Treść zadania

Ania5424

Zmiany spoleczno polityczne w europie okresu 20 wieku miedzynarodowego . Potrzebuje z tego referat do napisania conajmniej dwie strony .

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Rozwiązania

  • ciacho0505

    Ukoronowaniem procesu kształtowania polskiej państwowości było uchwalenie przez Sejm Ustawodawczy w dniu 17 marca 1921 r. Konstytucji. Określała ona państwo polskie jako republikę, w której władza zwierzchnia należy do narodu. Władza ustawodawcza należała do Sejmu i Senatu, władze wykonawczą sprawował rząd oraz prezydent, który wybierany był przez Zgromadzenie Narodowe na 7 - letnią kadencję.
    Pierwszym prezydentem Polski został Gabriel Narutowicz. Narutowicz dzięki głosom lewicy oraz mniejszości narodowych pokonał kandydata prawicowego Maurycego Zamoyskiego. Stało się to przyczyna ostrej kampanii skierowanej przeciwko nowemu prezydentowi. Doprowadziło to do jego zamordowania. Stało się to 16 grudnia 1922 r. w gmachu Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych podczas zwiedzania przez prezydenta tamtejszej wystawy. Śmiertelne strzały oddał Eligiusz Niewiadomski, sympatyk ruchu narodowego. Po śmierci Narutowicza prezydentem został wybrany kandydat PSL "Piast" Stanisław Wojciechowski, a tekę premiera objął gen. Władysław Sikorski.

    • Praca spoko ale ja potrzebuje tego na dwie strony ;/

Podobne zadania

nnaattii1991 skutki zniesienia niewolnictwa w usa w 19 wieku Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: nnaattii1991 26.4.2010 (21:26)
nnaattii1991 Sytuacja na Bałkanach w 19 i 20 wieku Przedmiot: Historia / Liceum 2 rozwiązania autor: nnaattii1991 26.4.2010 (21:26)
dzastin405 1.Przyczyny rewolucji w Anglii w 17 wieku 2.Przebieg rewolucji Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: dzastin405 5.5.2010 (20:07)
Lukasz93 Wypisz przedstawicieli kultury polskiej 2 połowy 19 wieku wraz z ich dziełami . Przedmiot: Historia / Liceum 2 rozwiązania autor: Lukasz93 9.5.2010 (12:30)
dyta18 jak oceniasz sytuacje zewnetrzna i wewnetrzna Rzeczpospolitej w 17 wieku Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: dyta18 11.5.2010 (20:54)

Podobne materiały

Przydatność 65% Problemy spoleczno-polityczne Federacji Rosyjskiej

W Związku Radzieckim – państwie, którego spadkobierczynią od roku 1991 jest Federacja Rosyjska - panował ustrój gospodarki zarządzanej centralnie tj. z Moskwy. Ogromne sumy pieniędzy przeznaczane były głównie na zbrojenia i program badań kosmicznych. Świat miał widzieć, że ZSRR jest potęgą militarną i gospodarczą, a NATO miało bać się Armii Czerwonej. Produkowano więc...

Przydatność 75% Polska polityka bezpieczeństwa na tle rozwoju sytuacji spoleczno-militarnej w Europie

„Bezpieczeństwo państwa, to stan umożliwiający normalny rozwój państwa - pomyślną realizację wszystkich jego celów - uzyskiwany zazwyczaj w wyniku zorganizowanej ochrony i obrony przed wszelkimi zagrożeniami militarnymi i niemilitarnymi, zewnętrznymi i wewnętrznymi, przy użyciu sił i środków pochodzących ze wszystkich dziedzin działalności państwa.” Bezpieczeństwo...

Przydatność 65% Rola okresu napoleońskiego w dziejach Europy .

Okres napoleoński przyniósł Europie szereg nowych idei i rozwiązań ustrojowych. Jedną z najważniejszych zmian było wprowadzenie przez Napoleona nowego Kodeksu Cywilnego .

1. Wszyscy obywatele byli równi wobec prawa

2. Wszyscy byli wolni osobiście

3. Nienaruszalność prawa własności

Stwierdzono, że wszelka własność jest prawem...

Przydatność 65% Znaczenie okresu Napoleońskiego dla Europy i Polaków

W Europie XVIII w. Kończył się pod znakiem wojen. Przeciwko zmianą społecznym i politycznym w rewolucyjnej Francji, gdzie w 1789 roku obalono absolutaryzm królewski, wystąpiły Austria , Prusy oraz wiele mniejszych państw. Zawiązały one koalicje, czyli sojusz utworzony w celu prowadzenia wojny przeciw innym państwom. Władcy obawiali się , że rewolucyjne hasła wolności i...

Przydatność 55% Kultura XIX wieku w Europie

KULTURA XIX WIEKU W EUROPIE Belle Epoque* Wiek XIX był wiekiem zwiększonego przyrostu naturalnego, wiekiem kapitalizmu, industrializacji, urbanizacji oraz postępu. Zachód Europy podążając drogą gospodarki kapitalistycznej prężnie się rozwijał. Powstawały nowe miejsca pracy, zakłady produkcyjne, fabryki. Z dnia na dzień zwiększano i unowocześniano produkcję. W ślad za...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji