Komentarze do zadania
-
paulina1987 16.12.2011 (22:25)
Kultura hellenistyczna- terminem tym określa się kulturę, która wykształciła się po podbojach Aleksandra Wielkiego. Była ona efektem osiedlania się Greków w nowych ośrodkach, do których przynosili własne tradycje i osiągnięcia, konfrontowane ze zdobyczami starych cywilizacji Bliskiego Wschodu. W wyniku rozpadu państwa Aleksandra powstawały wielkie monarchie i nowe społeczności. Wytworzył się nowy język grecki. Nowa kultura miała charakter elitarny i obejmowała przede wszystkim miasta i wyższe warstwy społeczne nowych państw. Ludność wiejska pozostawała poza jej zasięgiem, często odnosząc się do niej wrogo.
Okres ten zaowocował wielkim rozwojem filozofii, m.in. powstaniem obok Akademii i Gimnazjum nowych szkół filozoficznych- stoickiej i epikurejskiej. Szczególne znaczenia kultura hellenistyczna miała dla rozwoju nauk, przede wszystkim geografii, astronomii, medycyny, matematyki i mechaniki. Powstała słynna Biblioteka Aleksandryjska, będąca również wielkim ośrodkiem badawczym. Fazę wielkiego rozwoju przeżywały sztuki plastyczne, głównie rzeźba. Najważniejszym ośrodkami kultury stały się Aleksandria, Pergamon, Rodos i Ateny.
Rzeźba i malarstwo
W hellenistycznej rzeźbie i malarstwie wzrost zainteresowań analitycznych, zrozumiały w epoce gwałtownego rozszerzenia się horyzontów i konfrontacji różnych środowisk, spotyka się z równie zrozumiałymi próbami kontynuowania osiągnięć epoki klasycznej, rozwijania się jej zdobyczy, podtrzymywania zagrożonych przez nowe możliwości tradycji. W tej skomplikowanej sytuacji szczególnego znaczenia nabiera w sztuce temat i fabuła. Duży wpływ ma literatura, zamiłowanie do satyry, parodii, dramatyczności, sielanki, liryki. Kształtują się nowe gatunki: pejzaż, portret, rodzi się zainteresowanie wszelką anormalnością i egzotyką. Wszystko to razem sprawia, że sztuka hellenistyczna w wielu wypadkach jest sztuką nowatorską. Cechuje ją nieznany dotychczas rozmach, efektowność, swoboda, świeckość zainteresowań.
Architektura
W architekturze hellenistycznej planuje się całe miasta, komponuje imponujące zespoły śródmiejskie, złożone z regularnych, zamkniętych kolumnowymi portykami placów i otaczających je budowli, takich jak otwarta, podłużna hala kolumnowa, hala sądowa- bazylika, siedziba władz miejskich- prytanejon, sala zgromadzeń. Powstają również liczne teatry, gimnazjony i stadiony. Wznosi się pałace. Elementy architektoniczne stosowane są z dużą swobodą, łączone w różnorodne, często kilkukondygnacyjne, bogate układy. Efekt fasad uzupełnia dekoracja rzeźbiarska wnętrz- stiuki, malowidła i mozaiki.
Nad wszystkimi budowlami tego typu górowały wspaniałe, piętrzące się malowniczo budowle akropolu wzniesione przez Eumenesa II. Nad górną agorą i jej otoczeniem dominował ogromny taras z monumentalnym założeniem ołtarza Zeusa i Ateny.
Aleksander słynął z zamiłowania do nauki i z odwagi. Podczas licznych podbojów dążył do tego, aby grecka kultura i sztuka rozprzestrzeniły się po całym imperium. Mimo to chciał dowiedzieć się wszystkiego o podbitych rejonach. Armii wodza towarzyszyli greccy uczeni. Zdobywali informacje o geografii, świecie roślinnym, zwierzęcym i wierzeniach ludów. Aleksander zawsze zabierał w podróż swą bibliotekę, licząca ponad 10 000 zwojów.
Latarnia morska na Faros- uważana za jeden z 7 cudów świata. Licząca ponad 100m wysokości latarnia morska na wyspie Faros należała do najbardziej efektownych budowli w świecie starożytnym. Umieszczone na jej szczycie lustra polerowanego brązu odbijały światło słoneczne oraz światło palącego się tam ognia na odległość 48km, dzięki czemu latarnia była stale widoczna.
Słynna Biblioteka- Ptolemeusz I, jeden z wodzów Aleksandra, a później król Egiptu, chciał uczynić z Aleksandrii ośrodek nauki. Na początku III w.p.n.e założył słynną Bibliotekę Aleksandryjską, na której półkach zabrał blisko 500 000 zwojów poświęconych astronomii, fizyce, medycynie, matematyce, poezji i filozofii. Był to największy zbiór wiedzy ówczesnego świata.
Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.
Najlepsze rozwiązanie
Rozwiązania
Podobne materiały
Przydatność 75% Monarchie hellenistyczne.
1. Epoka hellenistyczna: - rozpoczyna się z chwilą śmierci Aleksandra, koniec jej zaś określają bardzo różne daty - w zależności od podbicia poszczególnych krajów przez Rzym - w epoce tej przesuwa się środek ciężkości wpływów - Grecja zaczyna odgrywać znikomą rolę w porównaniu ze znaczeniem królestw Wschodu - źródła, dokumenty - dość obfite, zwłaszcza papirusy...
Przydatność 100% DEUTSCHE und SLAVISCHE KULTUR
VON DER EHEMALS engen Verbundenheit deutscher und slavischer Kultur zeugt reprsentativ das Lebenswerk JOHANN GOTTFRIED HERDERS (1744-1803). Herders Schriften trugen mageblich zur Entstehung eines nationalen Empfindens unter den Slavenvlkern bei, das sich auf Sprache und Kultur grndete. Sie erweckten unter den slavischen Intellektuellen das Interesse an der eigenen Volksberlieferung und an der...
Przydatność 55% Muzyka kultur starożytnych
POCZĄTKI MUZYKI Muzyka najprawdopodobniej towarzyszyła człowiekowi od zawsze, na podstawie obserwacji prymitywnych plemion możemy stwierdzić, że należy ona do najbardziej podstawowych, egzystencjonalnych potrzeb człowieka. Praktycznie każda, zarówno współczesna, jak i starożytna kultura posiada własną muzykę, nawet jeśli jest ona bardzo prymitywna i odległa od obecnych...
Przydatność 75% Sztuka innych kultur
Sztuka Japonii Najstarszymi, zachowanymi do dziś dziełami sztuki japońskiej są gliniane posążki z epoki kamiennej oraz pochodzące z nieco późniejszego okresu figurki z nieogładzonego kamienia. Jeszcze późniejszy okres reprezentują gliniane figurki grobowe o nazwie haniwa, które wydobyto ze starożytnych grobowców. Świadczą one o pewnym postępie techniki i są obecnie cennymi...
Przydatność 50% Festiwal Trzech Kultur -recenzja
Festiwal Trzech Kultur doczekał sie juz IX edycji , jest to trzydniowa impreza przygotowywana przez Muzeum Pojezierza Łęczyńsko Włodawskiego w ramach programu „Dziedzictwo kulturowe Włodawy”. Celem jego jest przybliżenie i poznanie przeszłości Włodawy z jej wielonarodowościowymi cechami, pokazanie jej niepowtarzalności. Piątek – to dzień poświęcony tradycji kultury...
0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań
1 0
gabi22789 14.12.2011 (20:10)
Państwa podbite przez Aleksandra Macedońskiego (po jego śmierci ) zostały nazwane jako hellenistyczne . Kultura tych państw połączyła się z kulturą wschodu dając początek kulturze hallenistycznej np. malowanie waz scenami z mitologii itd.
Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie