Treść zadania

jelen119

Czy chodząc po lodzie lepsze będzie stawianie kroków mniejszych czy większych? Odpowiedź uzasadnij. Za rozbudowaną, dobrą odpowiedź w postaci naj (będę zadawał banalne pytania, Wy będziecie dawać jakąkolwiek odpowiedź) dam 500 punktów.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Rozwiązania

  • antekL1

    Lepiej jest stawiać małe kroki.
    Zastanówmy się nad mechanizmem chodzenia. W pewnym momencie stawiania kroku tylna noga pozostaje w miejscu jedynie dzięki działaniu siły tarcia, skierowanej w kierunku, w którym idziemy. Ta siła powoduje przesunięcie w przód środka ciężkości idącej osoby.
    Pionowa linia łącząca środek ciężkości znajduje się POZA punktem podparcia (tylną stopą). Idący upadłby gdyby nie wystawił do przodu drugiej nogi. Robi więc to.
    W następnej chwili idący podnosi tylną nogę i bazuje tylko na sile tarcia przedniej nogi, a prędkość uzyskana przed chwilą wskutek odepchnięcia się przesuwa jego środek ciężkości nad przednią nogę.
    Ale przez chwilę środek ciężkości jest ponownie poza (z tyłu) za przednią stopą, a siła tarcia działa w tył na przednią nogę.

    Na lodzie nie można liczyć na siłę tarcia. Więc przy zrobieniu dużego kroku przewracamy się: albo do przodu gdy "liczymy" na tarcie tylnej nogi wysuwając przednią, albo do tyłu, gdy "liczymy" na tarcie przedniej nogi podnosząc tylną.
    Ten drugi typ upadku jest częstszy gdyż o ile idący odruchowo podnosi i wysuwa przednią nogę na początku kroku, o tyle jest zupełnie bezbronny, gdy traci przyczepność przy podnoszeniu tylnej nogi w drugim etapie kroku - raczej rzadko chodzimy do tyłu. Pamiętaj, że na tym etapie środek ciężkości jest z tyłu za przednią nogą, jeśli ta nie pozostanie w miejscu tylko pojedzie do przodu fikniemy do tyłu.

    Robiąc małe kroki, a najlepiej szurając stopami po lodzie, unikamy sytuacji gdy pion ze środka ciężkości wyjdzie poza powierzchnię stopy. Oczywiście na lodzie pozostaje jeszcze możliwość zrobienia "szpagatu", ale na to wielkość kroku już nie ma wpływu :)

    Pozdrowienia - Antek

Podobne materiały

Przydatność 70% Hokej na lodzie

· Historia · Przepisy i zasady · Urządzenia i sprzęt · Hokej w Polsce · Historia NHL Jest to zespołowa gra sportowa rozgrywana na lodowisku między dwiema drużynami, polegająca na zagrywaniu krążka kijem hokejowym. Celem gry jest wstrzelenie krążka do bramki przeciwnika. O zwycięstwie decyduje większa liczba zdobytych bramek. Hokej na lodzie jest najszybszą grą...

Przydatność 65% Niektórym stawianie pytań, dlaczego wydaje się niebezpieczne. Co o tym sądzisz?

Pytanie, dlaczego jest dość popularnym pytaniem, które zadajemy bardzo często różnym osobom. Jednak nie zawsze zastanawiamy się nad sensem tego pytania i czy we właściwym czasie i miejscu je zadaliśmy. Wszystko jest dobrze, jeżeli to pytanie zadaje dziecko dorosłym, bo jest ciekawe wszystkiego, co się wokół niego dzieje. Takie pytanie jest całkowicie na miejscu i nie...

Przydatność 75% Czy życie na wsi jest lepsze niż w mieście?

Dawniej wielu ludzi zamieszkiwało miasta, jednak w ostatnich latach, zauważamy, że coraz więcej osób przeprowadza się z miast, do wiosek. Niektórzy zaczynają mieć wątpliwości, dotyczące tego, w jakim miejscu zamieszkać. Ja osobiście jednak sądzę, że życie na wsi jest lepsze. Pierwszym argumentem potwierdzającym tezę jest fakt, iż na wsi jest znacznie więcej świeżego...

Przydatność 65% Czy represyjny system wychowawczy dawał lepsze rezultaty niż dzisiejszy bardzo liberalny? Uzasadnij.

Moim zdaniem system represyjny na pewno bardzo silnie oddziaływał na psychikę człowieka i pod maską strachu taka osoba mogła zrobić wszystko co jej kazano, bez zastanawiania się nad konsekwencjami. W pewnym stopniu system represyjny dawał pozytywne rezultaty, ponieważ zwiększał dyscyplinę wśród wychowanków i powodował , że granice pomiędzy tym co wolno, a czego nie, stawały...

Przydatność 80% Zbiorowe działanie a może bohaterski czyn jednego człowieka? Co w godzinach próby przynosi lepsze rezultaty?

Według mnie więcej korzyści w godzinach próby może przynieść działalność w grupie. Jestem tego zdania, gdyż zarówno w literaturze, jak i historii możemy znaleźć wiele przykładów wymiernych wyników grupowej współpracy. Po pierwsze bitwa pod Grunwaldem, wktórej potężna armia krzyżacka przegrała bój z połączonymi wojskami polskimi, litewsko-ruskimi oraz innymi...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji