Treść zadania

klaudia1105

Na zwierciadło pada światło pod kątem 30 stopni. Obracamy zwierciadło o kąt 30 stopni. Raz obracamy w lewo, a raz w prawo. Sprawdź czy kąty będą takie same???

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 1 0

    Pytanie "Sprawdź czy kąty będą takie same???" brzmi dziwnie.
    Takie same jak CO? O wróbelku, czym się różni, to do Ciebie pisałem?
    - czym się różni wróbelek?
    - tym, że jedną nóżkę ma bardziej niż drugą.

    Uściślijmy to zadanie. Światło pada z lewej strony: \___
    gdzie: \ - światło, ___ - lustro. Kierunek promienia światła z prostopadłą
    do lustra to 30 stopni. Światło odbija się tak: __\/___
    Jeszcze "dorysuję" prostopadłą: __\ | /___
    Czyli: jak światło pada pod kątem 30 stopni do prostopadłej to się odbija też pod kątem 30 stopni, ale w drugą stronę.
    Więc: Promień odbity i promień padający tworzą kąt 2 * 30 = 60 stopni.

    Dwa razy kąt padania - to istotne!

    Gdybym był matematykiem czepnąłbym się - a który kąt? ten mały w V, czy jego dopełnienie do 360 stopni? Albo jakiś inny? Ale nie jestem matematykiem, 60 jako praktyk - fizyk uznaję:)

    Obracasz teraz lusterko o 30 stopni w lewo (tego nie zrobię na literkach bo nie ma takich znaczków na klawiaturze). W tym momencie światło pada prostopadle na lustro i prostopadle się odbija. Kąt między promieniem padającym i odbitym wynosi zero.

    Obróć lusterko w prawo (od początkowego położenia, gdy światło padało pod 30 stopniami). Teraz pada ono pod kątem 30 + 30 = 60 stopni, a ponieważ kąt odbicia równa się kątowi padania, to kąt między promieniem padającym i odbitym wyniesie DWA * 60 = 120 stopni.

    Jest różnica? Pisz na priv w razie wątpliwości, zrobię rysunek, ale wiesz, że mi się nie chce...
    A.

Rozwiązania

Podobne materiały

Przydatność 55% Stopnie Wojskowe

Przełożonym w wojsku,jest osoba zajmująca wyższe stanowisko bez względu na stopień wojskowy. Starszym jest który ma wyższy stopień wojskowy. Korpus szeregowy -szeregowy -starszy szeregowy Korpus Podoficerski -kapral } -starszy kapral }podoficerowie mlodsi -plutonowy } -sierżant ] -starszy sierżant ] podoficerowie starsi...

Przydatność 80% Stopnie wojskowe

Stopnie wojskowe w załączniku!

Przydatność 70% Reguły ustalania stopni utlenienia

1. Pierwiastki w stanie wolnym występują na zerowym stopniu utlenienia. (0) 2. Metale w związkach chemicznym występują zawsze na dodatnim stopniu utlenienia, zgodnym z wartościowością. 3. Fluor w związkach chemicznych występuje zawsze na -I stopniu utlenienia. 4. Wodór najczęściej występuje na +I stopniu utlenienia. Wyjątek stanowią wodorki metali, gdzie występuje na...

Przydatność 65% O co chodzi w słowach Zośki "Z nami to jak z lasem, to i tamto drzewo pada pod siekierą, a tymczasemm...." Kamienie na Szaniec - Kamiński A.

Tematem pracy są słowa „ Z nami to jak z lasem, to i tamto drzewo pada pod siekierą, a tymczasem cały las rośnie i pnie się ku górze”, wypowiedziane przez Tadeusza Zawadzkiego, bohatera książki Aleksandra Kamińskiego pt. „Kamienie na szaniec”. Jest to powieść, którą zaliczamy do literatury faktu. Akcja powieści ma miejsce w okupowanej Warszawie podczas II wojny...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji