Treść zadania

skarbi4

opisz KRÓTKO woła piżmowego

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Piżmowół, wół piżmowy (Ovibos moschatus) – gatunek ssaka łożyskowego z rzędu parzystokopytnych, jedyny przedstawiciel rodzaju Ovibos Blainville, 1816.
    * długość ciała (bez ogona): 1,8-2,5 m
    * długość ogona: 7-10 cm
    * wysokość w kłębie: do 1,4 m
    * ciężar: 200-400 kg
    * rozpiętość rogów: do 70 cm
    * prędkość: do 60 km/h
    * dojrzałość płciowa: 2 lata
    * ciąża: 9 miesięcy
    * liczba młodych: 1 młode
    Krowy są wyraźnie mniejsze, długość do 1,95 m, wysokość w kłębie do 1,15 m. Sierść - 2 rodzaje włosów: zewnętrzne - ciemnobrunatne długie do 60, a nawet 90 cm - i wewnętrzne, krótkie wełniste, dobrze chroniące przed mrozem.

    Pojedynczy róg może mieć 61-67 cm długości i jest skręcony do dołu i ku przodowi. U krów rogi są znacznie słabiej wykształcone, ale o podobnym kształcie. Ich powierzchnia jest gładka, bez żadnych rowków czy przyrostów rocznych.

    Gruczoły piżmowołu w okresie godowym wydzielają substancje o silnym zapachu, nie jest to jednak piżmo. W związku z tym popularna nazwa tego gatunku jest błędna.

Rozwiązania

  • stokrotka16

    Wół piżmowy

    Wymiary/Budowa
    Dł. ciała 190-245 cm, dł. ogona 9-14 cm, wys. (masywny tułów ma jednakową wysokość w kłębie i w zadzie) 120-151 cm, masa ciała 180-410 kg. Samce większe od samic. Zarówno samce, jak i samice posiadają szerokie rogi dł. do 73,7 cm zakręcone do dołu i na zewnątrz, tworzą na łbie coś w rodzaju hełmu. Barwa ciemnobrązowa do czarnej z jasnym zadem i kończynami. Grubą sierść (jednakowo gęstą na pysku i na kończynach!) tworzą długie wierzchnie włosy chroniące przed deszczem i śniegiem, które formują swoiste osłony o długości 60-70 cm po obu stronach ciała. Miękkie, gęste futro strony brzusznej zatrzymuje powietrze, izolując zwierzę od zimna. Innymi przystosowaniami do warunków klimatycznych zamieszkiwanej przez niego strefy jest niski wzrost, ogromny garb tłuszczowy i wysokie osadzenie małych raciczek oraz wielkie, szerokie racice, pomocne przy rozkopywaniu śniegu. Nazwa wół piżmowy wywodzi się od substancji o mocnym zapachu wydzielanej przez samce w czasie godów.

    Występowanie
    Tundra górzysta i arktyczna Ameryki Północnej od Alaski po Grenlandię, ponadto ponownie wprowadzony na rosyjski Półwysep Tajmyr i do Środkowej Skandynawii. zamieszkuje przede wszystkim doliny i niziny

    Tryb życia
    Żyje w stadach po 10-35, niekiedy po 100 osobników. W stadzie z reguły znajdują się 2-3 samce. Stado jest niezwykle przywiązane do swego terenu. W razie zagrożenia formują krąg z łbami i masywnymi rogami zwróconymi w kierunku wroga, a młodymi bezpiecznymi w środku. w ten sposób skutecznie bronią się przed wilkami.

    Odżywianie
    Niewybredne, o niewielkim zapotrzebowaniu na pokarm. Spożywają głównie trawy, turzyce, zioła i krzewy - niemal wszystkie rośliny występujące w tundrze. W lecie pasą się w dolinach, zimą szukają pożywienia na większych wysokościach, gdzie wiatry miejscami rozwiewają śnieg i odsłaniają skrawki gruntu.

    Rozmnażanie i rozwój
    W czasie godów byki walczą o samice, szarżując i taranując się wzajemnie. Na wiosnę, po ciąży trwającej 8-9 miesięcy rodzi się tylko 1 młode (rzadko zdarzają się 2).

  • userphoto

    Występuje w arktycznych rejonach Ameryki Pólnocnej oraz w Grenlandi, Azji, Europie. Długość ciała (bez ogona): 1,8-2,5 m, długość ogona: 7-10 cm, wysokość w kłębie: do 1,4 m, ciężar: 200-400 kg, rozpiętość rogów: do 70 cm, prędkość: do 60 km/h, dojrzałość płciowa: 2 lata, ciąża: 9 miesięcy, liczba młodych: 1 młode. Odżywia się trawą, mchem, krzewinkami oraz porostami.
    Systematyka:
    Domena eukarioty

    Królestwo zwierzęta

    Typ strunowce

    Podtyp kręgowce

    Gromada ssaki

    Podgromada ssaki żyworodne

    Szczep łożyskowce

    Rząd parzystokopytne

    Rodzina krętorogie

    Podrodzina kozłowate

    Rodzaj Ovibos

    Gatunek wół piżmowy

Podobne zadania

Anusia_123456 krajobraz Ojcowskiego Parku Narodowego opis Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: Anusia_123456 22.4.2010 (16:21)
help3 Tulipan - budowa liścia ( opis krótki ) . PROSZĘ Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa 5 rozwiązań autor: help3 25.4.2010 (17:37)
1q2w3e4r opis życia Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: 1q2w3e4r 26.4.2010 (18:31)
maka12 ważne! opis puszczy białowieskiej!!! Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: maka12 2.5.2010 (15:49)
gajdaaga krótki opis parku białowieskiego Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa 2 rozwiązania autor: gajdaaga 27.5.2010 (17:17)

Podobne materiały

Przydatność 75% Opis Raju

Raj to bardzo szczególne miejsce. Wszystko tam jest idealne. To ogród pełen zieleni i kwiatów. Dookoła chodzą ludzie, szczęśliwi i roześmiani jak małe dzieci. Otaczają ich zwierzęta, wszystkie zdrowe, przyjazne i oswojone. Zachowują się jak małe, pokorne owieczki. Stąpają po soczystozielonej trawie, przyjemnej jak dywanik. Oświetla ją Słońce – piękne zjawisko. Wychylają...

Przydatność 70% Opis kaliny

Kalina jest pieknym krzewem ktorym moze zachwycic swoja uroda i oryginalnoscia.Wiona rozwijaja sie jej zielone, szerkoie liscie ozdobione drobnymi zabkami. Spód lisca pokrywa delikatny,aksamitny meszek. W maju i czerwcu kalina pokrywa sie bialym kwieciem. Zebrane,pachnace baldachimy z daleka wygladaja jak panna mloda. Gdy kwiaty przekwitaja ich platki przybieraja barwe lekko rozowa i opadaja...

Przydatność 65% Rusyfikacja (opis).

Rusyfikacja. Po upadku powstania styczniowego, władze rosyjskie całkowicie zlikwidowały autonomię Królestwa Polskiego: a) zlikwidowano instytucje polskie w Warszawie (Radę Stanu, Radę Administracyjną, komisje rządowe, a w Petersburgu Sekretariat Stanu Królestwa Polskiego), b) na ich miejsce wprowadzono instytucje podlegające bezpośrednio caratowi: - usunięto z ważnych...

Przydatność 80% Opis wiosny

Moją ulubioną porą roku jest wiosna. Wszystko wygląda wtedy tak pięknie. Świat staje się piękny i kolorowy. Na dworze robi się coraz cieplej, dni stają się coraz dłuższe. Słońce zaczyna mocniej przygrzewać. Przyroda budzi się do życia. Na drzewach znów wyrastają malutkie zielone listki. Spod śniegu wyłania się trawa, która z każdym dniem robi się coraz bardziej...

Przydatność 75% Opis Husarza

To półciężko zbrojni kawalerzyści uzbrojeni w kopię pistolet szablę. Ich znakiem rozpoznawczym były orle pióra, które miały za zadanie płoszyć konie wroga. Do tego grona należała głównie szlachta. Formacja ta była stosowana od XVI do początku XVIII wieku. Zbroja husarska (starszy typ) Składa się z napierśnik czterofolgowy z emblantem krzyża kawalarskiego i...

0 odpowiada - 0 ogląda - 3 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji