Treść zadania

Konto usunięte

Wyprowadź i omów wzór na promień okręgu cząstki poruszającej się w polu magnetycznym prostopadle do jego linii,

Zgłoś nadużycie

Komentarze do zadania

  • proszę pomużcie

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 1 0

    Rysunek w załączniku.
    Cząstka naładowana wpada w pole magnetyczne o indukcji magnetycznej B z prędkością v. Wektor prędkości i wektor indukcji magnetycznej (kierunek ruchu cząstki i kierunek linii pola) są względem siebie prostopadłe (tworzą kąt 90 stopni).

    Na cząstkę działa siła Lorentza, której zwrot i kierunek wyznaczamy za pomocą REGUŁY LEWEJ DŁONI:

    Linie pola "wbijają" się w wewnętrzną cz. dłoni, a wyprostowane palce wskazują kierunek ruchu cząstki. Kciuk, tworzący z palcami kąt prosty, wyznacza kierunek i zwrot działania siły Lorentza (to jest na rysunku). Siłę Lorentza definiujemy:

    F_{L}=q\cdot v\cdot B\cdot\cos\alpha

    gdzie:
    q - ładunek cząstki
    v - prędkość cząstki
    B - wartość indukcji magnetycznej
    alfa - kątem między linią pola magnetycznego a kierunkiem ruchu cząstki

    W naszym przypadku alfa=90 stopni, a cos90=1, więc wzór wygląda:

    F_{L}=q\cdot v\cdot B

    Jeśli zwrot linii pola oznaczony jest kółkiem z krzyżykiem (jak na rysunku) to linie jakby "wbiegają" w ekran, a jeśli kółko z kropeczką to "celują" w naszą stronę.

    Teraz kiedy już wiemy jak działa siła Lorentza, wiemy jak będzie poruszała się cząstka. A w tym wypadku będzie poruszała się ona po okręgu o promieniu r.

    Zatem siła Lorentza pełni rolę siły DOŚRODKOWEJ, która zakrzywia tor ruchu cząstki. Możemy te dwie siły porównać:

    F_{L} = F_{D}

    qvB=\frac{mv^{2}}{r}

    Po przekształceniu wzoru:

    r = \frac{mv}{qB}

    Możemy wysnuć wniosek, że promień można zmienić nadając cząstce różną prędkość, gdyż jej masa, ładunek i wartość indukcji magnetycznej jest stała.

    Załączniki

Rozwiązania

Podobne zadania

mietas30 Ciało ludzkie w polu elektrostatycznym Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: mietas30 6.4.2010 (15:45)
mnbvcxza ZADANIE-RUCH W POLU GRAWITACYJNYM. Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: mnbvcxza 13.5.2010 (16:08)
bas015 ruch ładunku w polu elektrycznym . Pomocy ! ;( Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: bas015 16.5.2010 (14:44)
dawid9118 Energia Kinetyczna i potencjalna w jednorodnym polu grawitacyjnym Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: dawid9118 7.6.2010 (19:05)
dawid9118 Energia Kinetyczna i potencjalna w jednorodnym polu grawitacyjnym Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: dawid9118 7.6.2010 (20:37)

Podobne materiały

Przydatność 50% Sylwester na promie

Przydatność 50% Praca i energia w centralnym polu grawitacyjnym.

PRACA I ENERGIA W CENTRALNYM POLU GRAWITACYJNYM. OGóLNE WIADOMOśCI O POLU GRAWITACYJNYM. Na ciało umieszczone w skończonej odległości od innego ciała, działa siła grawitacji (ciężkości), a wytworzone przez to ciało pole sił nazywamy polem grawitacyjnym Podstawową właściwością pola grawitacyjnego jest to, że na każdy punkt materialny...

Przydatność 65% Elektrotechnika magnetyzm. Podstawowe zjawiska w polu magnetycznym.

1. Wielkości opisujące pole magnetyczne i ich interpretacja fizyczna. 2. Reguły opisujące własności magnetyczne 4. Podstawowe prawa dla obwodów 5. Paramagnetyki i diamagnetyki. 6. Charakterystyka ferromagnetyków. 7. Obwody magnetyczne. 8. Zjawisko indukcji własnej i wzajemnej . 9. Zjawisko indukcji elektromagnetycznej. 10. Wykorzystanie zjawisk elektromagnetycznych. 11....

Przydatność 50% Znaczenie prawa powszechnej grawitacji dla ruchu ciał w polu grawitacyjnym ziemi i układzie słonecznym

w załączniku praca moze nie calkiem naukowa ale dla potrzebujacych wystarczy

Przydatność 65% Omów wkład Stephena Hawkinga w OTW, w szczególności na polu rozwiązywania problemów kosmologicznych; ewolucja kosmosu, zagadnienie, tzw. Osobliwości, twierdzenie o osobliwościach, „parujące” czarne dziury.

Gdy 300 lat po śmierci Galileusza na świat przyszedł Stephen Hawking, nikt nie spodziewał się, że oto urodził się jeden z najwybitniejszych fizyków teoretycznych na świecie. Chociaż miał zostać lekarzem, przypadek sprawił, że w końcu zaczął studiować fizykę, której nauka przychodziła mu z niespodziewaną łatwością. Niestety, w dość młodym wieku Hawking zachorował...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji