Treść zadania

astonmartin30

1.Świat dorosłych widziany oczami Małego Księcia-opowiadanie

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Rozwiązania

  • userphoto

    Mały Książę podróżując po różnych planetach, spotykał to coraz nowych ludzi. Były to osoby dorosłe, na podstawie których zachowań i charakterów, młody bohater stwierdził, iż są bardzo dziwni i pozbawieni wyobraźni.

    Ich główną wartością i przelicznikiem w codziennym życiu jest coś, co nazywają pieniędzmi. Mówiąc im o pięknie, nie potrafią sobie tego wyobrazić. Trzeba to przeliczyć na wartość materialną, aby je dostrzegli. Mały Książę słusznie zauważa, że wszyscy dorośli są tacy sami – zajęci swoimi, jakże ważnymi sprawami, zabiegani. W ogóle nie zwracają uwagi na otoczenie. Żyją w tym pustym świecie, gdzie dominują pieniądze oraz praca. Mówią o sobie, że są odpowiedzialni, doświadczeni i przede wszystkim dorośli. Mimo to nie potrafią nawet odpowiedzieć, dlaczego niebo jest niebieskie? W takich momentach udają po prostu, że nie słyszą tego pytania.

    Chłopiec trafnie porównał tych ludzi do Bankiera, który ciągle liczył gwiazdy, mało tego, uważał je za swoją własność. Dlatego w tych czasach tak powszechne słowo, jak „pieniądz” musi mieć jakieś szczególne znaczenie. Książę zastanawiał się także nad pytaniem: dlaczego każdy chce mieć wszystko na własność? Tutaj ujawnia się również chęć pełnienia władzy. Dorośli są jak Król spotkany przez Małego Księcia, który chce władać wszystkimi. Według chłopca każdy z nas po urodzeniu miał swoją planetę, która chowała się gdzieś wraz z biegiem lat, uczył się wiary w dobro i miłość ludzi oraz we wspaniały świat. Kiedy rozpoczęliśmy wędrówkę po świecie dorosłych zauważyliśmy, że jest inaczej, niż by się wydawało.

    Ludzie gonią za pieniędzmi i władzą. Przecież najważniejsza miała być miłość i przyjaźń. Dorośli chcą mieć cały czas więcej pieniędzy. Dla nich liczy się praca i to, jakie będą mieli z niej korzyści. Na boku pozostawiają sprawy rodzinne, uczuciowe i wiele innych, które w życiu każdego z nas powinny stanowić największą wartość. Nie prawdą jest to, że osoba lepiej ubrana i mająca dużo tych papierków, jest lepsza, ponieważ żaden podział nie istnieje. Wszyscy są tacy sami, jednak w ówczesnych czasach zapomniano już o tym. Każdy pragnie być na szczycie i posiadać władzę, ale przecież nie o to w życiu chodzi.

    Pozbawiony radości oraz uśmiechu na co dzień. To niestety rzeczywistość, którą może kiedyś, w bliższej lub dalszej przyszłości, będzie można zmienić na lepszą.

Podobne zadania

Kinia_5 Napisz opowiadanie(felieton pt.: " Świat bez kłamstw" Co to jest w Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Kinia_5 28.3.2010 (11:41)
mmsia napisz opowiadanie z dygresją na temat " to było niezwykłe Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: mmsia 31.3.2010 (17:28)
Kubs0n Niezbyt długie opowiadanie Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Kubs0n 6.4.2010 (22:41)
isiak hel. mam napisać opowiadanie ,, każdy ma swoją górę'' a mam pustke w Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: isiak 11.4.2010 (18:00)
RiX opowiadanie na temat wybranego cytatu z Małego Księcia Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: RiX 12.4.2010 (20:52)

Podobne materiały

Przydatność 75% Opowiadanie widzianie oczami Aliny - "Balladyna"

Pewnego razu,podczas pracowitego dnia,kiedy przyszłyśmy z matką i Balladyną do domu,matka oświadczyła,że moja siostra dużo pracowała i następnego dnia odpocznie a ja z mamą będę pracować.Powiedziałam,że to ona wypocznie,a ja z Balladyną będę wykonywać pracę na roli.Nagle przyjechała jakaś kareta i wyszedł z niej młody książę. Zapukał do drzwi naszej chaty i...

Przydatność 60% Świat widziany oczami średniowiecznego ascety

Średniowieczny asceta, który żył pobożnie i skromnie, świat widział inaczej niż współcześni ludzie. Naczelną ideą średniowiecza był widoczny we wszystkich dziedzinach kultury teocentryzm. U źródeł tego poglądu na świat leży idealistyczna filozofia św. Augustyna, która ujmowała człowieka jako istotę rozważającą swe dramatyczne, niejasne miejsce na granicy bytów...

Przydatność 70% Grzech pierworodny widziany okiem drzewa.

Jestem drzewem. Rosnę w ogrodzie Eden, lecz różnię się od innych roślinek. Zostałem posadzony na środku tego ogrodu. Na moich gałęziach rosną wyjątkowe jabłka. To właśnie tych owoców zabronił spożywać Pan Bóg. W Edenie mieszkała dwójka ludzi; Adam i Ewa. Niczego im nie brakowało. Żyli obdarzeni miłością, dostatkiem oraz życiem wiecznym. Pan umieszczając ludzi w Raju...

Przydatność 60% Polacy oczami obcokrajowców.

CO SĄDZĄ OBCOKRAJOWCY O POLAKACH Na początek zabawny kawał: <Facet kupił sobie Poloneza i postawił pod blokiem. Wszystko ładnie pięknie, ale trafił mu się wyjazd za granicę samolotem. No i musiał się z samochodem rozstać na jakiś czas. A, że wiadomo, że w Polsce wszystko mogą ukraść to postanowił być sprytny i aby uchronić swój samochód...

Przydatność 60% Charakterystyka Kmicica, oczami Oleńki.

Jest mroźny, zimowy wieczór, za oknem wyje wiatr i cały świat tonie w potężnej zawiei, ja siedzę przy kominku i wracam myślami do lat młodości. Czasem nie mogę uwierzyć w to, jak zawiłe mogą być ludzkie drogi. Pamiętam jak dziś dzień, który na zawsze odmienił moje, jak dotąd spokojne i ustatkowane życie- dzień poznania Andrzeja. Kiedy tak wkroczył do izby, pełen życia...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji