Treść zadania

~wkokosza

Biografia Karola Wojtyły

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 1 0

    Jan Paweł II, Karol Wojtyła był wielkim człowiekiem. Przez całe swoje życie był uśmiechnięty, pełen miłości i zrozumienia. Wspierał ludzi przygnębionych i chorych. Wnosił do każdego życia dużo miłości. Wiele wycierpiał. Najpierw stracił matkę, brata, a później ojca. Dlatego też, wybrał drogę kapłaństwa.

    Później został biskupem, potem arcybiskupem, a w 1987 roku 18 października papieżem. Nikt by nie przypuszczał, że Polak zostanie papieżem. Jan Paweł II odbył 9 pielgrzymek do Polski i około 100 zagranicznych. Ludzie bardzo go kochali. Tłumnie gromadzili się na placu Św. Piotra by posłuchać Słowa Bożego z ust naszego rodaka.

    Gdy 2 kwietnia 2005 roku, Bóg zabrał go do siebie, ludzie - cały świat, ogromnie przeżyli jego śmierć. Wszyscy, oczekując wiadomości o stanie jego zdrowia słysząc, że Bóg zabrał go do siebie, zaczęli klaskać i płakać. W ten sposób oddali mu hołd. W Polsce rozdzwoniły się dzwony, zadzwonił Dzwon Zygmunta. Ludzie zbierali się w miejscach, do których pielgrzymował i modlili się. Modlił się cały świat za to, by został beatyfikowany i by wszedł do krainy wiecznej szczęśliwości.

    Wierzymy, że już tam jest i patrzy na nas z nieba i odczuwamy jego obecność w każdej chwili naszego życia. Wiemy, że już go nie ma, że nie usłyszymy już jego głosu, jego nauki, ale pozostaje nam jeszcze wiara, że kiedyś na pewno wszyscy go spotkamy u naszego Ojca w Niebie.

Rozwiązania

  • userphoto

    Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus II), właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – błogosławiony Kościoła katolickiego, polski duchowny rzymskokatolicki, arcybiskup krakowski, kardynał, 264. papież i 6. Suwerenny Władca Państwa Watykańskiego (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego.
    Poeta i poliglota, a także aktor, dramaturg i pedagog. Filozof historii, fenomenolog, mistyk i przedstawiciel personalizmu chrześcijańskiego.Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach jako drugi syn Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich. Ród Wojtyłów wywodzi się z Czańca k. Kęt i Lipnika (obecnie dzielnica Bielska-Białej). Ród Kaczorowskich pochodzi z Michalowa k. Szczebrzeszyna[1].
    Karol Wojtyła został ochrzczony w kościele parafialnym dnia 20 czerwca 1920 roku przez księdza Franciszka Żaka, kapelana wojskowego. Rodzicami chrzestnymi Karola Wojtyły byli Józef Kuczmierczyk, szwagier Emilii Wojtyły, i jej siostra, Maria Wiadrowska[2].
    Zachowały się relacje, że rodzice nadali przyszłemu papieżowi imię Karol na cześć ostatniego cesarza Austrii Karola Habsburga. Drugie imię Józef, miał zawdzięczać Karol cesarzowi Franciszkowi Józefowi. Papież spotkał się kiedyś z cesarzową Zytą, żoną ostatniego cesarza Austrii Karola I Habsburga, witając ją słowami „Miło mi powitać cesarzową mojego ojca”. W rodzinie Wojtyłów silna była więź sympatii z Austrią. Ostatnim błogosławionym, którego Jan Paweł II wyniósł na ołtarze, był właśnie ostatni cesarz Austrii bł. Karol I Habsburg[3][4].
    Rodzina Wojtyłów żyła skromnie. Jedynym źródłem utrzymania była pensja ojca – wojskowego urzędnika w Powiatowej Komendzie Uzupełnień w stopniu porucznika. Matka pracowała dorywczo jako szwaczka. Edmund, brat Karola, po ukończeniu wadowickiego gimnazjum studiował medycynę w Krakowie i został lekarzem. Wojtyłowie mieli jeszcze jedno dziecko – Olgę, która zmarła zaraz po urodzeniu w 1914 w Krakowie. Papież wspominał ją w opublikowanym po śmierci testamencie – na równi z rodzicami i bratem. Fakt urodzin i śmierci starszej siostry Papieża ujawnił francuski dziennikarz i filozof André Frossard, autor wydanej w 1982 roku książki Nie lękajcie się! Rozmowy z Janem Pawłem II.
    W dzieciństwie Karola nazywano najczęściej zdrobnieniem imienia – Lolek. Uważano go za chłopca utalentowanego i wysportowanego. Regularnie grał w piłkę nożną oraz jeździł na nartach. Bardzo ważnym elementem życia Karola były wycieczki krajoznawcze, a także spacery po okolicy Wadowic. W większości wycieczek towarzyszył mu ojciec.
    Jego matka zmarła 13 kwietnia 1929 roku, w wieku 45 lat. Trzy lata później, w 1932, w wieku 26 lat zmarł na szkarlatynę jego brat Edmund. Chorobą zaraził się od swojej pacjentki w szpitalu w Bielsku.
    Od września 1930 roku, po zdaniu egzaminów wstępnych, Karol Wojtyła rozpoczął naukę w 8-letnim Państwowym Gimnazjum Męskim im. Marcina Wadowity w Wadowicach. Już w tym wieku, według jego katechetów, wyróżniała go także ogromna wiara. W pierwszej klasie ks. Kazimierz Figlewicz zachęcił go do przystąpienia do kółka ministranckiego, którego stał się prezesem. Katecheta ten miał znaczny wpływ na rozwój duchowy młodego Karola Wojtyły. Jednym z nauczycieli Karola Wojtyły i jego wychowawcą był Mirosław Moroz (1893–1940)[5], w 1940 roku zamordowany w Katyniu[6].
    Podczas nauki w gimnazjum Karol zainteresował się teatrem – występował w przedstawieniach Kółka Teatralnego stworzonego przez polonistów z wadowickich gimnazjów: żeńskiego im. Michaliny Mościckiej i męskiego im. Marcina Wadowity (zobacz też: Dramaturgia, teatr).

Podobne materiały

Przydatność 50% Kronika życia Karola Wielkiego

Kronika życia króla Karola Wielkiego
Rozdział o dzieciństwie
Syn Pepina Krótkiego, Karol zwany Wielkim był młodym zręcznym chłopcem .
W wieku młodzieńczym poczoł szkolić się na rycerza. Osiągał dobre wyniki w nauce oraz był wzorowym chrześcijaninem.
Rozdział o pierwszej walce
Jak tylko Karol nasz miłosierny król dorósł i poczoł królować już...

Przydatność 55% Monarchia Karola Wielkiego

Monarchia Karola Wielkiego wywodzi się od państwa Franków. W połowie IV wieku pokonani przez cesarza Aureliana Frankowie osiedlili się między dolnym Renem a Menem, zachowując status „sprzymierzeńców”. Część z nich zwana Frankami rypuarskimi , zajęła tereny na prawym brzegu środkowego Renu. Natomiast Frankowie saliccy osiedlili się nad Morzem Północnym. Pierwszym ich...

Przydatność 65% Państwo Karola Wielkiego

Za czasów panowania Karola Wielkiego państwo franków zostało powiększone o: - Saksonie - Bawarie - Północną część Hiszpanii. Narzucił zwierzchność słowianą połabskim, zlikwidował państwo Longobardów w Italii. W 800r. Papież Leon III koronował Karola na cesarza. Koronacja oznaczała przywrócenie idei Cesarstwa Rzymskiego. Monarchia Karolingów była państwem...

Przydatność 80% Koronowanie Karola Wielkiego przemowa

„Karolowi, najpobożniejszemu Augustowi, ukoronowanemu przez Boga, wielkiemu, pokojowemu cesarzowi, życie i zwycięstwo” Leon III Jego ekscelencjo Drodzy zgromadzeni W tym szczególnym dniu, nie mogę kryć zaskoczenia, a także obaw w związku z decyzją Leona III. Ja, Karol Wielki, syn Pepina Krótkiego, władca Rzymu, Italii, Galii oraz Germanii, jestem zmuszony odmówić...

Przydatność 70% Monarchia Karola Wielkiego

KAROL WIELKI (742-814)- król Franków od 768 roku, cesarz rzymski od 800 roku, syn Pepina Małego z dynastii Karolingów. Powiększył terytorium na wschodzie i południu, umocnił jedność państwo politycznie i religijnie, uporządkował prawodawstwo, opiekun nauki i oświaty. Prowadził politykę ekspansji. Odniósł sukces w 33 wyprawach. Podbił: Awarów- koczownicy- Węgry; Sasów-...

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji