Treść zadania
Autor: klaudia12099 Dodano: 17.5.2010 (16:55)
Wypisz zabytki i ciekawe miejsca w następujących miejscach:
Neapol,
Rzym,
Ateny,
Stambuł
Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.
Najlepsze rozwiązanie
Rozwiązania
-
lukasz_r12 17.5.2010 (17:25)
neapol:zabytki to muzea np.galleria nazionalle
zamek np.Zamek Jajeczny (XII i XVI wiek)
kościoły np.# S. Lorenzo (XIII, XVIII wiek)
# S. Agostino alla Zecca (XIV, XVII, XVIII wiek)
# S. Chiara (XIV i XVIII wiek, po wojnie odbudowany)
pałac np.# Palazzo Gravina (pałac renesansowy XV wiek)
# Palazzo Salerno (pałac barokowy - XVIII wiek)
rzym to bazylika św piotra ,Panteon, Usta prawdy, Hiszpańskie schody, Fontanna DiTrevi, Forum Romanum
ateny to Teatr Dionizosa, Akropol Ateński, Partenon, Wieża Wiatrów, Świątynia Zeusa Olimpijskiego, Kapnikarea,
stambuł to muzea np.Hagia Sofia z VI wieku, Kościół Mądrości Bożej
meczety np.Hagia Sofia z VI wieku, Kościół Mądrości Bożej
koscioły np. # Kościół św. Jana Chrzciciela – Element dawnego Klasztoru Studios (V wiek) (pozostałości)
# Kościół Pokoju (św. Ireny) (VI wiek)
# Kościół św. Sergiusza i Bachusa (VI wiek)
pałace np. # Pałac Porfirogenetów (pozostałości) (V-XV wiek), zwany również Pałacem Blachernae
# Pałac Topkapi (Topkapı Sarayı) (XV-XIX wiek). Najważniejszy budynek historyczny. Centrum administracyjne imperium przez 400 lat.
# Pałac DolmabahçeDodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie
-
klaudia12 17.5.2010 (17:28)
1)NEAPOL
Krótki artykuł o Neapolu. Wbrew powszechnej opinii, to nie tylko miasto o dużej przestępczości, to także miasto magii, uroku i bogatej historii.
się w cieniu Wezuwiusza Neapol to miasto specyficzne. Z jednej strony ma do zaoferowania turystom niezliczone bogactwa – perły architektury i dzieła sztuki. Z drugiej ciągnie się za nadal opinia miasta chaosu, które musi wciąż walczyć z rosnącą przestępczością. Opinia jednak jest daleka od rzeczywistości – Neapol, mimo że nazywany czasem Bombajem Europy, jest miastem przyjaznym dla turystów i ma im bardzo wiele do zaoferowania. I to nie tylko wyjątkowy, słoneczny klimat, rozrywki i bogate życie nocne ale także unikalna zabytki i miejsca kultury.
Strategiczne położony, portowy Neapol zawsze był istotnym punktem na mapie Europy, już odkąd został ustanowiony grecką kolonią około 600 r p.n.e i nadano mu jego obecna nazwę - Neapolis, znaczącą Nowe Miasto. Od czasów podbicia przez Rzymian miasto stało się ulubioną rezydencją władców i literatów, włączając Nerona. Szczyt swojej świetności Neapol osiągnął gdy Karol I ustanowił go swoją stolicą w 1266 roku. Wraz z sukcesami Aragona, Karol powiększał miasto i budował w nim coraz więcej kościołów i pałaców. O jego świetność dbali także Hiszpańscy Habsburgowie naśladowani później przez Burbonów, Bonapartego i w końcu Savoyów, gdy Campania stała się częścią zjednoczonych państw włoskich w 1860 roku.
To dlatego charakter miasta jest tak unikalny. Mieszanka przebogatej historii, bogactwo miejsc świadczących o historycznej potędze metropolii ze współczesnością, dynamizmem zmian i wiecznym nastrojem dobrej zabawy, podlana sosem jest wyjątkowa w swoim rodzaju. I zapewne bardzo strawna, sądząc po coraz większej rzeszy turystów rokrocznie odwiedzających to wyjątkowe miasto.
Katedra Św. Januarego
Katedra to gotycka budowla z początku XIII w. z neogotycką fasadą z końca XIX w. Kościół jest dla neapolitańczyków głównym punktem orientacyjnym i jednocześnie jednym z najważniejszych miejsc w Neapolu. Patron świątyni (i miasta) św. January, poniósł męczeńską śmierć w pobliskiej Pozzuoli, podczas prześladowań za czasów Dioklecjana. Legenda głosi, że gdy przeniesiono ciało świętego, jego zakrzepła krew, zebrana w dwóch fiolkach, w dłoniach biskupa na nowo przybrała płynną postać. Od tego czasu cud powtarza się co najmniej trzy razy w roku - w pierwszą sobotę maja (podczas procesji z kościoła Santa Chiara do katedry) oraz 19 września i 16 grudnia. Uważa się, że gdy krew św. Januarego nie zamieni się w płyn (zdarza się to rzadko), na Neapol spadnie nieszczęście.
W świątyni stoi także bazylika Santa Restituta - prawdopodobnie najstarsza budowla Neapolu, wzniesiona w 324 r. przez Konstantyna Wielkiego.
Kościół San Lorenzo Maggiore
Budowla jest przykładem czystego gotyku. Mimo to skromny wystrój wnętrza jest zaskakujący jak na Neapol, gdzie przebogate ozdoby kościołów są codziennością. Wykopaliska pod kościołem odsłoniły pozostałości rzymskiego forum, które powstało na miejscu wcześniejszej greckiej agory. Warto pospacerować po starych chodnikach, które odkryto w podziemiach katedry.
Capella Sansevero
To jeden z najbardziej niezwykłych zabytków miasta. Capella Sansevero jest kaplicą grobową rodziny Sangro. Swoją wyjątkowość zawdzięcza dekoracjom, wyrzeźbionym przez Giuseppe Sammartina w połowie XVIII w., które stanowią wyjątkowe ornamenty wokół realistycznej rzeźby martwego Chrystusa przykrytego całunem. Całość wykonano z jednego bloku marmuru.
Teatro San Carlo
Z zewnątrz budynek teatru i opery nie zachwyca. Wystarczy jednak wejść do środka, by stało się oczywiste, dlaczego otwarty w 1737 r. teatr był obiektem zawiści całej Europy. Odbudowany po pożarze w 1816 r. jest wciąż największą salą operową we Włoszech i jedną z najwspanialszych na świecie.
2)RZYM
Wieczne miasto położone w centralnej części wybrzeża Morza Śródziemnego jest miastem, którego nie sposób pominąć będąc we Włoszech. Rzym to największe na świecie skupisko zabytków pochodzących z różnych epok, dzieł starożytnej i współczesnej architektury i bezcennych skarbów kultury i sztuki. To kolebka europejskiej cywilizacji, niegdyś stolica jednego z najpotężniejszych imperiów starożytności, stolica świata chrześcijańskiego, miejsce w którym narodziło się tysiące określeń z zakresu prawa, polityki, medycyny, budownictwa, sztuki, filozofii oraz strategii wojskowych.
Istotną informacją dla zwiedzających może być fakt, że Rzym ma najlepiej rozwiniętą sieć komunikacyjną w całych Włoszech, począwszy od nowoczesnego lotniska, gęstej linii kolejowej, a kończąc na metrze, którym można dotrzeć niemal do każdego zakątka Rzymu. Planując jednak zwiedzanie centrum należy pamiętać o wszechobecnych tu korkach i rozważyć wycieczkę pieszą. W najstarszych częściach miasta, gdzie nagromadzone są najciekawsze zabytki, można zamówić specjalną bryczkę, która dociera do najwspanialszych miejsc Rzymu.
Oto kilka tylko zabytków i miejsc, których nie można pominąć planując wycieczkę do Rzymu:
Kapitol - starożytne centrum położone na jednym z siedmiu wzgórz w mieście. Na jego południowym wierzchołku znajdowała się najważniejsza świątynia miasta, poświęcona trójcy patronów Rzymu: Jowiszowi Najlepszemu i Najwyższemu, bogini mądrości i wojny - Minerwie oraz Junonie. W XVI wieku Kapitol został zabudowany według projektu Michała Anioła. Powstał wówczas dzisiejszy trapezoidalny plac – Piazza del Campidoglio – z wiodącym nań ciągiem szerokich schodów, zwanych Cordonata. Wokół placu stoją Palazzo Nuovo oraz Palazzo dei Conservatori, mieszczące Muzea Kapitolińskie z cennymi zbiorami rzeźby i malarstwa. Warto też przejść się na tyły muzeów i z wysokości Skały Tarpejskiej popatrzeć na Forum Romanum. Poniżej Kapitolu rozciąga się Forum - niegdyś ośrodek życia handlowego, społecznego i politycznego, fora cesarskie, budowane w miarę zwiększania się liczby ludności miasta oraz Koloseum - centrum rozrywki. Ponad Forum wznosi się Palatyn - wzgórze, na którym w 753 roku p.n.e. Romulus założył Rzym i gdzie przez 400 lat mieszkali cesarze.
Forum Romanum - już od czasów starożytnych stanowiło reprezentacyjną, centralną część miasta. Początkowo usiane głównie kantorami kupców i sądami, z czasem wzbogacało się o kolejne świątynie i pomniki. Do najciekawszych zabytków zlokalizowanych właśnie przy Forum należą światynie Wenus, Wespazjana, Antonina i Faustyny, a także łuk triumfalny cesarza Augusta – budowle odnowione w okresie romańskim.
Koloseum - największy amfiteatr Rzymu zaczęto wznosić w 72 r. na polecenie cesarza Wespazjana. Budowa została ukończona w 79 r. Kolejni cesarze oraz bogaci obywatele dla zdobycia popularności urządzali tu walki gladiatorów i dzikich zwierząt. W czasach swej świetności koloseum mogło pomieścić niemal 50 000 widzów, zajmujących miejsca stosownie do pozycji społecznej.
Piazza Navona - miejsce, które istnieje i jest zamieszkałe już od blisko dwóch tysięcy lat dziś jest przede wszystkim skupiskiem kawiarni, malowniczych restauracji, centrum życia towarzyskiego w Rzymie.
Panteon - mnóstwo wąskich uliczek wokół Panteonu kryje niezliczone restauracyjki i kawiarnie, a także kilka najpiękniejszych zabytków Rzymu. Jest to też polityczne i finansowe centrum miasta, z siedzibą parlamentu, urzędów państwowych i giełdy. Sam Panteon, o ogromnym wnętrzu nakrytym kopułą, od dawna jest symbolem miasta. Ta rzymska „świątynia wszystkich bogów”, jest najbardziej niezwykłą i najlepiej zachowaną ze starożytnych budowli Rzymu. Rotunda z półkolistą kopułą ma średnicę równą swej wysokości, dzięki czemu całość odznacza się wyjątkowo harmonijnymi proporcjami. Otwór w jej szczycie, jest jedynym źródłem światła. Panteon wypełniają grobowce, od skromnego epitafium Rafaela po potężne marmurowe i porfirowe sarkofagi spoczywających tu królów zjednoczonych Włoch.
Piazza di Spagna - jedna z najbardziej eleganckich i ekskluzywnych dzielnic Rzymu. Liczne kawiarnie, restauracje, eleganckie sklepy przyciągają tu niezliczone tłumy turystów.
Piazza Venezia - plac zabudowany w XV wieku przez Leone Battista Albertiego. Pałac usytuowany na placu do połowy XVI wieku pełnił rolę rezydencji papieskiej, a następnie stał się siedzibą ambasady Republiki Weneckiej i ambasady Austro-Węgier. W czasie rządów Mussoliniego, pomieszczenia pałacowe posłużyły za jego rezydencję, to właśnie z balkonu pałacu ten włoski dyktator wygłaszał swoje słynne przemówienia. Warto zwrócić uwagę na fontannę znajdującą się na dziedzińcu – przedstawia ona symboliczną scenę zaręczyn Wenecji z morzem. Zaraz przy pałacu mieści się inny rzymski zabytek – kościół San Marco. W IX wieku kościół przebudowano. Wnętrze świątyni składa się z trzech naw utrzymanych w stylu barokowym.
Schody Hiszpańskie - to słynne dzieło architekta Francesco de Sanctis, ukończone w 1726 roku. Uwagę zwraca XVI – wieczny kościół św. Trójcy na szczycie schodów. Hiszpańskie Schody to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Rzymie – odbywają się tu pokazy mody, targi kwiatowe, festiwale i wydarzenia kulturalne. To świetne miejsca do krótkiego odpoczynku w czasie naszej wędrówki po Rzymie.
Fontana di Trevi - projekt największej i najsłynniejszej fontanny Rzymu został wykonany w 1762 r. przez Nicola Salvi. Jej centralną postacią jest Neptun stojący między dwoma trytonami, z których jeden usiłuje okiełznać konia morskiego, a drugi powozi zaprzęgiem spokojnych stworzeń. Rzeźby te symbolizują nastroje morza.
3)ATENYTeatr Dionizosa aż do dnia dzisiejszego uchodzi za najsłynniejszy grecki teatr.
Wybudowano go u stóp Akropolu. Na początku V w. p.n.e. zainstalowano tu drewniane ławy, zaś skene upodobniono do prowizorycznego baraku. Początkowo skene służył jako przebieralnie dla jednego aktora. Wraz z rozwojem teatru greckiego, zwiększano też liczbę aktorów.
Stałą częścią teatru był też ołtarz - grób, zwany thymele. Znajdował się on na środku orchestry. To właśnie wokół niego gromadzono aktorów i chór. Po 460 r. p.n.e. w teatrze pojawiły się malowane dekoracje.
Do kolejnej przebudowy teatru greckiego doszło w latach 410 - 404 p.n.e. Nie były one jednak mocno rewolucyjne. Za takie można uznać wybudowanie pierwszego teatru z kamienia przez Likurga (ok. 330 r. p.n.e.). Przypisuje mu się przesunięcie orchestry w kierunku stoku wzgórza oraz wykucie marmurowych siedzeń. Ponadto mur, który podpierał amfiteatralną widownię wybudowano z czworokątnie ociosanych bloków kamiennych. Wzdłuż niego, po obu stronach, znajdowały się strojne wejścia. Ich dodatkową funkcją było oddzielanie theatronu od kamiennej skene. Teatr ozdobiono portretami słynnych pisarzy.
Warto dodać, że na Teatrze Dionizosa wzorowano wszystkie inne teatry greckie.
Akropol Ateński
Akropol Ateński (z gr. Akropolis czyli górne miasto) jest w rzeczywistości niewysokim wzgórzem, którego wysokość względna wynosi 95 m. Już w czasach mykeńskich wznosiła się tu cytadela. W późniejszych wiekach wzgórze stało się miejscem kultu.
Świątynie, które wybudowano tu w czasach archaicznych zburzono podczas wojen z Persami. Odbudowę zainicjował Perykles, dzięki któremu doszło do powstania następujących świątyń: Partenonu, Erechtejonu, Apterosu, Propyleji i sanktuarium Artemidy Brauronia. Co ciekawe, wszystkie zniszczone rzeźby i elementy starych budowli zostały ponownie wykorzystane. Tym razem posłużyły do poszerzania tarasu w kierunku południowym. Archeolodzy odnaleźli je w latach 70. XVIII wieku w tzw. „gruzowisku perskim".
Odbudowy Akropolu podjął się Fidiasz. Towarzyszyli mu także inni architekci, m.in. Iktinos, Mnesikles i Kallikrates.
Partenon
Partenon (określany też Pertenosem lub Pwaretonem) wywodzi swoją nazwę od Ateny Partenos, czyli Ateny Dziewicy. Właśnie tej boginii poświęcono świątynię.
Jest to jeden z centralnie usytuowanych budynków w Akropolis. Budowa rozpoczęła się w 447 r. p.n.e., a zakończyła się w 432 r. p.n.e. Badacze przypuszczają, że świątynię zaprojektował Iktinos i Kallikrates. Za elementy rzeźbiarskie odpowiadał Fidiasz.
Świątynię zaplanowano zgodnie z porządkiem doryckim, aczkolwiek można tu znaleźć 4 kolumny jońskie i tzw. fryz panatenajski. Budowla powstałą z marmuru pentelickiego. Niestety, nie oparła się kradzieżom i zniszczeniom.
Wieża Wiatrów
Wieża Wiatrów to w rzeczywistości ośmiokątna, marmurowa wieża usytuowana na forum rzymskim w Atenach.
Powstała najprawdopodobniej ok. 50 r. p.n.e. na podstawie projektu Andronikosa z Kyrros. Wykorzystywano ją jako zegar miejski oraz wiatrowskaz. Każdą z ośmiu ścian przypisano do innego boga wiatru. Byli to: Boreasz (wiatr północny), Kaikias (północno-wschodni), Euros (wschodni), Apeliotes (południowo-wschodni), Notos (południowy), Lips (południowo zachodni), Zefir (zachodni) i Skiron (północno zachodni). Dodatkowo na ścianach znajdowało się osiem zegarów słonecznych, zaś wewnątrz Wieży była klepsydra wodna, napędzana wodą z Akropolu.
Obecnie Wieża Wiatrów jest najlepiej zachowaną starożytną budowlą w Atenach. Wznosi się na 12 m. Dawniej była zwieńczona 8 - metrowym wskaźnikiem kierunku wiatru. Na jej szczycie usytuowano ruchomy posążek Trytona.
W okresie wczesnochrześcijańskim Wieżę wykorzystywano jako dzwonnicę kościoła o obrządku bizantyjskim.
Świątynia Zeusa Olimpijskiego
Była to największa świątynia w starożytnych Atenach, której budowę zakończył cesarz rzymski Hadrian (w 131 r. n.e.). W jej wnętrzu znajdowały się m.in. 104 marmurowe kolumny, kopia posągu Zeusa z Olimpu oraz posąg cesarza Hadriana.
Do współczesnych czasów przetrwało zaledwie 15 kolumn, pozostałe leżą na ziemi. Po posągach nie ma żadnego śladu. Obecnie ruiny Świątyni Zeusa Olimpijskiego znajdują się na wydzielonym terenie archeologicznym.
Kapnikarea
Kapnikarea to XI - wieczny kościół, który wybudowano w miejscu wcześniejszej świątyni postawionej ku czci pogańskiej bogini. Przypuszcza się, że była to świątynia Ateny lub Demeter.
Obecnie powstanie kościoła przypisuje się cesarzowej Irenie. Po jej wybudowaniu konieczne było dodanie kaplicy św. Barbary. Z tego samego okresu pochodzi również egzonateks, dobudowany po zachodniej stornie kościoła. Natomiast portyk z kolumnami dostawiono w XII wieku.
Liczne zniszczenia podczas powstań greckich zaowocowały planami zburzenia świątyni. Nie doszło do tego jedynie dzięki interwencji króla Ludwika Bawarskiego. Po 1841 r. przemianowano świątynię na Bibliotekę Narodową. W 1863 r. nad kościołem ponownie zawisła groźba rozbiórki, ale tym razem sprzeciwił się temu biskup Aten. Ostatecznie na przełomie XIX i XX wieku doszło do prac rekonstrukcyjnych. Dodano też mozaiki nad wejściem. Z kolei malowidła ścienne pochodzą z 1942 roku. Kopułę odbudowano w latach 50. minionego stulecia przez Uniwersytet Ateński.
Współcześnie Kapnikarea znajduje się w centrum miasta. Otaczają ją budynki o charakterze handlowo - usługowym.
4)STAMBUŁ
Stambuł (tur. İstanbul) – największe miasto Turcji i jedno z największych miast świata, największa aglomeracja w Europie. Stolica prowincji (il) İstanbul. Rozwinięty ośrodek przemysłowy, wytwarzający około ¼ produkcji kraju. Główne centrum finansowe Turcji, siedziba kilkudziesięciu banków i giełdy papierów wartościowych. Siedziba 5 uniwersytetów, z których najstarszy – Uniwersytet Stambulski – został założony w 1453. Stambuł i Magnitogorsk w Rosji są jedynymi miastami na świecie położonymi na dwóch kontynentach.
Stambuł jest siedzibą prawosławnych patriarchów Konstantynopola. Katedra patriarsza mieści się w dzielnicy Fanar. Dzielnica ta jest największym skupiskiem ludności greckiej w mieście. Ze względu na lokalizację siedziby patriarchatu zamieszkujący Fanar Grecy nie zostali wysiedleni do Grecji w latach 20. XX wieku wraz z całą pozostałą grecką ludnością Turcji.
W Stambule w 1855 roku zmarł Adam Mickiewicz.
PRZEPISZESZ SOBIE CO BĘDZIESZ CHCIAŁA A O STAMBULE NIC WIĘCEJ NIE ZNALAZŁAM
LICZE NA NAJ...
Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie
-
natalia97 19.5.2010 (19:29)
STAMBUŁ
Stambuł (tur. İstanbul) – największe miasto Turcji i jedno z największych miast świata, największa aglomeracja w Europie. Stolica prowincji (il) İstanbul. Rozwinięty ośrodek przemysłowy, wytwarzający około ¼ produkcji kraju. Główne centrum finansowe Turcji, siedziba kilkudziesięciu banków i giełdy papierów wartościowych. Siedziba 5 uniwersytetów, z których najstarszy – Uniwersytet Stambulski – został założony w 1453. Stambuł i Magnitogorsk w Rosji są jedynymi miastami na świecie położonymi na dwóch kontynentach.
Stambuł jest siedzibą prawosławnych patriarchów Konstantynopola. Katedra patriarsza mieści się w dzielnicy Fanar. Dzielnica ta jest największym skupiskiem ludności greckiej w mieście. Ze względu na lokalizację siedziby patriarchatu zamieszkujący Fanar Grecy nie zostali wysiedleni do Grecji w latach 20. XX wieku wraz z całą pozostałą grecką ludnością Turcji.
W Stambule w 1855 roku zmarł Adam Mickiewicz.
Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie
Podobne zadania
pomocy!! Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa | 3 rozwiązania | autor: lallala 17.4.2010 (14:09) |
Bardzo Pilne;) Na jUUUtro!!! Pomocy Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa | 3 rozwiązania | autor: la_la1997 22.4.2010 (14:31) |
Strefa śródziemnomorsak{błagam, pomocy!!}!!!!!!!!!! Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa | 2 rozwiązania | autor: maw 22.4.2010 (18:47) |
Pomocy !!! SZYBKO!!! Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa | 8 rozwiązań | autor: moniczka1229 25.4.2010 (21:59) |
POMOCY!!! Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa | 4 rozwiązania | autor: paulinek1306 27.4.2010 (16:44) |
Podobne materiały
Przydatność 75% Łańcuch pomocy
1. Ocena, zabezpieczenie miejsca wypadku • Rozpoznanie (co się wydarzyło i co może się jeszcze wydarzyć) • Jakie są zagrożenia ( dla ratującego, poszkodowanych i świadków zdarzenia) • Zabezpieczenie m-ca wypadku aby zapobiec kolejnym nieszczęśliwym zdarzeniom • Zebrać informacje od świadków 2. Ocena ilości i stanu poszkodowanych • Ilu jest poszkodowanych...
Przydatność 50% Stowarzyszenia Pomocy
Nazwa: stowarzyszenie Pomocy Nieletnim Narkomanom Siedziba: ul. Szpitalna 276 Piekary Śląskie Teren Działania: ogólnopolski Osoba reprezentująca: psycholog Karolina Nowak (dane fikcjne) Cele działania: -swiadczenie wszechstonnej pomocy młodzieży, która nie potrafi sobie poradzić z "używkami" -pokrywanie w miarę posiadanych środków kosztów leczenia i badać...
Przydatność 50% Pomagajmy kiedy wołają pomocy
Wielkim problemem naszego społeczeństwa, nie dostrzegalnym przez niektórych, są samobójstwa. Czasami wydaje się, że problem ten nas nie dotyczy, lecz to nieprawda, bo ta tragedia, może spotkać nas, lub naszych bliskich, w momencie, w którym najmniej będziemy się tego spodziewać. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia i Międzynarodowego Stowarzyszenia Zapobiegania Samobójstwa...
Przydatność 75% Zadania ośrodka pomocy społecznej
Pomoc społeczna polega w szczególności na: 1. przyznawaniu i wypłacaniu przewidzianych ustawą świadczeń; 2. pracy socjalnej; 3. prowadzeniu i rozwoju niezbędnej infrastruktury socjalnej; 4. analizie i ocenie zjawisk rodzących zapotrzebowanie na świadczenia z pomocy społecznej; 5. realizacji zadań wynikających z rozeznanych potrzeb społecznych; 6. rozwijaniu nowych form...
Przydatność 75% Apteczka pierwszej pomocy
APTECZKA PIERWSZEJ POMOCY Apteczka pierwszej pomocy jest zestawem leków , środków opatrunkowych, a także niektórych przyborów i narzędzi lekarskich. Umieszczona w odpowiednim miejscu. Powinna być umieszczona w szafce lub odpowiedniej walizeczce oznakowanej czerwonym krzyżem. Apteczkę musi znajdować się w miejscu łatwo osiągalnym, ale niedostępnym dla dzieci. Powinna zawierać...
0 odpowiada - 0 ogląda - 4 rozwiązań
0 0
paulincia2234 17.5.2010 (17:23)
Neapol- katakumby rzymskie, Pompeje, liczne kościoły
Rzym- Fontanna di'Trevi, Kapitol, Koloseum, Forum Romanum, palattn, Panteon, Watykan, Pole Marsowe, Bazylika św. Piotra, Łuk Triumfalny Konstantyna Wielkiego
Ateny- Partenon, Areopag, Łuk Hadriana, Erechtejon, Świątynia Zeusa, Narodowe Muzeum Archeologiczne, Propyleje
Stambuł- Hagia Sofia, Muzeum Mozaiki, Akwedukt Walensa, Kolumna Konstantyna, mnówstow meczetów, wieża zegarowa, Pałac Gwiazd,
Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie