Treść zadania

serce1916

1]Nie ma chyba w dziejach naszej literatury dzieła bardziej zagadkowego niż Bogurodzica - pierwsze słowo polskiej, chrześcijańskiej poezji, najdawniejsza nasza pieśń - "pieśń ojczysta" (carmen patrium), jak nazwali ją potomni (m.in. Jan Długosz). Jeden z najwytrwalszych jej badaczy, Aleksander Brückner, stwierdził niegdyś, że na zawsze pozostanie ona "zagadką zamkniętą na siedem pieczęci". Jeśli się pomylił, to niewiele; pomimo ogromnego w ostatnich dziesięcioleciach postępu badań nad naszym Średniowieczem, najważniejszych z owu "siedmiu pieczęci" nie udało się dotychczas - i zapewne nie uda się w przyszłości - złamać.
[2]Nie rozstrzygnięto definitywnie tak podstawowych kwestii, jak czas i miejsce powstania Bogurodzicy, jej autorstwo czy ewentualna zależność od wzorów obcych. Wciąż nie potrafimy precyzyjnie powiedzieć, jak daleko w głąb naszych dziejów sięgają korzenie tej pieśni. Czy rzeczywiście aż do czasów "ojców" - pierwszych naszych władców i cudzoziemskich misjonarzy rzucających w pogańską glebę ziarna chrześcijańskiej wiary, do czasów świętego Wojciecha, którego już zapewne w Średniowieczu, a na pewno od początku XVI stulecia uznawano za natchnionego autora Bogurodzicy? A może zrodziły ją wieki późniejsze, gdy wiara nieco okrzepła, na tyle przynajmniej, że poczęła zasilać swym ożywczym strumieniem rodzimą kulturę literacką i artystyczną - stulecie XIII - jak coraz powszechniej uważa się pośród filologów? Byli i tacy (np. Julian Krzyżanowski), którzy datowali powstanie pieśni dopiero na schyłek wieku XIV.
[3]Anonimowy twórca Bogurodzicy? Wiemy, że w Średniowieczu kwestię autorstwa postrzegano zupełnie inaczej niż obecnie; autor, najczęściej duchowny, pisał przede wszystkim dla "pomnożenia chwały Bożej", o prawdach powszechnie znanych i akceptowanych (najczęściej objawionych lub przekazanych przez tradycję), swoje własne imię pokornie przemilczając. […]
[4].Oryginału czy choćby inspiracji naszej pieśni szukano gdzie tylko było można: w hymnografii grecko-bizantyńskiej, w tradycji cerkiewnosłowiańskiej, ruskiej, łacińskiej, czeskiej, niemieckiej... Nigdzie jednak bezpośredniego wzorca literackiego nie udało się odnaleźć, choć podobieństw treściowych, kompozycyjnych i melodycznych jest sporo, zarówno w spuściźnie chrześcijańskiego Wschodu, jak Zachodu. Coraz donośniej mówi się więc - choć brzmi to wręcz niewiarygodnie na tle naszej wiedzy o poziomie rodzimej kultury literackiej w wieku XIII - o artystycznej oryginalności Bogurodzicy.

1. Przedstaw główne myśli artykułu Romana Mazurkiewicza. Użyj w swojej wypowiedzi wyrazów: "nierozstrzygnięty" i "nierozstrzygalny" oraz odpowiednich wyrazów bliskoznacznych " (dobierz je spośród niżej podanych):
niepojęty, nierozwiązywalny, niewiadomy, nieznany, otwarty, tajemniczy, trudny, zagadkowy, zagmatwany, złożony.
2. Przedstaw na podstawie artykuł€ stosunek ludzi średniowiecza do sprawy autorstwa, Określ, na czym polega odmienność traktowania tej kwestii w naszych czasach,
3. Podaj wniosek wynikający z faktu, że nie odnaleziono dotąd żadnego utworu stanowiącego bezpośredni wzorzec dla Bogurodzicy. Wyjaśnij, dlaczego - według słów autora - wniosek ten brzmi "wręcz niewiarygodnie".
4. Podaj przykład jakiejś innej nierozstrzygniętej dotąd kwestii z dziedziny kultury. Jakie znasz hipotezy dot tyczące tej sprawy? Które z nich przekonuje cię bardziej inne?
5. Wyjaśnij na podstawie słownika etymologicznego, co mają wspólnego rzeczowniki: "pieczęć" i "piętno" oraz czasownik "piec". Jeśli to możliwe skorzystaj ze Słownika etymologicznego Aleksandra Brucknera (badacza, który określił Bogurodzicę mianem "zagadki zamkniętej na siedem pieczęci".

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 1 0

    1. Nierozstrzygnięty jest czas i miejsce powstania Bogurodzicy.
    Tajemniczy i niewiadom dla niego i dla nas jest to, że nie znaleziono orinałów tego tekstu.

    2. Próbowali odczytać sens Bogurodzicy i im się to nie udało. Wspólcześni ludzie, także tego nie odkryli.

Rozwiązania

Podobne zadania

majka1234 słynne pary, historyczne i bardziej współczesne Przedmiot: Język polski / Liceum 2 rozwiązania autor: majka1234 7.6.2010 (17:22)
qndzia7 motyw rycerza bez skazy na przykładzie literatury i filmu Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: qndzia7 14.9.2010 (12:44)
qndzia7 MOtyw rycerza bez skazy na przykładzie filmu i literatury. ;) Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: qndzia7 6.10.2010 (13:21)
qndzia7 MOtyw rycerza bez skazy na przykładzie filmu i literatury. ;) Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: qndzia7 6.10.2010 (13:22)
sylwia_s-c opisac wlasnymi slowami co mysle lub uwazam o ludomanii to chyba z wesela Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: sylwia_s-c 11.10.2010 (13:54)

Podobne materiały

Przydatność 70% „Człowiek (…) jest trochę zagubiony w moralnym labiryncie współczesnego świata” (Wiesław Myśliwski ). Rozważania o uniwersalnych wartościach, które powinny tworzyć kodeks etyczny człowieka naszej epoki. Odwołaj się literatury

Wzorce moralne to wzorce oparte na zasadach postępowania uznawanych za właściwe w określonych środowiskach i epokach historycznych. Literatura stała się źródłem ideałów, postaw i wzorców osobowych. W każdej epoce poeci i pisarze dostrzegali złożoność ludzkiej psychiki, ich dążeniem było ukazanie motywacji ludzkich postępowań oraz nakreślenie cech godnych naśladowania....

Przydatność 50% Wojny w dziejach średniowiecza.

Termin średniowiecze oznacza okres w dziejach Europy, między starożytnością a nowożytnością. Termin „średniowiecze” wprowadził i spopularyzował w XVII wieku A. Cellarius. Zwykle początki średniowiecza wiąże się z upadkiem Cesarstwa Rzymskiego w 476, a za koniec tej epoki uważa się upadek Konstantynopola w 1453 lub odkrycie Ameryki w 1492 roku. Cechy wspólne tej epoki...

Przydatność 50% „Skarby naszej planety”

Na naszej planecie jest wiele ciekawych miejsc, według mnie jednym z ciekawszych jest Turcja. Postaram się wam przybliżyć ten piękny kraj. Turcja jest krajem położonym na styku dwóch kontynentów - Europy i Azji oraz na szlakach łączących cztery morza - Czarne, Marmara, Egejskie i Śródziemne, przez tysiąclecia był terenem wędrówek wielu cywilizacji. Od dawna Turcja...

Przydatność 65% Epoka Napoleońska w dziejach Polski

Epoka Napoleońska w dziejach Polski. Wśród ważnych spraw epoki napoleońskiej wybitne miejsce, choć nie naczelne, zajmowała bez wątpienia sprawa polska. Stanowiła jeden z najbardziej aktualnych i specyficznych problemów w ówczesnych przemianach polityczno – społecznych, a zwłaszcza w europejskiej polityce międzynarodowej. W wyniku kolejnych rozbiorów ziemie Rzeczypospolitej...

Przydatność 70% Epoka Napoleońska w dziejach Polski.

Epoka Napoleońska w dziejach Polski. Wśród ważnych spraw epoki napoleońskiej wybitne miejsce, choć nie naczelne, zajmowała bez wątpienia sprawa polska. Stanowiła jeden z najbardziej aktualnych i specyficznych problemów w ówczesnych przemianach polityczno – społecznych, a zwłaszcza w europejskiej polityce międzynarodowej. W wyniku kolejnych rozbiorów ziemie Rzeczypospolitej...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji