Treść zadania

sdfrtyt

Metody kompresji danych dźwiękowych

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 1 0

    Kompresja bezstratna i stratna.
    Rozszerzenia plików w kompresji bezstrantej np.:
    monkey's audio
    LPAC
    RKAU
    FLAC
    WavPack
    jeden z podformatów quicktime'a

    W przypadku kompresji bezstratnej- plików już raczej zabardzo nie da się zmniejszyć (gdyż ciągnie się z atym strata jakości)
    A co za tym ciagnie można skorzystać z kompresji stratnej. Rozmiar plikó można zmiejszyć w najlepszych warunkach nawet ok. 4 razy. Kompresja stratna nie zapisuje niepotrzebnych dźwięków (które ucho i tak nie jest w stanie usłyszeć lub nie wpływa to na zbytnio na muzykę, np. ten dźwięk słyszymy tak słabiutko ze nie ma roznicy czy go slyszymy czy nie.
    Przykładowymi rozszerzeniam iplików kompresji stratnej są: mp3 (także mp3 pro - twórca Instytut Fraunhoffera)

    wma, asf (MICROSOFT)

    mpeg

    ogg (Vorbis - projekt open source)

    atrac (SONY)

    aac, ac3 (APPLE)

    vqf (YAMAHA)


    Dane audio dzięki kompresji startnej można upakować nawet 20-krotnie. Dzięki odpowiednim maskowaniom dźwięku pod kątem niedostrzegaklnych słuchem dźwięków. Mimo wszystko niezawsze traci się bardzo dużo na jakości. Czasami różnica dźwięku pomiędzy kompresjami jest mała.

Rozwiązania

  • iwona106

    Kompresja dźwięku
    Strumień danych pochodzących z zakodowania dźwięku jest znacznie mniejszy od strumienia danych wideo. Jednak pomimo tego nieopłacalne jest przesyłanie dźwięku w postaci nieskompresowanej.
    Proste zmniejszenie zapotrzebowania na pasmo transmisyjne można uzyskać poprzez redukcję częstotliwości próbkowania, oraz zmniejszenie rozdzielczości kwantowania amplitudy.
    W zależności od rodzaju transmisji stosuje się próbkowanie:
    Częstotliwość próbkowania

    Zastosowania

    8,00 kHz

    Telefonia

    16 kHz

    Komunikacja multimedialna

    22,05 kHz

    Komputery osobiste

    32,00 kHz

    Cyfrowe radio i telewizja

    44,10 kHz

    Płyty CD – Audio

    48,00 kHz

    Magnetofony DAT, HDTV

    96,00 kHz

    Płyty DVD


    W telkomunikacji do kodowania mowy stosuje się kwantyzację równomierną z rozdzielczością 12 do 14 bitów.
    Obok metod polegających na pogarszaniu parametrów opisujących dźwięk stosuje się także właściwe metody kompresji.
    Przykładem takiej kompresji jest metoda predykcji adaptacyjnej ADPCM ( ang. Adaptive Differetial Pulse Code Modulation), polegająca na estymacji bieżącej próbki na podstawie próbki ją poprzedzającej, z uwagi na fakt, iż w sygnale dźwiękowym występuje silna korelacja pomiędzy kolejnymi próbkami. ADPCM jest metodą bezstratną.

Podobne zadania

99martus99 Baza danych szkoły w akcesie Przedmiot: Informatyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: 99martus99 21.4.2010 (09:02)
99martus99 BAZA DANYCH ACCESS Przedmiot: Informatyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: 99martus99 21.4.2010 (16:00)
99martus99 BAZA DANYCH ACCESS Przedmiot: Informatyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: 99martus99 21.4.2010 (19:08)
tasker Jednostki Transmisji Danych PROSZĘ SZYBKO ! Przedmiot: Informatyka / Liceum 3 rozwiązania autor: tasker 27.9.2010 (13:43)
kosza1111 Praca zaliczeniowa.- oprogramowanie do kompresji plików, rozszerzenia do Przedmiot: Informatyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: kosza1111 31.10.2010 (21:36)

Podobne materiały

Przydatność 50% Graficzne metody prezentacji danych

METODY BADAWCZE ZJAWISK TURYSTYCZNYCH 1. ZNACZENIE SYSTEMU GRAFICZNEGO Wzrost informacji we wszystkich dziedzinach, zmusza do poszukiwania metod zmierzających do logicznego ich upraszczania i wyboru formy ich prezentowania, która zapewni szybki proces przyswajania informacji. Graficzna transkrypcja danych liczbowych, zapewniająca szybką i komunikatywną informację znajduje coraz więcej...

Przydatność 70% Tablice statystyczne oraz metody graficzne jako narzędzie opisu i prezentacji danych statystycznych oraz wyników badań.

Tablice statystyczne oraz metody graficzne jako narzędzie opisu i prezentacji danych statystycznych oraz wyników badań. Dostałam max punktów za tą pracę:)

Przydatność 50% Gromadzenie danych

Od dawna gromadzi się przesłane , potrzebne informacje. Kiedyś służyły do tego biblioteki, czy rożnego rodzaju, pełne akt, archiwa. Obecnie gromadzenie informacji jest niezwykle ułatwione. Płyty CD czy taśmy magnetofonowe, służą nam do przechowywania ulubionych nagrań muzycznych. Filmy oglądamy na taśmach video VHS czy na coraz bardziej popularnym systemie DVD. Programy...

Przydatność 65% Przesyłanie danych

Informacje przesyłane przez telefon, radio, telewizję czy internet, przesyła się w postaci sygnałów. Analogowych lub cyfrowych. Mówiąc o sygnale analogowym, można przedstawić go za pomocą zasady działania telefonu wynalezionego w 1876 roku przez Aleksandra Bella. (podr. Str 166, rys. 6.1) Mamy tam obwód składający się z membrany, warstwy sproszkowanego węgla i uzwojenia...

Przydatność 50% Bezpieczeństwo danych.

Najbardziej znanym mi sposobem zadbania o własne dane systemowe jest zrobienie kopii zapasowej danych, czyli popularnie zwanego „Backup’a”. Zastosowanie może tu znaleźć program Norton Ghost. Intuicyjny interfejs tego programu działający w systemie Windows ułatwia regularne tworzenie kopii zapasowych danych przechowywanych na dysku. Nie ma przy tym potrzeby tworzenia dysku...

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji