Treść zadania

nietryb9ek

Temat: Myśl o śmierci źródłem refleksji nad życiem. Omów temat analizując podane teksty i odwołując się do filozofii epok z których pochodzą.

Horacy, Do Leukonoe
Nie pytaj próżno, bo nikt się nie dowie.
Jaki nam koniec gotują bogowie,
I babilońskich nie pytaj wróżbiarzy.
Lepiej tak przyjąć wszystko, jak się zdarzy
A czy z rozkazu Jowisza ta zima,
Co teraz wichrem wełny morskie wzdyma.
Będzie ostatnia, czy też nam przysporzy
Lat jeszcze kilka tajny wyrok boży,
Nie troszcz się o to i ... klaruj swe wina.
Mknie rok za rokiem, jak jedna godzina.
Więc łap dzień każdy, a nie wierz ni trochę
W złudnej przyszłości obietnice płoche.







Skarga umierającego (fragment)

2.Byłżem z młodości w rozkoszy
Nie usłałem swojej duszy,
Już stękam, już mi umrzeci,
Dusza nie wie, gdzie się dzieci.
3.Com miał jimienia na dworze,
Com miał w skrzyni i w komorze,
To mi wszystko opuścici,
Na wieki się nie wrócici.
[...]
6.Fałszywy mi świat powiedał,
Bych ja długo żyw byci miał,
Wczera mi tego nie powiadał,
Bych ja długo żyw byci miał.
4. Gdzie ma siła, ma robota ?
Głupiem robił po ty lata:
Ośm miar płótna, siedm stop w grobie,
Tom tyło wyrobił sobie.
8. Halerzem łakomo zbierał,
Swój żywot rozpustnie chował:
Prze ty dwa bogi przeklęta
Nie czciłem żadnego święta.
9.Jałmużnym nędznem nie dawał,
Ofierym Bogu nie czynił,
Ni z pirwiny, ni z nowiny
Bogum nie dał z siebie winy.
10. Kaski to moj rozum głupi!
Sobiem był szczodr. Bogu skąpy:
Com kiedy Bogu poślubił,
Tegom nigdy nie uczynił.
[...]
20.Wircę się, wołam pomocy,
Nikt za mię nie chce umrzeci,
Ni przyjaciel na tym świecie,
Jedno w Bodze nadzieję mieci.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 1 0

    Myśl o śmierci źródłem refleksji nad życiem. Omów temat analizując podane teksty i odwołując się do filozofii epok z których pochodzą.

    Myśl o śmierci towarzyszyła człowiekowi w każdym czasie i w każdej epoce. Nieuchronność śmierci zmuszała ludzi do zastanawiania nad sensem życia i rodziła pytania : a co potem? co nas czeka po zakończeniu życia?
    Horacy w swoim utworze „Do Leukonoe” zachęca do beztroskiego życia, pozbawionego troski o przyszłość, do pogodzenia się z tym co przyniesie los: ” Lepiej tak przyjąć wszystko, jak się zdarzy”. Nikt nie powie człowiekowi co go jeszcze czeka, nie ma odpowiedzi na takie pytanie. Żadna wróżba nie pokaże przyszłości, nie ma więc potrzeby zamartwiania się. To co jest teraz jest najważniejsze, żadna chwila się nie powtórzy, więc należy w pełni korzystać z tego co oferuje świat.
    Jest to pogląd zgodny z duchem epoki głoszącej afirmację życia według zasady : carpe diem,- ciesz się chwilą, nie zastanawiaj się nad przyszłością. Nie masz wpływu na swój los. To już zostało za ciebie zdecydowane.
    Inaczej te kwestie przedstawione są w średniowiecznym utworze polskim „Skarga umierającego” . Inna jest sceneria utworu, bo człowiek staje w obliczu śmierci i ze strachem myśli o tym co się z nim stanie, kto zabierze jego duszę – bóg czy szatan. Występuje tu wyraźne rozróżnienie duszy i ciała. Ciało cierpi, bo umiera a dusza cierpi ze strachu o dalszy los. Człowiek rozlicza się więc z całym, swoim życiem.(„ Gdzie mam pirwy nocleg mieci,Gdy dusza z ciała wyleci.”)
    Umierający żałuje, że wcześniej nie zadbał o zbawienie duszy zajęty pogonią za bogactwem. Spowiada się z rozpustnego życia, z nadmiaru uciech, z braku wiary. Wyobraża sobie piekło, które go czeka i żałuje utraconego raju . Dusza nie chce opuścić jego ciała z lęku przed straszliwą przyszłością. Jednak na koniec chwyta się nadziei na jej ocalenie. Wierzy w boskie miłosierdzie, wierzy , że skrucha i żal za grzechy utorują mu drogę do nieba.
    Ten utwór także obrazuje ducha swojej epoki – średniowiecza, kiedy potrzeby duszy stawiono ponad potrzebami ciała. Wtedy piekło i niebo było przedstawiane w sposób wyolbrzymiony, aby skłonić człowieka do życia w umartwieniu i pokorze, w ciągłej obawie przed karą za grzechy.
    Te dwa sposoby na życie ścierają się do chwili obecnej. Zawsze towarzyszy człowiekowi strach przed śmiercią i zawsze nęcą go uciechy ziemskiego życia. Kompromis jest trudny, ale każdy człowiek ma prawo wyboru.

Rozwiązania

Podobne zadania

werus03004 Napisz tekst na dowolny temat techniką impersjonistyczną. Max 10 zdań Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: werus03004 29.3.2010 (13:15)
Ulaaa Napisz przemówienie na temat czytanie książek przydatna rzecz czy strata Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: Ulaaa 6.4.2010 (19:21)
ewunia1555 krótkie przemówienie lub kazanie na dowolny luźny temat Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: ewunia1555 15.4.2010 (21:05)
agatka1814 szczegółowy referat na temat: Styl romański. Przedmiot: Język polski / Liceum 2 rozwiązania autor: agatka1814 16.4.2010 (20:00)
kutas Co wiesz na temat nagrody Nobla? Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: kutas 25.4.2010 (14:37)

Podobne materiały

Przydatność 75% Miłość... - złudne szczęście, ulotna chwila życia, źródło cierpień... Do jakich refleksji na ten temat skłoniła cię lektura wybranych dzieł literackich?

Miłość - złudne szczęście, ulotna chwila życia, źródło cierpień... Do jakich refleksji na ten temat skłoniła cię lektura wybranych dzieł literackich? Miłość! Czymże jest miłość? Pozostaje niezgłębioną tajemnicą to niesamowite uczucie, niepowtarzalna więź łącząca dwoje ludzi. Od wieków jest przedmiotem fascynacji wielu - obraz owej fascynacji możemy znaleźć...

Przydatność 60% "Miłość - złudne szczęście, ulotna chwila życia, źródło cierpień..." Do jakich refleksji na ten temat skłoniła cię lektura wybranych dzieł literackich.

Miłość - uczucie najpiękniejsze i najtrudniejsze. Głębokie i piękne, potrafi dać radość i szczęście, ale potrafi i zabić. Tworzy i niszczy. Nie potrafimy powiedzieć, czym jest, ma tak wiele twarzy. Czasem trwa długo, czasem tak prędko umiera, traci swą moc, wygasa. Czasem się zmienia; jakże okrutna potrafi być nienawiść, często następczyni siostry miłości. Nie...

Przydatność 70% Miłość – zgubne szczęście, przelotna chwila, źródło cierpień. Do jakich refleksji na ten temat skłoniła cię lektura wybranych dzieł literackich.

Miłość jest uczuciem, którego doświadczy każdy człowiek podczas swojego życia. Miłość ma wiele imion dlatego też można ją podzielić na kategorie. Można kochać na przykład inną osobę, jest to wtedy miłość braterska, rodzicielska bądź partnerska, lub rzeczy materialne bądź też niematerialne jak na przykład ojczyznę czy Boga. Miłość jest to uczuciem...

Przydatność 60% Władza - zaszczyt, zobowiazanie, siła niszcząca... Do jakich refleksji na ten temat skłaniają Cię poznane dzieła literackie i filmowe?

Czym jest władza? Władza to prawo do rządzenia państwem, kierowanie innymi ludźmi, oddziaływanie na kogoś, wpływ, moc, siła. Władza wiąże się również z powołaniem, zobowiązaniem, ale niestety również z namiętnością, a nawet pokusą. Każdy człowiek stawia sobie jakieś cele w życiu, do czegoś dąży, pragnie coś osiągnąć, do czegoś dojść. Często wśród tych...

Przydatność 50% Katedra. Do jakich refleksji na temat funkcjonowania tych średniowiecznych budowli w świadomości artystycznej współczesnego twórcy skłoniła Cię lektura fragmentu prozy Zbigniewa Herberta oraz wiersza Juliana Przybosia.

Katedry, będące nie tylko budowlami sakralnymi wznoszonymi ku chwale Boga, ale prezentujące także niezwykły kunszt architektów i stanowiące swoiste dzieła sztuki, są często wykorzystywane przez twórców różnych epok jako źródła inspiracji i motyw przewodni wielu utworów. Do takiego grona możemy zliczyć dwóch polskich pisarzy dwudziestego wieku. Julian Przyboś, autor wiersza...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji