Treść zadania

asukaa

Co i dlaczego warto odkrywać w dziedzictwie kulturowym Europy?

Zgłoś nadużycie

Komentarze do zadania

  • dziekuje za trud, lecz nie o to mi generalnei chodziło. mam nadzieje ze napiszecie jeszcze inne odpowiedzi..

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Kultura europejska ma swoje korzenie w dziedzictwie kultury greckiej i rzymskiej. Jednak najgłębsze podwaliny są dziełem chrześcijaństwa i Kościoła katolickiego. "Europa jest pierwszym kontynentem, który z całym swym różnorodnym dziedzictwem poddał się wierze chrześcijańskiej" (Jan Paweł II). Chrześcijaństwo na początku znalazło się w trudnym położeniu. Świat rzymski przepojony kulturą grecką składał hołdy wielobóstwu, chrześcijaństwo natomiast niosło wiarę w jednego Boga. Jednak w ciągu trzech stuleci zdobyło pozycję dominującą, mimo prześladowań i obcej mentalności świata antycznego. Stało się to na skutek otwartości religii chrześcijańskiej i jej humanizmu. Za czasów rzymskich, gdy świat był brutalny i burzliwy, Kościół krzepił ducha, niósł pociechę w cierpieniu, nauczał wyrzeczenia się siebie, cierpliwości i miłosierdzia. Zakony i bractwa realizowały przykazanie miłości bliźniego, zajmując się biednymi i opieką nad chorymi, co nie zmieniło się przez dwa tysiąclecia. Były to dzieła miłosierdzia, a nie obowiązek Kościoła. Chrześcijaństwo otwarte na wartości istotnie ludzkie: prawdę, miłość, wolność, spełnia marzenia i postulaty geniuszy świata antycznego: Platona, Arystotelesa, Cycerona, Sofoklesa, Eurypidesa.
    Kiedy Cesarstwo Rzymskie legło w gruzach pod ciosami świata barbarzyńskiego, Kościół stał się przestrzenią dla prawa, nauki, sztuki, polityki. Ukrywał i przechowywał w klasztorach wszystko, co zdołano uratować podczas najazdów barbarzyńskich, kultury i wiedzy ludzkiej. W okresie anarchii tworzył społeczeństwo, w którym ład wewnętrzny i duch pokoju był sposobem na życie.
    Chrześcijaństwo dokonało syntezy zasadniczych elementów dziedzictwa kultury europejskiej: moralności, nauki i sztuki. Kluczem moralności jest szacunek dla człowieka-osoby ludzkiej. Kościół mówił to, co nikt nie mówił o godności każdego człowieka. Stawał w obronie każdego, szczególnie uciśnionych, pokrzywdzonych, głosząc równość wszystkich wobec prawa. Wniósł w kulturę europejską celowość życia człowieka i jego ostateczny sens. Jest to wkład przełomowy dla całej kultury ludzkiej. Kościół stał się obrońcą rodziny i ogniska domowego.
    Głosił wolność jako zasadę życia społecznego, podczas gdy w Grecji Rzymie i judaizmie akceptowano niewolnictwo. Prawo do wolności każdego człowieka przyniósł Chrystus. Europa uczyła się od chrześcijaństwa także sprawiedliwości. Choć sprawiedliwość jako cnota istniała w kulturze greckiej, to traktowana była wybiórczo.
    Po upadku Cesarstwa Rzymskiego misję oświeceniową przejął Kościół katolicki. Zakładano szkoły przykatedralne i zakonne. Dzięki temu zaczęto szerzyć oświatę w skali dotąd niespotykanej. Położono fundament pod dalszy rozwój szkolnictwa, którego uwieńczeniem było powstanie uniwersytetów. W średniowieczu są one dziełem Kościoła katolickiego. Przed duchownymi otworzą się na oścież podwoje zgromadzeń jako przed uczonymi i umiejącymi pisać, przed tymi, którzy zdolni są układać na piśmie traktaty, być posłami i mediatorami u władców. Wielcy święci, jak Benedykt, Marcin, Bernard, ponad baszty zamków wynoszą moralną potęgę Kościoła. Uczą pracy, ładu, duchowości. Wielcy papieże uczą pojęcia Kościoła powszechnego, mówią o jedności rodziny ludzkiej.
    Świątynie i opactwa stają się ośrodkami łączności społecznej i celami pielgrzymowania. Pielgrzymują ludzie i narody, od królów po najskromniejszych chrześcijan, od świętych aż po publicznych grzeszników
    czyniących pokutę. Pielgrzymowanie przetrwało w naszej kulturze europejskiej jako akt wiary i chrześcijańskiego świadectwa.
    Szacunek dla dziedzictwa jest podstawą tożsamości i rozwoju kultury narodów. Jest to "bogactwo zbiorowej pamięci". Dziedzictwo to daje człowiekowi poczucie przynależności i zadomowienia.
    Jeżeli Europa chce być wierna dziedzictwu, musi odnaleźć drogę do swoich początków. Jest to zasadnicze przesłanie Jana Pawła II dla Europy. O wypełnienie jego apeluje on mocą swojego autorytetu.

Rozwiązania

Podobne zadania

krystian62 Jakie wartości składające się na kulturę i dziedzictwo naszego narodu Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: krystian62 31.1.2011 (19:47)

Podobne materiały

Przydatność 50% Dziedzictwo kulturowe regionu jako część dorobku Polski i Europy

Na całość kultury europejskiej składa się dorobek poszczególnych narodów, natomiast o ich wartości stanowią kultury regionów, będących częścią całości, wyodrębnionych i ograniczonych pewnymi kryteriami. Wydziela się regiony naturalne (regiony fizycznogeograficzne), gospodarcze (o wspólnych centrach bądź powiązaniach gospodarczych; regiony przemysłowe, rolnicze, itp.,...

Przydatność 55% Dziedzictwo kulturowe Antyku

Antyk, kultura starożytnego świata, od II tysiąclecia p.n.e. do 476 roku n.e. (upadek Cesarstwa Zachodnio Rzymskiego), rozwijająca się głównie w Grecji i w basenie Morza Śródziemnego, miała i ma ogromny wpływ na kulturę europejską. Jest uważana za jedną z najdoskonalszych epok sztuki i kultury. Antyk stał się punktem odniesienia oceny sztuki, nauki i postaw ludzkich w epokach:...

Przydatność 60% Filary kulturowe Europy

KULTURA – jest pojęciem wieloznacznym, stosowanym w różnych dyscyplinach nauki, jak i w języku potocznym. Pierwotnie słowo to z łacińskiego oznaczało ”uprawę roli”. Pojęcie kultury może również odnosić się do różnych form aktywności człowieka, między innymi Kultura fizyczna. Termin ten oznacza także pielęgnowanie obyczajów i sposobów postępowania. Można...

Przydatność 70% Dziedzictwo antyku

Dzisiejszy świat, a właściwie pogląd na jego ewolucje trudno wyobrazić sobie pomijając okres starożytności. Na myśli mam dokładnie świat Greków i Rzymian. Ich dokonania historyczne, naukowe, bądź wkład w kulturę i sztukę dały punkt wyjścia do tego, co nazywamy obecnie kulturą europejską. Wcześniej natomiast, były motywem i wzorem dla chociażby takich epok jak renesans....

Przydatność 50% Dziedzictwo epoki starożytnej

Dziedzictwo- prawo do wejścia w posiadanie albo przekazywanie czegoś przez spadek. Starożytność- w historiografii europejskiej okres dziejów najstarszych cywilizacji Europy i Bliskiego wschodu od ok. 4000 p.n.e. Osiągnięcia- rzecz zdobyta, uzyskana, otrzymana Dziedziny osiągnięć: 1) Osiągnięcia astronomiczne i matematyczne: Kalendarz- w starożytności podstawową...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji