Treść zadania

magisterka

Opisz strukturę ONZ:
a) Zgromadzenie Ogólne
b) Rada Bezpieczeństwa
c) Rada Gospodarczo-Społeczna
d) Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości

Z góry dziękuje :))

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    a) Zgromadzenie Ogólne (ZO) to jeden z sześciu organów głównych ONZ, powołany na mocy Karty Narodów Zjednoczonych. Ma swoją siedzibę w Nowym Jorku w USA.
    Zgromadzenie Ogólne składa się z przedstawicieli wszystkich państw członkowskich ONZ, z których każdemu przysługuje 1 głos, a każdy członek może mieć nie więcej niż pięciu przedstawicieli w ZO. Zbiera się ono na doroczne sesje zwyczajne, które rozpoczynają się każdego roku we wtorek następujący po drugim poniedziałku września oraz sesje nadzwyczajne, zwoływane na żądanie Sekretarza Generalnego lub większości członków (dotychczas odbyły się 24 sesje nadzwyczajne).
    Zgromadzenie podejmuje decyzje w formie uchwał, które mają charakter obowiązujący w kwestiach wewnętrznych, a zalecający, czyli nieobowiązkowy, dla państw członkowskich.
    b) Rada Bezpieczeństwa – jeden z sześciu organów głównych ONZ powołany na mocy Karty Narodów Zjednoczonych (jej istnieniu i kompetencjom poświęcono rozdział V, VI i VII KNZ)
    Na Radzie Bezpieczeństwa ciąży główna odpowiedzialność za utrzymanie pokoju i bezpieczeństwa na świecie. Podobnie jak Zgromadzenie Ogólne, może ona nakładać sankcje na państwa członkowskie.
    c) Rada Gospodarcza i Społeczna, ang. The Economic and Social Council (ECOSOC) jest jednym z 6 organów głównych ONZ.
    Tworzy ją 54 członków (do 1965 r. 18, do 1973 - 27 członków) wybieranych przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na trzyletnią kadencję. Obraduje w Genewie oraz w Nowym Jorku. Polska została ponownie członkiem Rady 1 stycznia 2008 r. i skończy kadencję 31 grudnia 2010 r.
    Rada zajmuje się sprawami gospodarczymi, społecznymi i kulturalnymi, prawami człowieka, przygotowuje projekty konwencji, ustala wytyczne dla organów pomocniczych (regionalne komisje gospodarcze i komisje funkcjonalne) i wyspecjalizowanych agencji, jak np. UNICEF (Fundusz NZ Pomocy Dzieciom), czy UNGEGN. Uchwały Rady Gospodarczej i Społecznej są podejmowane zwykłą większością głosów.
    d) Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS), w wersji angielskiej International Court of Justice (ICJ), w wersji francuskiej Cour Internationale de Justice (CIJ), jest głównym organem sądowym ONZ. Został utworzony w 1945. Trybunał działa według swego Statutu, który opiera się na Statucie Stałego Trybunału Sprawiedliwości Międzynarodowej i stanowi integralną część Karty Narodów Zjednoczonych. Wszyscy członkowie Organizacji Narodów Zjednoczonych są ipso facto stronami Statutu Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości. Państwo nie należące do Organizacji Narodów Zjednoczonych może przystąpić do Statutu Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości na warunkach, które w każdym przypadku ustali Zgromadzenie Ogólne na zalecenie Rady Bezpieczeństwa.
    Trybunał składa się z 15 sędziów wybieranych na dziewięcioletnie kadencje. Co 3 lata wybierana jest jedna trzecia składu. Sędziowie mogą być wybrani ponownie (reelekcja). Kandydatów na sędziów zgłaszają grupy narodowe Stałego Sądu Rozjemczego w Hadze spośród osób mogących pełnić najwyższe stanowiska sędziowskie w swych państwach lub uznanych znawców prawa międzynarodowego. Następnie sędziowie są wybierani przez Zgromadzenie Ogólne ONZ oraz Radę Bezpieczeństwa i muszą uzyskać bezwzględną większość w każdym z tych organów. Każdy sędzia musi być obywatelem innego państwa. Przy wyborze należy zwracać uwagę na to, by w składzie były reprezentowane główne systemy prawne i formy cywilizacji. W przypadku wakatu wybiera się sędziego na resztę kadencji poprzednika.


Rozwiązania

Podobne zadania

chiquita197 Opisz przykłady dwóch spraw: karnej i cywilnej. Przedmiot: WOS / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: chiquita197 25.4.2010 (19:26)
klaudia2614 napisz 10 ostatnij wiadomości i krótko je opisz Przedmiot: WOS / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: klaudia2614 22.9.2010 (15:44)
elleco Przedstaw i opisz 5 przykładów łamania praw człowieka Przedmiot: WOS / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: elleco 26.9.2010 (19:50)
ilonka0880 UWAGA!!prosze pomozcie:)Opisz 4 operacje wojskowe przeprowadzone w NATO. Przedmiot: WOS / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: ilonka0880 27.9.2010 (15:59)
kasperdob Opisz w jaki sposób rodzice przygotowują swoje dzieci do życia w Przedmiot: WOS / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: kasperdob 27.9.2010 (17:11)

Podobne materiały

Przydatność 60% Kształtowanie się struktur feudalizmu

Spis treści · FEUDALIZM WE FRANCJI · WARUNKI SPOŁECZNO-POLITYCZNE W EUROPIE ZACHODNIEJ I PAŃSTWIE FRANKOŃSKIM W OKRESIE KSZTAŁTOWANIA SIĘ SYSTEMU FEUDALNEGO · UTRWALENIE SIĘ FEUDALNEJ WŁASNOŚCI ZIEMI UTRWALENIE SIĘ FEUDALNEJ WŁASNOŚCI ZIEMI U FRANKÓW ZA PANOWANIA KAROLINGÓW W VIII - IX w. · WPROWADZENIE PODDAŃSTWA CHŁOPA FRANKIJSKIEGO · ŻYCIE GOSPODARCZE WŁOŚCI...

Przydatność 80% Porównanie podstawowych struktur rynkowych

Podstawowo struktury rynkowe dzielą się na dwa rodzaje: konkurencji doskonałej, oraz konkurencji niedoskonałej w której zawiera się monopol, konkurencja monopolistyczna oraz oligopol. Każda z tych struktur ma swoje charakterystyczne i indywidualne cechy, ale posiada również cechy podobne do innych struktur. Będę starał się dokonać tutaj przybliżyć czytelnikom porównanie tych...

Przydatność 75% Charakterystyka podstawowych struktur rynkowych.

Strukturę rynkową tworzą: gospodarka rynkowa, gospodarka centralnie planowana, gospodarka mieszana. Gospodarka rynkowa jest to system gospodarczy, w którym rozmieszczenie zasobów wytwórczych np. pracy, ziemi i kapitału odbywa się racjonalnie, co do ich wykorzystania. W wyniku tego powstają dziedziny wytwarzania lub konkretne produkty. Wszystko to odbywa się przy niewielkim wpływie...

Przydatność 65% Charakterystyka modeli gospodarek oraz struktur gospodarczych

Gospodarka rynkowa - to taka, w której sterowanie procesami gospodarczymi odbywa się poprzez rynek. Gospodarka rynkowa zwana również systemem wolnej przedsiębiorczości, nie jest uzależniona od tradycji czy planu centralnego, lecz bezpośrednio od woli konsumentów. Ważnym elementem tego systemu jest własność prywatna, która daje ludziom motywacje do wykorzystania tego, co posiadają...

Przydatność 70% Ogólna charakterystyka struktur rynku wg rodzajów konkurencji

Struktura rynku, pozycja przedsiębiorstwa czy przedsiębiorstw na danym rynku, może być kształtowana przez wiele czynników. Ważniejsze z nich to: 1. Po pierwsze, jest to kwestia przewagi w sferze kosztów produkcji. Przy takiej samej lub zbliżonej skali produkcji przedsiębiorstwa mogą się różnic poziomem kosztów produkcji. Przedsiębiorstwo stosując bardziej zaawansowaną...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji