Treść zadania

kasia-brylancik

1.Scharakteryzuj angielska monarchie feudalna XI i XIII.
2.Anglia pod panowaniem plantagenów.
3.Powstanie parlamentu Angielskiego.
4.Francja w okresie monarchi feudalnej.
5.monarchia scentralizowana i podział społeczeństwa francuskiego na strony.
6.Monarchia stanowa we Francji i ambicje Filipa IV pięknego.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    1. Feudalizm to system społeczno-polityczny oparty na zależnościach pomiędzy poszczególnymi szczeblami drabiny feudalnej, wywodzący się z prawa książęcego. Głównymi jego elementami były różnego rodzaju daniny ściągane od gospodarstwa rolnych (w bydle lub owcach), stacje, czyli obowiązek goszczenia władcy i jego dworu, rozmaite posługi – od początku XIIw.- zamieniane na pieniądze, dochody z monopoli władcy (dochód od bicia monety, prawo do łowów) oraz sieć osad służebnych. Osady służebne były to setki wsi wyspecjalizowane w wielu specjalnościach głównie za sprawą Bolesława Chrobrego. Ustrój prawa książęcego znajdował swe główne oparcie w sieci grodów, która nadal rozbudowywała się dając początek miastom. Rewolucja „miejska” przyczyniła się do rozwoju stosunków towarowo pieniężnych w kraju.
    Jednym z czynników przygotowujących rozkład systemu prawa książęcego był właśnie rozwój miast i gospodarki pieniężnej. Drugim był rozwój wielkiej własności, czyli po prostu wielkiego sektora gospodarki rolnej kierowanego przez wykształcającą się klasę szlachecką, co oznaczało dalszy postęp w rozwoju stosunków feudalnych. Klasa ta stanowiła na razie zbiór warstw o niezbyt sprecyzowanych prawach usytuowanych w strukturze społecznej między panującym i jego rodziną a drobnymi rolnikami. Najwyższą pozycję zajmowali nobile-możni znajdujący się w bezpośredniej orbicie dworu książęcego (czy królewskiego), za nimi szli możni niżsi rangą i drobni rycerze (tzw. włodycy).
    Początkowo główną formą własności rycerskiej (dziedzicznej oraz pochodzącej z nadań panującego) był oparty na pracy niewolnych samowystarczalny folwarczek (praedium). Ludność nierycerska wolna podlegała bezpośrednio księciu (państwu), dostarczając różnych środków, z których korzystali również możni stopniowo skupiający w swym ręku coraz więcej ziemi (na początku XIII w. znany jest Piotr Włostowic, który na śląsku sam ufundował kilka kościołów). Ogólnie można powiedzieć, że w XI-XIII w. następował z jednej strony proces kształtowania się klasy szlacheckiej, a z drugiej klasy uzależnionych chłopów feudalnych (poddanych) zobowiązanych do różnego rodzaju świadczeń (renty feudalnej) na rzecz nie państwa lecz panów prywatnych.
    Obok państwa największym właścicielem ziemskim był Kościół bogato przez państwo wyposażony. Z bulli Innocentego II z 1136 r. wynika, że dobra arcybiskupstwa gnieźnieńskiego na początku XII w. liczyły około 150 osad. Dobra te, drogą immunitetu, były wyłączone spod prawa książęcego a aparat państwowy wspomagany był przez kościelny. Dużą rolę w administracji państwowej odegrały parafie, zastępujące dawny system opoli.

    3. W systemie feudalnym i przemianach gospodarczych w Europie, liczne grupy ludności posiadały prawa do organizacji i reprezentacji swoich interesów, zarówno samorządy miejskie jak i system reprezentacji parlamentarnej.
    cywilizacji miejskiej, kształtowała się monarchia stanowa co było początkiem
    parlamentaryzmu w Anglii i Francji.Angielskiego systemu była WIELKA KARTA WOLNOŚCI (1215 r.),znaczenie tej karty było wielki, to poręczenie wolności i własności,kture dawało prawo do wyrażania zgody na nowe podatki oraz prawo do stanowienia nowych praw.Przyczyną było wciąż narastające sprzeczności między rozwojem sił wytwórczych a feudalnym typem stosunków produkcji, co prowadzi z kolei do konfiktu klasowego w sferze ekonomicznej, polit. i społ. między formującą się, dynamiczną burżuazją a klasą feudałów, starających się utrzymać dotychczasowe stosunki. Rozwijał się purytanizm uważający feudalizm za zło oraz kalwinizm.Parlament w 1765 r. uchwalił 2 ustawy: o opłatach stemplowych i o kwaterunku,narzucała opłaty na wszelkie gazety, broszury, druki oraz czynności prawne, oraz koloniści musieli utrzymywać oddziały wojska.Po protestach parlament zniósł ustawę stemplową. Problemem było sprecyzowanie zasad ustroju nowopowstałego państwa. Terminy wig i torys, wig wziął się od nazwy wigamur – to jest określenie prezbiteriańskich Szkotów, przeciwników Jakuba Stuarta. torys wziął się z języka irlandzkiego i ma oznaczać prześladowców, a zatem zwolenników Jakuba.W XVIII wieku partie polityczne poza parlamentem nie istniały,podstawowa różnica leżała w sferze temperamentu politycznego. Parlament, który przejął część władzy królewskiej jako reprezentacja wszystkich stanów,wyłączne prawa do uchwalania nowych podatków i później nawet do stanowienia nowych praw.
    Właśnie ten kraj jest uznawany za prekursora parlamentaryzmu.

Rozwiązania

Podobne zadania

kasia54 proszę o pomoc muszę to mieć na jutro !! Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: kasia54 13.4.2010 (21:09)
basia0985 pomóżcie to na jutro Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: basia0985 20.4.2010 (16:00)
12345 Wierzenia Rzymian - PILNE!! Na jutro... :) Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: 12345 22.4.2010 (22:24)
markra10 PILNE BARDZO!!!!! POZMOZCIE MAM CZAS DO 14,15 Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: markra10 25.4.2010 (12:53)
johnny92 Potrzebne pilnie na dziś! pomocy! Prezentacja w power poincie Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: johnny92 26.4.2010 (22:01)

Podobne materiały

Przydatność 60% Witaminy potrzebne do rozwoju

Witaminy i składniki mineralne są niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju organizmu. Nie mogą zostać wytworzone w organizmie i muszą być przyjmowane z dietą. Jest wiele witamin i składników mineralnych, których nasz organizm potrzebuje. Aby zapewnić dzieciom zdrowy wzrost i rozwój oraz zapobiec niedoborom u dorosłych, ustalono zalecaną dzienną dawkę tych składników....

Przydatność 75% Czy marzenia są potrzebne?

Marzenia to nasze skarby .W nich obieramy cel i kierunek. Bez marzeń nie ma życia. Każdy człowiek, o czymś myśli, o czymś marzy – gdy by nie marzył, nie doszedłby nigdzie. Fantazjujemy na co dzień. Wymyślamy coś co dla nas będzie miłe i przyjemne. Myślimy o sukcesach, miłości lub pieniądzach. Bez takich rozmyślań nie mielibyśmy do czego dążyć, w czym trwać....

Przydatność 85% Czy marzenia sa potrzebne ?

Zdecydowanie tak! Teraz przedstawcie argumenty na potwierdzenie tego zagadnienia. Po pierwsze bez marzeń nie ma życia, to w nich obieram sobie swój cel i kierunek. Każdy człowiek o czymś marzy, bez tego nie doszedłby by nigdzie. Marzymy o lepszej ocenie, o sukcesach w pracy, o naszej przyszłości. Chyba nie ma na świecie człowieka, który chociaż raz nie oddałby się marzeniom....

Przydatność 65% Czy powstania były potrzebne? - rozprawka

W XIX w. nasza ojczyzna znalazła się pod zaborami : rosyjskim, pruskim i niemieckim. Polska znalazła się w bardzo trudnej sytuacji gospodarczej, ekonomicznej i politycznej. Trzech zaborców postanowiło w sposób okrutny i bezwzględny rozprawić się z Polską raz na zawsze. Nasi rodacy oczywiście za wszelką cenę chcieli odzyskać niepodległość i utworzyć suwerenne państwo....

Przydatność 75% Czy dziś potrzebne są autorytety?

Autorytet- coś niezwykle potrzebnego w dzisiejszym świecie. Współczesne życie staje się z dnia na dzień coraz trudniejsze. W mediach coraz częściej słyszy się o napadach, kradzieżach, zabójstwach. Wśród młodzieży szerzy się agresja, brakuje jej autorytetów, rodzice, zapracowani, nie zdają sobie sprawy z tego, jak istotna jest każda chwila spędzona z dziećmi. Ludzie,...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji