Treść zadania

marchewa1333

proszę o pomoc tak jak w tytule prawo ohma i jego opis

z góry bardzo dziękuje :)

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Prawo Ohma mówi, że w stałej temperaturze stosunek napięcia na danym odcinku przewodnika do natężenia prądu, jaki w tym odcinku płynie jest wielkością stałą, charakteryzującą ten przewodnik i równą jego oporowi.
    wzór I=1/R*U

Rozwiązania

  • userphoto

    Natężenie prądu elektrycznego płynącego przez przewodnik jest wprost proporcjonalne do wartości napięcia elektrycznego na jego końcach i odwrotnie proporcjonalne do rezystancji przewodnika.

    I=U/R
    R=U/I
    U=I*R

  • bozkoz

    Prawo Ohma kojarzone jest zazwyczaj z pierwszym prawem Ohma, czyli proporcjonalności napięcia U mierzonego na końcach przewodnika o oporze R do natężenia prądu płynącego przez ten przewodnik I, co wyraża się wzorem:

    U = I R \,

    Pierwsze prawo Ohma

    Natężenie prądu stałego I jest proporcjonalne do całkowitej siły elektromotorycznej w obwodzie zamkniętym lub do różnicy potencjałów (napięcia elektrycznego U) między końcami części obwodu nie zawierającej źródeł siły elektromotorycznej.

    Prawidłowość tę odkrył w 1827 roku niemiecki fizyk, profesor politechniki w Norymberdze i uniwersytetu w Monachium Georg Simon Ohm. Można ją opisać jako:

    I \sim U \,

    Współczynnik proporcjonalności w tej relacji nazywany jest konduktancją, oznaczaną przez G.

    I = GU \,

    lub w ujęciu tradycyjnym:

    I = \frac U R

    Odwrotność konduktancji nazywa się rezystancją (lub oporem elektrycznym) przewodnika i oznaczana jest wielką literą R:

    \frac{1}{G} = R

    Prawo Ohma określa opór elektryczny przewodnika:

    R = \frac{U}{I}

    Prawo to jest prawem doświadczalnym i jest dość dokładnie spełnione dla ustalonych warunków przepływu prądu, szczególnie temperatury przewodnika. Materiały, które się do niego stosują, nazywamy przewodnikami omowymi lub "przewodnikami liniowymi" - w odróżnieniu od przewodników nieliniowych, w których opór jest funkcją natężenia płynącego przez nie prądu. Prawo to także nie jest spełnione gdy zmieniają się parametry przewodnika, szczególnie temperatura. Ze wszystkich materiałów przewodzących prawo Ohma najdokładniej jest spełnione w przypadku metali.
    Różniczkowy opór elektryczny

    Dla przewodników nie spełniających prawa Ohma oprócz wyżej wymienionego prawa, zwanego tu prawem statycznym, określa się też dynamiczne (różniczkowe) prawo Ohma:

    * różniczkowe prawo Ohma, w postaci:

    R={{dU}\over{dI}}

    Jeśli odbiornik spełnia pierwsze prawo Ohma, to jego opór statyczny jest równy oporowi dynamicznemu.
    Różniczkowe prawo Ohma

    Obecnie różniczkowe prawo Ohma w ośrodkach ciągłych wyraża się w postaci wektorowej:

    \vec{J} = \sigma \cdot \vec{f}

    gdzie

    J – gęstość prądu,
    σ – przewodność właściwa, która w ogólnym przypadku jest tensorem, a w ośrodkach izotropowych jest stałą,
    \vec{f} σ – gęstość siły Lorentza (siła Lorentza działająca na jednostkowy ładunek).

    W polu elektromagnetycznym w przewodniku na nośniki prądu działa siła Lorentza o gęstości:

    \vec{f}=\vec{E}+\vec{v}\times\vec{B},

    gdzie:

    \vec{B} – wektor indukcji pola magnetycznego,
    \vec{E} – wektor natężenia pola elektrycznego.

    Ponieważ prędkość nośników jest mała w porównaniu z prędkością termiczną nośników prądu, którego średnia prędkość jest równa zero a nie jego wartość bezwzględna, zatem różniczkowe prawo Ohma, przyjmuje postać:

    \vec{J}=\sigma\vec{E}

    Drugie prawo Ohma

    Opór odcinka przewodnika o stałym przekroju poprzecznym jest proporcjonalny do długości tego odcinka i odwrotnie proporcjonalny do pola powierzchni przekroju

    R=\rho{{l}\over{S}}

    Prawo to można wyprowadzić z pierwszego prawa Ohma. Niech odcinek przewodnika o długości l ma ustalone pole powierzchni przekroju poprzecznego, wynoszące S. Jeśli do końców tego odcinka przyłożone zostanie napięcie U, to pole elektryczne wewnątrz przewodnika wyniesie:

    E={{U}\over{l}}

    Korzystając z definicji gęstości prądu, jako ilorazu natężenia prądu przez pole przekroju przewodnika w którym płynie prąd, dostajemy:

    J={{I}\over{S}}.

    Korzystając z definicji różniczkowego prawa Ohma:

    {{I}\over{S}}=\sigma {{U}\over{l}}\Rightarrow {{U}\over{I}}={{1}\over{\sigma}}{{l}\over{S}}

    Korzystając z pierwszego prawa Ohma, oraz jeśli oznaczymy opór elektryczny właściwy jako:

    \rho={{1}\over{\sigma}}

    otrzymujemy drugie prawa Ohma.

Podobne zadania

anetusia Fizyka Oblicz temperature gazu,wiedzac ze srednia energia kinetyczna jego Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: anetusia 13.4.2010 (14:36)
mmonika1235 pilnie potrzebuje!! prawo pascala minumum 3 str Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: mmonika1235 19.4.2010 (00:13)
butterfly165 PRAWO PASCALA I ARCHIMEDESA-HYDROSTATYKA! POMOCY! Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: butterfly165 27.4.2010 (20:18)
marchewa1333 pole magnetyczne i jego opis Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: marchewa1333 16.5.2010 (19:36)
Nieznany Przedstaw na wykresie zależność gęstości gazu od jego temperatury przy Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: Konto usunięte 18.5.2010 (16:43)

Podobne materiały

Przydatność 55% Właściwości sprężyste, Prawo Hooke, Prawo Ohma, Właściwości magnetyczne,

- ciała krystaliczne – których cząsteczki tworzą regularną strukturę. Należy do nich większość metali a także niektóre izolatory. - ciała amorficzne – (np. szkło, wosk) o strukturze wewnetrznej podobnej do cieczy. - polimery – naturalne np. wełna, kauczuk i sztuczne – ciała sztuczne....

Przydatność 50% Wyznaczanie oporu właściwego aluminium. Sprawdzenie prawa Ohma.

Sprawozdanie z wyznaczania oporu właściwego aluminium oraz sprawdzenia prawa Ohma. W ZAŁĄCZNIKU.

Przydatność 65% Prawo.

PRAWO to zespół norm wydanych lub usankcjonowanych przez państwo i zagwarantowanych przymusem państwowym. To zespół reguł ustanowionych bądź uznanych przez pewne organy państwa. 1. Prawo jako zjawisko społeczne-relacje między jednostkami. 2.P.jako produkt procesu decyzyjnego.3.P.nie dotyczy stosunku czł do siebie 4.P.formułuje i broni określone instytucje 5.Realne obowiązywanie...

Przydatność 55% Prawo

Różnice i podobieństwa między normą prawną i moralną. Normy moralne nie stanowią wyrazu woli państwa a przez to nie mają mocy obowiązującej czyli są respektowane dobrowolnie. Natomiast normy prawa jako reguły wyrażające wolę państwa, posiadają moc obowiązującą co oznacza iż muszą być respektowane przez ludzi pod groźbą ponoszenia określonych konsekwencji.Rożnią...

Przydatność 50% Prawo

Każdy wyznawca jakiejkolwiek religii ma prawo — o ile nie zagraża to bezpieczeństwu państwa i jego prawowitym władzom — do szacunku dla swych przekonań i praktyk w imię wolności religijnej, która jest jednym z fundamentalnych aspektów wolności sumienia oraz prawdziwie służy dobru wspólnemu społeczeństwa. Międzynarodowe instrumenty prawne — czyli traktaty i deklaracje —...

0 odpowiada - 0 ogląda - 3 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji