Treść zadania

Saguaro

Wypracowanie na temat Motyw miłości w literaturze

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Miłość jest to jedno z największych i najgłębszych uczuć. Dlatego może jest to temat tak często poruszany przez twórców różnych epok. Właściwie trudno znaleźć utwór, w którym nie byłoby wątku miłosnego. Jednak nie tylko w literaturze możemy odnaleźć temat miłości. Widoczny jest on w filmie, malarstwie czy nawet w muzyce.
    Począwszy od Homera opisującego wojnę trojańską, której przyczyną była Helena, do czasów dzisiejszych.
    W Odysei Homera spotykamy się z postacią królowej Penelopy, żony Odyseusza. Podczas tułaczki męża po nieznanych terytoriach pozostaje mu wierna i cierpliwie oczekuje jego powrotu. Jej zachowanie stało się symbolem niezwykłego oddania i wyjątkowo trwałej miłości małżeńskiej. Przez dwadzieścia lat Penelopa nie dała się uwieść żadnemu z licznych zalotników. Ani na chwilę nie zwątpiła w szczęśliwe zakończenie wędrówki Odyseusza i jego rychłe przybycie do Itaki.
    Romantyzm to epoka, w której miłość często przedstawiona jest jako uczucie niszczące i utrudniające właściwe wybory bohaterów. G. Byron w "Giaurze" przedstawił miłość wielką, wzajemną, ale zniszczoną przez konwencje obyczajowe i społeczne. Stała się powodem śmierci Leili, rozpaczy i zgonu Hassana, nieszczęścia Giaura, który stał się zabójcą. Zrozpaczony, cierpiący, rozdarty wewnętrznie i nieszczęśliwy przywdziewa habit. Jednak nie robi tego z powołania, ani z pokuty. Nie wypełnia obowiązków religijnych i odrzuca Boga, odstępując od wiary chrześcijańskiej. Do samej śmierci nie zaznaje już nigdy spokoju, ukojenia ani pocieszenia.
    Miłość niszczy także tytułowego bohatera "Cierpień młodego Wertera" J. W. Goethego. Czyni go niezdolnym do życia, popycha do szaleństwa i samobójstwa. Uczucie to przedstawione jest jako wszechogarniająca siła, której nie sposób się oprzeć. Szczęściu głównego bohatera stoi na przeszkodzie fakt, iż osoba, którą pokochał, przyrzekła już rękę innemu konkurentowi. Nękany pochłaniającym go uczuciem, ma wrażenie, że zmysły mu się mącą i nie mogąc zaspokoić osobistych pragnień, traci panowanie nad sobą i decyduje się na odejście od społeczeństwa, na samobójczą śmierć, której powodem jest nieszczęśliwa miłość.
    Romeo i Julia to słynny dramat Williama Szekspira, opowiadający o losach dwojga młodych ludzi, którzy zapałali do siebie ogromną miłością. Sztuka ukazuje trwający od wielu lat konflikt między dwoma zwaśnionymi rodami, których przedstawiciele nieoczekiwanie zakochują się w sobie. Julia Capuletti i Romeo Montecchi poznają się na balu w domu dziewczyny i od razu przypadają sobie do gustu. Po krótkiej rozmowie wymykają się z sali i nie zauważeni przez nikogo oddają namiętnym pieszczotom. Już następnego ranka pobierają się w celi ojca Laurentego. Wraz z rozwojem akcji utworu poznajemy ciekawe perypetie nastoletnich bohaterów. Na ich drodze do szczęścia zaczynają pojawiać się coraz to nowe problemy, z czasem sytuacja staje się bardzo zagmatwana i zmierza do nieuchronnej katastrofy. Zakończenie utworu bynajmniej nie jest szczęśliwe, za wspólnie przeżyte chwile szczęścia Romeo i Julia są zmuszeni zapłacić najwyższą cenę. Postawy bohaterów stały się symbolem młodzieńczej, romantycznej miłości.
    Jak widać na powyższych przykładach, miłość jest zarówno pięknym, dającym szczęście i poczucie sensu uczuciem, jak i uczuciem, które może odebrać zmysły i zabić. Daje życie i je odbiera, buduje i niszczy. Najpiękniejsze, a jednocześnie najniebezpieczniejsze uczucie ludzkie, najniebezpieczniejsze, bo czyniące człowieka częstokroć bezwolnym, a także bezbronnym.

Rozwiązania

Podobne zadania

Morsyn12 "Kamienie na Szaniec"- Wypracowanie Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Morsyn12 8.4.2010 (14:31)
Karolina1008 Wypracowanie Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: Karolina1008 8.4.2010 (18:49)
Jenni22222 Wypracowanie na temat "Dlaczego należy rozwijać swoje Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Jenni22222 12.4.2010 (21:39)
stonka wypracowanie o średniowiecznym rycerzu Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: stonka 25.4.2010 (18:16)
erol wypracowanie Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: erol 25.4.2010 (23:40)

Podobne materiały

Przydatność 55% Motyw miasta w literaturze

Cytaty o mieście: -„To piękne, gdy człowiek może być dumny ze swojego miasta, ale jeszcze piękniej, gdy miasto może być dumne z niego”-A. Lincoln -„Mądry mężczyzna potrafi zbudować miasto, mądry kobieta zdolna jest doprowadzić do jego upadku”-przysłowie chińskie -„Jedyne lekarstwo dla znużonego życiem w gromadzie:życie w wielkim mieście. To jedyna pustynia,...

Przydatność 60% Motyw buntu w literaturze.

Bunt jest wpisany w naturę człowieka. Ludzie są tak skonstruowani, że naturą rzeczy nie będą się godzić na to, co zastaną. Będą szukać, przeciwstawiać się, buntować. To bunt właśnie jest motorem działań ludzkich, to z niego wzięły się najdoskonalsze ludzkie dokonania. Zgoda na to, co człowiek dostaje od świata, nie rodzi działania, jest postawą pasywną. Bunt zmusza...

Przydatność 60% Motyw wędrówki w literaturze.

W tekstach właściwie wszystkich epok traktowana jest na ogół w sposób dwojaki. Jest, więc wędrówka po prostu podróżą, przestrzennym przemieszczaniem się, dzięki któremu bohater zdobywa doświadczenie, ucz się - ma wymiar konkretny, podróżniczo - edukacyjny. Bohater dąży w trakcie takiej podróży do celu. Ale można przypuszczać, że twórcom, którzy wykorzystywali w swoich...

Przydatność 60% Motyw wędrówki w literaturze.

W tekstach właściwie wszystkich epok traktowana jest na ogół w sposób dwojaki. Jest, więc wędrówka po prostu podróżą, przestrzennym przemieszczaniem się, dzięki któremu bohater zdobywa doświadczenie, ucz się - ma wymiar konkretny, podróżniczo - edukacyjny. Bohater dąży w trakcie takiej podróży do celu. Ale można przypuszczać, że twórcom, którzy wykorzystywali w swoich...

Przydatność 55% Motyw dziecka w literaturze

I. Literatura to bezkresny ocean, a dziecko w nim to najważniejszy temat. II. 1. Nowele. 2. Powieść psychologiczna „Ten obcy”. 3. „Ania z zielonego wzgórza” - osierocone dzieci. 4. Szczęśliwy chłopak - „Szatan z siódmej klasy”. 5. Powieści młodzieżowe. 6. „Mały książę” - świat okiem dziecka. 7. Książki historyczne - młodzi bohaterzy. 8. Młodzi...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji