Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.
Najlepsze rozwiązanie
Rozwiązania
-
rudziudka12 29.3.2010 (18:26)
# ROMEO MONTEKI: młody, przystojny chłopak pochodzący ze szlacheckiego rodu, honorowy, skory do walki na śmierć i życie, spokojny, układny, gwałtowny i konsekwentny w swoich działaniach, melancholik, amant, lojalny, mściwy; wobec Juli jest delikatny i czuły, posłuszny i poddany, "szalony", był wierny Juli, osoba impulsywna; w jego psychice splotły się uczucia miłości; później traci świadomość i myśli, żyje w nieświadomości, odważny, zdecydowany, szarmancki, bezsilny, Julia dla niego jest wszystkim, potrafi przyznać się do błędu, początkowy jest niestały w swoich uczuciach, "papierowy kochanek", pała sztuczną miłości do Rozaliny
# JULIA KAPULETTI: posłuszna woli rodziców, uczciwa oddana wobec rodziny, niewinna, czternastoletnia dziewczyna, dobrze wychowana, pełna wdzięku "szczebiotka", kokietka, córka podległa rodzinie- układna, niedoświadczona w uczuciach, świat spostrzega przez swą niedojrzałość, bezkrytycznie przyjmuje uwagi rodziców, naiwna, łatwowierna, Romeo jest jej pierwszą i ostatnią miłością, stanowcza - potrafi postawić na swoim, trzeźwiej patrzy na świat niż Romeo, zdeterminowana, tytułowa bohaterka podejmuje świadomie i odpowiedzialnie wszystkie decyzje, przejmuje inicjatywę w działaniu, po ślubie z Romerem manipuluje nim, w imię miłości pokonuje wszystkie przeszkody, odważna, ufna, konsekwentna, na silny charakter, wie czego chce, bała się samotności i konsekwencji, rozsądna, śmierć Julii była dowodem miłości do RomeaDodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie
Podobne zadania
rozprawka o zbyszku z Bogdańca. na jutro.! Przedmiot: Język polski / Gimnazjum | 1 rozwiązanie | autor: niwejka21 7.4.2010 (18:51) |
Charakterystyka Autorytetu na jutro!! Przedmiot: Język polski / Gimnazjum | 1 rozwiązanie | autor: Klaudynka8 7.4.2010 (19:05) |
Pomocy, na jutro. ! ;) ;* Przedmiot: Język polski / Gimnazjum | 4 rozwiązania | autor: anahi09 8.4.2010 (14:26) |
Bardzo potrzebuje na jutro!!!! Proszę o pomoc. Przedmiot: Język polski / Gimnazjum | 1 rozwiązanie | autor: san_4 8.4.2010 (16:48) |
Romeo i Julia - plan wydarzeń Na jutro !!! Przedmiot: Język polski / Gimnazjum | 1 rozwiązanie | autor: marta7216 11.4.2010 (18:45) |
Podobne materiały
Przydatność 60% Opis Krzysia M.E.Letki "Jutro znów pójdę w świat. - Listy"
Bohater utworu M. E. Letki ”Jutro znów pójdę w świat. Listy” to Krzyś. Chłopiec ma 11 lat i jest osobą niepełnosprawną, chodzi o kuli. Jego zainteresowaniem jest kolekcjonowanie znaczków, chciałby się z kimś podzielić swoją pasją. Krzyś nie uczęszcza na lekcje wychowania fizycznego, ponieważ jest cienkim chuchrem. Ma z tego powodu same kompleksy i wstydzi się swojej...
Przydatność 55% Napisz pocztówke do kolegi z Anglii: 1. Napisz o pogodzie. 2. Co zazwyczaj robisz. 3. Co robiłaś wczoraj. 4. Co będziesz robić jutro.
Hello Kasia, I'm in Rome now. The weather is beautiful. It is sunny and hot. I usually swimm and sunbeaching at the beach. Yesterday I was sightseeing the city. I saw many besutiful bildings. Tommorow I will be back to Poland. See you soon. Best wishes! Monika
0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań
2 0
Vivien55 29.3.2010 (17:39)
DŁUGO DO DRUKOWANIA
JULIA
Główną bohaterką dramatu Williama Szekspira pt."Romeo i Julia" jest Julia - młoda, czternastoletnia dziewczyna, jedyna córka Kapuletów.
W części ekspozycyjnej tragedii sprawia wrażenie dobrze wychowanej i posłusznej dziewczyny. Jest bardzo uległa, układna i chętna, aby usatysfakcjonować rodziców w sprawie swego zamążpójścia. Z pokorą i szacunkiem wysłuchuje poleceń matki dotyczących Parysa (ma zwrócić uwagę na jego powierzchowność i przymioty osobowości). Gdyby Romeo nie pojawił się w jej zyciu, Julia z pewnością posłusznie wstąpiłaby w związek małżeński z młodzieńcem wskazanym jej przez matkę. Oczarowana jednak poznanym na balu tajemniczym nieznajomym, dziewczyna zapomina o posłuszeństwie wobec rodziców i planowanym przez nich mariażu.
Niezwykle zaskakująca dla Julii jest wiadomość, kim jest młodzieniec, który wywołał u niej wczesnej nieznane, a jakże silne i namiętne uczucie. Pod wpływem miłości młoda dziewczyna przeżywa prawdziwą metamorfozę. Niedoświadczona, uległa i posłuszna rodzicielskim nakazom Julia zmienia się w zdecydowaną i pełną wigoru młodą kobietę, która w imię swych uczuć zdolna jest przeciwstawić się całemu światu. Stwierdzając: "muszę kochać przedmiot nienawiści...", decyduje się oddać swe serce ukochanemu. Niezwykła siła uczucia sprawia, że dziewczyna uświadamia sobie, iż życie ma dla niej sens jedynie wówczas, gdy będzie się toczyć u boku Romea: "jeżeli żonaty, całun mnie czeka zamiast ślubnej szaty..."
W sławnej scenie balkonowej Julia odważnie objawia ukochanemu cały ogrom swych uczuć, jest szczera i tego samego oczekuje od Romea. Dwukrotnie pyta swojego kochanka o to, czy traktuje ją poważnie i jednocześnie wystawia na próbę jego oddanie, proponując mu małżeństwo. Romeo, choć jest trochę zaskoczony tempem rozwoju wydarzeń, zapewnia Julię gorąco o swej gotowości do ślubu. Na tym etapie rozwoju uczucia to Julia jest "siłą napędzającą" bieg wydarzeń - w jej ręku znajduje się inicjatywa i ona nadaje ton przedślubnym przygotowaniom.
Trzeba przyznać, że dziewczyna jest zadziwiająco konsekwentna w tym, co robi i myśli. Po wyroku skazującym Romea na wygnanie Julia rozpacza i przyrównuje swe aktualne położenie do śmierci. Podbudowana wizytą męża i pełna nadziei na jego szybkie ułaskawienie i powrót, zdecydowanie przeciwstawia się woli rodziców, co wcześniej byłoby nie do pomyślenia. Bardzo widoczna jest w tym okresie metamorfoza, która dokonała się w Julii pod wpływem miłości. Rozświetla ona jej życiei zburzyła dotychczasowy system wartości wszczepiony dziewczynie przez rodziców. Ojciec i matka Julii są zaskoczeni buntowniczą postawą córki oraz zbulwersowani jej jednoznaczną odmową ślubu z kandydatem, którego dla niej wybrali.
Julia czuje się bardzo osamotniona w swoim domu i daremnie oczekuje pomocy od Marty, jedynej osoby za swego środowiska, która zna jej tajemnicę. Zwrócenie się po pomoc zakonnika nie jest oznaką słabości, lecz dowodem na to, że spadające na nią po raz nieszczęscia przytłaczają młodą i niedoświadczoną życiowo dziewczynę. "Napój pozornej śmierci" jest dla niej jedyną szansą na uniknięcie śmiertelnego grzechu dwukrotnych zaślubin i połączenie się z ukochanym. Jednocześnie uzycie eliksiru, który jest bardzo silnym środkiem nasennym, jest jedyną szansą na uzyskanie rozgrzeszenia ze strony rozsierdzonych rodziców. Nic dziwnego, że Julia sięga po napój, wnosząc się w tym momencie na wyzyny tragizmu. Do głowy przychodzą jej rózne absurdalne myśli, lecz w końcu wypija tę niby truciznę na chwałę miłości, która zdominowała jej zycie, gdy stwierdza śmierć ukochanego. Przekonanie, że bez męża nic nie ma dla niej sensu, pomaga jej dokonaniu samobójstwa przy użyciu sztyletu Romea.
Julia jest jedną z najciekawszych kreacji bohateraz tragicznego w historii literatury światowej. Jest ukazana w ruchu, wciąż się przeobraża. Ta dynamizacja postaci tytułowej bohaterki dramatu Szekspira jest bardzo ważna, czyni ją bowiem interesującą pod względem psychologicznym. W ciągu pięciu dni, z beztrosko żyjącej młodej dziewczyny przekształca się w dojrzałą, ciężko doświadczoną przez los kobietę, która raz przysiągłszy miłość, pozostaje wierna ukochanemu ąz do śmierci. Miłość w rozumieniu Julii to daleko idąca lojalność i dążenie do osiągnięcia małżeńskiego szczęscia, chociażby miało ono nastąpić dopiero na "tamtym" świecie.
ROMEO
Romeo był jednym z głównych bohaterów dramatu pt. „Romeo i Julia”, autorstwa znanego angielskiego pisarza – Williama Szekspira. Ten niespełna dwudziestoletni młodzieniec należał do znanego i poważanego rodu Montekich, który od dawna mieszkał w pięknej Weronie.
Romeo był młodzieńcem o jasnej i nieskazitelnej cerze. Jego czarujące oczy potrafiły onieśmielić nie jedną damę. Zgodnie z ówczesną modą Romeo Monteki ubierał się w stroje ściśle przylegające do ciała, co podkreślało jego urodziwą postawę.
Wadą jego charakteru była zdecydowanie kochliwość. Mianowicie Romeo w jednej chwili zaślepiony był miłością do Rozaliny, a troszkę później świata nie widzi poza Julią!!! Również bardzo często ulegał swoim emocjom, okazując swoją impulsywność. Cechowała go ogromna odwaga, która czasem narażała jego osobę na niebezpieczeństwo (np. wtedy, gdy wszedł nieproszony na posiadłość Kapuletich). Starał się być również mężny, honorowy i ustępliwy, co niestety przyczyniło się do śmierci jego przyjaciele – Merkucja. Swoich rodziców bardzo kochał i prawie nigdy ich nie okłamywał, dlatego cierpiał jeszcze bardziej, gdy spotykał się ze swoje małżonką po kryjomu. Związek z Julią Kapuleti bardzo odmienił Romea. Z niepoprawnego marzyciela i skłonnego do bójek chłopaka zrodził się czuły, szlachetny, szarmancki i przystojny dojrzały mężczyzna.
Bardzo kochał i zarówno był kochany przez swoich rodziców – państwo Montekich. Lubili go również jego przyjaciele – Markucjo i Benwolio. Bezgranicznie kochała go Julia)jako jedyna z rodu Kapuletich). Inni mieszkańcy Werony bardzo cenili osobę Romea, tak jak jego cały rud.
Małżonek Julii nie bardzo przypadł mi do gustu... Nie wiem czy spowodowane jest to moją niechęcią do wszystkich książek miłosnych, czy czymś zupełnie innym... Na pewno nie oceniam tego bohatera negatywnie!!! Zdaje sobie sprawę, że na jego miejscu wiele postąpiłoby podobnie. Myślę, że uznam go za postać (w moim mniemaniu) pozytywną. Przed swoją śmiercią popełnił on wiele złego, ale oczywiste jest, że tego nie chciał i pragną za wszystko odpokutować.
LUB KRÓCEJ:
JULIA
Tytułową, główną postacią wymienionej w temacie zadania sztuki jest czternastolatka, Julia, pochodząca z rodziny Kapulettich.
Kiedy poznajemy tę bohaterkę, wydaje się być osobą posłuszną, dystyngowaną, wrażliwą i zupełnie podporządkowaną woli swoich rodziców. Ci zaś postanowili wydać córkę za młodzieńca o imieniu Parys. I pewnie ostatecznie tak właśnie by się stało, gdyby nie Romeo, tajemniczy nieznajomy, spotkany podczas balu w rodzinnym domu.
Młodzi ludzie, widząc siebie wzajemnie pierwszy w życiu raz, zapałali do siebie niesamowitym, gorącym i szczerym uczuciem. Na widok Romea, Julia nie mogła już dopuścić do siebie myśli o poślubieniu Parysa.
Najpiękniejsze w literaturze wyznanie miłości należy właśnie do tych dwojga. Ma to miejsce w scenie, podczas której Julia stoi na balkonie, i rozmawia z wpatrzonym w nią Romeo, obiecując mu swą wieczna miłość. Stwierdza tez, że jeśli Romeo jest gotów poświęcić swoje pochodzenia, ona także zrezygnuje z nazwiska Kapuletti. Młodzieniec zgadza się z ukochaną i zapewnia o swym gorącym uczuciu.
Na drodze dwojga zakochanych bardzo szybko pojawia się pierwsza przeszkoda - Romeo, mszcząc śmierć swego kochanego przyjaciela, zabija kuzyna Julii, z powodu czego zostaje wygnany z Werony. Julia uważa to za nieszczęście, którego nie przeżyje i postanawia zakończyć życie, które bez Romeo nie ma dla niej sensu. Wtedy pomocy udziela jej ksiądz, kupując płyn, dzięki któremu dziewczyna zostanie uznana za umarłą i w ten sposób będzie mogła uciec z domu. Kiedy sytuacja w jej domu komplikuje się, bo ślub z Parysem ma odbyć się lada dzień, Julia wypija płyn. Po jej pogrzebie Romeo postanawia popatrzeć na nią po raz ostatni - nie dowiedział się bowiem, że wszystko, co się stało, było zaplanowane. Przed grobowcem Romeo stoczył jeszcze zwycięską walkę z Parysem. Ujrzawszy martwą ukochaną, rzucił się na sztylet. Kiedy lekarstwo Julii zaczęło działać, ujrzała coś strasznego - Romeo, z którym właśnie miała rozpocząć nowe życie, leżał martwy. Dziewczyna nie namyślał się długo i dołączyła do niego.
Julię cechowały mądrość i inteligencja; jako czternastolatka podjęła wiele ważnych, życiowych decyzji i żadnej z nich nie żałowała. Tylko pięć dni potrzebnych było do tego, by z dziewczyny zmieniła się w dojrzałą, nieszczęśliwa kobietę. Wykazała się wielką odwagą i wiarą w siłę uczucia, dla którego zostawiła wszystko i wszystkich. Była gotowa zapłacić każdą cenę, byle tylko zostać z ukochanym mężczyzną.
Ich miłość może być wzorem prawdziwego uczucia. Mimo, iż nie miała szczęśliwego zakończenia, okazała się silniejsza niż śmierć, gdyż możemy być pewni, że kochankowie spotkali się po drugiej stronie...
ROMEO
Romeo pochodził z arystotycznego rodu Montekich. Miał kochających rodziców, rozsądnych i tolerancyjnych, próbujących niezwykle delikatnie pomagać synowi w przezwyciężaniu kłopotów.
Początkowo w utworze jest bardzo niedojrzały, marzycielski, skłonny do czułostkowości, upajający się własnymi słowami, gotów do miłosnych uniesień. Nieszczęśliwa miłość pogrążyła go w smutku. Już wtedy zauważymy w nim jednak sporo ciepła, szczerości. Jest to szlachetny, dzielny młodzieniec gotowy w każdej chwili bronić honoru rodu.
Prawdziwa miłość zdecydowanie odmieniła Romea, uspokoiła go, przydała rozsądku, uczyniła gotowym do ustępstw szczególnie wobec Julii.
Kolejne tragiczne doświadczenie czynią go osobą doroślejszą, odpowiedzialną. Pragnie połączyć się z ukochaną, nie wyobrażając sobie bez niej życia. Po jej śmierci żegna się ze światem bez rozterek i wahań. W jego przypadku wielka miłość jest siłą niszczącą wszystko.
Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie