Treść zadania

kasia1105

Bardzo proszę o zrobienie zadania z załącznika "zadanko 1"???

Załączniki do zadania

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 1 0

    a)
    Wykres jest w załączniku.
    Na pionowej osi jest energia kinetyczna w elektronowoltach (bo wtedy można od razu napięcia hamowania przepisać z tabelki), na poziomej osi jest częstotliwość, powinna być na osi grecka litera "ni", ale nie miałem więc użyłem "v".
    W zadaniu było polecenie "sporządź wykres Ek(v)", dlatego oś "v" jest pozioma, tak, jak się robi wykresy f(x). Czerwona prosta jest poprowadzona "na oko", punkty doświadczalne nie leżą idealnie na prostej, co jest zresztą normalne.

    b)
    Ze wzoru: E_k = h\,\nu - W
    gdzie:
    Ek - energia kinetyczna, W - praca wyjścia, h - stała Plancka, v - częstotliwość

    wynika, że h jest nachyleniem wykresu Ek(v), to znaczy trzeba na wykresie (na czerwonej kresce) odczytać współrzędne dwóch punktów, w miarę odległych np:
    dla Ek = 2 wychodzi v = 9,5
    dla Ek = 0 wychodzi v = 4,3
    (oczywiście odczyty są przybliżone, nie trzeba idealnie dokładnie) i wyliczyć taką wielkość jak niżej, przy czym eV zamieniamy na dżule, stąd przelicznik 1,6*10^(-19)

    h = \frac{\Delta E_k}{\Delta \nu} = \frac{2\cdot 1{,}6\cdot 10^{-19}}{(9{,}5 - 4{,}3)\cdot 10^{14}}\,\approx\, 6{,}2\cdot 10^{-34}

    c)
    Częstotliwość graniczna to odczytane powyżej 4,3 * 10^14 Hz
    (ten punkt, gdzie Ek = 0)

    d)
    Obliczamy długość fali znając częstotliwość:

    lambda = c / v = 3 * 10^8 / (4,3 * 10^14) = około 698 * 10^(-9) m = 697 nm

    e)
    O tym nie pomyślałem rysując wykres - należało jeszcze dorysować dłuższą oś pionową (przedłużyć ją do dołu) i przedłużyć czerwoną kreskę aż do przecięcia się niej z pionową osią. Dorysuj coś takiego, proszę. Wtedy odczytana na przecięciu wartość Ek (ujemna) będzie równa minus pracy wyjścia.
    Wynika to ze wzoru:

    Ek = h v - W ; gdy v = 0 to Ek = -W.

    Policzyłem to, przyjmując za dane punkty jak poprzednio, tzn. (4,3; 0); (9,5; 2)
    [tak samo, jak się liczy współczynniki w równaniu prostej y = ax + b)

    Przecięcie powinno nastąpić dla Ek = -1,8 eV.
    Czyli praca wyjścia W = około 1,8 eV = 2,88 * 10^(-19) J
    To się nawet zgadza z tablicami :)

    Załączniki

Rozwiązania

Podobne zadania

wilczyca666 to bardzo wazne na jutrzejsze zaliczenie.fizyka Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: wilczyca666 28.3.2010 (19:16)
kleopatra_1992 zadania z fizyki Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: kleopatra_1992 3.5.2010 (17:21)
ewelinka4508 Proszę o pomoc w rozwiązaniu zadania. THX Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: ewelinka4508 10.5.2010 (20:31)
kewlar69 Bardzo proszę o pomoc z fizyki ruch jednostajny. 1)ile czasu potrzebuje Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: kewlar69 11.5.2010 (14:12)
ZosSsia93 Zadania z STW Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: ZosSsia93 16.5.2010 (11:36)

Podobne materiały

Przydatność 60% Renesans bardzo ogolnie.

Renesans, inaczej odrodzenie – jest to epoka w dziejach kultury europejskiej, trwająca od XV do XVI wieku (we Włoszech już od XIV wieku. Termin „odrodzenie został użyty po raz pierwszy przez Vasariego w celu scharakteryzowania tendencji w malarstwie włoskim. Literatura – Głównym prądem renesansu był humanizm. Wśród dziedzin sztuki uprzywilejowane miejsce wyznaczono sztuce....

Przydatność 55% Bankowośc zadania

POSIADAM JESZCZE INNE MATERIAŁY Z BANKOWOŚCI I NIE TYLKO

Przydatność 70% Zadania wahadłowców

Promy kosmiczne, zwane też wahadłowcami lub samolotami kosmicznymi, są pierwszymi pojazdami wielokrotnego użytku przeznaczonymi do podróży poza naszą planetę. Startują z powierzchni Ziemi na podobieństwo rakiety kosmicznej, po wejściu na orbitę stają się sztucznymi satelitami, a gdy kończą zadanie, lądują z powrotem na ziemskim globie niczym gigantyczny szybowiec. Już sama...

Przydatność 80% Zadania sekretariatu

Zadania sekretariatu Głównym zadaniem sekretariatu jest odciążenie kierownika z uciążliwych administracyjno - biurowych i techniczno ? usługowych spraw które są bardzo drobne. W strukturze firmy sekretariat nie ma charakteru merytorycznego lecz usługowy. W sekretariacie może być zatrudnionych kilka osób ale najczęściej jest to komórka jednoosobowa (zatrudniony to sekretarka lub...

Przydatność 50% Zadania spedytora

Zadania spedytora: - Spedytor zobowiązany jest wykonywać swoje czynności zgodnie z przyjętym zleceniem. - Spedytor jest zobowiązany do odbioru przesyłki w przypadku gdy brakuje właściwych dokumentów. - Spedytor odbierając przesyłkę jest zobowiązany sprawdzić czy przesyłka dostarczona została w stanie nienaruszonym. - Spedytor nie ma obowiązku sprawdzać zgodność...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji