Treść zadania

bea1410201

Jak przejawi się patriotyzm współczesnej młodzieży ?
twoje refleksje na ten temat??

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Patriota to człowiek kochający swoją ojczyznę i naród, jest gotowy do wszelkich poświęceń dla ich dobra. Natomiast pojęcie patriotyzmu według encyklopedii PWN to: ,,umiłowanie ojczyzny, zdolność poświęcenia się dla niej, stawianie dobra swego kraju ponad partykularne interesy własne i własnej klasy, profesji, partii itd.; w niektórych sytuacjach hist. także określenie orientacji polit często, choć nie we wszystkich językach i ideologiach, przeciwstawiany nacjonalizmowi, jako tylko takie przywiązanie do ojczyzny i tylko taka solidarność z własnym narodem, którym nie towarzyszy wrogość do innych narodów i chęć ich poniżenia, duma nar. zaś nie przekształca się w megalomanię”. To jakże wielkie słowo był zawsze uważane za cechę narodową Polaków. Nie tylko w czasach świetlności napoleońskiej, lecz także, gdy Polska znajdowała się pod zaborami, utraciła niepodległość. Dzisiaj zdania na temat patriotyzmu są podzielone. Czy aby na pewno nie utracił na swoim znaczeniu w obecnych czasach?
    Patrząc „oczyma młodzieży” patriotyzm nie ma wielkiego znaczenia dla współczesnej młodzieży. Po pierwsze młodzi ludzie niechętnie idą do wojska. Dawniej możliwość obrony kraju ludzie uważali za zaszczyt, kultywowanie tradycji. Byli gotowi poświęcić swoje życie za ojczyznę. Dzisiaj z podziwem czytamy o losach bohaterów "Kamieni na szaniec", którzy zamiast świętować zdanie matury, musieli walczyć w obronie kraju. Żyli w ciagłym strachu i niepewności. To właśnie ci młodzi ludzie bez reszty poświecili się dla Ojczyzny. Również film ,, Jutro idziemy do kina” bardzo wyraźnie zarysowuje nam postawy pełne patosu, heroicznej młodzieży, którzy uważali, że zaszczytem jest umierać za ojczyznę. Obecnie coraz więcej młodych ludzi opuszcza terytorium swojego kraju. Powodem jest brak pracy i godnych warunków do życia, a także w dużej mierze brak przywiązania do kraju.
    Warto również dostrzec fakt negatywnego wpływu na dzisiejszych nastolatków maja politycy. "Bałagan" oraz kłótnie w sejmie źle oddziałują na jeszcze mało ukształtowanych psychicznie ludzi. Politycy kreuja negatywny wizerunek kraju na scenie międzynarodowej, co idzie w parze z większą niechęcią nieletnich do takiegoż narodu.
    Rozpatrując sprawy pod kątem edukacji, rzeczą ważną jest kształtowanie przez nauczycieli patriotycznych postaw uczniów. Patriotyzm jako pewien stan pozytywnego nastawienia wobec ojczyzny i jej problemów powinien być wartością leżącą u podstaw pracy dydaktyczno-wychowawczej nauczycieli historii i wiedzy o społeczeństwie.Winien zajmować w niej ważne miejsce, stanowić także jedno z kryteriów moralnej oceny postawy uczniów obywateli, uzewnętrznionej oceną z zachowania. W warunkach naszego państwa, które do końca jeszcze nie wykształciło struktur demokratycznych, przeżywającego trudności w sferze ekonomicznej, kulturalnej, społecznej, a także moralnej, trudno jest używać słowa patriotyzm w jego historycznym znaczeniu. Patriotyzm to dziś, oczywiście, nadal troska o polityczne losy ojczyzny, ale jeszcze bardziej troska o rodzinę, poszanowanie własności prywatnej i społecznej, sumienne wykonywanie obowiązków w miejscu pracy, niezależnie od statusu własności, przedkładanie dobra wspólnego nad własne. Trosce o kulturę historyczną nauczyciel powinien ukazywać nie tylko chwalebne wydarzenia naszych dziejów, ale także i te nieprzynoszące nam zaszczytu.
    Realizując cel wychowawczy, nie należy go mylić z kryteriami ideologiczno-patriotycznymi. W przeciwnym wypadku prowadzi to do wypaczenia historii i doboru treści pod określone interesy polityczne. Ponadto nie powinien się ograniczać wyłącznie do śpiewania hymnu ,dbałości o polskie tradycje czy dbałości symbole narodowe tj. flagę i godło.
    Z punktu widzenia naszych dziadków patriotyzm w czasach współczesnych ma zupełne inne znaczenie niż w dawnej Polsce. Wtedy prawdziwi patrioci walczyli o wolność kraju, o utrzymanie naszych granic, o wolność słowa i języka. Obecnie patrioci dbają tylko o poszanowanie godła i hymnu państwowego. Starają się zachować tradycje polskie, a także regionalne przy obchodzeniu różnych świąt. Jest to coraz trudniejsze, ponieważ często wolimy obchodzić świeta napływające z zachodu typu Walentynki, Halloween od Dnia Niepodległości czy Konstytucji 3 maja. Prawdziwi patrioci starają się kupować w sklepach tylko polskie produkty, są za ograniczeniem wprowadzania na nasz rynek obcych towarów. Dążą do utrzymania polskich fabryk i zakładów w rękach polskich właścicieli, a nie obcokrajowców. Nie chcą dopuszczać do udziału w polskiej gospodarce zagranicznych firm, które powodują upadek naszego rodzimego przemysłu. Polskie rolnictwo broni się przed wykupem naszych ziem przez obce kraje. Patrioci nie chcą żeby nasze ziemie, nasz kraj był sprzedawany. Po przystąpieniu naszego państwa do Unii Europejskiej prawdziwi Polacy dążą do promowania naszych rodzimych wyrobów na rynkach unijnych, starają się godnie reprezentować swój kraj.
    Obecnie patriotyzm Polaków radykalnie się zmienia. W niektórych środowiskach staje się wręcz tematem tabu. W wielu domach nie rozmawia się dyskusja na ten temat, chociaż mieszkają w nich starsi dziadkowie, którzy nie jedno przeżyli. Zresztą młodzież przecież i tak wie lepiej niż ludzie starsi, co jest teraz ,,na topie”. Dopiero w czasie zagrożenia okazuje się, że w Polsce jest wielu kochających ją patriotów, gotowych do poświęcenia. Jednak byli i są tacy, dla których ojczyzna i patriotyzm to nie tylko puste słowa. Jedną z takich osób jest ks. Jerzy Popiełuszko zabity przez pracowników bezpieki za przywiązanie oraz miłość do Polski i Boga. Jest on autorytetem dla wielu ludzi, gdyż kochał swą Ojczyzne do końca.
    Jednym z największych patriotów XXI w. Był Papież Jan Paweł II , który podczas całego swojego pontyfikatu martwił się o dobro Polski, starał się udzielać dobrych rad naszym władzom, łagodzić konflikty i dbać o pokój. Do współczesnych patriotów możemy zaliczyć także laureatów Nagrody Nobla takich jak: Wisławę Szymborską i Czesława Miłosza, którzy rozsławili Polskę.
    Reasumując wszystkie przytoczone argumenty stwierdzam, że patriotyzm nie ma dużego znaczenia dla dzisiejszej młodzieży. Jest dla nich pojęciem abstrakcyjnym. Nie zawsze człowiek bogaty jest patriotą godnym naśladowania. Fakt, że ma pieniądze i przeznacza je na różne cele nie znaczy, że kocha swą Ojczyznę, tylko sławę. Każdy z nas powinien postępować tak, aby swym zachowaniem nie przynosić ujmy i wstydu swemu narodowi. Już sam fakt, że jest się Polakiem, powinien być dla wszystkich powodem do dumy. Uczniowie często sami tworzą wypaczone pojęcia patriotyzmu. Oscylują na krawędzi nacjonalizmu i szowinizmu lub obojętności. Po głębszym namyśle muszę stwierdzić, iż patriotyzmu nie można nauczyć na kilku lekcjach, można natomiast starać się uzmysłowić uczniom i wychowankom ogromne znaczenie tegoż pojęcia we współczesnym świecie oraz zachowania własnej tożsamości. Musimy mieć na uwadze, iż to górnolotne słowo to nie tylko docenianie niepodległości i suwerenności ojczyzny, wielkich i doniosłych wydarzeń z dziejów, ale także kształtowanie postaw ogólnoludzkich, przestrzeganie i poszanowanie prawa, dyscypliny społecznej, sumienne wywiązywanie się z obowiązków.

Rozwiązania

  • userphoto

    Współczesna młodzież okazuje patriotyzm na wiele sposobów:
    1. Oddawanie czci zmarłej parze prezydenckiej,
    2.Szaniwanie świąt narodowych,
    3.Szanowanie symboli naroowych (flaga, godło),
    4.Szanowanie historii naszego kraju,
    5.Mówienie prawdy o naszym kraju (dementowanie kłamstw o zbrodni katyńskiej),

Podobne zadania

aneta0336 czym jest patriotyzm? w czym się przejawia? Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: aneta0336 15.4.2010 (14:29)
xxjustynaxx29 Patriotyzm- relikt z przeszłości czy wartość aktualna i dziś??Odwołaj się do jed Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: xxjustynaxx29 20.4.2010 (15:48)
gutek33 Jak rozumiesz słowo "patriotyzm"? Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 3 rozwiązania autor: gutek33 21.4.2010 (16:45)
minszen11 czy dzisiejsza młodzież wierzy w takie wartości jak ojczyzna i patriotyzm Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: minszen11 29.4.2010 (20:12)
por55anek Czy patriotyzm to pojęcie przestarzałe? Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: por55anek 16.5.2010 (23:06)

Podobne materiały

Przydatność 70% Patriotyzm

Patriotyzm to postawa społeczno polityczna oparta na zasadach miłości i przyjaźni do ojczyzny , jedności i solidarności z własnym narodem, poczuciem więzi społecznej i wspólnoty kulturowej z innymi członkami narodu. Patriotyzm to forma ideologii narodowej postulująca podporządkowanie i poświęcenie dążeń osobistych sprawom narodu i ojczyzny, jeżeli tego wymaga ich dobro....

Przydatność 75% Patriotyzm

Patriotyzm zgodnie z definicją słownikową jest to szacunek iumiłowanie ojczyzny oraz gotowość do poświęcenia się dla niej i narodu. Jednak w różnych epokach był on zupełnie inaczej rozumiany, aczkolwiek z całą pewnością można stwierdzić, iż od zarania dziejów uważany on był za jedną z najbardziej wartościowych cech. W czasach współczesnych, mówi się głównie o...

Przydatność 55% Patriotyzm

Patriotyzm to, jak mówi onetowy słownik, miłość do ojczyzny i poczucie silnej więzi z własnym narodem, połączone z gotowością poświęcenia się dla ich dobra, przy równoczesnym poszanowaniu innych narodów. Ładnie brzmi, nieprawdaż? Ale czy dzisiejsze zastosowanie patriotyzmu nie ogranicza się zaledwie do jakże mądrze napisanych stron encyklopedii? Czy my chcemy, umiemy i...

Przydatność 60% Patriotyzm.

Patriota to ktoś, kto kocha i szanuje swój kraj - ojczyznę. Ojczyzna to ziemia, terytorium oddzielone granicami od innych państw, to także ludzie tam mieszkający - ich zwyczaje, tradycje, język, którym się posługują. Być patriotą to nie tylko mówić: "kocham Polskę", to także czyny - praca i nauka. Mam 14 lat i dla mnie bycie patriotą to przykładanie się do nauki,...

Przydatność 70% Patriotyzm

Patriotyzm to niestety, tak jak nieprzeciętna inteligencja, bardzo rzadka cecha charakteru. W silnej postaci występuje u zaledwie kilku procent populacji. U nas w kraju jest to trochę ponad 10 % i powinniśmy wszyscy być z tego dumni. W stosunku do innych krajów jest to bowiem bardzo wysoki wskaźnik. Prawdziwy patriota kocha swoją Ojczyznę i jest w stanie dla niej poświęcić swoje...

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji