Treść zadania

Magda6311

Napisz swoją opinię na temat "Syzyfowych prac" S. Żeromskiego. Twoja wypowiedź powinna się składać co najmniej z dwóch wypowiedzeń.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 1 0

    Bohaterowie Syzyfowych prac wywodzili się z różnych środowisk. Łączyła ich wspólna nauka w klerkowskim gimnazjum, gdzie zrozumieli, że są Polakami.
    Książka Stefana Żeromskiego pt. "Syzyfowe prace" zawiera przykłady potwierdzające powyższe stwierdzenie. Na pierwszy plan wysuwa się godne podziwu postępowanie młodzieży polskiej.
    Jako pierwszy może posłużyć argument opisujący zachowanie „Figi”. Walecki, jawnie wyraził swój sprzeciw na lekcji historii. Zaprotestował, gdyż rosyjski nauczyciel przeinaczając fakty, oczerniał polskie zakonnice. Chłopiec wykazał się w tym momencie nadzwyczajną odwagą. Niestety nikt ze zgromadzonych w klasie nie odważył się go wesprzeć. Mimo to on nadal uparcie pozostał przy swojej opinii, za co spotkała go okropna chłosta. W ten sposób stanął w obronie rodaków.
    Kolejnym dobrym przykładem poczucia polskości i świadomej walki z obcą kulturą było zakładanie stowarzyszeń zrzeszających młodych patriotów. W książce S. Żeromskiego znajduje to odzwierciedlenie w tajnych spotkaniach na strychu mieszkania rodziców jednego z uczniów, tzw. "górką Gontali". Młodzi ludzie czytali poezję emigracyjną, uczyli się historii Polski, dyskutowali oraz poznawali dzieła literatury światowej. Ważne, że rozmawiali w swoim ojczystym języku, co potwierdza, że czuli się POlakami
    Po trzecie wśród ówczesnych ludzi zdarzały się osoby, które miały ogromny wpływ na kształtowanie świadomości narodowej innych i dążenia do tego, by poczuli swą tożsamość narodową. . Chodzi tu oczywiście o postać Zygiera, który recytując "Redutę Ordona" budzi w kolegach uśpione przez rusyfikatorów poczucie własnej narodowości i sprawia, że na pierwszym miejscu stają: ojczyzna, niepodległość i wolność. Udało mu się pozytywnie wpłynąć na sposób myślenia wielu kolegów. Przy okaji także nauczycielowi blizna stala się ojczyzna.
    Wszystkie te przykłady są doskonałym świadectwem tego, że chłopcy zrozumieli, że są Polakami i bardzo dużo robili, by móc na co dzień odczuwać swoje prawdziwe pochodzenie i tożsamość. Potrafili przeciwstawić się rusyfikatorom. Pomimo wielu niepowodzeń młodzi ludzie umieli osiągnąć radość z życia i pokazać, że sprawy narodu chociaż będącego pod zaborami nie są im obce.

Rozwiązania

Podobne zadania

Kinia_5 Napisz opowiadanie(felieton pt.: " Świat bez kłamstw" Co to jest w Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Kinia_5 28.3.2010 (11:41)
dluga Na papierze podaniowym (na 29.03) napisz opis sytuacji pt.,,Ślubowanie Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: dluga 28.3.2010 (12:22)
marle001 napisz recenzję filmu romeo i julia Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: marle001 28.3.2010 (18:32)
Rosteczek Napisz przemówienei na zakończenie 3 klasy gimnazjum. Prosze o pomoc :) Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Rosteczek 28.3.2010 (20:20)
Nieznany tren 7 jana kochanowskiego...napisz, wymien wszystkie srodki stylistyczne Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Konto usunięte 29.3.2010 (16:44)

Podobne materiały

Przydatność 75% Recenzja "Syzyfowych prac".

Powieść "Syzyfowe prace" powstała w 1897 roku. Napisana została przez Stefana Żeromskiego, który przez pewien czas używał pseudonimu Małrycy Zych. Powieść ta ukazywała się w kilku wydaniach pierwsze pojawiło się we Lwowie, które było mocno ocenzurowane w Warszawie w 1909 roku po tytułem "Andrzej Radek, czyli Syzyfowe prace". Książka ta ukazywała się w...

Przydatność 80% Opracowanie "Syzyfowych prac".

Syzyfowe prace ukończył Żeromski w 1896 r. Po raz pierwszy utwór drukowany był w czasopiśmie ??Nowa Reforma?? od lipca do października 1987 r. w Krakowie, a więc poza zaborem rosyjskim. W wydaniu książkowym powieść ukazała się we Lwowie w 1898 r.,pod pseudonimem Maurycy Zuch. W zaborze rosyjskim utwór ukazał się drukiem dopiero w XX wieku. Było towydanie warszawskie z 1909...

Przydatność 75% Recenzja adaptacji filmowej "Syzyfowych prac".

Na dwóch ostatnich lekcjach j. polskiego miałem okazję obejrzenia zekranizowanej wersji jednej z najpopularniejszych lektur polskich jaką są ”Syzyfowe prace”. Treść książki jest zapewne wszystkim znana, jednak dla niewtajemniczonych powiem że, akcja powieści dzieje się w czasie trwania zaboru rosyjskiego i opowiada o losach Marcina Borowicza i jego kolegów wobec wzmożonej...

Przydatność 75% Charakterystyka Marcina Borowicza – bohatera "Syzyfowych prac".

Marcin Borowicz był biednym chłopcem, pochodzącym z ubogiej rodziny. Jego wygląd wskazywał na odwagę i pewność siebie, gdyż, jak na jego młody wiek, postawą prezentował potęgę i wielkość. Miał krótko przystrzyżone włosy i czarne oczy. Rodzice bardzo go rozpuszczali, gdyż był ich jedynym synem. Chłopiec żył ,,pod kloszem”. Nie miał doświadczenia życiowego, a...

Przydatność 70% Opis szkół z "Syzyfowych Prac".

Szkoła w Owczarach – wszystkie dzieci w różnym wieku uczyły się w jednej klasie pod okiem nauczyciela Wiechowskiego. Takie warunki nie mogły zapewnić wysokiego poziomu nauczania. Szkoła w Klerykowie – warunkiem przyjęcia do tej szkoły było zdanie egzaminów wstępnych (i danie łapówki). W szkole panował nieprzyjazny klimat. Nauka odbywała się oczywiście po rosyjsku, a...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji