Treść zadania

Sailor_Moon

wyjasnij dlaczego nizsze kwasy karboksylowe np kwas mrowkowy barwia papierek wskaznikowy uniwersalny na czerwono.

wyjasnij dlaczego wyzsze kwasy karboksylowe np kwas palitymowy barwia papierek wskaznikowy uniwersalny na czerwono.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 2 0

    Kwasy karboksylowe (w tym również kwasy tłuszczowe) zabarwiają papierek wskaźnikowy uniwersalny na czerwono. Spowodowane to jest występowaniem jonu wodorowego , który powstaje na skutek dysocjacji elektrolitycznej tych kwasów

    R-COOH \to R-COO^{-} + H^{+}

    Atom wodoru w grupie karboksylowej jest bardzo ruchliwy i łatwo się odszczepia tworząc jon. Własności związków organicznych zależą od tego jak atom wodoru jest połączony z resztą cząsteczki.
    Np.atom wodoru w grupie alkoholowej daje sie też podstawić sodem lub potasem,a jednak wodór grupy -OH nie wykazuje własności kwasowych - nie barwi papierka uniwersalnego na czerwono.

Rozwiązania

Podobne zadania

sloneczko612 w jakim stosunku objętościowym należy zmieszać 30 % kwas azotowy(V) i wode Przedmiot: Chemia / Studia 1 rozwiązanie autor: sloneczko612 17.10.2010 (10:58)
madziulek7777 Przedstaw wzory sumaryczne i strukturalne zwiąsków chem.o nazwach a)kwas Przedmiot: Chemia / Studia 2 rozwiązania autor: madziulek7777 15.11.2010 (22:28)
agatka977 wymienić i scharakteryzować kwasy nieorganiczne stosowane w kosmetyce Przedmiot: Chemia / Studia 1 rozwiązanie autor: agatka977 4.1.2011 (17:47)
akazoo dlaczego pacha śmierdzi? pani pyta na histori. Przedmiot: Chemia / Studia 1 rozwiązanie autor: akazoo 8.1.2011 (21:50)
noobiara dlaczego pacha śmierdzi? pani pyta na histori. Przedmiot: Chemia / Studia 5 rozwiązań autor: noobiara 8.1.2011 (22:00)

Podobne materiały

Przydatność 50% Kwasy karboksylowe

grupa związków organicznych zawierających w cząsteczce jedną lub więcej grup karboksylowych. Ogólny wzór kwasów monokarboksylowych: R-COOH, a wzór dla szeregu homologicznego tych związków to CnH2n+1COOH. Wraz ze wzrostem wielkości cząsteczki wzrastają temperatury topnienia i wrzenia kwasów karboksylowych. Niższe kwasy karboksylowe są cieczami o ostrym zapachu, kwasy o...

Przydatność 55% Kwasy karboksylowe

WSTĘP Kwasy karboksylowe to związki organiczne o wzorze ogólnym R-COOH, przy czym –COOH to grupa karboksylowa, a R-COO to reszta kwasowa. Dysocjują w wodzie, w reakcji z wodorotlenkami tworzą sole, z alkoholami i fenolami – estry. Szeroko rozpowszechnione w przyrodzie. W słownictwie systematycznym nazwy jednokarboksylowych kwasów tworzy się od nazw węglowodorów o tej samej...

Przydatność 50% Kwasy karboksylowe

WSTEP Kwasy karboksylowe to zwiazki organiczne o wzorze ogólnym R-COOH, przy czym –COOH to grupa karboksylowa, a R-COO to reszta kwasowa. Dysocjuja w wodzie, w reakcji z wodorotlenkami tworza sole, z alkoholami i fenolami – estry. Szeroko rozpowszechnione w przyrodzie. W slownictwie systematycznym nazwy jednokarboksylowych kwasów tworzy sie od nazw weglowodorów o tej samej liczbie...

Przydatność 60% Kwasy karboksylowe

Treść w załączniku. Za tę pracę dostałam 6 u pani profesor od chemii i biologii przy zaliczeniu Indywidualnego Toku Nauki.

Przydatność 50% Kwasy karboksylowe

ściaga xP do skrócenia oczywiscie ;]

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji