Treść zadania
Autor: BellsXD Dodano: 15.5.2010 (20:50)
Plan pracy:
a)wyjaśnienie pojęcia dyktator
b)przedstawienie działań dyktatorskich Adolfa Hitlera
c)Podsumowanie
d)Źródła (np.Google,Wikipedia itp.)
Komentarze do zadania
Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.
Najlepsze rozwiązanie
Rozwiązania
-
Darusia15 16.5.2010 (12:14)
a) Dyktator – w republice rzymskiej był to urzędnik nadzwyczajny , któremu przyznawano władzę absolutną na okres maksymalnie sześciu miesięcy, aby zapobiegł nadzwyczajnym kryzysom (np. podczas ciężkiej wojny lub wewnętrznych rewolt).
b) Dyktatura Adolfa Hitlera.
Adolf Hitler (1889 - 1945) to jeden z największych zbrodniarzy w dziejach ludzkości. Był założycielem i ideologiem NSDAP, przywódcą i ideologiem ruchu narodowosocjalistycznego (nazizmu), dyktatorem III Rzeszy. Hitler reprezentował typowe dla większości, rozczarowanych traktatem wersalskim i klęską w pierwszej wojnie światowej, Niemców. Głosił hasła antykapitalistyczne i antysemickie. Był zwolennikiem rasistowskiej teorii o wyższości rasy aryjskiej, która według niego stworzona była do rządzenia światem. 30 stycznia 1933 r. Adolf Hitler doszedł do władzy i przystąpił do wcielania w życie wyznawanych przez siebie nazistowskich idei.
Po pierwsze, Hitler po objęciu władzy, podjął działania zmierzające do zapewnienia sobie władzy dyktatorskiej i do wprowadzenia systemu jednopartyjnego, w którym kluczową rolę miała odgrywać NSDAP. Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników (Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei) powstała w 1920 r., a od 1921 kierowana była przez Hitlera. Skupiała ona ludzi o poglądach skrajnie rasistowskich i antysemickich. Posługując się demagogią socjalną, NSDAP uzyskała szerokie poparcie społeczne i w drodze demokratycznych wyborów weszła do Reichstagu (niemieckiego parlamentu). Po dojściu Hitlera do władzy, NSDAP stała się jedyną legalnie działającą partią w Niemczech. Nacjonalistyczne i rewizjonistyczne hasła uzyskały szerokie poparcie społeczne, zwłaszcza wśród drobnomieszczaństwa, chłopów, weteranów wojennych i drobnej burżuazji. W lipcu 1933 r. rozwiązano wszystkie, poza NSDAP, partie polityczne. NSDAP ingerowała w niemal wszystkie sfery aktywności obywateli. Była jednym z elementów terroru politycznego. Przy pomocy aparatu policyjnego zajmowała się inwigilacją ewentualnych "wrogów narodu niemieckiego", czyli wszelkiej opozycji. Celem partii było też wychowanie młodzieży w duchu narodowego socjalizmu. W tym celu tworzono paramilitarne organizacje młodzieżowe Hitler - Jugend. NSDAP odpowiadała także za politykę terroru na podbitych przez III Rzeszę ziemiach oraz za zagładę Żydów. Dlatego po wojnie, w trakcie procesu norymberskiego uznana została za organizację przestępczą. Jej kierownictwo oskarżono o zbrodnie przeciw ludzkości.
Realizacji planów Hitlera miało także służyć zakładanie obozów koncentracyjnych. Pierwszy z nich powstał w 1934 r. w Dachau. Początkowo osadzano w nich wszystkich niemieckich antyfaszystów (uznanych za wrogów komunistów i liberałów). Obozy hitlerowskie stały się narzędziem, wyznawanej przez Hitlera, zbrodniczej teorii rasowej. Umieszczano w nich, uznanych za gorszych pod względem "rasowym", Żydów. Po wybuchu II wojny światowej obozy stały się narzędziem wyniszczania całych narodów. Hitler dążył do całkowitej eksterminacji (wyniszczenia) Żydów. W jego planach leżało też fizyczne i biologiczne wyeliminowanie innych narodów uznanych za gorsze od Niemców, czyli na przykład Polaków. Na okupowanych w trakcie drugiej wojny światowej ziemiach
stworzono sieć obozów pracy przymusowej i ośrodków natychmiastowej zagłady. Więźniowie trafiali do obozów bez procesu sądowego i bez wyroku. Pobyt w obozie dla większości osadzonych tam oznaczał pewną śmierć. Nieludzkie warunki bytowania, praca ponad ludzkie siły, brutalne traktowanie przyczyniały się do masowych zgonów. Ci, którzy nie nadawali się do ciężkiej fizycznej pracy (dzieci, starcy, inwalidzi) wysyłani byli do komór gazowych, w których ponosili śmierć. Za wszelkie próby oporu, czy ucieczki groziły okrutne kary. Na uwięzionych przeprowadzano eksperymenty pseudo-medyczne. Obozy koncentracyjne przynosiły III Rzeszy także korzyści materialne. Grabiono dobytek więźniów (nawet złote zęby, okulary, czy protezy), a z ich zwłok wytwarzano mydło, z włosów tkaniny... Największym obozem hitlerowskim był, znajdujący się na ziemiach polskich obóz w Oświęcimiu. Szacuje się, że w Auschwitz - Birkenau zginęło około 2 miliony ludzi. Przeważającą większość z nich stanowili Żydzi. Holocaust. Całkowita eksterminacja narodu żydowskiego (Holocaust) była jednym z najważniejszych elementów ideologii Hitlera. Żydzi byli traktowani jako "podludzie". Musieli nosić opaski z gwiazdą Dawida, musieli mieszkać w wydzielonych częściach miasta, dzielnicach oddzielonych od pozostałych murem (getta), nie mieli wstępu do placówek kulturalnych (teatry, restauracje), czy parków.
W 1933 r. powołano tajną policję polityczną, której zadaniem była obrona ustroju narodowosocjalistycznego. Gestapo (Geheime Staatspolizei) zostało utworzono z inicjatywy Hermana Göringa i wkrótce stało się narzędziem terroru. Do jego zadań należało wykrywanie wrogów reżimu hitlerowskiego i umieszczanie ich w obozach zagłady. Na obszarach okupowanych Gestapo zajmowało się zwalczaniem ruchu oporu. Ta tajna policja polityczna słynęła z brutalności i okrucieństwa. W swych działaniach posługiwało się prowokacją, w czasie przesłuchań gestapowcy katowali aresztowanych, stosowali tortury fizyczne i psychiczne. Bezwzględnie rozprawiała się z przeciwnikami hitleryzmu w III Rzeszy i szerzyła terror na ziemiach okupowanych. Dlatego też Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze uznał Gestapo za organizację przestępczą.
Jednym z najważniejszych elementów ideologii hitlerowskiej była teza o konieczności "rozszerzania przestrzeni życiowej Niemców". Uznawszy, że Niemcy są "rasą panów", naziści przyznali sobie prawo do rządzenia nad światem. Teoria rasowa usprawiedliwiać miała niemieckie podboje i agresje wobec innych państw. Już w 1938 r. Niemcy dokonały Anschlussu (włączenia) Austrii i zajęły Sudety. W 1939 r. utworzono zależny od III Rzeszy Protektorat Czech i Moraw. 1 września 1939 r. hitlerowcy zaatakowali Polskę, rozpoczynając tym samym II wojnę światową. Przedmiotem niemieckiej agresji stały się także m.in. Belgia, Holandia, Francja, ZSRR. Na okupowanych terenach Niemcy wprowadzali terror i dopuszczali się zbrodni ludobójstwa.
Upadek nazizmu i Hitlera nastąpił w wyniku porażki III Rzeszy w drugiej wojnie światowej. Zbrodniarze hitlerowscy sądzeni byli przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdze. Sam Adolf Hitler uniknął kary, popełniając samobójstwo w oblężonym przez aliantów Berlinie. Państwo Hitlera miało skrajnie antydemokratyczny, totalitarny charakter. Oparte było na władzy dyktatorskiej i terrorze. Cechami charakterystycznymi dla dyktatury Hitlera było wprowadzanie w życie nazistowskich i rasistowskich idei. Doprowadziło to do w efekcie do wybuchu II wojny światowej i Holocaustu. Pozostałością po zbrodniczym reżimie hitlerowskim jest m. in., przekształcony w muzeum obóz koncentracyjny Auschwitz - Birkenau. Jest symbolem terroru i ludobójstwa, a zarazem przestrogą dla następnych pokoleń. Przestrogą przed tym, do czego doprowadzić może podporządkowanie polityki antydemokratycznym ideom.Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie
Podobne zadania
plisssssss, prosze na jutro prosz prosze prosze Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa | 2 rozwiązania | autor: lacha16 31.5.2010 (19:30) |
Prosz o pomoc z historii.. PILNE.. Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa | 1 rozwiązanie | autor: nati0926 11.12.2010 (18:40) |
0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań
0 0
Truskawka 15.5.2010 (21:17)
a) Dyktator – w republice rzymskiej był to urzędnik nadzwyczajny , któremu przyznawano władzę absolutną na okres maksymalnie sześciu miesięcy, aby zapobiegł nadzwyczajnym kryzysom (np. podczas ciężkiej wojny lub wewnętrznych rewolt).
b) Dyktatura Adolfa Hitlera.
Adolf Hitler (1889 - 1945) to jeden z największych zbrodniarzy w dziejach ludzkości. Był założycielem i ideologiem NSDAP, przywódcą i ideologiem ruchu narodowosocjalistycznego (nazizmu), dyktatorem III Rzeszy. Hitler reprezentował typowe dla większości, rozczarowanych traktatem wersalskim i klęską w pierwszej wojnie światowej, Niemców. Głosił hasła antykapitalistyczne i antysemickie. Był zwolennikiem rasistowskiej teorii o wyższości rasy aryjskiej, która według niego stworzona była do rządzenia światem. 30 stycznia 1933 r. Adolf Hitler doszedł do władzy i przystąpił do wcielania w życie wyznawanych przez siebie nazistowskich idei.
Po pierwsze, Hitler po objęciu władzy, podjął działania zmierzające do zapewnienia sobie władzy dyktatorskiej i do wprowadzenia systemu jednopartyjnego, w którym kluczową rolę miała odgrywać NSDAP. Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników (Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei) powstała w 1920 r., a od 1921 kierowana była przez Hitlera. Skupiała ona ludzi o poglądach skrajnie rasistowskich i antysemickich. Posługując się demagogią socjalną, NSDAP uzyskała szerokie poparcie społeczne i w drodze demokratycznych wyborów weszła do Reichstagu (niemieckiego parlamentu). Po dojściu Hitlera do władzy, NSDAP stała się jedyną legalnie działającą partią w Niemczech. Nacjonalistyczne i rewizjonistyczne hasła uzyskały szerokie poparcie społeczne, zwłaszcza wśród drobnomieszczaństwa, chłopów, weteranów wojennych i drobnej burżuazji. W lipcu 1933 r. rozwiązano wszystkie, poza NSDAP, partie polityczne. NSDAP ingerowała w niemal wszystkie sfery aktywności obywateli. Była jednym z elementów terroru politycznego. Przy pomocy aparatu policyjnego zajmowała się inwigilacją ewentualnych "wrogów narodu niemieckiego", czyli wszelkiej opozycji. Celem partii było też wychowanie młodzieży w duchu narodowego socjalizmu. W tym celu tworzono paramilitarne organizacje młodzieżowe Hitler - Jugend. NSDAP odpowiadała także za politykę terroru na podbitych przez III Rzeszę ziemiach oraz za zagładę Żydów. Dlatego po wojnie, w trakcie procesu norymberskiego uznana została za organizację przestępczą. Jej kierownictwo oskarżono o zbrodnie przeciw ludzkości.
Realizacji planów Hitlera miało także służyć zakładanie obozów koncentracyjnych. Pierwszy z nich powstał w 1934 r. w Dachau. Początkowo osadzano w nich wszystkich niemieckich antyfaszystów (uznanych za wrogów komunistów i liberałów). Obozy hitlerowskie stały się narzędziem, wyznawanej przez Hitlera, zbrodniczej teorii rasowej. Umieszczano w nich, uznanych za gorszych pod względem "rasowym", Żydów. Po wybuchu II wojny światowej obozy stały się narzędziem wyniszczania całych narodów. Hitler dążył do całkowitej eksterminacji (wyniszczenia) Żydów. W jego planach leżało też fizyczne i biologiczne wyeliminowanie innych narodów uznanych za gorsze od Niemców, czyli na przykład Polaków. Na okupowanych w trakcie drugiej wojny światowej ziemiach
stworzono sieć obozów pracy przymusowej i ośrodków natychmiastowej zagłady. Więźniowie trafiali do obozów bez procesu sądowego i bez wyroku. Pobyt w obozie dla większości osadzonych tam oznaczał pewną śmierć. Nieludzkie warunki bytowania, praca ponad ludzkie siły, brutalne traktowanie przyczyniały się do masowych zgonów. Ci, którzy nie nadawali się do ciężkiej fizycznej pracy (dzieci, starcy, inwalidzi) wysyłani byli do komór gazowych, w których ponosili śmierć. Za wszelkie próby oporu, czy ucieczki groziły okrutne kary. Na uwięzionych przeprowadzano eksperymenty pseudo-medyczne. Obozy koncentracyjne przynosiły III Rzeszy także korzyści materialne. Grabiono dobytek więźniów (nawet złote zęby, okulary, czy protezy), a z ich zwłok wytwarzano mydło, z włosów tkaniny... Największym obozem hitlerowskim był, znajdujący się na ziemiach polskich obóz w Oświęcimiu. Szacuje się, że w Auschwitz - Birkenau zginęło około 2 miliony ludzi. Przeważającą większość z nich stanowili Żydzi. Holocaust. Całkowita eksterminacja narodu żydowskiego (Holocaust) była jednym z najważniejszych elementów ideologii Hitlera. Żydzi byli traktowani jako "podludzie". Musieli nosić opaski z gwiazdą Dawida, musieli mieszkać w wydzielonych częściach miasta, dzielnicach oddzielonych od pozostałych murem (getta), nie mieli wstępu do placówek kulturalnych (teatry, restauracje), czy parków.
W 1933 r. powołano tajną policję polityczną, której zadaniem była obrona ustroju narodowosocjalistycznego. Gestapo (Geheime Staatspolizei) zostało utworzono z inicjatywy Hermana Göringa i wkrótce stało się narzędziem terroru. Do jego zadań należało wykrywanie wrogów reżimu hitlerowskiego i umieszczanie ich w obozach zagłady. Na obszarach okupowanych Gestapo zajmowało się zwalczaniem ruchu oporu. Ta tajna policja polityczna słynęła z brutalności i okrucieństwa. W swych działaniach posługiwało się prowokacją, w czasie przesłuchań gestapowcy katowali aresztowanych, stosowali tortury fizyczne i psychiczne. Bezwzględnie rozprawiała się z przeciwnikami hitleryzmu w III Rzeszy i szerzyła terror na ziemiach okupowanych. Dlatego też Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze uznał Gestapo za organizację przestępczą.
Jednym z najważniejszych elementów ideologii hitlerowskiej była teza o konieczności "rozszerzania przestrzeni życiowej Niemców". Uznawszy, że Niemcy są "rasą panów", naziści przyznali sobie prawo do rządzenia nad światem. Teoria rasowa usprawiedliwiać miała niemieckie podboje i agresje wobec innych państw. Już w 1938 r. Niemcy dokonały Anschlussu (włączenia) Austrii i zajęły Sudety. W 1939 r. utworzono zależny od III Rzeszy Protektorat Czech i Moraw. 1 września 1939 r. hitlerowcy zaatakowali Polskę, rozpoczynając tym samym II wojnę światową. Przedmiotem niemieckiej agresji stały się także m.in. Belgia, Holandia, Francja, ZSRR. Na okupowanych terenach Niemcy wprowadzali terror i dopuszczali się zbrodni ludobójstwa.
Upadek nazizmu i Hitlera nastąpił w wyniku porażki III Rzeszy w drugiej wojnie światowej. Zbrodniarze hitlerowscy sądzeni byli przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdze. Sam Adolf Hitler uniknął kary, popełniając samobójstwo w oblężonym przez aliantów Berlinie. Państwo Hitlera miało skrajnie antydemokratyczny, totalitarny charakter. Oparte było na władzy dyktatorskiej i terrorze. Cechami charakterystycznymi dla dyktatury Hitlera było wprowadzanie w życie nazistowskich i rasistowskich idei. Doprowadziło to do w efekcie do wybuchu II wojny światowej i Holocaustu. Pozostałością po zbrodniczym reżimie hitlerowskim jest m. in., przekształcony w muzeum obóz koncentracyjny Auschwitz - Birkenau. Jest symbolem terroru i ludobójstwa, a zarazem przestrogą dla następnych pokoleń. Przestrogą przed tym, do czego doprowadzić może podporządkowanie polityki antydemokratycznym ideom.
Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie