Treść zadania

Kasia90

ciało o dużym ciężarze wciągane jest ze stałą prędkością na pewną wysokość przy użyciu równi pochyłej. Zastosowanie równi pochyłej wydłużono drogę wciągania n= 2 razy. Ile razy mniejszą siłę użyto do wciągnięcia ciała z użyciem równi pochyłej w porównaniu z siłą , jaką należałoby użyć do wciągnięcia ciała na tę wysokość bez równi? Współczynnik tarcia ciała o powierzchnię równi wynosi f= 0,2.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 1 0

    Ciało jest wciągane ruchem jednostajnym więc potrzebna siła (nazwę ją Fr) musi równoważyć składową siły grawitacji równoległą do powierzchni równi plus siłę tarcia. Jak się narysuje "standardowy" rozkład sił to wychodzi:

    F_r = mg(\sin\alpha + f\cos\alpha)

    gdzie alfa jest kątem nachylenia równi, zaraz go znajdę. Natomiast siła potrzebna do pionowego wciągania (nazwę ją Fp) wynosi:

    F_p = mg

    Stosunek Fr / Fp to:

    \frac{F_r}{F_p} = \frac{mg(\sin\alpha + f\cos\alpha)}{mg} = \sin\alpha + f\cos\alpha

    Liczę kąt. Jak wynika z zadania wysokość równi jest połową przeciwprostokątnej czyli sinus alfa = 1/2. Kosinus - z jedynki trygonometrycznej - to pierwiastek(3) / 2. Więc:

    \frac{F_r}{F_p} = \frac{1}{2} + 0{,}2\cdot\frac{\sqrt{3}}{2} \,\approx\,0{,}67

Rozwiązania

Podobne materiały

Przydatność 50% Społeczeństwa jako forma istnienia rzeczywistości społecznej mimo swojej stacjonarnej i historycznej zmienności zachowują pewne cechy wspólne. Jakie to cechy i jakie mechanizmy je wyznaczają.

Zamieszczam pracę, jaką miałam na zaliczenie z wykładów z socjologii. Otrzymałam ocenę dobrą. Może komuś się jeszcze przyda

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji