Treść zadania

mikolaj12598

napisz notatkę biograficzną dotyczącą Tadeusza Kościuszki

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    "Biografia Tadeusza Kościuszki"

    Andrzej Tadeusz Bonawentura Kościuszko urodził się 4 lutego 1746 roku w Mereczowszczyźnie ,zmarł zaś 15 pażdziernika 1817 roku w Solurze .Był Generałem Polskim ,inżynier fortyfikator .W 1794 roku wzniecił antyrosyjskie powstanie w Polsce ,zwane Insurekcją Kościuszkowską .Pełnił funkcję Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej w powstaniu .

    Tadeusz Kościuszko był czwartym dzieckiem miecznika brzeskiego Ludwika Tadeusza ,który był półkownikiem regimentu buławy polnej litewskiej.Ród Kościuszków wywodził się od dworzanina króla Zygmunta I Konstantego zwanego zdrobniale "Kostiuszko".Ten dworzanin za swoje zasługi na dworze pana dostał na własność majątek Sienchowicze ,który stał się rodową siedzibą Kościuszków .

    W 1755 roku Tadeusz razem ze swoim bratem Rozpoczęli naukę .Ze względu na kłopoty w rodzinie obaj zrezygnowali z kontynuowania nauki .Józef miał dziedziczyć niewielki majątek rodzinny ,więc Tadeusz wybrał karierę wojskową .W 1765 Stanisław Agust Poniatowski założył Szkołę rycerską .Miała ona wychowywać nowoczesną kadrę rycerską ,która była gotowa na poświęcenie dla ojczyzny .18 lutego Kościuszko wstąpił do Korpusu Kadetów Szkoły Rycerskiej ,gdzie wyróżniał się .Studiował tam Historię Polską i powszechną ,filozofię ,łacinę ,język polski ,francuski i niemiecki oraz prawo ,ekonomię ,arytmetykę ,goeometrię ,miernictwo .W trakcie nauki osiągnął rangę chorążego ,a po ukończeniu Szkoły Rycerskiej został Kapitanem .Następnie wyjechał do Francji ,gdzie wraz zeswym przyjacielem Józefem Orłowskim studiował w Akademii Malarstwa i Rzeźby .P jakimś czasie uświadomił sobie ,że kariera malarza mu nie odpowiada i chciał wstąpić do paryskiej szkoły wojskowej .Niestety jako cudzoziemiec nie mógł tam kontynuować edukacjji .Dwa lata po pierwszym rozbiorze Polski (dokonanym przez Rosję ,Austrię i Prusy) wrócił do kraju .W lipcu 1784 r. pożegnawszy się z przyjaciółmi, wrócił do Polski (12 sierpnia 1784). Sytuacja w kraju była bardzo zła. Po raz kolejny powrócił więc Kościuszko do rodzinnych Siechnowicz, gdzie spędzić miał teraz bez mała pięć lat.Kościuszko ograniczył pańszczyznę chłopom siechnowickim. Odtąd mieli odpracowywać tylko dwa dni w tygodniu. Kobiety zwolnione zostały od pracy zupełnie. Taka decyzja, zgodna z poglądami generała, nie mogła znaleźć uznania u okolicznej szlachty.Kościuszko bardzo interesował się wydarzeniami w kraju.Obradujący w latach 1788-1792 Sejm zwany Wielkim lub Czteroletnim podjął dzieło naprawy Rzeczypospolitej. Jedna z pierwszych jego uchwał podnosiła liczbę wojska do 100 tysięcy. Powstała dla Kościuszki szansa kariery wojskowej w armii Rzeczypospolitej. 12 października 1789 otrzymał podpisaną przez króla nominację na generała majora wojsk koronnych. Uzyskanie upragnionego patentu miało też przynieść kres trapiącym go od kilku lat kłopotom finansowym, otrzymywał teraz wysoką pensję dwunastu tysięcy złotych rocznie.Dążenia Polaków do wzmocnienia ojczyzny wywołały niepokój Rosji oraz Prus, a także części rodzimej magnaterii związanej z obcymi mocarstwami. Już w kwietniu 1792 spiskowcy magnaccy, Szczęsny Potocki, Seweryn Rzewuski i Franciszek Ksawery Branicki przygotowali akt konfederacji, znoszącej postanowienia Konstytucji 3 maja. Gwarantem przywrócenia dawnych praw miała być caryca Katarzyna II. Akt konfederacji ogłoszony został 14 maja, w pogranicznej miejscowości Targowica, a w kilka dni później armia rosyjska, na prośbę targowiczan, przekroczyła granice Rzeczypospolitej.całości granic, odzyskania samowładności Narodu i ugruntowania powszechnej wolności używać będę. Tak mi Panie Boże dopomóż i niewinna męka Syna Jego.

    24 marca 1794 na rynku krakowskim złożył narodowi uroczystą przysięgę i objął formalnie przywództwo insurekcji jako Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej.
    Słowa przysięgi :
    Ja, Tadeusz Kościuszko, przysięgam w obliczu Boga całemu Narodowi Polskiemu, iż powierzonej mi władzy na niczyj prywatny ucisk nie użyję, lecz jedynie jej dla obrony całości granic, odzyskania samowładności Narodu i ugruntowania powszechnej wolności używać będę. Tak mi Panie Boże dopomóż i niewinna męka Syna Jego.

    1796 r. car Paweł I Romanow wypuścił Kościuszkę, który zgodził się złożyć przysięgę wiernopoddańczą, w zamian za co car wypuścił 20 000 Polaków. Kościuszko wyjechał do Stanów Zjednoczonych, jednak na krótko i w 1797 r. powrócił do Europy.

    W latach 1798-1815 r. mieszkał w Brevile pod Paryżem u Piotra Zeltnera i wziął udział w tworzeniu Legionów polskich. W 1799 r. (17 października i 6 listopada) spotykał się z Napoleonem. Kościuszko był przeciwnikiem wiązania sprawy polskiej z Napoleonem, któremu nie ufał.

    W 1799 brał udział w zakładaniu w kraju Towarzystwa Republikanów Polskich. W 1808 r. opublikował książkę ?Obroty artylerii konnej?. Prawdopodobnie w 1808 r. wyjechał do Solury (Solothurn) w Szwajcarii do Franciszka Zeltnera (wójta Solury) i zamieszkał w patrycjuszowskiej kamienicy przy Gurzelngasse nr 12. w tym domu spędził ostatnie lata swego życia i zmarł. Od roku 1936 znajduje się tam Muzeum Kościuszki. W 1815 r. car Aleksander I Romanow, pragnąc uzyskać aprobatę dla stworzenia marionetkowego Królestwa Polskiego, zaprosił do Wiednia Kościuszkę. Ten na wiadomość, że planowane "Królestwo Polskie" ma mieć mniejsze terytorium od Księstwa Warszawskiego oświadczył, że to "jest pośmiech" i po bezskutecznej próbie listownego skontaktowania się z carem opuścił Wiedeń. Zmarł 15 października 1817 r. w Solurze w Szwajcarii.

Rozwiązania

  • userphoto

    Tadeusz Kościuszko

    Informacje ogólne:
    Kościuszko Tadeusz Andrzej Bonawentura (1746-1817), generał, bohater narodowy. Pochodził ze średniej szlachty, po ukończeniu szkoły średniej kształcił się w Szkole Rycerskiej, następnie jako stypendysta królewskiej wyjechał do Paryża. W 1774 roku w stopniu kapitana artylerii powrócił do kraju.

    Udział w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych:
    W 1775 roku wyjechał do Ameryki, by wziąć udział w walce o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Jako inżynier wojskowy fortyfikował Filadelfię i obozy amerykańskiej armii północnej. W październiku 1775 roku został mianowany przez Kongres pułkownikiem. W walkach szczególnie odznaczył się przy oblężeniu Saratogi (1777), w 1783 mianowany został generałem brygady.
    W następnym roku wrócił do Polski i osiadł w swym majątku Siechnowicze. W 1789 powołany został do wojska polskiego w stopniu generała – majora. W 1792 roku w czasie wojny polsko – rosyjskiej walcząc w armii koronnej odznaczał się w bitwach pod Zielenicami, a zwłaszcza pod Dubienką. Po przystąpieniu Stanisława Augusta do Targowicy podał się do dymisji i wyjechał do Lipska.
    W 1793, z ramienia emigracji polskiej, udał się do Paryża, by uzyskać pomoc dla Polski od francuskiego rządu rewolucyjnego. Jego misja nie powiodła się. Przewidziany na przyszłego wodza powstania w Polsce, brał udział w pracach zaprzysiężenia powstańczego w latach 1793-1794. We wrześniu 1793, uznając brak możliwości zorganizowania skutecznego powstania narodowego, wyjechał do Włoch. Powrócił do Polski w marcu 1794 roku.

    Naczelnik powstania kościuszkowskiego:
    Po ogłoszeniu insurekcji w Krakowie (24 III 1794 roku) Kościuszko objął władzę dyktatorską jako Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej. W czasie trwania walk stosował nową taktykę w zakresie współdziałania broni, starając się rekompensować niedostateczne uzbrojenie i wyszkolenie armii powstańczej. Wykazał duże umiejętności w zakresie fortyfikacji polowych. Rozbicie wojsk rosyjskich w bitwie pod Racławicami (4 IV 1794 ) umożliwiło spokojniejsze organizowanie armii polskiej i pozyskanie chłopów. Dla zjednania wsi ogłosił dwa uniwersały ( pod Winiarami 2V i Polańcem 5V 1794 roku ) znoszące poddaństwo osobiste i ograniczające pańszczyznę.
    Po klęsce pod Maciejowicami ( 10 X 1794 ) wieziony w twierdzy pietropawłowskiej w Petersburgu. Zwolniony przez cara Pawła I w 1796 roku, po złożeniu przysięgi wierności carowi, w 1797 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych. W lipcu 1798 roku przybył do Paryża, gdzie współdziałał przy tworzeniu Legionów polskich. Sprzeciwiał się jednak wiązaniu sprawy polskiej z Napoleonem, któremu ni ufał. W 1799 roku brał udział w zakładaniu w kraju Towarzystwa Republikanów Polskich. Zmarł w Szwajcarii ( w Solurze ), gdzie spędził ostatnie lata swego życia. Pochowany na Wawelu.

Podobne materiały

Przydatność 70% Napisz notatke o dniu Wszystkich Świętych

Święto to wywodzi się najprawdopodobniej z celtyckiego święta Samhain, które obchodzone było mniej więcej w tym samym czasie i również związane było ze zmarłymi.Pierwszy dzień listopada jest w Polsce dniem wolnym od pracy, co powoduje, że wiele osób podróżuje nawet na wielkie odległości, aby odwiedzić groby swoich bliskich. Ludzie odwiedzają cmentarze, aby ozdobić groby...

Przydatność 75% Archimedes - podstawowe fakty biograficzne

Urodzony około 287r. p.n.e., zmarł ok. 212r. p.n.e., grecki fizyk, matematyk i wynalazca, jeden z najwybitniejszych uczonych starożytności. Zajmował się różnymi dziedzinami nauki, m.in. hydrostatyką, arytmetyką, geometrią, astronomią, mechaniką, optyką. Każde ciało zanurzone w cieczy traci pozornie na ciężarze tyle, ile wynosi ciężar cieczy wypartej przez to ciało. Z...

Przydatność 60% Muzea biograficzne w Polsce

DOM MIKOŁAJA KOPERNIKA W TORUNIU Mieści się pod adresem Kopernika 15/17. Prawdopodobnie miejsce narodzin astronoma Mikołaja Kopernika. Jest to zespół dwóch późnogotyckich kamienic z końca XV w., przebudowanych w latach 1960 - 1963. W trakcie rekonstrukcjii przywrócono dawny układ wewnętrzny i fasadę z końca XV w. posiadającą schodkowy szczyt i maswerkowe dekoracje...

Przydatność 75% Ksiądz Robak zostawia list do Tadeusza. Napisz treść tego listu.

Drogi Tadeuszu, mój ukochany synu! Wybiła moja ostatnia godzina, dlatego umierając postanowiłem wyjaśnić Ci parę spraw. Prawdę ciężko jest wyjaśnić prosto w oczy, dlatego piszę do Ciebie list. Posądzano mnie o zdradę wobec ojczyzny, że sprzymierzyłem się z Moskalami. To jest okropne kłamstwo! Powstało ono dlatego, że w czasie bitwy, której się przyglądałem,...

Przydatność 70% Napisz monolog wewnętrzny Tadeusza Soplicy kończący się słowami: Cóż ona winna, że ja się pomylił?

Droga Telimeno, jak Cię skrzywdziłem? Jaki straszliwy ból Ci zadałem? Biedne Twoje serce, Twa dusza zraniona, która na pewno w żalu i smutku teraz kona. Wiem, że źle zrobiłem, a teraz nawet do błedu sie nie przyznałem. Nie wiem, czy przebaczy mi jeszcze Twoje serce mój grzech straszliwy. Z pewnością, nie chcesz mnie już widzieć, po tym, co zrobiłem. Podły ze mnie...

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji