Treść zadania

Rox

MUSZE OPISAĆ!!
1)wlaściwości wody
2)znaczenie wody w przyrodzie i dla człowieka
3)opisz sposoby oszczędnego gospodarowania wodą

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 1

    1)
    - zawartość we krwi - 90%
    - woda należy do związków nieorganicznych
    - główny składnik organizmów
    - duże ciepło właściwe
    - zawartość we łzach - 98%
    - ma największą gęstość w temp. +4 stopni C
    - zawartość w glonach - 85%
    - rozpuszczalnik dla wielu substancji
    - zawartość w mięśniach - 75%
    - środowisko życia
    - zbudowana jest z wodoru i tlenu
    - umożliwia transport
    - zawartość w kościach - 20%
    - duża pojemność cieplna
    - duże ciepło parowania
    2)
    Woda to związek chemiczny niezbędny do podtrzymania życia. Niektóre drobnoustroje potrafią żyć bez powietrza, nie istnieje jednak organizm zdolny przeżyć bez wody. Nic dziwnego - stanowi ona główny składnik wszystkich organizmów żywych.

    Organizm: Udział procentowy wody:
    - człowiek - 60%
    - glony - 98%
    - meduza - 96%
    - soczyste owoce - 90 do 95%
    - liście roślin - 80 do 90%
    - drewno - 50 do 60%

    Bez wody nie rozwinęłaby się cywilizacja. O lokalizacji osiedli ludzkich zawsze decydowała dostępność wody słodkiej. Współcześnie w sakli globalnej najwiecej wody zużywa rolnictwo i przemysł. Np. produkcja jednego samochodu pochłania 380 tys. litrów, odzysk kilograma aluminium z rudy - 8400 litrów, a dochłodzenia średniej elektrowni potrzeba około 5 milionów litrów wody dziennie.

    Woda pokrywa prawie 3/4 powierzchni Ziemi, z czego 97% to woda słona, nienadajaca się do picia, nawadniania ani nawet do celów przemysłowych (rozpuszczone w niej sole przyspieszają korozję). Pozostałe 3% to woda słodka, w większości uwięziona w lodowcach. Łatwo dostępna, a więc możliwa do wykorzystania woda słodka stanowi jedynie 0,003% ogólych zasobów wody na Ziemi.

    3)Pomimo olbrzymiego zapotrzebowania na wodę jest ona jednym z najgorzej zagospodarowanych surowców naturalnych. Łatwa dostępność wody powoduje, że jej cena jest zbyt niska, co sprzyja marnotrawstwu.
    Przeciętny Europejczyk zużywa w ciągu doby 140 litrów wody, z czego dużą część można by zaoszczędzić. Oto kilka sposobów:
    - prysznic zamiast kąpieli w wannie,
    - nie zmywanie naczyń pod bierzącą wodą,
    - uszczelnienie kranów i toalet,
    - podlewaniu ogrodów deszczówką,

    Licze na 10 :)

Rozwiązania

  • bozkoz

    1.
    Woda to związek chemiczny o wzorze H2O, występujący w warunkach standardowych w stanie ciekłym. W stanie gazowym wodę określa się mianem pary wodnej, a w stałym stanie skupienia – lodem. Słowo woda jako nazwa związku chemicznego może się odnosić do każdego stanu skupienia.
    Woda jest bardzo dobrym rozpuszczalnikiem dla substancji polarnych. Większość występującej w przyrodzie wody jest "słona" (około 97,38%), tzn. zawiera dużo rozpuszczonych soli, głównie chlorku sodu. W naturalnej wodzie rozpuszczone są gazy atmosferyczne, z których w największym stężeniu znajduje się dwutlenek węgla.
    2.
    Jako substancja użytkowa woda ma wiele zastosowań. Najważniejsza jest woda pitna, w gospodarstwach domowych jest używana woda do celów sanitarno-bytowych, w rolnictwie zaś do nawadniania pól. Znaczne ilości wody zużywają zakłady przemysłowe. Woda przemysłowa może służyć jako substancja będąca przekaźnikiem ciepła, magazynująca ciepło lub je odbierająca (substancja chłodząca), poza tym jako reagent, rozpuszczalnik itp.
    3.
    Jednym z nich jest modyfikacja naturalnego obiegu wody. Naturalna cyrkulacja przebiega od oceanu do atmosfery, z atmosfery do rzek i z rzek z powrotem do morza. Hydrolodzy doszli do wniosku, że można ten obieg spowolnić, budując sztuczne zapory wodne, tworząc tym samym ogromne rezerwuary wody w powstałych powyżej nich zbiornikach. Największy sztuczny zbiornik wodny na świecie to zbiornik Bracki na Angarze.
    Wodę można też poddawać procesowi powtórnego uzdatniania(recykling)

Podobne materiały

Przydatność 60% Obieg wody w przyrodzie.

Wstęp Woda jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych związków chemicznych na ziemi, a zarazem związkiem podstawowym decydującym o życiu organizmów w tym i człowieka. Woda wchodzi w skład organizmów, pełni funkcję środowiska życia (ryby), jest składnikiem pożywienia oraz umożliwia przemianę materii. W warunkach naturalnych woda występuje w 3 stanach skupienia: ·...

Przydatność 50% Obieg wody w przyrodzie

Woda jest nieomal synonimem życia. Wszędzie na Ziemi, gdzie tylko jest woda, poczynając od lodowatych wód pod biegunami, a na gorących źródłach kończąc, znajdują się istoty żywe. Także na odwrót: gdzie nie ma wody, nie ma i życia. Każda żywa istota posiada w swoim składzie wodę. Niektóre stworzenia morskie mają ciało ukształtowane prawie wyłącznie z wody, jak na...

Przydatność 70% Występowanie wody w przyrodzie

Woda należy do substancji najbardziej rozpowszechnionych w przyrodzie. Występuje ona na naszym globie w trzech stanach skupienia: ciekłym, stałym i gazowym. Z ogólnej powierzchni kuli ziemskiej, wynoszącej 510 mln km2, przeszło 2/3 pokrywa woda. Woda oceanów, mórz, jezior i rzek oraz woda zawarta w glebie i organizmach żywych wyparowuje do atmosfery, gdzie gromadzi się w postaci...

Przydatność 60% Obieg wody w przyrodzie

Woda – H2O, związek tlenu z wodorem. Ze względu na ogromne rozpowrzechnienie i niezmiernie ważną rolę odgrywaną w przyrodzie, można ją uznać za najważniejszy związek chemiczny. Jest to ciecz bezbarwna, bezwonna i pozbawiona smaku. Większość występującej w przyrodzie wody jest „słona” (około 97%), to znaczy, że zawiera dużo rozpuszczalnych soli, głównie chlorku sodu....

Przydatność 75% Obieg wody w przyrodzie

Pod wpływem ciepła słonecznego powierzchnia mórz i oceanów nieustannie paruje. Woda zmienia stan skupienia i masy pary wodnej mieszają się z powietrzem. Przy dostatecznie dużej wilgotności powietrza następuje skraplanie pary wodnej do postaci małych kropelek, które grupują się w widoczne skupienia – chmury. W wyniku ochładzania na niewielkich wysokościach powietrza...

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji