Treść zadania
Autor: youchi97 Dodano: 12.4.2010 (21:07)
zredaguj krótką notatkę o adamie mickiewiczu zawierającą informacje o czym pisał, kiedy sie urodził, itp.
Komentarze do zadania
-
Edysia78 30.1.2011 (18:53)
Patron
Adam Mickiewicz - obraz olejny H. Hermanowicz, 1966 r.
ADAM MICKIEWICZ - PATRON PSP NR 28 W RADOMIU
W RODZICIELSKIM DOMU
O zaszczytne miano miejsca urodzenia wieszcza ubiegają się Zaosie i Nowogródek. Rodzinna legenda głosi jednak, że Adam - który przyszedł na świat w noc wigilijną - urodził się w karczmie, w połowie drogi między tymi miejscowościami.
KŁOPOTY Z KALIGRAFIĄ
Poeta wspominał: "W dzieciństwie czułem wstręt do pisania. Uczono nas wtedy kreślić litery na deszczułce. Matka mi raz powiedziała: piszesz jak, kura grzebie". Później zdarzało się Mickiewiczowi prosić przyjaciół o przepisywanie rękopisów na czysto.
Dzieciństwo zachowało się w pamięci Adama jako okres "sielsko-anielskiego" szczęścia.
W maju 1812 roku, gdy Adam nie miał jeszcze 14 lat w życie sennego miasteczka - Nowogródka - wraz z wielką armią Napoleona wkroczyła historia. Z Napoleonem poeta zawsze wiązał nadzieje na wyzwolenie uciskanych narodów.
Młody Mickiewicz uczył się w sześcioklasowej szkole prowadzonej przez dominikanów - Adam był najzdolniejszym uczniem. Po ukończeniu nowogródzkiej szkoły zgłosił się wraz z kolegą, Janem Czeczotem, do Wileńskiego Instytutu Medycznego. Z nieznanych przyczyn nie został przyjęty, postanowił więc zdawać na uniwersytet.
NAUKA I ZABAWA
"Był on podówczas dość przystojny, z czarnym okiem, z długimi, ciemnymi włosami i łagodnym uśmiechem na ustach. Często zamyślony i rozmarzony. Wzbudzał ogólną sympatię". Tak opisał Mickiewicza jeden z wileńskich studentów, kolegów poety.
Studia uniwersyteckie (1815) Mickiewicz rozpoczął na wydziale fizyko-matematycznym, dopiero na drugim roku mógł się poświęcić wybranym przez siebie naukom filologicznym.
Jako student trzeciego roku wraz z grupą kolegów założył Tajne Towarzystwo Filomatów. W tym gronie Adam czytał swoje pierwsze utwory. W 1819 roku poeta został skierowany do powiatowej szkoły w Kownie, gdzie pracował jako nauczyciel. Pewnego dnia zawitał do Tuhanowicz, tam mieszkał jego przyjaciel. prawdopodobnie wtedy zobaczył pierwszy raz swą wielką miłość - Marylę Wereszczakównę.
Po powrocie do Kowna, w styczniu 1812 roku Mickiewicz zaczął pisać "Romantyczność". Mocą swojego talentu poeta uczynił okolice Nowogródka zaczarowaną krainą poezji. Ogromne wrażenie zrobiło na nim malownicze jezioro Świteź. W tym okresie powstała również IV część Dziadów.
Wiosną 1822 wydał pierwszy tomik poezji - poetycki Manifest głoszący wyższość prawdy serca nad oschłym rozumem.
Akcja większości ballad rozgrywa się w konkretnych miejscach, które poeta odwiedził (w Rucie, Cyrynie, nad brzegami Świtezi). W lutym 1823 roku wprowadza do II części Dziadów kilka poprawek.
W tym samym okresie co Dziady powstaje pierwsza w polskiej literaturze powieść poetycka "Grażyna" (1823).
W WIĘZIENIU
Wigilię 1823 roku Mickiewicz jak zwykle spędza w Wilnie, w gronie przyjaciół. Tym razem świąteczny wieczór zastał ich w... więzieniu. Dramatyczne wydarzenia z tego okresu przedstawił poeta w III części Dziadów.
Po półrocznym pobycie w więzieniu Mickiewicz zostaje zwolniony za poręczeniem Joachima Lelewela. Rok po aresztowaniu otrzymuje nakaz opuszczenia Wilna i udania się do wyznaczonego miejsca w głębi Rosji. Zostaje skierowany do pracy w gimnazjum w Odessie. Przebywa także w Petersburgu.
ŻYCIE ORIENTALNE
Przez pięć lat poeta przebywa w państwie carów. W 1826 roku ukazują się "Sonety Krymskie" - zapis orientalnej podróży, w której poeta czuje się samotny, pisze o swej tęsknocie wygnańca.
W Moskwie poznaje Puszkina - pisarza rosyjskiego. W tym okresie powstaje kolejny utwór wieszcza "Konrad Wallenrod" (1828).
ROMANTYCZNA WĘDRÓWKA
W 1829 roku Mickiewicz wyjeżdża z Rosji. Rozpoczął podróż po Szwajcarii, odwiedził również Włochy i Niemcy. W towarzystwie Krasińskiego zdobywał alpejskie szczyty.
W tym okresie powstał jeden z najbardziej wstrząsających wierszy Mickiewicz "Do matki Polki"- tragiczna wizja pozbawionego nadziei na zwycięstwo męczeństwa Polaków.
O wybuchu powstania styczniowego dowiaduje się w Rzymie (1830). Postanawia wyjechać do Paryża. Do Królestwa nie udaje mu się przedostać. W marcu 1832 roku przyjeżdża do Drezna - tu właśnie powstaje III część dziadów oraz "Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego".
NA PARYSKIM BRUKU
Wiosną 1832 roku przybywa do Paryża. Spotyka tu Juliusza Słowackiego. Rozpoczyna pracę nad "Panem Tadeuszem". Pisanie poematu przynosi mu wiele radości, a grono najbliższych przyjaciół z uwagą śledzi rozwój utworu. W 1834 roku zostaje wydany "Pan Tadeusz".
Mickiewicz bierze ślub z Celiną Szymanowską - w 1835 roku urodziła się córka poety Maria (Mickiewicz powitał narodziny dziecka z ogromną radością, pieszczotliwie nazywa córkę Misią).
W 1836 roku rodzi się syn Władysław, Mickiewicz otrzymuje posadę profesora literatury łacińskiej w Lozannie. powstają wiersze zwane lirykami lozańskimi.
W 1840 roku urodziła się druga córka, Helena. Mickiewicz powraca do Paryża i obejmuje katedrę literatur słowiańskich w College de France. Nominacja Mickiewicza na tak prestiżowe stanowisko była ogromnym sukcesem polskiej emigracji.
Mickiewicz w czasie wykładów prawie nie korzysta z notatek, porywając audytorium bezpośredniością i swobodą. Tekst jego paryskich prelekcji został później opublikowany.
W 1845 roku Mickiewicz wyjeżdża do Szwajcarii do przebywającego tam Towiańskiego - przyjaciela poety.
WÓDZ I PROROK
Licząc na wojnę między Austrią a Włochami Adam Mickiewicz rozpoczął w 1848 roku Tworzenie legionu polskiego. Przybył do Rzymu i starał się o audiencję u papieża Piusa IX. Był przekonany, że jego błogosławieństwo ułatwi tworzenie legionu.
W 1848 poeta wyjeżdża z Rzymu do Paryża, gdzie obejmuje redakcję pisma la Tribune des Peuples (Trybuna Ludów). Pierwszy numer redagowanego przez Mickiewicza dziennika ukazał się 15 marca 1849 roku.
W 1850 roku rodzina Mickiewiczów powiększa się o szóste dziecko. Poeta traci posadę.
OSTATNIA PODRÓŻ
W 1855 roku Mickiewicz przyjeżdża do Konstantynopola, gdzie tworzono polskie formacje wojskowe. Głównym celem podróży poety było zażegnanie konfliktu między dwoma organizatorami pułków polskich w Turcji.
Była to ostatnia podróż poety - Adam Mickiewicz umiera 26 listopada 1855 roku.
Od chwili narodzin Mickiewicza minęło ponad dwieście lat, nie pojawił się żaden poeta, który mógłby odebrać mu miano największego z największych. Potęga jego dzieł sprawia, że ważny staje się również każdy szczegół biografii, każde miejsce, w którym "cząstkę swej duszy zostawił".
W 1890 roku prochy Mickiewicza zostały uroczyście przewiezione z paryskiego cmentarza Montmorency do krypty na Wawelu.
Portrety naszego patrona - Adama Mickiewicza znajdują w różnych miejscach szkoły:
gabinet dyrektora
pracownia języka polskiego
świetlica
Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.
Najlepsze rozwiązanie
Rozwiązania
-
Konto usunięte, 12.4.2010 (21:15)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Adam_Mickiewicz
Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie
-
haania 12.4.2010 (21:53)
Adam Mickiewicz ur. 24 grudnia 1798 w Zaosiu lub Nowogródku , zm. 26 listopada 1855 w Konstantynopolu – polski poeta, działacz i publicysta polityczny. Obok Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego uważany za największego poetę polskiego romantyzmu (grono tzw. Trzech Wieszczów) oraz literatury polskiej w ogóle, a nawet za jednego z największych na skalę europejską. Określany też przez innych, jako poeta przeobrażeń oraz bard słowiański. Członek Stowarzyszenia Filomatów, mesjanista związany z Kołem Sprawy Bożej Andrzeja Towiańskiego. Najwybitniejszy twórca dramatu romantycznego w Polsce, zarówno w ojczyźnie jak i w Europie zachodniej porównywany do Byrona i Goethego. W okresie pobytu w Paryżu był wykładowcą literatury słowiańskiej w Collège de France. Znany przede wszystkim jako autor ballad, powieści poetyckich, dramatu Dziady oraz epopei narodowej Pan Tadeusz uznawanej za ostatni wielki epos kultury szlacheckiej w Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie
-
darka120 12.4.2010 (22:11)
Adam Mickiewicz to największy polski poeta. Zyl w latach 1798-1855. Urodzil sie na Litwie. Jako student za dzialalnosc w tajnej organizacji patriotycznej zostal zeslany w glab Rosji. Pozniej musial wyemigrowac za granice i nie powrocil juz do ojczyzny. Duzo podrozowal. Byl w Niemczech,we Wloszech, w Szwajcarii i we Francji.Na emigracji wykladal literature na uniwersytetach w Lozannie i w Paryzu.POd koniec zycia udal sie do Turcji. Postanowil tam zorganizowac polskie oddzialy do walki z Rosja. Niestety zarazil sie cholera w czasie epidemii i zmarl. Zostal pochowany w Paryzu.Pozniej prochy poety sprowadzono do kraju i zlozono w krypcie krolewskiej na Wawelu.Napisal min. Przyjaciele, Pani Twardowska,ballady-[Switez, Switwzianka, Powrot taty], powiesci poetyckie-[Grazyna,Konrad Wallenrod] oraz dramat-Dziady.Najwiekszym jego osiagnieciem jest epopeja narodowa Pan Tadeusz, zrodzona z wielkiej tesknoty za ojczyzna. Ukazal w niej roznorodne obrazy z zycia polskiej szlachty na Litwie.
przepraszam za brak polskich znakow -klawiatura mi wysiadla.Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie
Podobne zadania
Notatka biograficzna Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa | 3 rozwiązania | autor: Nela98 29.3.2010 (21:26) |
Notatka biograficzna Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa | 1 rozwiązanie | autor: Edytka8 6.4.2010 (12:49) |
Kim był Hugo Kołłątaj? Krótka notatka na temat tej osoby. Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa | 6 rozwiązań | autor: monika20 21.4.2010 (17:49) |
Jakaś notatka o Świętej Kindze. Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa | 3 rozwiązania | autor: asiulaa 2.5.2010 (20:45) |
Notatka biograficzna. Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa | 1 rozwiązanie | autor: Klauderek 11.5.2010 (21:04) |
Podobne materiały
Przydatność 50% Notatka
Przyjechałeś do szkoły językowej w Anglii, gdzie od kilku dni przebywa Twój kolega Węgier. Zredaguj dla niego wiadomość: -kiedy przyjechałeś; -w jakiej jesteś grupie językowej; -o której będziesz kończyć zajęcia; -gdzie będziesz na niego czekać po zajęciach. Hi Adam! I came here at 7 a.m. J'm to beginnen group number two. I will be finishing my lessons 4 p.m. I will...
Przydatność 55% Antygona - notatka
Tragedia grecka z V w p.n.e. autorstwa Sofoklesa. Dramat ten stanowi kontynuację tragedii "Król Edyp", opowiadającej dzieje dotkniętego klątwą bogów syna króla Teb. Historia Edypa: Edyp, przybrany syn króla i królowej Koryntu, odwiedzając wyrocznię delficką usłyszał, że zabije ojca i ożeni się z własną matką. Nie znając swej przeszłości sądził, że władcy...
Przydatność 60% Zwojnica- notatka
ZWOJNICA- jest to drut w izolacji ukształtowany w postaci zwojów. Zwojnica służy do zmiany krótkotrwałego przewodnika "z prądem" w polu magnetycznym na ciągły ruch obrotowy. Przez zwojnice przepływa prąd- to wokół zwojnicy wytwarza się pole magnetyczne, podobne do pola pochodzącego od magnesu sztabowego. W czasie przepływu prądu zwojnica stara się ustawić swoimi biegunami na...
Przydatność 70% Hydrosfera - notatka
HYDROSFERA – wodna powloka Ziemi. Calkowita objetosc wód na Ziemi – 1 390 000 000 km3 W tym: - 96,5% - Wszechocean - 1,7% - wody podziemne - 1,7% - ladolody i lodowce - 0,5% - rzeki, jeziora, bagna i biosfera obieg wody – ustawiczne przemieszczanie sie wody przy równoczesnej zmianie jej stanu skupienia. maly obieg – obieg wody wywolany parowaniem i sublimacja,...
Przydatność 60% Kulturkampf- notatka
1870-powstała partia „Centrum”, polityczna reprezentacja katolików. Liderem partii był Ludwig Windthorst. Partia domagała się wprowadzenia do konstytucji praw gwarantujących dotychczasową pozycję Kościoła katolickiego. 18.01.1871-w sali lustrzanej pałacu wersalskiego proklamowano Cesarstwo Niemieckie. Kulturkampf (niem.r Kampf–walka, bój)- walka ideologiczna i polityczna,...
0 odpowiada - 0 ogląda - 4 rozwiązań
2 0
vicky_shadow 12.4.2010 (21:22)
Adam Mickiewicz był jednym z najlepszych polskich poetów. Urodził się w 1598 roku w Zaosiu koło Nowogródka. Jeden z trzech wieszczy narodowych. Był członkiem stowarzyszenia filomatów i filaretów, za co został zesłany do Rosji. Będąc na emigracji napisał Sonety Krymskie. Jako że Mickiewicz był przedstawicielem epoki romantyzmu pisał sonety, ballady, chwalił młodość i wyższość poznania duchowego nad rozumowym. Jest twórcą epopei narodowej Pan Tadeusz, którą napisał ku pokrzepieniu serc i dodaniu otuchy oraz nadziei na lepsze jutro.
proszę bardzo. Gotowa notatka lepsza niż redagowanie samemu ;)
Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie