Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.
Najlepsze rozwiązanie
Rozwiązania
Podobne zadania
1) okresl odczyn roztworow jezeli pH wynosi odpowiednio: a)pH=7 Przedmiot: Chemia / Liceum | 1 rozwiązanie | autor: tina8 20.5.2012 (17:30) |
0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań
0 0
bozkoz 20.5.2010 (10:44)
Koloidy należą do roztworów niewłaściwych, zdolnych do rozpraszania światła (efekt Tyndala).
Zjawisko to towarzyszy przepuszczaniu światła przez koloid. W wyniku tego światło ulega ugięciu oraz rozproszeniu na cząstkach fazy rozproszonej, mających rozmiary mniejsze od długości fali świetlnej. W samym roztworze koloidalnym widoczny jest wyraźnie, w ciemnym pomieszczeniu, stożek wiązki światła ugiętego, będący drogą światła w roztworze.
Roztwory koloidalne można podzielić ze względu na fazę rozpraszającą, występującą w tych roztworach:
- hydrozole to koloidy, w których fazą rozpraszającą jest woda.
- alkazole to koloidy, w których fazą rozpraszającą jest alkohol. Stanowią najliczniejszą grupę roztworów koloidalnych, mających wyjątkowo duże znaczenie.
Mówiąc o koloidach można także zastosować inny podział, uwzględniający oddziaływania pomiędzy fazą rozproszoną, a ośrodkiem dyspersyjnym. Zgodnie z tą klasyfikacja wyróżnia się:
- koloidy liofilowe - zalicza się do nich te koloidy, które mogę wytwarzać na swojej powierzchni tzw. otoczkę hydralizacyjną. Jest to wielowarstwowa otoczka składająca się z cząsteczek wody, dzięki czemu koloid łatwo łączy się z wodą. Koloidy liofilowe nazywa się hydrofilowymi, jeżeli w roztworze koloidalnym fazą rozpraszająca jest woda.
Np. rozwory białek, roztwory skrobi, roztwory żelatyny, roztwór kwasu krzemowego, roztwór gumy arabskiej.
- koloidy liofobowe - zalicza się do nich te koloidy, które nie potrafią wytwarzać otoczki hydralizacyjnej. Spowodowane jest to występowaniem bardzo słabych lub nawet brakiem występowania oddziaływań pomiędzy fazą dyspersyjną, a fazą zdyspergowaną.
Np. zole niektórych metali, m.in. złota i srebra.
Istnieje jeszcze trzeci sposób klasyfikacji roztworów koloidalnych. Zgodnie z nim możemy wyróżnić:
- koloidy cząsteczkowe - zalicza się do nich te koloidy, w których fazę rozproszoną tworzą pojedyncze cząsteczki, o bardzo dużych rozmiarach (np. hemoglobina, polimery), z tego względu zalicz się je do koloidów, a nie do roztworów właściwych. Koloid taki jest stabilizowany poprzez solwatację cząsteczek. Zalicza się je do koloidów liofilowych.
Np. białka w wodzie
- koloidy fazowe - zalicza się do nich te koloidy, które są zbudowane z wielkich cząstek, powstałych przez rozdrobnienie jeszcze większych cząstek, zaś sam koloid jest stabilizowany przez ładunek elektryczny, jaki gromadzi się na powierzchniach poszczególnych faz. Koloidy fazowe zalicza się do koloidów liofobowych.
Np. zole niektórych metali
- koloidy asocjacyjne, nazywane inaczej miceralnymi - - zalicza się do nich te koloidy, w których tworzą się samorzutnie micele (agregaty), czyli skupiska wielu drobnych cząsteczek , które zawierają część hydrofobową i hydrofilową.
Np. mydła, detergenty
Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie