Treść zadania
Autor: iwelka_4 Dodano: 10.1.2012 (15:29)
Prosze pomóżcie na JUTRO!!!
Napisz pracę semestralną z WOS-u.
Temat:
Czy autorytety są wśród nas?
Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.
Rozwiązania
Podobne zadania
ReFeRaT !!! Prosze pomocy :) Przedmiot: WOS / Gimnazjum | 1 rozwiązanie | autor: kasia13151 20.5.2010 (13:57) |
na jutro ! prosze o pomoc Przedmiot: WOS / Gimnazjum | 1 rozwiązanie | autor: NieZapomnianax3 23.5.2010 (10:50) |
Prosze o pomoc !!! Potrzebuje to na dzisiaj Przedmiot: WOS / Gimnazjum | 1 rozwiązanie | autor: sebek1995 25.5.2010 (15:42) |
prosze o szybkie rozwiazanie Przedmiot: WOS / Gimnazjum | 1 rozwiązanie | autor: Konto usunięte 6.6.2010 (10:15) |
prosze o pomoc jak najszybciej Przedmiot: WOS / Gimnazjum | 1 rozwiązanie | autor: izabella955 11.9.2010 (17:57) |
Podobne materiały
Przydatność 65% Zbiorek prac
Takie tam różności
Przydatność 75% Harmonogram Prac
HARMONOGRAM PRAC DOKUMENTACJA I UZGODNIENIA wybór działki wypis i wyrys z planu zagospodarowania warunki zabudowy projekt budowlany badanie geotechniczne gruntu umowa z gazownią umowa z energetyką umowa z MPWiK sprawdzenie księgi wieczystej, ... zakup działki pozwolenie budowlane wybór kierownika budowy wybór ekipy budowlanej STAN ZEROWY zgłoszenie...
Przydatność 50% Lektura prac myślicieli oświeceniowych.
Jan Jakub Rousseau : -wyjaśnienie pojęć obowiązujących w systemie demokratycznym, -definicja państwa - "wyrazu woli zbiorowej" organizującej się w celu osiągnięcia określonych wartości etycznych, -prawo - "wyraz woli zbiorowej", dla stosownej ochrony interesu zbiorowości. Podstawą takiej ideologii jest założenie, że zbiorowość zawsze wie najlepiej...
Przydatność 70% Konspekty do prac maturalnych.
BIBLIA W LITERATURZE POLSKIEJ · ŚREDNIOWIECZE I. „Bogurodzica”: a) pieśń religijna b) jest to ciąg próśb modlitewnych: - do Matki Boskiej aby pośredniczyła u swego Syna - do Syna Bożego o wysłuchanie modlitwy, o dobrobyt w życiu ziemskim i wieczne życie po śmierci c) święta liczba 4: - Matka Boska - Chrystus - Bóg - Jan Chrzciciel II. „Legenda o Św....
Przydatność 65% Sprawozdanie z „Syzyfowych prac"
Autorem „Syzyfowych prac” jest Stefan Żeromski. Jest to powieść zawierająca wiele wątków autobiograficznych. W dziejach Marcina Borewicza odnaleźć można niejedno wspomnienie samego autora, który odbył podobną edukację, od ucznia w wiejskiej szkole do klerykowskiego gimnazjum. Akcja utworu toczy się w Owczarach i Klerykowie w latach 70’...
0 odpowiada - 0 ogląda - 0 rozwiązań
Zgłoś nadużycie
Komentarze do zadania
sonny_xoxo 10.1.2012 (15:35)
W dzisiejszych czasach młodzi ludzie często nie uznają żadnych autorytetów. Sądzę, że media mają w tym spory udział, gdyż przyczyniają się do tworzenia atmosfery swobody oraz do upadku autorytetów. Wskutek tego powstała moda na życie bez jakichkolwiek autorytetów czy wzorców postaw moralnych, co prowadzi np. do szerzenia się narkomanii czy alkoholizmu wśród młodych ludzi, którzy bardzo łatwo poddają się manipulacjom osób, zarabiających na sprzedaży takich używek. Dlatego uważam, że autorytet jest potrzebny każdemu młodemu człowiekowi, aby mógł się na nim wzorować, uczyć się na jego błędach i żeby mógł zwiększać własną wartość oraz stawać się lepszym człowiekiem. Młodzież często poddaje się ogólnym trendom, by nie wyróżniać się wśród innych, lecz tak naprawdę wiele młodych osób odczuwa brak autorytetu, z którego mogłyby brać przykład.
We współczesnym świecie trudno znaleźć właściwy wzór do naśladowania, dlatego większość młodych ludzi ma z tym problem. Pierwszymi autorytetami są zazwyczaj rodzice i to na nich dziecko się wzoruje, najczęściej robiąc to zupełnie nieświadomie. Kiedy jednak rodzice przestają być autorytetem, co może spowodować konflikt pokoleń lub złe traktowanie dzieci przez rodziców, młody człowiek często zaczyna szukać innego, bardziej wiarygodnego wzoru do naśladowania. Wtedy może pojawić się kłopot, gdyż w dzisiejszym świecie godna naśladowania postawa nie jest ściśle określona.
Przykładem odpowiedniego moim zdaniem autorytetu dla współczesnego młodego człowieka jest postać Matki Teresy z Kalkuty. Żyjąca w skrajnej nędzy, opiekowała się wszystkimi chorymi, szczególnie trędowatymi, nie dbając o własne wygody. Kochała wszystkich bez wyjątku, ponieważ dla niej ważny był każdy człowiek.
Bardzo często słyszymy, że obecnie nie istnieją ludzie bezinteresowni, tak jak Matka Teresa lub jest ich tylko garstka. Dlaczego tak jest? Moim zdaniem, powodem jest to, że dzisiejsza rzeczywistość opiera się tylko na konsumpcji, dążeniu do posiadania jak największej ilości pieniędzy i nie ma w niej miejsca na ludzkie odruchy, co można wyjaśnić właśnie brakiem autorytetów. Dlatego bardzo ważne jest to, żeby każdy z nas już od najmłodszych lat poszukiwał autorytetu, który pozwoli mu stawać się lepszym człowiekiem.
Przestrzenią, którą uważam za odpowiednią do poszukiwań właściwej postawy, z którą młody człowiek, żyjący w dzisiejszych czasach mógłby się identyfikować, jest literatura. Mimo tego, że zazwyczaj opisuje ona skrajne postawy, których nie można dosłownie przekładać na dzisiejszą rzeczywistość, można jednak na ich podstawie określić własny wzorzec moralny i starać się do niego dążyć. Uważam, że jest to potrzebne, gdyż młody człowiek, który nie posiada żadnego autorytetu, bardzo łatwo może się zagubić w obecnym świecie.
W literaturze możemy odnaleźć wiele zróżnicowanych postaw. Ich wizerunek zależy w dużej mierze od epoki literackiej, w jakiej dany utwór powstał, jak również od sytuacji politycznej i społecznej panującej w Polsce i na świecie w okresie powstania utworu. Jak wiadomo, każda kolejna epoka wyrasta z poprzedniej, co oznacza, że zawiera jej elementy. Dlatego można przypuszczać, że na światopogląd współczesnego młodego pokolenia składają się także elementy wcześniejszych epok. Fakt ten sprawia, iż młody człowiek, żyjący w XXI wieku może przyjąć dowolny wzorzec moralny spośród wielu, jakie pojawiają się w różnych utworach literackich.
Do takich utworów należy, między innymi „Księga Hioba”, która przedstawia wyraźnie określoną postawę. Hiob był bardzo bogatym człowiekiem oraz głęboko wierzącym chrześcijaninem. Był sprawiedliwy i unikał grzechu. Zawsze starał się postępować zgodnie z zasadami wiary. Pewnego dnia za namową szatana Bóg wystawił Hioba na próbę. Pozwolił diabłu odebrać jego cały majątek, lecz on przyjął to z pokorą. Następnie dotknął go strasznymi chorobami i pozwolił umrzeć jego dzieciom, a mimo to Hiob nie zaparł się wiary. Po pewnym czasie Hiob zaczął przeklinać dzień, w którym się urodził, ale nigdy nie zwrócił się przeciw Bogu, za co został nagrodzony. Hiob jest wzorem człowieka, który bez względu na okoliczności wytrwał w swojej wierze. Moim zdaniem każdy człowiek powinien trwać przy tym, w co wierzy, bo konsekwencja i wytrwałość to cechy trudne do osiągnięcia, lecz bardzo szlachetne i wcześniej czy później dające korzyści.
Kolejny utwór przedstawiający szlachetną postawę to „Mit o Prometeuszu”. Mówi on o postawie tytana, który widząc ludzką nieporadność, wykradł bogom ogień i podarował go ludziom. Z powodu podstępu, którego później dokonał, skazano go na straszliwe męczarnie, ponieważ został przykuty do skały, gdzie codziennie orzeł wyjadał mu część wątroby. Dopiero po długim czasie Prometeusz został uwolniony przez Herkulesa. Mit ten prezentuje nam postawę, która określa wzorowe zachowanie człowieka silniejszego lub znajdującego się w lepszej sytuacji niż inni, ponieważ taka osoba powinna bronić słabszych od siebie. Według mnie jest to postawa godna naśladowania.
Także w epopei pod tytułem „Pan Tadeusz” występuje wiele postaci, z których młody człowiek mógłby brać przykład. Uważam, że najbliższą obecnemu młodemu pokoleniu jest postać Jacka Soplicy, który pewnego razu pod wpływem emocji dokonał morderstwa, lecz gdy po wielu latach powrócił w rodzinne strony pod pseudonimem księdza Robaka okazało się, że brał czynny udział w przygotowaniach do powstania, walczył u boku Napoleona oraz robił wszystko, by jak najlepiej przysłużyć się ojczyźnie. Postawa Jacka Soplicy pokazuje, że nawet po upadku można się podnieść i wrócić na właściwą drogę. Postawa taka może być wzorcem dla każdego, kto zagubił się w swoim życiu.
Innym przykładem potwierdzającym słuszność mojej tezy jest wiersz „Do Młodych” Adama Asnyka, przedstawiający w dość bezpośredni sposób wzorzec postępowania, na którym powinny się opierać młode pokolenia. Podmiot liryczny daje konkretne rady, mające pomóc młodym w uniknięciu konfliktu pokoleń poprzez zrozumienie, że „każda epoka ma swe własne cele”. Stara się również przekonać młodzież, by szanowała dorobek wcześniejszych pokoleń: „Nie depczcie przeszłości ołtarzy, (…) bo na nich się jeszcze święty ogień żarzy (…) i wy winniście im cześć”. Podmiot liryczny przekazuje prawdę, której zaakceptowanie może pomóc młodym ludziom w lepszym zrozumieniu starszych i w korzystaniu z ich doświadczenia.
Natomiast „Doktor Piotr” to nowela, opowiadająca o losach Piotra Cedzyny, który odkrył, że ojciec przesyłał mu na studia więcej pieniędzy niż sam zarabiał, ponieważ zabierał pieniądze przeznaczone na wynagrodzenia dla pracowników cegielni, którą zarządzał. Piotr postanowił, więc oddać robotnikom pieniądze. W ten sposób okazał wielką uczciwość. Sądzę, że taka postawa jest godna naśladowania, gdyż uczciwość jest bardzo ważna, zwłaszcza w dzisiejszych czasach.
Jak widać literatura daje bardzo wiele przykładów różnych postaw moralnych, z których każdy młody człowiek mógłby wybrać, choć jedną, która mu najbardziej odpowiada. Oczywiście nie trzeba skupiać się tylko na jednej, wręcz przeciwnie, uważam, że należy brać przykład z wielu autorytetów, gdyż daje to możliwość odniesienia różnych postaw do rzeczywistości.
Uważam, że wszystkie przytoczone powyżej argumenty, potwierdzają moją tezę, głoszącą, iż wszystkim młodym ludziom potrzebne są autorytety.