Treść zadania

martixona

Dlaczego Adolf Hitler był dyktatorem?
Proszę, żeby wypracowanie było na jedną stronę A4

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • avatar

    1 0

    O nie moja droga! Nie napiszę za Ciebie wypracowania, bo to nie miało by sensu.
    Mogę Ci tylko pokazać, jak to zrobić. A ile Ci wyjdzie, to już zależy od Ciebie.
    Musisz ukazać, że Hitler był dyktatorem. Tzn musisz pokazać na przykładzie cech Hitlera, jaki był dyktator. Prościej mówiąc opisując cechę dyktatora w powiazaniu o życie Hitlera.

    1) Napisz wstęp: czyli kim jest dyktator, posłuż się definicją z encyklopedii. wyjdz od dyktatora Dyktator (Dictator) – w republice rzymskiej był to urzędnik nadzwyczajny (extraordinarius), któremu przyznawano władzę absolutną na okres maksymalnie sześciu miesięcy, aby zapobiegł nadzwyczajnym kryzysom (np. podczas ciężkiej wojny lub wewnętrznych rewolt). Wybór dyktatora należał początkowo do komicjów centurialnych. Później powoływany był przez konsulów na polecenie senatu i był to jedyny urząd w republice rzymskiej, na który mianowano, a nie wybierano. Dyktator powoływał dowódcę jazdy (magister equitum), który w czasie wojny dowodził jazdą, podczas gdy dyktator stał na czele piechoty. Oznaką nieograniczonej władzy dyktatora było 24 liktorów towarzyszących mu nawet w samym mieście. Do legendy przeszedł Lucjusz Kwintus Cincinnatus – rolnik, którego w 458 p.n.e. obwołano dyktatorem podczas wojny z ludem Ekwów. Po jej zakończeniu natychmiast zrezygnował z urzędu i powrócił do pracy na roli.

    W I wieku p.n.e. nadużywanie tego urzędu (np. przez Juliusza Cezara) doprowadziło do końca republiki.

    Współcześnie dyktatorem określa się przywódcę kraju sprawującego władzę w sposób autorytarny, nie licząc się z prawem danego państwa i łamiąc prawa człowieka (np. Saddam Husajn w Iraku, Idi Amin w Ugandzie, Józef Stalin w ZSRR, Adolf Hitler w nazistowskich Niemczech, Fidel Castro na Kubie, Alaksandr Łukaszenka na Białorusi).

    W Polsce najbardziej znanym dyktatorem (według nowożytnej definicji) był Józef Piłsudski, jednak nigdy nie używał on tego tytułu. Natomiast dwóch innych sławnych Polaków tytułowało się dyktatorami (powstania), hołdując rzymskiej tradycji tego słowa: Tadeusz Kościuszko i Romuald Traugutt.

    2) wypisz cechy dyktatora

    3) uzasadnij ze Hitler był dyktatorem na podstawie jego ideologii, systemu partii i obozów koncentracyjnych

Rozwiązania

  • userphoto

    Jednym z największych dyktatorów faszystowskich XX wieku był Adolf Hitler. Z chwilą dojścia do władzy w 1933 roku Adolf Hitler przystąpił do wcielania w życie swoich faszystowskich poglądów przez:


    1.Obozy koncentracyjne

    Celem hitlerowskich obozów koncentracyjnych było głównie tępienie żydów.
    W obozach znajdowali się również Polacy, Rosjanie, a nawet Niemcy (nieposłuszni rozkazom Hitlera). Wszystkich bez wyjątków, niezależnie czy byli to Polacy czy Niemcy czy mężczyźni czy kobiety wykorzystywali do bardzo ciężkich prac na rzecz wygody III Rzeszy. Gdy nie mogli już pracować z powodu wycieńczenia wysyłano ich do komór gazowych gdzie ich mordowano. Zabijano ich również zastrzykami z fenolu i benzyny. Następnie ich spalano. Ich włosy wykorzystywano do produkcji szczotek, pędzli, a tłuszcz ze skóry do produkcji mydła.
    Od początku 1942 roku lekarze SS prowadzili na wielka skalę eksperymenty pseudomedyczne (zarażanie więźniów malarią, tyfusem, gruźlicą).
    W obozach do dzieci młodzieży (w Łodzi, Potylicach), więziono dzieci polskie, radzieckie, czechosłowackie, jugosłowiańskie, francuskie i inne. Dla dzieci uznanych na podstawie badań rasowych za nadające się do germanizacji organizowano obozy germanizacyjne, z których przydzielano je rodzicom niemieckim III Rzeszy.
    Największe obozy koncentracyjne i ośrodki zagłady w Polsce: Oświęcim, Brzezinka, Treblinka, Majdanek.
    Wszystkie te obozy służyły hitlerowskim planom do wyniszczenie ludności słowiańskiej

    2.NSDAP (Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei, Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników)

    Partię tę charakteryzował antydemokratyzm, skrajny antykomunizm, szowinizm, rasizm, demagogia. Wykorzystując niezadowolenie spowodowane powojennym kryzysem gospodarczym i odwołując się demagogicznie do haseł nacjonalistycznych i odwetowych, zdobyła stopniowo poparcie znacznej części społeczeństwa, zwłaszcza drobnomieszczaństwa, elementów zdeklasowanych, drobnej burżuazji, zdemobilizowanych oficerów, urzędników i zrujnowanych chłopców. Z roku na rok liczba członków NSDAP bardzo szybko rosła W 1920 roku wynosiła 64 osoby a w latach 1935-1944 8,5 miliona. Dzięki porozumieniu z kołami wielkiego kapitału i kasta junkrów Hitler uzyskał 30 stycznia 1933 roku stanowisko kanclerza. Rozpoczęło to okres rządów dyktatorskich w Niemczech. System terroru politycznego NSDAP polegał na ustanowieniu totalnej inwigilacji na szerokiej rozbudowie aparatu policyjnego i obozów, zlikwidowaniu wszelkiej opozycji, poddaniu wszystkich dziedzin życia ścisłej kontroli i reglamentacji ze strony państwa, wprowadzeniu zasady wodzostwa (Fuhrerpronzip). W polityce zagranicznej NSDAP realizowała program podbojów Europy, czemu towarzyszył terror wobec państw okupowanych, szczególnie w Polsce gdzie wymordowano ponad 6 milionów obywateli. Jej polityka rasistowska doprowadziła do masowej zagłady żydów w okupowanej Europie. W procesie norymberskim kierownictwo polityczne NSDAP zostało uznane za przestępczą.



    3.Powołanie Gestapo (Geheime Staatspolizei – policja polityczna)

    Utworzone w 1933 roku z inicjatywy H. Goringa jako urząd tajnej policji państwowej po dojściu Hitlera do władzy.
    Policja polityczna III Rzeszy; jej zadaniem była ochrona faszystowskiego ustroju i zwalczanie faktycznych i domniemanych przeciwników hitleryzmu wszelkimi możliwymi środkami.
    Gestapo posługiwało się głównie prowokacją i terrorem, katowało i torturowało psychicznie i fizycznie przeciwników hitleryzmu i postępowych działaczy i zsyłało do obozów hitlerowskich. W czasie drugiej wojny światowej było jedną z głównych sił realizujących hitlerowską politykę terroru i zagłady w krajach okupowanych.

    4. Prześladowania polityczne

    Aresztowanie wielu przeciwników faszyzmu, w tym 18 tysięcy komunistów


    5.Rozbudowanie sieci szpiegowskiej

    Przygotowując się do nowej wojny światowej hitlerowcy rozbudowali sieć szpiegowska szczególnie w krajach Europy Środkowej i Zachodniej, w Ameryce Łacińskiej, na Bałkanach, w krajach Bliskiego Wschodu, skandynawskich i nadbałtyckich.

    6.Agresję wobec innych państw Europy

    Realizację zaborczych planów faszyzmu Hitler rozpoczął od zagarnięcia Austrii
    (1938 r.) nie tylko ze względów gospodarczych, ale przede wszystkim strategicznych.
    Austria stanowiła doskonała bazę wypadową do napaści na wschód i południowy wschód Europy. Następnym obiektem agresji była Czechosłowacja, Polska, Dania, Norwegia, Belgia, Francja, Holandia, Anglia i ZSRR.
    Podstawowym celem hitlerowskiej polityki zagranicznej był podbój Europy w celu zapewnienia Niemcom – „narodowi panów” (Herrenvolk), jak to głosiła propaganda hitlerowska – dominującego stanowiska w świecie.
    Celem agresji na ZSRR było rozszerzenie „przestrzeni życiowej” na wschód oraz zniszczenie Związku Radzieckiego jako państwa socjalistycznego.

    7.Zagładę Żydów

    Naziści uważali Żydów za podludzi i skazali ich na śmierć. Zwożono Żydów z całej Europy na ziemie Polskie, aby dokonać tego haniebnego czynu. Zmuszano ich do noszenia opaski z gwiazdą Dawida, zakazano wstępu do restauracji, teatrów, kin, parków miejskich, itp. Nie mogli również korzystać z tramwajów i kolei. W miastach wydzielono dzielnice żydowskie otoczone murem – getta. Za próbę ucieczki karano śmiercią. Żydów wywożono do obozów zagłady, gdzie większość mordowano w komorach gazowych.

Podobne zadania

niunia92-17 pomocy!!dlaczego Władysław Herman otrzymał taki przydomek??pisać! Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 4 rozwiązania autor: niunia92-17 14.4.2010 (16:14)
bejzii hitler Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 2 rozwiązania autor: bejzii 18.4.2010 (10:25)
Wercia Dlaczego warto odwiedzić Krotoszyn? Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: Wercia 19.4.2010 (19:40)
kamia25 Co przygotował Hitler w Niemczech?(lata 1933) Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: kamia25 27.4.2010 (16:02)
damianss wyjaśnij dlaczego wielu mieszkańców polski było niezadowolone z przyjęcia Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: damianss 3.5.2010 (21:02)

Podobne materiały

Przydatność 75% Adolf Hitler

(1889–1945) Przywódca niemieckiego narodowego socjalizmu, dyktator III Rzeszy, osobiście odpowiedzialny za zbrodnie popełnione przez reżim, którego był twórcą. Urodził się w Braunau w Austrii. Nie ukończywszy szkoły średniej, próbował bez powodzenia dostać się na studia do Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu. W roku 1913 wyjechał do Niemiec, do Monachium. Po wybuchu I...

Przydatność 65% Adolf Hitler

Hitler Adolf (1889-1945), polityk nazistowskich Niemiec, fhrer (wódz). Urodził się w Austrii w miejscowości Braunau. Czynił bezskuteczne wysiłki, aby studiować malarstwo w Wiedniu. W czasie walczył jako ochotnik w armii niemieckiej na froncie zachodnim, za co został dwukrotnie odznaczony Krzyżem Żelaznym. Przebywając w szpitalu na (oślepiony czasowo gazem bojowym) dowiedział się...

Przydatność 70% Adolf Hitler

Adolf Hitler urodził się w 1889 r. W Braunau w Austrii. Jako młody człowiek był artystą, nie zyskał jednak powodzenia. W pewnym okresie swej młodości stał się zagorzałym nacjonalistą niemieckim. W czasie pierwszej wojny światowej służył w armii niemieckiej, był ranny i otrzymał dwa medale za odwagę. Klęska Niemiec zaskoczyła go i oburzyła. W 1919 r., mając trzydzieści...

Przydatność 60% Adolf Hitler.

Obiecując odbudowę potęgi państwa, naziści wprowadzili w Niemczech dyktatorskie rządy silnej ręki. bezkompromisowa i agresywna potęga Hitlera przyniosła mu wiele sukcesów, ostatecznie jednak doprowadziła do ogólnoświatowej wojny. Po przegraniu I Wojny Światowej, Niemcy zmuszone zostały przez zwycięskich aliantów do przyjęcia upokarzających warunków pokojowych, ustalonych...

Przydatność 70% Adolf Hitler.

Adolf Hitler Hitler (1889-1945) był Austriakiem,synem celnika.Podczas I wojny światowej zgłosił się jako ochotnik do armii niemieckiej gdzie za zasługi został odznaczony.Kapitualacje Niemiec wytłumaczył sobie zdradą Żydów,socjalistów i innych ugrupowań.Po wojnie wrócił do Monachium gdzie wstąpił do Niemieckiej Partii Robotników , niewielkiego wówczas ugrupowania...

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji