Treść zadania

kasia13151

JAKIE KORZYŚCI I ZAGROŻENIA NIESIE ZA SOBĄ UNIA WALUTOWA.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Unia walutowa to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, ustanowiony w 1992 roku Traktatem z Maastricht. Jej głównym przedsięwzięciem jest utworzenie wspólnej waluty europejskiej euro oraz przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy.
    Jest to forma integracji gospodarczej państw, polegająca na:
    - pełnej liberalizacji przepływu kapitału między tworzącymi ja państwami
    - integracji usług bankowych i finansowych
    - zamrożeniu kursów walut tworzących ja państw
    - wprowadzeniu wspólnej waluty
    Obecnie jedynym przykładem unii walutowej jest Unia Gospodarcza i Walutowa w ramach Unii Europejskiej.
    Stabilizacja gospodarki to największa korzyść jaką odniesiemy ze wstąpienia do UGW. Jak pokazują doświadczenia innych krajów UE, nawet przed stworzeniem strefy jednej waluty inflacja w tych krajach spadła, nastąpiła zbieżność stóp procentowych w tych państwach oraz ustabilizowanie kursów walutowych. Dzisiejsze funkcjonowanie Unii Gospodarczej i Walutowej przyznaje antyinflacyjny statut EBC, gdyż bank ten jest w dużym stopniu nieczuły na parcie związków zawodowych państw członkowskich UE.
    Akceptacja przez Polskę zjednoczonej waluty z krajami Unii Gospodarczej i Walutowej wykluczy ryzyko, które jest związane ze zmiana kursu walut podczas procesów handlowych z państwami UE. Będzie to miało wpływ do pomniejszenia kosztów transakcyjnych oraz arbitrażu walutowego (gwarancji przed ryzykiem kursowym). Usprawni rozsądne podejmowanie ekonomicznych decyzji długoterminowych oraz powiększy efektywną alokację zasobów. Polskie firmy zwiększą dzięki temu swą konkurencyjność na rynku Unii Europejskiej oraz na rynku światowym.
    Rynki finansowe, na których funkcjonuje jedna waluta odznaczają się większą płynnością i efektywnością, daje to przedsiębiorcom w Polsce większe możliwości działań inwestycyjnych niż dotychczasowy rynek krajowy. Ewoluujący rynek kapitałowy nęci firmy do finansowania działań poprzez tańsze niż kredyty bankowe narzędzia rynku kapitałowego.
    Nastąpi większa swoboda inwestycyjna w akcje emitowane w strefie euro, gdyż papiery wartościowe emitowane przez polskie firmy będą traktowane w ten sam sposób, co akcje firm z pozostałych państw z UGW.Wyrównywanie cen w państwach członkowskich było głównym zadaniem stawianym przed Unią Gospodarczą i Walutową. Jako efekt widziano ujednolicenie rynku, co automatycznie spowoduje przyrost konkurencji. Dotychczas większemu wyrównaniu ulegały ceny towarów niż usług. Również po akcesji naszego kraju do strefy jednowalutowej należy przewidywać zmiany cen. W procesie unifikacji rynków towary, które były tańsze u nas będą drożeć a firmy, które oferowały droższe produkty niż zagraniczni producenci będą musiały obniżyć ceny.
    Polską gospodarkę będą dużo kosztowały dostosowania techniczne niezbędne do wdrożenia nowej waluty euro. Będą to takie koszty jak: przystosowanie systemów informatycznych, przystosowanie bankomatów, szkolenia pracowników, przystosowanie automatów sprzedażowych, itp. Dla krajowych instytucji finansowych oraz banków stratą może być zerowy dochód z transakcji wymiany obcych walut, płatności międzynarodowych czy transakcji zabezpieczających.
    Polska straci możliwość prowadzenia niezależnej i suwerennej polityki przez Narodowy Bank Polski. Użytkowanie instrumentów kursowo - pieniężnych będzie ograniczone do wykonywania zarządzeń Europejskiego Banku Centralnego. Pomimo spełnienia przez kraje członkowskie kryteriów spójności, które były zawarte w Traktacie z Maastrich, ciągle uwidaczniają się znaczące rozbieżności w rozwoju gospodarek tych państw, które wynikają z przeróżnych uwarunkowań rozwojowych. Z tego powodu występują problemy w opracowaniu takiej polityki monetarnej i gospodarczej, która byłaby odpowiednia dla wszystkich krajów.

Rozwiązania

Podobne zadania

tina122 Pomocy! Co oznaczają prawa 1 2 i 3 generacji zapisanych w konstytucji RP , Przedmiot: WOS / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: tina122 12.4.2010 (16:05)
samotna1821 Referat Przedmiot: WOS / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: samotna1821 12.4.2010 (20:08)
samotna1821 Referat Przedmiot: WOS / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: samotna1821 12.4.2010 (20:09)
Paulina00474 pomocy!!!!!za naj odpowiedz dam naj:) Przedmiot: WOS / Gimnazjum 3 rozwiązania autor: Paulina00474 22.4.2010 (17:23)
emilia12081 POMOCY !! na jutro !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Przedmiot: WOS / Gimnazjum 3 rozwiązania autor: emilia12081 29.4.2010 (11:56)

Podobne materiały

Przydatność 75% Łańcuch pomocy

1. Ocena, zabezpieczenie miejsca wypadku • Rozpoznanie (co się wydarzyło i co może się jeszcze wydarzyć) • Jakie są zagrożenia ( dla ratującego, poszkodowanych i świadków zdarzenia) • Zabezpieczenie m-ca wypadku aby zapobiec kolejnym nieszczęśliwym zdarzeniom • Zebrać informacje od świadków 2. Ocena ilości i stanu poszkodowanych • Ilu jest poszkodowanych...

Przydatność 50% Stowarzyszenia Pomocy

Nazwa: stowarzyszenie Pomocy Nieletnim Narkomanom Siedziba: ul. Szpitalna 276 Piekary Śląskie Teren Działania: ogólnopolski Osoba reprezentująca: psycholog Karolina Nowak (dane fikcjne) Cele działania: -swiadczenie wszechstonnej pomocy młodzieży, która nie potrafi sobie poradzić z "używkami" -pokrywanie w miarę posiadanych środków kosztów leczenia i badać...

Przydatność 50% Pomagajmy kiedy wołają pomocy

Wielkim problemem naszego społeczeństwa, nie dostrzegalnym przez niektórych, są samobójstwa. Czasami wydaje się, że problem ten nas nie dotyczy, lecz to nieprawda, bo ta tragedia, może spotkać nas, lub naszych bliskich, w momencie, w którym najmniej będziemy się tego spodziewać. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia i Międzynarodowego Stowarzyszenia Zapobiegania Samobójstwa...

Przydatność 75% Zadania ośrodka pomocy społecznej

Pomoc społeczna polega w szczególności na: 1. przyznawaniu i wypłacaniu przewidzianych ustawą świadczeń; 2. pracy socjalnej; 3. prowadzeniu i rozwoju niezbędnej infrastruktury socjalnej; 4. analizie i ocenie zjawisk rodzących zapotrzebowanie na świadczenia z pomocy społecznej; 5. realizacji zadań wynikających z rozeznanych potrzeb społecznych; 6. rozwijaniu nowych form...

Przydatność 75% Apteczka pierwszej pomocy

APTECZKA PIERWSZEJ POMOCY Apteczka pierwszej pomocy jest zestawem leków , środków opatrunkowych, a także niektórych przyborów i narzędzi lekarskich. Umieszczona w odpowiednim miejscu. Powinna być umieszczona w szafce lub odpowiedniej walizeczce oznakowanej czerwonym krzyżem. Apteczkę musi znajdować się w miejscu łatwo osiągalnym, ale niedostępnym dla dzieci. Powinna zawierać...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji