Treść zadania

korzen

Zadanie 1
Jakie funkcje pełnią akapity 8 i 15 w stosunku do wszystkich akapitów poprzedzających je ?
akapit 8....................................................................
akapit 15......................................................................
Zadanie 2
Ułóż notatkę biograficzną (w dowolnej formie) o Janie Nowaku - Jeziorańskim, zawierająca cztery informacje podane w tekście.
1. Czy patriotyzm i nacjonalizm są pojęciami przeciwstawnymi. Pytanie warte zastanowienia, bo zarówno patriotyzm, jak i nacjonalizm stały sie generatorami olbrzymich zasobów zbiorowej energii woli działania, motywami zachowań i czynnikami wpływającymi na bieg historii i kształt swiata.
2. Patriotyzm jest uczuciem. Nacjonalizm - światopoglądem. Patriotyzm jest uczuciem miłości do wspólnoty duchowej i materialnej wszystkich pokoleń przeszłych, żyjących i przyszłych, miłości wspólnoty ludzi osiadłych na tej samej ziemi, używających wspólnego języka, złączonych wspólna przeszłością, tradycja, obyczajem i kultura.
musimy się solidnie bronić [....] Polski antysemityzm znajdował swoje ujście nie w zabijaniu, ale w pogardzie. Przykładem było .. getto ławkowe" narzucone studentom Żydom, których zmuszano do zajmowania 12. W Polsce przedwojennej nacjonalizm szedł w parze z antysemityzmem. Polskie uprzedzenia wobec mniejszości żydowskiej nigdy nie przybrały jednak zbrodniczej postaci masowej i systematycznie zaplanowanej eksterminacji Żydów. Stawienie Polaków na równi z hitlerowskimi Niemcami, a zwłaszcza oskarżenie o udział w zagładzie Żydów jest oszczerstwem przed którym osobnych miejsc.
3. Słowa ,, patriota „ i ,,patriotyzm” budzą jakieś ciepło. Patriotyzm lokujemy na szczycie hierarchii wartości doczesnych. Oznacza on gotowość do ofiary, wyrzeczeń, poswięceń, nie wyłączając ofiart z własnego życia, a także, co najtrudniejsze – rodziców, małżonków, dzieci. Tak bywało ma przykład w latach okupacji niemieckiej. Człowiek poszukiwany przez gestapo mógł uciec i schować się, ale na miejscu pozostawała rodzina i płaciła albo więzieniem, zamkniętym w Oswięcimiu lub innym obozie, albo padała ofiarą masowych egzekucji. Łatwiej było narażać na śmierć siebie niż życie najbliższych.
4. Temperatura patriotyzmu spadła, gdy nie ma zagrożenia z zewnątrz, i p
odnosi się, gdy państwo i naród znajdują się w niebezpieczeństwie. Na co dzień w warunkach normalności dominuje troska o rodzinę i samego siebie. Jest to naturalne i ludzie. Konstytucja amerykańska stanowi, że każdy obywatel ma prawo do poscigu za osobistym szczęciem. Nie pozostaje to w żadnej sprzecznosci za służbą celem społecznym. Budując własne szczęcie, budujemy siłę i pomylnosć swego kraju.
5. Większość emigrantów, przeżywając nostalgię za utraconym czasem na zawsze krajem ojczystym Rzeczpospolita nadała autonomię ziemiom wschodnim zamieszkanym w większości przez Ukraińców i Białorusinów. Choćby taką autonomię, z jakiej korzystała polska ludność Galicji przez zabór, bardziej odczuwa potrzebę demonstrowania swoich uczuć patriotycznych aniżeli ludzie,którzy rzadki opuszczają miejsce stałego zamieszkania. Jako emigrant, który nie mógł nawet marzyć,że zakończy życie we własnym kraju, znam dobrze uczucie nostalgii - tęsknoty za widokiem narożnej kamienicy, przydrożnego krzyża, uliczek i zakątków rodzinnego miasta, a przede wszystkim uczucie otaczających zewsząd atmosfery swojskości. tego poczucia swojskości, którego nie można niczym zastąpić i którego zawsze będzie brakować na obczyznie.
6. Polonia i emigracja szukają bezwiednie środków zastępczych. Usiłują odnależć swojskość w polskich kościołach, obrządkach i pieśniach religijnych, a także w organizowaniu pochodów i uroczystości z okazji kolejnych świąt narodowych i rocznic. Jednak te pochody idą ulicami, na których bije w oczy obcość. Nostalgię może zaspokoić emigrant, tylko odwiedzając Polskę.
7. Patriotyzm jest wysoką wartością moralną, bo uczucie przywiązania do własnego kraju nie idzie w parze z nienawiścią czy wrogością do innych. Patriotyzm miesci w sobie szacunek i sympatię wobec patriotyzmu innych. W przeciwieństwie do nacjonalizmu patriotyzm nie jest konfliktogenny. Wręcz przeciwnie – towarzyszy mu często. Choć nie zawsze, poczucie solidarności z ruchami patriotycznymi innych narodowości.
8. Podsumowując, można skrótowo powiedzieć, ze patriotyzm jest cnota, nacjonalizm - grzechem. Dla chrześcijan i wyznawców etyki chrześcijańskiej - grzechem przeciwko najważniejszemu ze wszystkich przykazań - przykazaniu miłości bliżniego.
9. Słowa patria - ojczyzna i patriotyzm - istniały już w świecie starożytnym. Pojęcie nacjonalizmu weszło w obieg w czasach Wiosny Ludów, a więc w pierwszej połowie 19 stulecia, i nabrało posmaku pejoratywnego pod wpływem doświadczeń wieku ubiegłego. W świetle doświadczeń i spostrzeżeń mego własnego, bardzo długiego życia mogę powiedzieć, że nacjonalizm jest matką nieszczęść, które ściąga także na własny naród. Dotyczy to także postępowania międzywojennym kolejnych rządów w okresie międzywojennym wobec mniejszości narodowych.
10. Odbywałem służbę wojskową na Wołyniu i w czasie ćwiczeń nocowałem w ukraińskich chałupach. Ukraińcy na Wołyniu, w przeciwieństwie do Ukraińców ze Lwowa, mieli z początku bardzo słabe poczucie tożsamości etycznej. Obudziło się ono, gdy rząd polski zaczął kolonizować Wołyń, sprowadzając polskich osadników i obdarzając ich ziemią pochodzącą z parcelacji majątków ziemskich. Miejscowi, czyli Ukraińcy, nie mogli w praktyce korzystać z dobrodziejstwa reformy rolnej. Poczucie krzywdy i niespokojny głóg ziemi obudził dziki nacjonalizm, wyrosły z nienawiści do polskich rządów. Kto sieje wiatr, tez zbierze burzę- głosi ludowe porzekadło. Nienawiść posiana przed wojną przyniosła ponury owoc, jakim była bestialska rzeż ludności polskiej na Wołyniu. Nic nie usprawiedliwia zbrodni, ale nasuwa się myśl, czy może dzisiejsza rzeczywistość byłaby inna, gdyby austriacki.
11. Nacjonalizm jest ideologią, która w oczach jego wyznawców uwalnia ich dążenia od hamulców natury etnicznej. Własny naród stoi ponad wszelkimi innymi wartościami. Jest celem nadrzędnym, któremu należy podporządkować wszystko inne, a więc własne dążenia, ambicje i plany, interesy osobiste, partykularne i klasowe. Okreslenie interesu narodowego jako celu nadrzędnego uwalniania od norm etycznych i moralnych w dążeniu do innego. Koniecznie takiej orientacji tkwią w pojmowaniu postępu jako nieustannej walki gatunków. Zwycięża w niej silniejszy, niszcząc słabego. Dążąc do prymatu własnych interesów kosztem innych, nacjonalizm stał się źródłem konfliktów prowadzących do wojen i tragedii ludzkich, jak działo się wielokrotnie w czasach mego pokolenia. Wystarczy przypomnieć losy nacjonalizmu w najbardziej zdeprawowanej postaci, jaką była hitleryzm w Niemczech i faszyzm Mussoliniego, a z przykładów ostatnich – tragiczny koniec nacjonalizmu serbskiego i losy Miloszevicia.
12. W Polsce przedwojennej nacjonalizm szedł w parze z antysemityzmem. Polskie uprzedzenia wobec mniejszości żydowskiej nigdy nie przybrały jednak zbrodniczej postaci masowej i systematycznie zaplanowanej eksterminacji Żydów. Stawienie Polaków na równi z hitlerowskimi Niemcami, a zwłaszcza oskarżenie o udział w zagładzie Żydów jest oszczerstwem przed którym musimy się solidnie bronić [....] Polski antysemityzm znajdował swoje ujście nie w zabijaniu, ale w pogardzie. Przykładem było .. getto ławkowe” narzucone studentom Żydom, których zmuszano do zajmowania osobnych miejsc.
13. O tym, jak straszne szkody może wyrządzić nacjonalizm swemu narodowi, przekonałem się, kiedy jako emisariusz znalazłem się w Londynie. Zadaniem rządu polskiego i takich ludzi jak była obrona polskiego imienia i dobrego wizerunku naszej Ojczyzny w oczach Zachodu W 19 wieku Polska ukazywała się swiatu jako naród szlachetny i odważny, który bohaterstwo walczy o niepodległość pod hasłem ,, Za Wolnosć Waszą i Naszą ‘’, a więc o odzyskanie i zachowanie wolności nie tylko dla siebie, ale i dla innych narodów, które o nią walczą. Ten wielki atut, jakim była sympatia i poparcie dal polskich aspiracji, został zniszczony jeszcze w okresie międzywojennym przez oskarżenie o dyskryminację mniejszości narodowych i antysemityzm. Wrogowie, a mielismy ich niemało, uiłowali przypiąć nam etykię najbardziej antysemickiego narud w Europie. Oczywiście była to nieprawda. Antysemityzm objawił się nie tylko w Polsce, ale i w Niemczech, i w Europie Srodkowowschodniej, a przede wszystkim w Rosji. I nie był w Polsce zjawiskiem powszechnym. Znaczna częsć inteligencji zwalczała objawy antysemityzmu.
14. Mówiąc o szkodach, jakie w przyszłości wyrządził dobremu imieniu Polski antysemityzm, idących w parze ze skrajnym nacjonalizmem, należy uznać, że jego przeciwstawieniem był patriotyzm-bezprzykładna gotowość do największych ofiar i poswięceń, jaką Polacy okazali w ciągu dwóch stuleci walki o odzyskanie i zachowanie wolności. Nie ma na swiecie innego narodu, który dążyłby do celu z takim uporem i odwagą. Moc polskiego patriotyzmu sprawiła, że Polsak własnymi siłami, wbrew wszelkim ludzkim przewidywaniom i wbrew okrutnym realiom, odzyskała wolność.
15. Moc polskiego patriotyzmu sprawiła, że ja, Emigrant polityczny, mogę dzis zabierać głos na łamach wolnej prasy i na falach wolnego polskiego radia.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Rozwiązania

Podobne zadania

magdusia1551991 zadanie Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: magdusia1551991 31.3.2010 (10:27)
sajmon120 makbet zadanie prosze pomóżcie jak najszybciej Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: sajmon120 6.5.2010 (19:05)
nikadoo Funkcje barw w tworzeniu nastroju. Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: nikadoo 18.5.2010 (18:17)
wzurchemika Zadanie z lektury "Nad Niemnem" POMOCY ! Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: wzurchemika 22.5.2010 (12:25)
ilovenyandzgz Sprawdzcie tą rozprawkę i wprowadzcie swoje uwagi,zmiany...łatwe zadanie Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: ilovenyandzgz 23.5.2010 (17:39)

Podobne materiały

Przydatność 60% Funkcje i zadanie giełd towarowych i rynków.

Postęp techniczny i technologiczny dokonujący się w rolnictwie umożliwia wzrost produkcji, a tym samym pogłębiają się powiązania gospodarstw rolnych z rynkiem hurtowym i giełdą towarową. RYNEK HURTOWY- jest drugim szczeblem obrotu towarowego i występuje jako pośrednie ogniwo w procesie wymiany towarowej. Na tym rynku dokonywane są zakupy jednorodnych towarów od...

Przydatność 85% CV, list motywacyjny i oferta pracy -> tylko akapity sa przesuniete

Curriculum Vitae 1. Dane personalne: Imię i nazwisko: Katarzyna Kubicka Miejsce i data urodzenia: Piotrków Trybunalski, 8 stycznia 1987r. Miejsce zamieszkania: ul. Szkolna 11a, 97-360 Kamieńsk Telefony: (o44) 681 71 92, 0692 289 592 2. Stan cywilny: Panna 3. Wykształcenie: 2003-2006 II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej –...

Przydatność 50% Funkcje

Przy określaniu jakiegokolwiek przyporządkowania funkcję dzielimy na dwa zbiory -dziedzinę -przeciwdziedzinę Elementy dziedziny to argumenty a przeciwdziedzinyto wartości. Przy zadaniach z funkcji zawsze dane są dwa zbiory X i Y. Funkcja jest to takie przyporządkowanie kiedy każdemu elementowi za zbioru X przyporządkowany jest dokładnie jeden element ze zbioru Y Funkcja rosnąca...

Przydatność 55% Analiza Finansowa- zadanie

praca w załącznikach

Przydatność 80% Zadanie z fizy

1.46 Z ciała o masie m1= 11000kg następuje strzał w kierunku poziomym. Masa pocisku wynosi m2= 54kg. Oblicz prędkość, z jaką działo zostaje odrzucone wstecz, jeśli prędkość pocisku wynosi v2= 900 m/s. m1= 11000 kg m2= 54 kg v1 = ? v2 = 900 m/s Po = Pk Po=(m1+m2)* V V= 0 – na początku działo jest w spoczynku 0=m2*v2 – m1*v1 m1*v1 = m2*v2 v1=...

0 odpowiada - 0 ogląda - 0 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji