Treść zadania
Autor: kasia13151 Dodano: 19.5.2010 (14:12)
Jakie korzyści uzyskała Polska z członkostwa w Unii Europejskiej,a jakie prawa otrzymali obywatele polscy ????
Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.
Najlepsze rozwiązanie
Rozwiązania
0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań
0 0
karexbdg 19.5.2010 (14:51)
GOSPODARKA
1. Unia Europejska a polska gospodarka Na przestrzeni ostatnich kilku lat Polska odnotowała dynamiczny wzrost gospodarczy i była najszybciej rozwijającym się krajem europejskim. Sektor prywatny dominuje w gospodarce zarówno pod względem wytwarzania produktu krajowego brutto (ponad 60% PKB), jak i zatrudnienia (łącznie ponad 63% miejsc pracy). Potwierdzeniem dynamicznego rozwoju gospodarki stało się przystąpienie Polski do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), skupiającej 28 najbogatszych państw świata oraz Światowej Organizacji Handlu (WTO). Unia Europejska jest już dziś dla Polski najważniejszym partnerem handlowym. W 1995 r. na 15 krajów Unii przypadało 67% wymiany handlowej Polski z zagranicą (w eksporcie 70%, a w imporcie 64,7%). Natomiast na Polskę przypada niespełna 20% obrotów Unii z partnerami zewnętrznymi. Zwiększenie tej wymiany handlowej będzie możliwe przez (pozbawiony ograniczeń) eksport polskich towarów na rynek Unii, wtedy gdy Polska stanie się jej członkiem. Polska już dziś charakteryzuje się zdrową gospodarką, z jednym z największych w Europie poziomów wzrostu gospodarczego. Dążenie Polski do członkostwa w Unii Europejskiej wymaga utrzymania kierunku reform gospodarczych, których celem jest utworzenie sprawnej gospodarki rynkowej. Wymaga też uporządkowania prawa gospodarczego oraz przekształceń organizacyjnych, własnościowych i restrukturyzacyjnych. Celem Polski jest udział we wszystkich obszarach integracji z pełnią praw członkowskich. Celem długookresowym jest dołączenie do krajów Unii Europejskiej tworzących Unię.
Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej będzie miało niewątpliwy wpływ na poziom cen towarów i usług w naszym kraju. Generalnie, ze względu na wiele czynników makroekonomicznych można oczekiwać, że poziom cen po akcesji będzie niższy niż byłby w sytuacji pozostawania poza Unią. Doświadczenia Jednolitego Rynku wskazują, że w wyniku silniejszej konkurencji zwiększy się zakres dostępnych na rynku towarów i usług oraz ich jakość.
Określenie pełnej listy towarów i usług, których ceny zmienią się po przystąpieniu Polski do UE na obecnym etapie jest niemożliwe, ale w niektórych przypadkach taki ruch cen w dół jest więcej niż prawdopodobny. Spośród szeregu usług, których ceny powinny spaść, najbardziej realny wydaje się spadek cen połączeń telekomunikacyjnych i lotniczych. Po wstąpieniu do Unii nasze rachunki telefoniczne powinny być niższe, ponieważ na naszym 40-milionowym rynku będą mogły swobodnie działać unijne firmy telekomunikacyjne. Obecnie 80% obywateli UE ma do wyboru oferty ponad pięciu firm telekomunikacyjnych sprzedających usługi międzymiastowe i międzynarodowe a w przypadku rozmów lokalnych takie możliwości wyboru ma 30% a 54% ma wybór przynajmniej dwóch operatorów lokalnych.
Podobny ruch cen w dół powinien nastąpić w przypadku biletów lotniczych. Już od początku 2004 roku na polskim rynku będą się mogli pojawić unijni przewoźnicy lotniczy. Tym samym nasze niebo zostanie otwarte. Dzięki takiemu rozwiązaniu ceny połączeń lotniczych niewątpliwie spadną. Prawdopodobnie w Polsce pojawią się też tzw. tani przewoźnicy.
Dzięki stopniowej liberalizacji rynku i wzrostowi konkurencji można będzie oczekiwać w pewnej perspektywie obniżenia cen w innych obszarach, gdzie dotąd działają monopoliści chronieni przez państwo przed zagraniczną konkurencją. Spadną więc najprawdopodobniej ceny usług kolejowych i bankowych (głównie w sieciach punktów usługowych).
Spośród artykułów spożywczych powinno potanieć pieczywo, makarony i mąka, bo ceny skupu np. pszenicy w UE są niższe. Obniżce cen powinny też podlegać importowane owoce i warzywa (np. pomidory). Także w przypadku zagranicznych alkoholi ceny powinny wyraźnie spaść, bo zniknie cło na te towary.
Znaczną grupę towarów, których ceny prawdopodobnie nie zmienią się będą stanowić towary przemysłowe. Tutaj na mocy układu stowarzyszeniowego Polski z UE w zasadzie nie ma już ceł. Wejście do Unii więc niewiele zmieni - czyli nagłej zmiany cen nie będzie. Na pewno nie należy też oczekiwać gwałtownej podwyżki cen paliw, czy krajowych alkoholi, bo tu akcyza jest już na poziomie europejskim. Spośród artykułów spożywczych nie podrożeje także wieprzowina, której ceny są bardzo zbliżone do unijnych.
W przypadku pewnej ograniczonej grupy towarów i usług może nastąpić wzrost cen. Wynika to chociażby z konieczności zmiany zakresu opodatkowania stawką obniżoną i zerową podatku VAT, podnoszenia standardów ochrony środowiska oraz objęcia polskich rolników mechanizmami Wspólnej Polityki Rolnej. W przypadku ostrzejszych norm dotyczących ochrony środowiska czy bezpieczeństwa żywności należy jednak zdawać sobie sprawę, że wyższe skutki dostosowawcze, które mogą przełożyć się na poziom cen konsumpcyjnych będą także skutkować pozytywnie na jakość życia i zdrowia konsumentów.
Spośród artykułów, których ceny mogą wzrosnąć znajdzie się m.in. wołowina, której ceny w UE są znacznie wyższe oraz cukier. Wzrost ceny cukru może przełożyć się na ceny artykułów, do których produkcji jest wykorzystywany – tj. słodyczy i napojów. Tak jak podwyżki cen cukru można spodziewać się wzrostu cen produktów mleczarskich, gdyż w Unii mleczarnie płacą za mleko więcej niż w Polsce. Podrożeją też zapewne banany, ponieważ będzie musiał zmienić się w znacznym stopniu dotychczasowy kierunek ich importu, zgodnie z umowami zawartymi przez Wspólnotę z grupą krajów Afryki, Karaibów i Pacyfiku (głównie byłych kolonii) - towary z tych państw mają wolny dostęp do krajów UE. Za to na pewno podrożeją znacznie papierosy, bo akcyza na nie wzrośnie do wysokiego poziomu UE, co w ciągu kilku najbliższych lat może przełożyć się na wzrost cen markowych papierosów o ok. 60-70% a popularnych nawet o 140%.
W przypadku warzyw i owoców sytuacja będzie zróżnicowana. W górę pójdą najprawdopodobniej ceny owoców miękkich – truskawek, wiśni, malin, porzeczek, śliwek, bo na nie jest zbyt w Unii a obecnie nasz eksport ograniczają jeszcze ceny minimalne na nasze owoce. Podobnie zdrożeją pieczarki, w hodowli których Polska jest potentatem oraz rzadsze warzywa (cukinia, bakłażany, różne rodzaje fasoli).
Mogą także wzrosnąć ceny usług turystycznych. Na razie bowiem w Polsce obowiązuje preferencyjna 7% stawka VAT, ale nie wynegocjowaliśmy sobie jej utrzymania po wejściu do Unii. Jeżeli to się nie uda, to należy spodziewać się wzrostu cen w hotelach, restauracjach i cen samych wycieczek.
Warto jednak podkreślić, że w przystąpienie do Unii nie będzie dla konsumenta oznaczało wyłącznie zmian cen w dół, lub w górę. Jednocześnie rozszerzy się bowiem katalog praw konsumenta, w szczególności w takich obszarach, jak usługi turystyczne i umowy zawierane na odległość.
Nie bez znaczenia jest także fakt, że zwiększonej dostępności i jakości produktów będą towarzyszyć wyższe standardy bezpieczeństwa, które będą się przyczyniać do zmniejszenia zagrożeń spowodowanych przez produkty złej jakości. Lepsze jakościowo produkty i usługi wpłyną na ograniczenie liczby zachorowań spowodowanych przez wadliwe technologie, nieprawidłowe przechowywanie towarów, używanie niewłaściwych jakościowo produktów i usług. Do polskiego prawodawstwa została wpisana obowiązująca w UE zasada ogólnego bezpieczeństwa produktu. Najważniejszym prawem konsumenta w UE jest gwarancja, aby produkt, który kupuje, był bezpieczny dla zdrowia.
Bezpieczeństwo żywności to jeden z najważniejszych obszarów działalności UE. Niezależnie od szeregu ogólnych zasad wspólnotowych dotyczących warunków zdrowotnych żywności już inkorporowanych do polskiego prawa, warto podkreślić, że w UE działa scentralizowany system bezpieczeństwa żywności, który umożliwia wczesne ostrzeganie i wstrzymywanie sprzedaży produktów oraz śledzenie drogi przebytej przez dany produkt „od wideł do widelca”.
Bezpieczeństwo konsumenta jest również gwarantowane odpowiednim oznakowaniem produktów spożywczych. Zgodność deklaracji producenta z cechami produktu jest weryfikowana przez jednostki kontrolne poszczególnych krajów UE.
Na koniec tej części warto podkreślić jeszcze innego rodzaju korzyści związane z integracją Polski z UE. Do takich korzyści należą niewątpliwie ułatwienia w przekraczaniu granic wewnętrznych UE w postaci docelowej likwidacji (prawdopodobnie w 2006r.) kontroli osób po wstąpieniu Polski do tzw. grupy Schengen, która obejmuje wszystkie obecne kraje członkowskie poza Wielką Brytanią i Irlandią. Natomiast już od pierwszego dnia członkostwa obywatele polscy będą mieli prawo wjazdu do obecnych państw Unii na podstawie dowodów osobistych. Wejście Polski do Unii generalne spowoduje ułatwienia w podróżowaniu w rezultacie realizacji dużych przedsięwzięć komunikacyjnych, takich jak autostrady, czy modernizacja połączeń kolejowych. Włączą one Polskę w układ głównych szlaków komunikacyjnych Europy, co nie tylko ułatwi ruch towarowy i wymianę gospodarczą, ale także niewątpliwie korzystnie wpłynie na mobilność naszych obywateli i możliwość odwiedzania naszego kraju przez obywateli pozostałych państw członkowskich.
Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie