Treść zadania

karola12062

Styl Romański i Gotycki.Wyjaśnic
Pomocy !!!

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Styl romański :
    -charakterystyczny dla kościołów i zamków
    -charakter obronny
    -bardzo grube mury
    -wąskie, wysoko położone okna
    -kościoły budowane na planie krzyża lub rotundy
    -dwójkowy układ kolumn (analogia Biblii)
    -kwadratowy cios kamienia (odwołanie do 4 cnót kardynalnych)
    Styl gotycki:
    -architektura pnie się w górę
    -odzwierciedla ideę makrokosmosu
    -wielkie, strzeliste okna
    -wyraz płaski natury Boga
    -w oknach witraże ze scenami Biblijnymi - nauka niepisiemnych historii zbawienia
    -kościoły budowane na planie krzyża
    -orjentacja ołtarza na wschód - ku Jerozolimie
    -symboliczne znaczenie prawej i lewej strony - alegoria dobra i zła ( zbawienia i potępienia)

Rozwiązania

  • userphoto

    Styl gotycki
    gotyk - nazwa wprowadzona przez Georga Basali, ktory uwazal styl za prymitywny, dziwny, podobny do stylu Gtów;

    Styl w architekturze i sztukach plastycznych dojrzalego i poznego sredniowiecza, uksztaltowany we Francji w XII w.; zwiazny z kultura rycerska i mieszczanska, a potem takze z dworska. Dzieli sie na 3 glowne okresy:
    - gotyk wczesny
    - gotyk dojrzaly
    - gotyk pozny

    Charakterystyczne cechy epoki:
    -wprowadzono ostry luk
    -sklepienia znajdowaly sie na skrzyzowaniu ostrolukow
    -przez zestawienie takiej techniki mozna bylo budowac ogromne budowle pelne swiatla i lekkosci
    -powstawaly ogromne okna wypelnione witrazami oraz przepiekne rozety (male, okragle witraze)
    - w budownictwie zaczeto stosowac cegle
    -w malarstwie zaczal rozwijac sie i dominowac realistyczny obraz natury i czlowieka; zmniejsa sie znaczenie malowidel sciennych
    -powstal portret, zapoczatkowany w rzezbie, rozwinelo sie amlarstwo miniaturkowe
    -nadal dominuje tematyka biblijna

    Zabytki:
    Barbakan w Krakowie
    Brama florianska
    Ratusz w Toruniu
    Kosciol sw. Jakuba w Toruniu
    Katedra na Wawelu
    budynek Oxfordu
    Katedra Notre Dame
    Zamek krzyzacki w Malborku

    Styl romanski
    Rozwija sie w XI-XIII w. Poczatkowo istnieje na poludniu Francji, potem rozprzestrzenia sie na cala sredniowieczna Europe.
    Cechy charakterystyczne:
    - Budowle wznoszono z regularnych ciosow kamiennych. Na kamieniu robiono 4 ciosy, symbolizujace 4 cnoty sredniowiecznego czlowieka;
    - W budowlach stosowano sklepienia kolebkowe i krzyzowe;
    - Mury, aby mogly utrzymac ciezar kamiennych sklepien, podtrzymywano odciazajacymi lukami;
    - okna musialy byc male i waskie, bye nie oslabic muru, wienczono je polokraglym lukiem;
    - we wnetrzach panowal mrok (male okna nie przpuszczaly wiele swiatla)
    - budowle wewnatrz przyozdabiano skromnie z wyjatkiem kapiteli - ozdobnych rzezb, wienczacych kolumne i portali- wejsc do swiatyn
    - najwieksze znaczenie mialy budowle sakralne; te zazwyczaj mialy 3 lub 5 naw; czesto mialy takze nawy poprzeczne, tak, ze calosc miala ksztaklt krzyza; w malych kosciolach wieza wznosila sie nad wejsciem glownym, wieksze mialy zazwyczaj 2 wieze, ustawione po dwoch stronach wejscia glownego; najwieksze koscioly posiadaly 3 portale wejsciowe, z jednym wiekszym od pozostalych;
    - rzezba w tym stylu jest kamienna, zalezna od architektury, pelni funkcje zdobnicze, wymiary postaci sa nieproporcjonalne
    - malarstwo rowniez jest zalezne od architektury, pokrywa wolne przestrzenie i sklepienie.
    ZABYTKI:
    Kosciol sw. Andrzeja w Krakowie
    Katedra w Płocku i w Poznaniu
    Kolegiat sw. marcina w Opatowie
    Kolegiat w Krusznicy
    Kosciol w Tumie
    Kosciol w Strzelmie
    Drzwi Gnieznienskie

  • userphoto

    ROMANIZM - w europie XI i XII wieku nastąpił potężny rozwój budownictwa. Stylem, który powszechnie dominował był styl romoański. Powstał z tradycji rzymskich. Podstawowym tworzywem był kamień. Dominował sklepienia krzyżowe i kolebkowe. Mury były grube, okna i drzwi bardzo małe co powodowało wrażenie mrocznego wnętrza.

    Architektura romańska
    Narodziła się w IX na terenie Francji. Panowała w Europie do XII w. Podstawowym materiałem budulcowym był kamień o kwadratowym ciosie, odnoszonym symbolicznie do czterech cnót kardynalnych. Masywne ściany budowli, wzmacniane dodatkowo przyporami, najczęściej zostawiano nietynkowane. Okna były niewielkie. Kościoły budowano na planie krzyża łacińskiego. W sklepieniach i oknach stosowano łuki półkoliste. Świątynie miały często jednocześnie charakter budowli obronnych.
    Budowle w stylu romańskim charakteryzowały się prostotą, racjonalnym rozplanowaniem, były zwykle zaokrąglone (rotundy). Łatwo uchwytne proporcje tych gmachów, akcentowane kolumnami, wskazywały ich układem, np. dwójkowym, na analogię do dwu części Biblii, tj. Starego i Nowego Testamentu.
    Funkcjonalność architektoniczną, jej surowość równoważono bogatym zdobnictwem kolumn oraz portali (bram wejściowych). Umieszczone na nich płaskorzeźby dawały swego rodzaju przegląd ówczesnej wiedzy na tematy teologiczne, moralne. Przeważały wyobrażenia alegoryczne (np. cnót) i symboliczne. W Polsce najcenniejsze płaskorzeźbione kolumny zachowały się w kościele św. Trójcy w Strzelnie.
    Sztuka romańska rozwinęła się najpełniej we Francji, w obrębie jej szkół regionalnych działających na terenie Burgundii (Cluny, Autun, Vzelay), Owernii, Langwedocji, Prowansji, Poitou, Normandii. We Włoszech głównymi ośrodkami sztuki romańskiej były: Piza, Modena, Werona, Parma. W Hiszpanii: Santiago de Compostela, Zamora, Salamanca, León. W Niemczech: Trewir, Spira, Moguncja, Wormacja, Kolonia.
    W Polsce sztukę romańską reprezentują następujące obiekty: pierwsze katedry w Gnieźnie (1000), Płocku, Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu, kolegiaty w Opatowie, Tumie, Kruszwicy, klasztor w Tyńcu, kościół grodowy w Inowłodzu.
    Ważnym zabytkami polskiej sztuki romańskiej są również Drzwi Gnieźnieńskie (ok. 1170), pokryte płaskorzeźbami kolumny kościoła Św. Trójcy w Strzelnie (po 1175), portal i (częściowo) polichromia w kościele NMP w Czerwińsku nad Wisłą (XII w.).



    GOTYK - w końcu XII i na początku XIII wieku ukształtował się nowy styl w archtekrurze. Jego kolebką była Francja. W przeciwieństwie do romanizmu był bardziej śmiały, lekkie, o strzelistych konstrukcjach. Wnętrza były przestronne i jasne. Charakterystyczną cechą gotyku był łuk i strzelistość. Budowle miały kilka kondygnacji wspartych przyporami. Okna były bardzo duże, przeszklone wspaniałymi witrażami o tematyce religijnej(najcześciej).

    Architektura gotycka
    Styl ten ukształtował się w XII wieku we Francji i był stosowany do początku XVI w. Gotyk preferował strzeliste budowle o przestronnych wnętrzach. Podstawą architektury gotyckiej stało się sklepienie ostrołukowe, zaś materiałem budulcowym - cegła. W dużych oknach umieszczano kolorowe witraże.
    Budowle gotyckie konstrukcją swych dokładnie rozplanowanych i odpowiadających sobie części miały wyrażać logikę i zarazem nieskończoność boskiej istoty, także porządek systemu scholastycznego. Piękno tych budowli, ich "uduchowienie" wskazywały na ideę boskiej harmonii i związki wszechrzeczy.
    Architekci przestali się obawiać runięcia sklepień i tworzyli prawdziwie ażurowe konstrukcje. Charakterystycznym elementem gotyku był łuk ostry, stosowany w konstrukcjach żeber sklepiennych, obramowaniach okien i drzwi. Budowle gotyckie były wysokie, smukłe i strzeliste. Dekoracje architektoniczne - zaprojektowane tak, by optycznie podwyższać budowlę - dodatkowo podkreślały te cechy. Misterne, bogato ornamentowane rzeźby, zdobiące zwieńczenia żeber, kolumn, przypór, łuków nadawały lekkości całej bryle. Do najpiękniejszych gotyckich budowli sakralnych należą przede wszystkim katedry. W nich najpełniej i najokazalej zostały zrealizowane wszystkie założenia stylistyczne i towarzyszące im treści religijne epoki. Gotycka architektura świecka to przede wszystkim zamki i budowle miejskie (mieszczańskie kamienice, ratusze, mury miejskie, budynki użyteczności publicznej, sukiennice, szkoły).
    W Polsce początki architektury gotyckiej wiążą się z działalnością budowlaną cystersów (Jędrzejów, Wąchock, Koprzywnica, Sulejów) tworzące grupę małopolską opartą na wzorach burgundzkich. Pełne zastosowanie systemu gotyckiego nastąpiło w cysterskich kościołach na Śląsku: Lubiąż, Trzebnica. Na południu w XIV w. łączono użycie cegły i kamienia dla elementów konstrukcyjnych oraz detalu, odrębność ta została zapoczątkowana budową katedry na Wawelu w 1320. Obok katedry w sylwecie średniowiecznego miasta zaznaczała się wieża ratuszowa, fortyfikacje z barbakanem (Kraków), miejskie rezydencje rycerskie, sukiennice.

  • userphoto

    Styl gotycki;
    -wiek XII-XV w Europie
    -stosowanie ostrołuków
    - większość obrazów i rzeźb poświecone były tematyce religijnej
    -budowano głównie kościoły, zamki, ratusze, domy miejskie oraz mury obronne
    - w Polsce cegła zastępowała kamień

    Styl romański;
    -przełom X i XI w., istniał do XIII w.
    -wznoszono przede wszystkim kościoły i klasztory
    -miały one grube, kamienne mury i maleńkie okna
    -układ budowli przypominał figury geometryczne
    - wewnątrz zawsze panował mrok

  • userphoto

    Nie "Basali", tylko VASARI !!

Podobne zadania

andzia9a9 Opisz styl romański i gotycki. Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: andzia9a9 18.4.2010 (22:02)
Glutek Styl Romański Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 2 rozwiązania autor: Glutek 31.5.2010 (17:35)
mama2 Pomocy. 1.porównaj styl barokowy z renesansowym.Który z nich bardziej ci Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: mama2 1.10.2010 (10:14)
kaaka98 Help Mam zadanie z Historii mam opisać wawel i styl renesansu na czwartek Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: kaaka98 19.10.2010 (21:46)
kaaka98 Help Mam zadanie z Historii mam opisać wawel i styl renesansu na czwartek Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: kaaka98 19.10.2010 (21:46)

Podobne materiały

Przydatność 50% Słownictwo, styl

We współczesnym słownictwie polskim możemy wyodrębnić dwie przeciwstawne warstwy: -słownictwo ogólne- ogólnopolskie -słownictwo terytorialne (występuje tylko na części danego obszaru językowego) W skład słownictwa terytorialnego wchodzą: -dialektyzmy -regionalizmy np. Warszawa- napoleonka, Kraków- kremówka (są to wyrazy swoiste dla pewnego obszaru Polski, stopniowo...

Przydatność 60% Styl dorycki

Dorycki styl architektoniczny jest najstarszym porządkiem, ukształtował się w okresie archaicznym (VII-VI wiek p.n.e.) w związku z przejściem od pierwotnego budownictwa z gliny, drewna i trzciny do architektury kamiennej. Cechują go ciężkie proporcje, surowość i monumentalność, często określa się go jako męski. Styl ten rozpowszechnił się na Peloponezie i w Wielkiej Grecji...

Przydatność 55% Styl socrealistyczny

Rozwijał się w latach 1949-1956.Przedstawicielami tego kierunku artystycznego byli m.in.Jerzy Putrament,Adam Ważyk,Stanisław Wygodzki,Wiktor Woroszylski,Andrzej Mandalian,Andrzej Braun,Marian Piechal,Artur Międzyrzecki.Doktryna socrealizmu realizowana była głownie w gatunkach fabularnych.W zakresie poezji dopuszczała jedynie wierszowaną publicystykę polityczną i wiecową...

Przydatność 75% Styl Różewiczowski

Wyróżnia się przede wszytskim rezygnacją z kunsztu wersyfikacyjnego i ozdobnych środków stylistycznych.Tomiki wierszy Tadeusza Różewicza "Niepokój"i "Czerwona rękawiczka" manifestują opozycyjność wobec tradycji,zwłaszcza wobec nadmiernego metaforyzowania wypowiedzi poetyckiej.Zgodnie z tym założeniem poeta sprawdza język wierszy do najprostszej leksyki,najczęściej...

Przydatność 55% Styl gotycki

Termin architektura gotycka odnosi się do stylu w architekturze europejskiej okresu późnego średniowiecza, od około połowy XII do początku XVI wieku. Za wzorcowy przykład budynku gotyckiego uważa się gotycką katedrę, choć w rzeczywistości był to również okres rozwoju architektury świeckiej (mieszczańskiej i rezydencjonalnej). Architektura gotycka w zamierzeniu jej twórców...

0 odpowiada - 0 ogląda - 5 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji