Treść zadania

tokio

funkcje wątroby

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Wątroba przetwarza składniki odżywcze przenikające do krwi z pożywienia i zamienia te substancje na przydatne organizmowi dla celów różnorodnych procesów w nim zachodzących.

Rozwiązania

  • userphoto

    wytwarza żółć

  • userphoto

    Funkcje wątroby

    Wątroba przetwarza składniki odżywcze przenikające do krwi z pożywienia i zamienia te substancje na przydatne organizmowi dla celów różnorodnych procesów w nim zachodzących.

    FUNKCJE WĄTROBY:

    1. metabolizm węglowodanów;

    2. magazynowanie glikogenu (glikogeneza - kondensowanie cząsteczek glukozy);
    R E K L A M A czytaj dalej ↓

    3. zachowywanie we krwi odpowiedniego poziomu cukru;

    4. β-oksydacja kwasów tłuszczowych;

    5. zamiana nadmiaru cukrów na tłuszcze lub kwasy tłuszczowe;

    6. synteza cholesterolu i fosfolipidów;

    7. przerabianie cholesterolu na kw. żółciowe;

    8. wychwytywanie z krwioobiegu szkodliwych zw. azotowych oraz ich dezaminacja;

    9. syntetyzowanie białek osocza;

    10. produkcja żółci;

    11.neutralizowanie i usuwanie trucizn;

    12.magazynowanie witamin (A, B12,D);

    13.granulocyty (występujące w obrębie łącznotkankowego zrębu wątroby) wytwarzają mukopolisacharyd heparynę, przeciwdziałającą krzepnięciu krwi;

    14.generowanie ciepła.

    Rola w metabolizowaniu białek:

    * dezaminacja i transaminacja aminokwasów;
    * syntetyzowanie mocznika;
    * syntetyzowanie białek osocza (oprócz immunoglobulin);
    * syntetyzowanie glicyny i tauryny (aminokwasy);
    * zmiany aminokwasów;
    * utrzymywanie właściwego poziomu aminokwasów wolnych oraz usuwanie azotu.

    Synteza białek osocza

    Do białek osocza krwi zaliczamy: globuliny, albuminy, białka ostrej fazy i fibrynogen. Białka osocza syntetyzują komórki wątroby zwane hepatocytami. Z wątroby są one wydzielane do krwi.

    Synteza mocznika

    Organizm ludzki nie ma zdolności utleniania grup aminowych. Może je jedynie odłączać od węglowych szkieletów, czyli przeprowadzać tzw. dezaminację, doprowadzając do tworzenia się mocznika, który wydalany jest przez nerki.

    Dezaminacja ma miejsce w wątrobie, zaś Mocznik tworzony jest częściowo w wątrobie, a częściowo również w nerkach. Ok. 20% całkowitej ilości mocznika, który został wytworzony danego dnia wydalane jest do światła jelita cienkiego, gdzie ulega degradacji i tworzy się amoniak. Amoniak z kolei wchłaniany jest do krwi i transportowany do wątroby.

    Masę białkową organizm dorosłego człowieka jest stała i wynosi 0,45 g na każdy kilogram masy ciała na dobę. Jest to niezbędne fizjologiczne minimum. Nadmiar aminokwasów podlega dezaminacji. Przy spożyciu nadmiernej ilości białka dochodzi do obciążenia wątroby, która zmuszona jest do zsyntetyzowania mocznika.

Podobne zadania

sindi Jakie sa Podstawowe funkcje naszego organizmu? I jak należy sie odżywiac Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa 6 rozwiązań autor: sindi 7.5.2010 (16:59)
tokio Funkcje wątroby Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa 6 rozwiązań autor: tokio 19.5.2010 (16:30)
246kuba jakie funkcje spełniają szkolne rośliny i zwierzęta hodowlane? Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: 246kuba 20.9.2010 (18:20)
ff2ff PLIS DAJE NAJ.!.;") 1.Napisz ,jakie funkcje pełni plecha glonów Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa 2 rozwiązania autor: ff2ff 26.10.2010 (14:11)
Ratatuj Podaj funkcje elementów jaja kurzego Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa 2 rozwiązania autor: Ratatuj 3.11.2010 (20:33)

Podobne materiały

Przydatność 50% Funkcje

Przy określaniu jakiegokolwiek przyporządkowania funkcję dzielimy na dwa zbiory -dziedzinę -przeciwdziedzinę Elementy dziedziny to argumenty a przeciwdziedzinyto wartości. Przy zadaniach z funkcji zawsze dane są dwa zbiory X i Y. Funkcja jest to takie przyporządkowanie kiedy każdemu elementowi za zbioru X przyporządkowany jest dokładnie jeden element ze zbioru Y Funkcja rosnąca...

Przydatność 65% Funkcje miast

Funkcje miast ulegały zmianom wraz ze zmianami stosunków spoleczno-gospodarczych. Niejednokrotnie miasto pełni współcześnie zupełnie inne funkcje niż pełniło pierwotnie. Ze względu na funkcje miasta możemy wymienić: - miasta przemysłowe – są to miasta, które swe powstanie lub rozwój zawdzięczają wydobyciu surowców mineralnych lub ich przetwórstwu. Do miast o takich...

Przydatność 65% Funkcje trygonometryczne

FUNKCJE TRYGONOMETRYCZNE Sinusem kąta ostrego w trójkącie prostokątnym nazywamy stosunek długości przyprostokątnej (a) leżącej na przeciw tego kąta do długości przeciwprostokątnej (c). sina=a/c Cosinusem kąta ostrego w trójkącie prostokątnym nazywamy stosunek długości przyprostokątnej (b) leżącej przy tym kącie do długości przeciwprostokątnej (c). cosa=b/c...

Przydatność 55% Funkcje cyklometryczne

1. y=arcsinx wtedy i tylko wtedy gdy x=siny Dziedziną jest zbiór <-1;1> 2. y=arccosx wtedy i tylko wtedy gdy x=cosy Dziedziną jest zbiór <-1;1> 3. y=arctgx wtedy i tylko wtedy gdy x=tgy Dziedziną jest zbiór liczb rzeczywistych 4. y=arcctgx wtedy i tylko wtedy gdy x=ctgy Dziedziną jest zbiór liczb rzeczywistych Podstawowe własności: arcsinx+arccosx=(pi)/2 dla x należącego...

Przydatność 50% Funkcje skóry.

Skóra to ogólna powłoka ciała. Pełni ona wiele ważnych funkcji. Jedną z nich jest ochrona. Skóra ochrania organizm przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Podstawowym mechanizmem obrony organizmu człowieka przed promieniowaniem UV jest wytwarzanie barwnika zwanego melaniną. Melanina nadaje skórze barwę i decyduje o możliwości opalania. Melaniny są syntetyzowane w...

0 odpowiada - 0 ogląda - 3 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji