Treść zadania

porosio

błagam o pomoc potrzebuje na jutro opracowanie tematu a ni w ząb nie rozumiem !!!! temat jest taki : sposoby przedstawiania Matki Boskiej w literaturze średniowiecza . w realizacji tematu wykorzystaj analizę i interpretacje Bogurodzicy i lamentu świętokrzyskiego . błagam niech mi ktoś pomorze!!!!!

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • avatar

    1 0

    W tym temacie chodzi o to, żę w literaturze czy sztuce średniowiecznej Matka Boska jest ukazywana jako Kólowa niebios, za pośrednictwem której możemy zwracać swe prośby do Boga, jakby dzięki jej wstawiennictwu te prośby mogłyby być bardziej wysłuchane - i o tym mówi Bogurodzica albo ukazywana jest jako Matka bolejąca, której syn umiłowany ma być stracony, z jej cierpieniem mogą jednoczyć się wszystkie cierpiące matki.( Lament )

Rozwiązania

  • rybitwa11

    Sposoby przedstawiania Matki Boskiej w literaturze średniowiecza, w realizacji tematu wykorzystaj analizę i interpretację Bogurodzicy i Lamentu Świętokrzyskiego.
    Pierwsze wzmianki o Maryi, matce Jezusa pojawiły się w biblii, ale właściwie skupiły się na jej roli przy narodzinach syna i jego śmierci. Dopiero w średniowieczu uwidoczniła się fascynacja postacią Maryi jako matki Boga i zwykłej kobiety. Ta podwójna rola skłaniała ludzi wierzących do usytuowania Maryi jako pośredniczki spraw ludzkich i błagano o wstawiennictwo u Boga. W tym okresie popularna była liryka maryjna czyli utwory poświęcone kultowi Matki Boskiej. W tej literaturze także przewijają się dwa nurty, podobnie jak w biblii: szczęście kobiety po narodzinach niezwykłego dziecka i jej rozpacz po stracie ukochanego syna. Najstarszym polskim utworem poświęconym tej tematyce jest „Bogurodzica”, powstała prawdopodobnie w XIII wieku, pieśń błagalna skierowana bezpośrednio do Matki Bożej. Właśnie w tej pieśni Maryja przedstawiona jest nie tylko jako kobieta wybrana przez Boga na matkę jego syna ale również jako matka wszystkich ludzi, którzy mogą zwracać się do niej z różnymi prośbami. Modlący się ludzie traktują Maryję z wielka czcią, zwracają się do niej z uszanowaniem. Proszą o szczęście na ziemi i zbawienie po śmierci, wierząc w jej szczególną moc. Czują przepaść jaka rozciąga się pomiędzy „ bogiem sławieną” i „zwoleną” a nimi – zwykłymi ludźmi, jednak głęboko wierzą, że ma ona szczególne względy u swego syna. Poddają się z ufnością jej opiece jako osoby wybranej spośród ludzi i wyniesionej do godności matki Boga. Z tego powodu ”Bogurodzica” stała się pierwszym polskim hymnem, śpiewanym przez rycerstwo przed bitwami, zagrzewającym do boju i zapewniającym powodzenie.
    Kolejnym przykładem średniowiecznego motywu maryjnego jest utwór "Lament Świętokrzyski", czasem bywa też określany jako "Żale Matki Boskiej pod krzyżem". Utwór jest lirycznym monologiem Maryi, która jest świadkiem męczeńskiej śmierci syna. Ma inny charakter niż „BOGURODZICA”. Jest to rodzaj skargi, żalu i lamentu matki, która patrzy na męczeńską śmierć syna. W tym wierszu Maryja jest bardziej zwykłą niż boską matką . Rozpacza i cierpi jak każda matka, której syn poddawany jest torturom, a następnie ukrzyżowany. Jej cierpienie jest czysto ludzkie. Czuje się bezradna, zrozpaczona, osamotniona i skrzywdzona. Boleje nad tym, że nie może wziąć części cierpienia na siebie, nie może pomóc dziecku rozpiętemu na krzyżu. Jednocześnie ma żal do anioła Gabriela, który obiecywał jej podczas zwiastowania radość i szczęście, a nie przygotował jej na taką straszną rzecz, jaką jest przeżywanie śmierci jedynego syna, konającego w wielkich mękach na krzyżu. Daje upust swemu cierpieniu, kierując swoje smutki najpierw do wszystkich ludzi oglądających ukrzyżowanie Chrystusa, potem żali się umierającemu synowi, wreszcie zwraca się do wszystkich matek najbardziej rozumiejących utratę dziecka, by nigdy nie musiały przeżywać takiej niewyobrażalnej tragedii. Wiersz nie tylko przypomina ukrzyżowanie Chrystusa znane z Biblii, ale ma sens ponadczasowy, gdyż wyraża to, co czuje każda matka w podobnej sytuacji.
    Te dwa utwory obrazują sposoby przedstawiania matki boskiej w literaturze średniowiecznej. Jeden to pełen uszanowania hymn na cześć jej wielkości i boskości, drugi ma formę skargi matki, tragicznie doświadczonej przez los.

    .

Podobne zadania

ala91knw PREZETACJA MATURALNA! bardzo prosze o pomoc Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: ala91knw 6.4.2010 (20:22)
ronis2468 Potrzebna pomoc... PILNIE!! Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: ronis2468 12.4.2010 (20:40)
majka82101 PILNE NA JUTRO !POLSKI.jak rozumieszsformułowanie że anioł jest Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: majka82101 16.4.2010 (20:13)
mmonika1235 pilnie potrzebuje na jutro!!!! harmonia swiata i renesansowy optynizm we Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: mmonika1235 19.4.2010 (13:16)
Maniuniu Prosze o pomoc analiza i interpretacja wiersza Slonimskiego czarna wiosna na Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: Maniuniu 19.4.2010 (19:29)

Podobne materiały

Przydatność 85% Francuscy encyklopedyści- opracowanie tematu

1. Nazwa i twórca 2. Popularność słowników w oświeceniu 3. Cele 4. Daty i ilość tomów 5. Problemy z drukowaniem 6. Twórcy 7. Styl i forma 8. Treści 9. Późniejsze losy 1. Pełna nazwa „Wielkiej Encyklopedii Francuskiej” brzmi „Słownik rozumowany nauk, sztuk i rzemiosł”. Jej inicjatorem, a zarazem kierownikiem wydawania był Denis Diderot, to on dobierał...

Przydatność 50% Hydrologia bardzo dokładne opracowanie tematu.

Transpiracja- odparowywanie wody za pośrednictwem ciała organizmów, jej parowanie z powierzchni liści roślin, skóry i płuc zwierząt. Obieg wody w przyrodzie (cykl hydrologiczny): Pod wpływem ciepła słonecznego powierzchnia mórz i oceanów nieustannie paruje. Woda zmienia stan skupienia i masy pary wodnej mieszają się z powietrzem. Przy dostatecznie dużej wilgotności...

Przydatność 70% Hydrosfera - bardzo dokładne opracowanie tematu!

Transpiracja- odparowywanie wody za pośrednictwem ciała organizmów, jej parowanie z powierzchni liści roślin, skóry i płuc zwierząt. Obieg wody w przyrodzie (cykl hydrologiczny): Pod wpływem ciepła słonecznego powierzchnia mórz i oceanów nieustannie paruje. Woda zmienia stan skupienia i masy pary wodnej mieszają się z powietrzem. Przy dostatecznie dużej wilgotności...

Przydatność 70% Efekt Cieplarniany. Szerokie opracowanie tematu. Różne aspekty.

1. Z Historii. Historia naszej planety obejmuje prawie 5 milionów lat, jest także historią klimatu. Bardzo interesujący jest okres ok. 100 milionów lat, charakteryzujący się stosunkowo wyrazistymi fluktuacjami klimatu. Dzięki badaniom zawartości izotopu tlenu O18 w skorupach otwornic, udało się odczytać ostatnie dzieje klimatu i jego zmiany. W ostatnich tysiącach lat, tzn. po...

Przydatność 65% Człowiek potrzebuje wiary – człowiek potrzebuje Boga

Motto: „Człowiek potrzebuje wiary – człowiek potrzebuje Boga.” Szanowni zebrani, koleżanki i koledzy chciałbym dzisiaj wypowiedzieć się na temat potrzeby wiary a w szczególności wiary w Boga. Trudno nawet dokładnie zdefiniować kim jest Bóg? Wiemy, że podobno jest dobry, sprawiedliwy, miłosierny, ale czy On naprawdę jest? Żeby żyć musimy oddychać, jeść, pić,...

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji