Treść zadania
Autor: amanda2812 Dodano: 17.11.2011 (16:29)
Sporządź charakterystykę wybranego biomu uwzględniając 1)Typ równowagi
2) Oceń bogactwo danego biomu (np. ubogi, bogaty)
3) Oceń wielkość produkcji i respiracji
4)Wskazać (jeżeli są) czynniki ograniczające produkcję
5)Występowanie geograficzne i gatunki charakterystyczne (roślin i zwierząt).
Lasy liściaste i mieszane klimatu umiarkowanego
Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.
Najlepsze rozwiązanie
Rozwiązania
Podobne zadania
za pomoca reakcji chemicznych przedstaw proces trawienia wybranego dwucukru, Przedmiot: Biologia / Liceum | 1 rozwiązanie | autor: arsis006 30.11.2011 (20:49) |
Podobne materiały
Przydatność 85% Charakterystyka wybranego biomu - TUNDRA
witam. praca znajduje sie w zalaczniku na dole strony. zapraszam do sciagania, naprawde warto - dostalam z niej 6 !!! :)
Przydatność 55% Na podstawie utworu Potop stwórz charakterystyke Kmicica. Jaki to typ bohatera?
Potop Henryka Sienkiewicza jest środkową częścią Trylogii. Razem z Ogniem i mieczem oraz Panem Włodyjowskim tworzą dziewięcioczęściowy obraz Polski w XVII wieku. Ten największy w Polsce historio pisarz stworzył swoje dzieło w latach 1884-1886. W utworze występują dwa główne wątki. Pierwszy z nich to historyczny: wydarzenia autentyczne mieszają się z fikcją. Tak samo jest...
Przydatność 75% Charakterystyka wybranego okregu przemyslowego
Warszawski Okręg Przemysłowy jest drugim co do wielkości okręgiem przemysłowym Polski (2.5 tyś. zakładów przemysłowych) Ustępuje mu jedynie GOP. W jego skład wchodzi 35 miast, które zamieszkuje 2.3 mln osób.
Początki tego okręgu sięgają XIX wieku, kiedy czynnikiem przyciągającym przemysł była koncentracja ludności. Warszawa w drugiej połowie...
Przydatność 70% Charakterystyka wybranego okręgu przemysłowego
a) nazwa okręgu: OKRĘG BYDGOSKO-TORUŃSKI b) główne ośrodki przemysłowe: Bydgoszcz Toruń Inowrocław Janików c) gałęzie przemysłu: - elektromaszynowy (sprzęt radiowy,...
Przydatność 75% Charakterystyka wybranego hotelu
Hotel SPA Dr Irena Eris **** Wzgórza Dylewskie Czterogwiazdkowy Hotel Spa Dr Irena Eris dysponuje 49 komfortowymi pokojami i apartamentami mogącymi pomieścić do 109 osób Wykorzystując doskonałe zaplecze hotelowe, atuty przyrodnicze Mazur, najnowszą wiedzę, z dziedziny kosmetologii i wellness oraz dobroczynne działanie wody stworzono miejsce, gdzie ciało i umysł mogą odpocząć i...
0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań
1 0
adula 17.11.2011 (17:13)
1)LASY LIŚCIASTE
W obrębie lasów liściastych strefy umiarkowanej wyróżnia się typy siedliskowe zależnie od składu gatunkowego oraz warunków wilgotności gleby i jej żyzności. W Polsce wykształcają się:bór mieszany,ols,buczyna,łęg,grąd.
2)bogate....W strefie umiarkowanej występuje podział na tradycyjne pory roku. Wiosna i lato są na ogół ciepłe, a zima łagodna/ Ilość opadów jest średnia, ale przeważnie równomierna. W takich właśnie warunkach rosną lasy liściaste- tworzą je dęby, kasztany, klony, buki, jesiony, brzozy, wiązy.
Gleba w lasach liściastych jest siedliskiem milionów bakterii, pierwotniaków i grzybów. Mają one zdolność rozkładania ściółki z martwych liści i przekształcania jej w próchnicę. W pozostałościach roślinnych żyje wiele różnorodnych gatunków owadów, ślimaków, pierścienic i innych bezkręgowców (takich jak kusak, biedronka, gąsienica, kleszcz, roztocz, skoczogonek, pająk skoczek, dżdżownica). W liściastej ściółce wiele małych ssaków, jak ryjówka czy nornik, poszukuje pożywienia. Jeśli podłoże jest dość wilgotne występują też salamandry. W strefie lasów umiarkowanych występują też sarny, daniele, dziki, pumy.
Niektóre leśne zwierzęta większość swojego życia spędzają ponad powierzchnią podłoża. Na przykład wiewiórki budują gniazda na wysokich drzewach, a nietoperze zawieszają się na gałęziach. W lasach licznie występują dzięcioły. Z łatwością wspinają się po pniach, ponieważ ich nogi mają dwa palce obrócone do przodu i dwa do tyłu. Mogą też zaczepiać się na boku pnia, wówczas pióra ogona służą im za podporę. W celu zdobycia pożywienia swym silnym dziobem przebijają korę drzew. Jeśli przez las przepływa strumień, to można tam jeszcze zaobserwować inne gatunki zwierząt i płazów (np. żaby, ropuchy, bobry).
5)występowanie;Europa Zachodnia, Środkowa , wschodnia część USA, dorzecze Amuru, Japonia, południowe Chile i Nowa Zelandia.
*przeważają następujące gatunki roślin: wśród drzew liściastych dominują - dąb, buk, grab, wiąz, jesion, klon, brzoza, lipa, olcha, wśród iglastych - sosny, jodły, modrzewie i świerki .
*Świat zwierząt: sarny, niedźwiedzie, wilki, rysie, lisy, jelenie, zające, dziki, łosie, łasice, borsuki, wiewiórki oraz liczne ptaki (głuszce, cietrzewie, sójki, dzięcioły), wśród bezkręgowców bardzo dużo owadów.Setki ich żyją, mieszkają i mnożą się pod ziemią, wśród martwych liści zaścielających jej powierzchnię, w gęstwinie trawy, pod korą drzew, wśród korzeni, w dziuplach, na wysokich konarach i wśród koron drzew. Na opadłych liściach żyją miliony bakterii, grzybów, maleńkich stawonogów, robaków i pierwotniaków, które przekształcają martwe szczątki w próchnicę i cały czas użyźniają glebę. Wśród opadłego listowia żyją żuki, chrząszcze, stonogi, pluskwiaki, a na powierzchni mrówki i mięczaki. Zwierzęta są pokarmem dla licznych kręgowców, w tym ropuch, salamander, jaszczurek, kretów, jeży i wielu innych. Do leśnych drapieżników polujących na ziemi należą liczne węże, łasice, borsuki, lisy, jenoty, kuny i jeszcze w wielu okolicach niedźwiedzie. Wszystko, co znajduje się na powierzchni ziemi jest pokarmem dla dzików. Jelenie, sarny, daniele i żubry odżywiają się roślinami, głównie liśćmi, pędami, trawą i korą. Wszystkie zwierzęta roślinożerne są pokarmem dla wilków, pum, rysi, tygrysów i czasem dla niedźwiedzi.
Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie