Treść zadania

gabrysia11113

referat z religi pod tytułem ocena moralna przemocy fizycznej

Zgłoś nadużycie

Komentarze do zadania

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 1 0

    Moralna ocena przemocy

    Aby omówić zagadnienie przemocy od strony moralnej, należy wspomnieć znaczący fakt, że sam Chrystus, centrum odniesienia chrześcijańskiego, sam doświadczył czym jest przemoc, stając się jej ofiarą. Najdrastyczniejszym jej przejawem było ukrzyżowanie przez człowieka. Odpowiedzią Chrystusa zaś było przebaczenie.Nie zmienia to jednak kwalifikacji moralnej. Przemoc bowiem, jako cierpienie doświadczane lub wyrządzane, zawsze jest złem. Dlatego też wszelkie formy przemocy oceniane są negatywnie. Sąd ten dotyczy zarówno aktu przemocy, jak i uwarunkowań zjawiska, tak w kontekście indywidualnym, jak i społecznym. Człowiek bowiem z jednej strony osobiście stosuje przemoc, z drugiej strony pada jej ofiarą.
    Papież Jan XXXIII mówił, iż „(...) jeżeli (...) jakaś społeczność ludzka opiera się tylko na przemocy, to nie ma ona w sobie żadnych cech ludzkich. Pozbawia się bowiem ludzi wolności, zamiast zachęcać ich do rozwoju i do doskonałości.” W dążeniach tych jednak „(...) człowiek dzisiejszy zdaje się być stale zagrożony przez to, co jest jego własnym wytworem, co jest wynikiem pracy jego rąk, a zarazem – i bardziej jeszcze – pracy jego umysłu, dążeń jego woli.” Powoduje to niekiedy tzw. spiralę przemocy, w której przemoc, rodzi nowe jej akty, sieje nienawiść i śmierć. Dotyczy zatem patologii więzi międzyludzkich. Tymczasem winny być one kształtowane zgodnie z zasadą miłości. Wymaga tego przykazanie miłości, którego druga część brzmi: „Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego” (Mt 22,39). Przemoc nie służy ani człowiekowi, ani Bogu.Droga miłości natomiast wyklucza odwoływanie się do przemocy. Miłość jest największym przykazaniem społecznym. Szanuje bowiem bliźniego i jego prawa, a także domaga się sprawiedliwości.
    Przemoc w kontekście społecznym niszczy także dobro wspólne, które zakłada: poszanowanie osoby ludzkiej, prawo do rozwoju osób, pokój, bezpieczeństwo i porządek, ożywiany miłością i budowany na sprawiedliwości. Godność osoby ludzkiej ukierunkowuje na poszukiwanie dobra wspólnego, które zaprzepaszczone zostaje przez przemoc. Z drugiej zaś strony troska o dobro wspólne bez poszanowania osoby, opierać się może tylko na sile.
    W nauczaniu Jana Pawła II przemoc pojmowana jest w różnych kontekstach, a przede wszystkim w płaszczyźnie: prawdy i pokoju.Papież zaznacza bowiem, iż „nieprawda idzie w parze z tym, co prowadzi do przemocy i wojny”. Nieprawda bowiem jest wykorzystywana jako narzędzie przemocy, dlatego papież apeluje o przywrócenie prawdy, o jej odnowę. Natomiast „przywrócić prawdę oznacza przede wszystkim nazwać po imieniu każdy akt przemocy, w jakiejkolwiek formie on się przejawia”. Pokój natomiast zakłada poszanowanie człowieka w jego godności.
    Papież podkreśla również, iż przemoc podcina wolność i godność człowieka, rozumiane jako dar Stwórcy i zadanie do rozwijania. Akty przemocy bowiem uderzające w człowieka są puste i bez wartości. Stąd też piętnuje przemoc, a jednocześnie głosi orędzie pokoju na drodze sprawiedliwości i solidarności.Postawom tym przeczy doraźny interes prywatny, bądź społeczny, przy użyciu metod podsycających przemoc, jako jej uwarunkowań.[
    Jan Paweł II w perspektywie przemocy, zachęca do pedagogii serca, gdyż w nim widzi główne źródło przemocy, niszczącej człowieka. W sercu jednak dostrzega także szansę na przebaczenie w sytuacji doświadczenia na sobie skutków przemocy. Przebaczenie to miałoby stać się przerwaniem spirali przemocy, w której przemoc rodzi nowy akt przemocy.

Rozwiązania

Podobne zadania

vet POWSTAWANIE TEKSTU BIBLIJNEGO I JĘZYKI BIBLIJNE-ogółem,nie musi być cały referat Przedmiot: Religia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: vet 6.5.2010 (19:09)
Olenka_11 zadanie z religi .Za jeden najceniejszych darow czlowieka uwazana jest Przedmiot: Religia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Olenka_11 16.5.2010 (13:43)
marysia7 referat o patriotyźmie Przedmiot: Religia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: marysia7 24.5.2010 (10:57)
zbuntowani430 Krótki Referat POMÓŻCIE!!! Przedmiot: Religia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: zbuntowani430 24.5.2010 (16:09)
paulina1995 pytania z religi Przedmiot: Religia / Gimnazjum 5 rozwiązań autor: paulina1995 26.5.2010 (21:51)

Podobne materiały

Przydatność 55% Jaka mogłaby być moralna ocena Niemców w czasach ideologii faszystowskich

Niemcy są narodem dążącym do wolności i siły. Jednym z przejawów tegoż dążenia była szeroko rozpowszechniona ideologia faszystowska. Uważam, że moralna ocena narodu niemieckiego w czasach panowania myśli hitlerowskiej nie może być jednoznaczna. Obraz Niemca z czasów drugiej WŚ to zagorzały zwolennik nazizmu, pozbawiony ludzkich uczuć i serca. Niesłusznym byłoby...

Przydatność 70% Metody oceny wydolności fizycznej

· Próba Marineta · Próba Harwardzka · Test Bergmana · Próba Ruffiera · Próba Liana · Test Cramptona · Step-Test Master · Próba tętna · Próba ortostatyczna · Próba z przysiadami · Próba z zatrzymaniem oddechu

Przydatność 70% Wychowanie w kulturze fizycznej

dobry txt proferora zuchory

Przydatność 70% Historia kultury fizycznej.

KFiz w krajach starożytnego wschodu Chiny: Czynnikiem warunkującym rozwój kultury fizycznej była armia, która szkoliła się w jeździe na rydwanach łucznictwie, zapasach i boksie. Istniały dyscypliny: piłka nożna, pływanie, gimnastyka lecznicza, kung-fu, boks, pływanie, taniec rytualny Egipt: Zycie było związane z Nilem zaczęto uprawiać sporty wodne: pływanie,...

Przydatność 50% Pomiar sprawności fizycznej.

W niniejszej pracy dokonano pomiaru ogólnej sprawności motorycznej dziewcząt z gimnazjum przy użyciu Międzynarodowego Testu Sprawności Fizycznej. Badaniem objęto wszystkie uczennice, zarówno z klas integracyjnych jak i nie integracyjnych. Na podstawie opublikowanych wyników, tabel i schematów dokonano analizy stanu sprawności cech motorycznych czternastoletnich dziewcząt z...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji