Treść zadania

1dominik

inwersja temperatury

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 1 0

    temperatura spada wraz z wysokością, ale może nastąpić odwrotne zjawisko (np. w górach) czyli inwersja temperatury. Polega ono na wzroście temperatury wraz z wysokością (czyli im wyżej - tym cieplej)

Rozwiązania

  • userphoto

    nwersja temperatury (inwersja termiczna lub po prostu inwersja) to w meteorologii zjawisko atmosferyczne polegające na wzroście temperatury powietrza wraz z wysokością.

    W normalnych warunkach, w najniższej części atmosfery, troposferze, powietrze bliżej powierzchni ziemi jest cieplejsze niż wyżej. Dzieje się tak dlatego, że powietrze ogrzewa się od nagrzanej powierzchni ziemi a tak ogrzane powietrze, unosi się do góry w wyniku konwekcji. Unoszące się powietrze ochładza się w wyniku przemiany adiabatycznej (wyżej jest mniejsze ciśnienie). Czasami w wyniku zjawisk zachodzących w atmosferze dochodzi do odwrotnego układu temperatur niż zazwyczaj.

    Zjawisko to może wywoływać inne efekty w atmosferze, które mogą być widoczne np. gromadzenie się mgły lub różnice w zanieczyszczeniu atmosfery.

    Z tego samego powodu, inwersje zalegające przez dłuższy czas mogą wpływać na intensyfikowanie się zjawiska smogu nad obszarami o dużej emisji zanieczyszczeń.
    Rodzaje inwersji[edytuj]
    Znaczna inwersja temperatury utrzymująca chmury nad Kotliną Jeleniogórską. Widok z Kopy na Karpacz.
    Zależność między wysokością (oś y), a temperaturą (oś x) w normalnych warunkach atmosferycznych.

    Ze względu na wysokość występowania inwersje, dzieli się na inwersje w atmosferze swobodnej (górne), oraz inwersje przyziemne (dolne). Te dwa rodzaje dzieli się dalej.
    Inwersje w atmosferze swobodnej[edytuj]

    osiadania – powstaje w efekcie osiadania mas powietrza w wyżu. Górne warstwy powietrza przemieszczając się w dół, sprężają się, a zatem, zwiększa się ich temperatura i w średnich wysokościach, powstaje warstwa powietrza cieplejszego niż powietrze poniżej.
    turbulencyjna – powstaje na skutek mieszania się powietrza wywołanego silnymi zawirowaniami powietrza. Zawirowania te mogą tworzyć się na nierównościach terenowych lub przy silnym wietrze.
    frontowa – występuje we frontach atmosferycznych, zwłaszcza we froncie ciepłym, gdy masa ciepłego powietrza wślizguje się na masę powietrza zimnego. Na styku tych mas, obecna jest warstwa inwersji.
    pasatowa – występuje w pobliżu zwrotników, gdzie zachodzą silne prądy zstępujące. Opadając, powietrze szybko się ogrzewa, co powoduje efekt analogiczny do inwersji osiadania.
    tropopauzy – zatrzymanie spadku temperatury z wysokością spowodowane kontaktem z cieplejszą stratosferą.

    Inwersje przyziemne[edytuj]

    radiacyjna – powstaje podczas bezwietrznych i bezchmurnej nocy, głównie po zachodzie słońca. Po dniu podłoże i powietrze przy ziemi jest ogrzane, podłoże wypromieniowuje (stąd nazwa radiacyjne) swoje ciepło do kosmosu, szybko ochładzając się, powietrze wypromieniowuje ciepło znacznie wolniej. W warstwie tuż przy powierzchni, powietrze staje się wtedy chłodniejsze niż znajdujące się ponad nim powietrze uprzednio ogrzane.
    orograficzna – charakterystyczna dla dolin górskich. Jest to pewien wariant inwersji radiacyjnej, powietrze ochłodzone w wyniku wypromieniowania ciepła z ziemi spływa ze zbocz górskich, na dno doliny
    adwekcyjna – powstaje, gdy nad wychłodzoną powierzchnię ziemi napływa cieplejsze powietrze. Warstwa powietrza granicząca z powierzchnią, ochładza się, a powietrze powyżej pozostaje ciepłe.
    śniegowa – powstaje, gdy powietrze cieplejsze ochładza się od śniegu

    W wyniku różnic w prędkości rozchodzenia się dźwięku w powietrzu ciepłym i zimnym zjawisku inwersji przyziemnej towarzyszy znaczący wzrost słyszalności dalekich głosów. Jest to związane ze zjawiskiem refrakcji (zstępującej).

Podobne zadania

aguska_1151 Najniższe średnie roczne amplitudy temperatury powietrza na kuli ziemskiej Przedmiot: Geografia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: aguska_1151 29.3.2010 (18:24)
kamsilla Dobowa średnia temperatury Przedmiot: Geografia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: kamsilla 30.3.2010 (21:25)
QsX a)Odczytaj z diagramu i wpisz do tabeli 1.średnie miesięczne temperatury Przedmiot: Geografia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: QsX 17.5.2010 (19:02)
karolcia2708 Oblicz i porównaj roczną amplitudę temperatury powietrza w dwóch Przedmiot: Geografia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: karolcia2708 12.12.2010 (17:07)
Nieznany Obliczenia rocznej amplitudy temperatury powietrza Przedmiot: Geografia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: Konto usunięte 24.1.2011 (18:03)

Podobne materiały

Przydatność 50% Niskie temperatury

Niskie temperatury Zainteresowanie niskimi temperaturami było pierwotnie związane z próbami skraplania i ewentualnie zestalenia wszystkich znanych gazów. Próby te dzięki długotrwałym wysiłkom licznych eksperymentów zostały uwieńczone sukcesem. Przy okazji stwierdzono wiele niezwykłych właściwości, którymi...

Przydatność 85% Próby osiągnięcia najniższej temperatury

Jednym z najdonioślejszych odkryć fizyki dziewiętnastego wieku było zrozumienie, że temperatura związana jest z ruchem atomów i cząsteczek. Im szybciej atomy poruszają się w materii, tym jest ona gorętsza(jest to wyjaśnienie ogólne, fizyka zna jednak wyjątki od tego twierdzenia). Myśl ta prowadzi w naturalny sposób do idei najniższej możliwej temperatury, zwanej zerem...

Przydatność 65% Termometr - historia podziału temperatury.

Termometr - historia podziału temperatury. Termometr ? przyrząd do pomiaru temperatury metodą pośrednią, na podstawie zmiany pod wpływem temperatury właściwości termometrycznej ciała termometrycznego zastosowanego w termometrze. Zakres mierzonych temperatur i zastosowań termometru w znacznym stopniu zależy od ciała termometrycznego i właściwości termometrycznej. Termometr...

Przydatność 60% Pomiar temperatury topnienia i kroplenia

pomiar temperatury topnienia i krpolenia-ćwiczenai labolatoryjne

Przydatność 80% Najwyższe i najniższe temperatury na Ziemi.

Najwyższą na świecie temperaturę +58 stopni celsjusza, zanotowano w 1922 roku w libijskiej wiosce Al’Arzizigh, koło 40 km na południe od Trypolisu. Najbardziej jednak upanyl miejscem na świecie jest Dolina Śmierci (Death Valley) w Kalifornii, gdzie w 1917 roku temperatury maksymalne, ponad 48 stopni celsjusza panowały przez 43 dni z rzędu! Ta spieczona słońcem pustynia jest...

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji