Treść zadania

kobieta88

na jaką wysokość nad powierzchnię Ziemi wzniosłoby się ciało rzucone z jej powierzchni z szybkością podaną wzorem v=pod pierwiastkiem GMz/Rz ?
a) h=2R
b) h=R
c) ciało oddali się do nieskończoności
d) jest to za mała prędkość , aby ciało mogło oderwać się od Ziemi

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Rozwiązania

  • antekL1

    Ten wzór to pierwsza prędkość kosmiczna.
    Do nieskończoności - nie, dopiero druga prędkość kosmiczna na to pozwala, od ziemi się ciało oderwie, pytanie, na jaką wysokość.
    Na powierzchni Ziemi ciało ma energię kinetyczną związaną z prędkością v oraz potencjalną (ujemną). Na wysokości h ma tylko energię potencjalną. Niech m oznacza masę tego ciała.

    \frac{1}{2}mv^2 -\frac{GM_z m}{R_z} = -\frac{GM_z m}{R_z + h}

    Za prędkość podstawiamy podaną wartość:

    \frac{1}{2}m\frac{GM_z}{R_z} -\frac{GM_z m}{R_z} = -\frac{GM_z m}{R_z + h}

    Z tego, po uproszczeniu G, Mz, m wychodzi, że

    \frac{1}{2}\,\frac{1}{R_z} = \frac{1}{R_z + h}

    czyli h = Rz. Odpowiedź b.

Podobne zadania

xolusiaa Energia potencjalna kulki znajdujacej sie na wysokosci 8m nad poziomem Ziemi Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: xolusiaa 25.4.2010 (22:40)
sunlitek Oblicz energie potencjalną cięzkości względem ziemi ptaka o masie 0,5 kg Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: sunlitek 13.5.2010 (17:47)
anitka0050 Energia Słońca i jej znaczenie dla Ziemi. Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: anitka0050 26.5.2010 (22:26)
Kamill331 Średnia odległość Ziemi od Słońca za stałą G Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: Kamill331 14.6.2010 (19:58)
beta1316 Prędkośc kątowa ruchu obrotowego Ziemi ! Proszę o pomoc ! ;) Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: beta1316 15.6.2010 (19:18)

Podobne materiały

Przydatność 65% Rzeźbiarze powierzchni Ziemi-pojęcia.

Czynniki zmieniające rzeźbę terenu: Wewnętrzne: Ruch płyt litosfery Trzęsienia ziemi Wulkanizm Ruchy górotwórcze Zewnętrzne: Siła grawitacji Działalność wody, lodu i wiatru Człowiek: Wykopy, nasypy Budowa kanałów i zalewów Wietrzenie fizyczne-zwane mechanicznym, powoduje kruszenie się skał. Na obszarach gdzie temperatura waha się, duży udział ma wietrzenie mrozowe....

Przydatność 55% Wpływ działalności człowieka na ukształtowanie powierzchni ziemi.

Każdy z nas chce żyć w pięknej okolicy, spacerować po parku, mieć z okien ładny widok. Działalność człowieka w ciągu tysiącleci bardzo poważnie zmieniła wygląd powierzchni Ziemi. Karczowano puszcze, zamieniono nieużytki na pola i pastwiska, osuszano bagna, regulowano rzeki, budowano miasta, fabryki, drogi i koleje. Najczęściej nie zastanawiano się, jaki to będzie miało...

Przydatność 50% Zagrożenie powierzchni ziemi, skał, gleb i wód w Polsce

Jeszcze do niedawna w Polsce prowadzona była rabunkowa gospodarka surowcami mineralnymi, co spowodowało, że zasoby niektórych z nich są już na wyczerpaniu. Wydobywając z głębi ziemi surowce, człowiek w sposób trwały zmieniał przede wszystkim ukształtowanie jej powierzchni i budowę geologiczną. Rezultatem tego były zmiany stosunków wodnych i klimatycznych oraz przeobrażenia w...

Przydatność 55% Trzęsienia ziemi i ich wpływ na rzeźbę powierzchni ziemi i życie gospodarcze

Spomiędzy katastrof żywiołowych, nękających ludzkość od zarania jej istnienia, trzęsienia ziemi należą obecnie do najgroźniejszych. Od powodzi, bowiem bronimy się coraz skuteczniej, budując wały ochronne wzdłuż rzek i specjalne przeciwpowodziowe zbiorniki wodne. W najgorszym przypadku mieszkańcy zagrożonych zalewem obszarów są ewakuowani. O zbliżaniu się katastrofalnych...

Przydatność 65% Omów procesy geologiczne zachodzące na powierzchni Ziemi: wietrzenie, erozja, transport i akumulacja

Procesy geologiczne zachodzące na powierzchni Ziemi nazywamy procesami egzogenicznymi, dążą one do wyrównania nierówności skorupy ziemskiej powstałych w wyniku procesów endogenicznych (wewnętrznych). Wietrzenie. Na Ziemi wyróżnia się następujące rodzaje wietrzenia: fizyczne (mechaniczne), chemiczne, biologiczne. Przebieg wietrzenia zależy m.in. od: temperatury powietrza i wody,...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji