie” Juliusza Słowackiego

Wiersz „Rozłączenie” Słowackiego ma charakter intymnego wyznania i przybiera formę listu, który podmiot liryczny pisze do ukochanej kobiety. Rolę listonosza spełnia „biały gołąb smutku”, ciągle przenosząc wieści. Słowa, które wypowiada „ja” liryczne świadczą o tym, że zna on bardzo dobrze adresata swoich rozmyślań: „Wiem, kiedy płaczesz w cichej komnacie...

Przydatność 65% „Grób Agamemnona” Juliusza Słowackiego - interpretacja.

Juliusz Słowacki w swoich utworach niejednokrotnie odnosi się do powstania listopadowego, jego przywódców i uczestników. Wiersz „Grób Agamemnona” porusza właśnie tę problematykę. Inspiracją do napisania utworu była podróż Słowackiego oraz jego pobyt przy grobie legendarnego Agamemnona – króla Myken i dowódcy wojsk greckich w wyprawie na Troję. W wierszu zastosowano...

Przydatność 70% „Testament mój” – Juliusza Słowackiego - interpretacja.

Wiersz jest ostatnią wolą odchodzącego ze świata artysty, to poetycka forma pożegnania się ze światem. W utworze wykorzystano lirykę bezpośrednią, a podmiot liryczny utożsamiany jest z autorem (w wierszu występują elementy z biografii Słowackiego). Poeta wie, że musi odejść z tego świata, mimo, że nie do końca zaznał pełni szczęścia w życiu: „A jak gdyby tu...

Przydatność 75% Interpretacja utworu "Wiara" Czesława Miłosza

Czesław Miłosz w swoim utworze mówi o wierze jako o akceptacji otaczającej nas rzeczywistości i świadomości, że wszystko, co istnieje ma swój sens. według podmiotu wiara jest też pogodzeniem się z cierpieniem i z faktem, ze na świecie będzie tylko to, co jest. Ważne sentencje zawarte w tym utworze to: "Choćby się oczy zamknęło, marzyło,- Na świecie będzie tylko to, co...

Przydatność 50% Interpretacja utworu Cz. Miłosz "Nadzieja"

,,A wszystkie rzeczy,które tutaj znałem Są niby ogród, kiedy stoisz w bramie" Wyjaśnienie: Nadzieja w życiu człowieka tworzy obraz ogrodu, gdy stoimy w bramie. Lecz gdy do niego wejdziemy, spotykają nas różne przeszkody i niepowodzenia ,,Gdybyśmy lepiej i mądrzej patrzyli, Jeszcze kwiat nowy i gwiazdę nie jedną W ogrodzie świata byśmy zobaczyli" Wyjaśnienie:...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji