Treść zadania

clavoo

Na siatkę dyfrakcyjną pada wiązka światła żółtego o długości fali lambda1= 574 nm, a następnie siatkę oświetlono światłem niebieskim. Prążek interferencyjny drugiego rzędu światła żółtego powstał w tym samym miejscu, co prążek interferencyjny trzeciego rzędu światła o innej długości fali lambda2.
a) JAkie są kąty tych prążków światła żółtego i drugiej fali?
b) Jaka jest długość fali lambda2?

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 1 0

    Wzór na prążek siatki dyfrakcyjnej n-tego rzędu, powstający pod kątem alfa, gdy długość fali to lambda, stała siatki to d:

    d\,\sin\alpha = n\,\lambda

    Skoro prążek II rzędu dla światła o długości fali lambda1 jest tam gdzie prążek III rzędu światła o długości fali lambda2, to, ponieważ d * sin(alfa) jest takie samo, zachodzi równość:

    2\lambda_1 = 3\lambda_2

    Wobec tego lambda2 = 574 * 2 / 3 = około 382.7 nm

    Kąta alfa NIE DA się wyznaczyć bez znajomości stałej siatki "d".

Rozwiązania

Podobne zadania

Sandi8888 Oblicz wzgledny wspolczynnik zalamania fali tlenu wzgledem powietrza,predkosc Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: Sandi8888 5.4.2010 (09:27)
Kamill331 Plis na zaliczenie i do tego na jutro Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: Kamill331 5.5.2010 (18:00)
zebrosia pole grawitacyjne. pomocy ! jutro mam z tego kartkowe... Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: zebrosia 20.5.2010 (19:07)
stasq0221 Natężenie fali Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: stasq0221 24.5.2010 (01:26)
FranekR30 Oblicz rezystancje zastępczą dla tego układu. Zdjęcie Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: FranekR30 6.10.2010 (20:03)

Podobne materiały

Przydatność 55% Wykorzystanie fali elektromagnetycznej przez człowieka.

Fale elektromagnetyczne- zaburzenia pola elektromagnetycznego rozchodzące się w przestrzeni ze skończoną prędkością. Fale te są falami poprzecznymi, tzn. w każdym punkcie pola wektor natężenia pola elektrycznego E i wektor indukcji magnetycznej B są prostopadłe do rozchodzenia się fal elektromagnetycznych. Charakterystyczne dla tych fal są zjawiska interferencji, dyfrakcji,...

Przydatność 70% Ściąga (fala, ruch falowy, ugięcie fali, Zjawisko Dopplera )

1)Ruch falowy-polega na przemieszczaniu się zaburzenia ośrodka sprężystego (gazy, ciecze, ciała stałe nie mają w próżni) ze stałą prędkością między cząsteczkami, które nie przemieszczają się, a wykonują ruch drgający. 2)Wytwarzanie fali: a)fale wytworzone na wodzie (koliste,płaskie-są one dwuwymiarowe): -powierzchnia falowa – utworzona jest przez punkty o tej samej...

Przydatność 65% O co chodzi w słowach Zośki "Z nami to jak z lasem, to i tamto drzewo pada pod siekierą, a tymczasemm...." Kamienie na Szaniec - Kamiński A.

Tematem pracy są słowa „ Z nami to jak z lasem, to i tamto drzewo pada pod siekierą, a tymczasem cały las rośnie i pnie się ku górze”, wypowiedziane przez Tadeusza Zawadzkiego, bohatera książki Aleksandra Kamińskiego pt. „Kamienie na szaniec”. Jest to powieść, którą zaliczamy do literatury faktu. Akcja powieści ma miejsce w okupowanej Warszawie podczas II wojny...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji