Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.
Rozwiązania
Podobne zadania
info Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa | 4 rozwiązania | autor: lark182 9.6.2010 (18:22) |
Krótkie info.... Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa | 1 rozwiązanie | autor: ~Olka x3 14.5.2011 (19:21) |
Podobne materiały
Przydatność 70% Antyk - info ogólne
Cechy epopei – paraleizm, płaszczyzm fabularny, wszechwiedzący narrator, decorum, inwokacja, stałe epitety, ślady tradycji, typowe zwroty, początek kwesti. In medias res – sedno sprawy Systemy filozoficzne: - sceptycyzm – stanowisko odrzucające możliwości uzyskania pewnej i uzasadnionej - hedonizm – przyjemność jest głównym i jedynym celem życia - epikureizm – trzeba...
Przydatność 60% Religie świata - ściąga - podstawowe info
BUDDYZM Założyciel – Sidharta z rodu Siakija. Budda to tytuł nadany. Cechy charakterystyczne -Budda jako wzór człowieka- Budda nie neguje świata Bogów, mówi się o nim niewiele, dlatego to nie jest religia. -Drogę do wyzwolenia otwiera własne zaangażowanie -To zaangażowanie polega na praktykowaniu czynów przynoszących zbawienie HINAJANA – mały wóz do zbawienia – tylko...
0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań
0 1
szzymon1 27.10.2011 (16:53)
Koloseum, oficjalnie w starożytności Amfiteatr Flawiuszów (łac. Amphitheatrum Flavium, Colosseum; wł. Colosseo) – amfiteatr w Rzymie, wzniesiony w latach 70-72 do 80 n.e. przez cesarzy z dynastii Flawiuszów.
Jest to duża eliptyczna budowla o długości 188 m i szerokości 156 m, obwodzie 524 m, wysokości 48,5 m, z pojemną widownią, która mogła pomieścić pomiędzy 45 a 73 tysiącami widzów[1]; z galeriami komunikacyjnymi oraz areną z systemem podziemnych korytarzy. W czterokondygnacyjnym podziale zewnętrznym zastosowano spiętrzenie porządków (najniższa kondygnacja w porządku toskańskim, druga w jońskim, trzecia w korynckim). Trzy niższe kondygnacje związane są z konstrukcyjnym układem arkad, czwarta, najwyższa została zaopatrzona tylko w małe okna. Od strony wewnętrznej budowla jest pięciokondygnacyjna. Cztery kondygnacje zbudowano jako układ pomieszczeń wydzielonych pomiędzy filarami, ścianami, ze sklepieniami kolebkowymi i krzyżowymi. Umieszczono tam bufety, szatnie, natryski, pomieszczenia dla gladiatorów, klatki dla zwierząt, korytarze. Wokół areny wzniesione było podium. Do Koloseum prowadziło 80 ponumerowanych wejść (zachowały się oznaczenia wejść od nr XXIII do LIV), które zapewniały szybkie (przez ok. 6 minut) opuszczenie widowni przez widzów (jednak taką możliwość mieli tylko widzowie z dolnych i środkowych rzędów). Istniała też możliwość przykrycia całej widowni specjalną osłoną (velarium) w deszczowe lub bardzo słoneczne dni.
Odbywały się w nim m.in. walki gladiatorów, naumachie, polowania na dzikie zwierzęta. Tradycja mówi iż w Koloseum mordowano chrześcijan, co upamiętniono krzyżem wewnątrz budowli. Od połowy XVIII wieku Koloseum jest otoczone opieką jako miejsce męczeństwa pierwszych chrześcijan, wcześniej pozyskiwano z niego bloki kamienne jako materiał budowlany. Nazwa Koloseum została nadana we wczesnym średniowieczu od znajdującego się w pobliżu budowli ogromnego (gr. kolossos) posągu Nerona przedstawionego jako Helios.
Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie