Treść zadania

gosieniek

Dzieje Litwy do unii z Polską w 1385 roku

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Unia polsko-litewska – związek Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Rozpoczął się unią w Krewie 14 sierpnia 1385 r. Do 1569 r. była to unia personalna. Na mocy postanowień unii lubelskiej przekształcona została w unię półrealną, nie była to w pełni unia realna, ponieważ odrębne pozostało wojsko i skarb. Jej istnienie zakończyło się wraz z III rozbiorem Polski w 1795 r.

    Główną przyczyną utworzenia unii było zagrożenie ze strony Krzyżaków oraz fakt, że Ludwik Węgierski nie pozostawił męskiego potomka. Ludwik chciał pozostawić polski tron swojej córce, ale w tradycji Polski kobieta nie mogła zasiadać na tronie. Nadał więc w 1374 roku polskiej szlachcie przywilej koszycki, stanowiący, że król nie mógł nakładać na nią nowych podatków bez jej zgody. W zamian szlachta zgodziła się na objęcie tronu przez jego córkę Jadwigę. Koronacja odbyła się dopiero w 1384 roku, głównie z powodu matki Jadwigi - Elżbiety Bośniaczki, która długo zwlekała z wysłaniem jej do Polski z uwagi na jej młody wiek. Tak długie bezkrólewie wywołało oburzenie magnatów małopolskich, którzy nieustannie grozili, że odmówią Jadwidze prawa do tronu jeśli nie stawi się na koronację. Były to jednak czcze groźby, których ostatecznie nie spełniono. Według Oskara Haleckiego główną przesłanką do zawarcia unii i utworzenia federacji polsko-litewskiej było uniknięcie konfrontacji zbrojnej obu państw na ziemiach ruskich, do których oba rościły swoje pretensje.

    Kalendarium:
    1385 – unia krewska w Krewie – książę Litwy, Jagiełło, został poprzez małżeństwo (faktyczne i polityczne) z Jadwigą królem Polski, łącząc unią dwa państwa. W zamian miał przejść wraz ze swoim ludem na chrześcijaństwo, walczyć z Krzyżakami i wypuścić więźniów politycznych. Rok później został ochrzczony jako Władysław Jagiełło oraz koronowany. Unia krewska rozpadła się w 1399 roku, po śmierci Jadwigi.
    1401 – unia wileńsko-radomska – potwierdzona i zmieniana w Wilnie i Radomiu – była efektem bezdzietnej śmierci Jadwigi i porażki Litwy w bitwie nad Worsklą. Witold (kuzyn Jagiełły) miał sprawować rządy na Litwie, a po jego śmierci władza miała wrócić do Władysława.
    1413 – unia horodelska w Horodle – wprowadziła instytucję odrębnego wielkiego księcia na Litwie. Ustalono też, że decyzje dotyczące krajów mają zapadać przy współudziale szlachty polskiej i litewskiej, co było gwarancją odrębności Litwy.
    1432 (1432-34) – unia grodzieńska w Grodnie
    1440 – 1447 – unia faktycznie wygasła, gdy wielkim księciem litewskim został Kazimierz IV Jagiellończyk
    1447 – Zbigniew Oleśnicki ofiarował koronę Polski Kazimierzowi Jagiellończykowi – wznowienie unii personalnej
    1499 – unia krakowsko-wileńska
    1501 – unia mielnicka w Mielniku
    1569 (1 lipca) – unia lubelska – powstanie Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Król Zygmunt II August powołał wspólny sejm dla Litwy i Polski (Korony), co oznaczało unię realną, czyli funkcjonowanie dwóch odrębnych państw połączonych osobą władcy, sejmem, polityką zagraniczną.
    1791 - konstytucja 3 maja znosiła formalnie odrębność ustrojową Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, powstała Rzeczpospolita Polska. Stworzono wspólne organy władzy centralnej w tym m. in. Komisje Wielkie Obojga Narodów. 20 października Sejm Czteroletni uchwalił przepisy wykonawcze do konstytucji 3 maja pod nazwą Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów.
    1795 – III rozbiór Polski – wygasła unia lubelska.

Rozwiązania

Podobne zadania

ewcik36 omów dzieje starożytnej Grecji Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: ewcik36 18.4.2010 (21:06)
dzastin405 opisać ustawe o sukcesji z 1678 roku.Z góry dziekuje Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: dzastin405 7.5.2010 (23:29)
wiola25 w którym roku polski ksiąze Mieszko I zabrał Czechom Sląsk przy niemieckiej Przedmiot: Historia / Liceum 3 rozwiązania autor: wiola25 18.10.2010 (19:47)
asia55 powodem zawarcia unii polsko-litewskiej w 1385r było: a) wspólne Przedmiot: Historia / Liceum 2 rozwiązania autor: asia55 5.11.2010 (19:56)
szkrab11 na czym polegało dziejowe znaczenie bitwy warszawskiej z 1920 roku ? Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: szkrab11 19.2.2011 (18:44)

Podobne materiały

Przydatność 65% Dzieje unii polsko-litewskich od 1385 do 1569 r.

Kluczem do oceny unii polsko-litewskich na przestrzeni lat 1385 – 1569 oraz określenia ich pozytywnych i negatywnych skutków jest scharakteryzowanie sytuacji obu państw przed zawarciem pierwszego porozumienia. Państwo polskie borykało się z problemami dynastycznymi. Po śmierci Ludwika Węgierskiego w 1382 r., który nie posiadał męskiego potomka, szlachta zachęcona przywilejami...

Przydatność 50% Dzieje unii polsko-litewskich w latach 1385 – 1569

Unia wg definicji Słownika wyrazów obcych jest to zjednoczenie, związek; połączenie się państw; (kon)federacja; liga’. Zawiązywana jest w obliczu sytuacji zagrożenia lub osiągnięcia konkretnych korzyści. Nie inaczej było w przypadku unii między Polską a Litwą. W mojej pracy na temat kolejnych etapów wzajemnej współpracy między tymi państwami, pragnę skupić się na...

Przydatność 50% Dzieje unii Polski z Litwą .

Na wiele lat przed śmiercią Kazimierz Wielki zapewnił następstwo tronu w Polsce dynastii węgierskiej.Układ miał obowiązywać tylko w przypadku bezpotomnej śmierci naszego monarchy.Zgodnie z wczesniejszymi postanowieniami,17 listopada 1370 zasiadł na polskim tronie Ludwik Węgierski,siostrzeniec ostatniego Piasta.Nowy król jednak ponad sprawy polski stawiał wzmocnienie własnej...

Przydatność 60% Jak uczcić odzyskanie przez Polske niepodległości

Rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę jest najważniejszym świętem państwowym. Niestety dla wielu Polaków dzień 11 listopada, kojarzy się raczej z dniem wolnym od pracy. W czasach zglobalizowanego, pędzącego do przodu świata, zanikają takie wartości jak patriotyzm, miłość do ojczyzny, przez co nieświadomość historyczna Polaków jest kompromitująca. Wielokrotnie...

Przydatność 75% Sąd konstytucyjny na Litwie

SĄD KONSTYTUCYJNY NA LITWIE I. Historia sądownictwa konstytucyjnego na Litwie. Pogłębiający się na Litwie kryzys polityczno – gospodarczy spowodował dążenia do niepodległości. Zaś w momencie powstania demokratycznego państwa litewskiego wypracowywany zostaje organ kontroli konstytucyjności aktów normatywnych. Idea sądowej kontroli konstytucyjności nie...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji