Treść zadania

natuuuu

Streszczenie ,, Dziady " cz.2 ...

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 1 0

    Dziady. Część II
    Motto z „Hamleta” Szekspira: „Są dziwy w niebie i na ziemi, o których ani śniło się waszym filozofom”
    · Chór dwuwierszem „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie/ Co to będzie, co to będzie?” rozpoczyna obrzęd. Guślarz nakazuje zamknąć drzwi i szczelnie zasłonić okna. Wykonanie poleceń potwierdza Starzec, a chór powtarza dwuwiersz.
    · Guślarz rozpoczyna zaklęcia wywołując dusze czyśćcowe. Wpierw, na znak spalonej kądzieli, przyzywa duchy lekkie (styl łagodny, pełen zdrobnień). Chór nawołuje, by wyraziły, czego im brakuje do zbawienia. Pojawia się para dzieci - Aniołków, Józio i Rózia. Dręczy ich „nuda” -troska wynikająca z braku dopełnienia, ustalenia losu i „trwoga” - z niepewności zbawienia wiecznego. Proszą o dwa ziarnka gorczycy, bowiem zgodnie z wola boską: „Kto nie doznał goryczy ni razu/ Ten nie dozna słodyczy w niebie” .Guślarz, a za nim Chór, obdarowawszy dzieci zgodnie z ich życzeniem, odsyłają je.
    · Zbliża się północ, Guślarz nakazuje rozpalenie kadzi z wódką. Teraz wzywa najcięższe duchy. Zza okna dochodzi głos wżywającego o litość. Przemawia Widmo Pana(groza, makabryzm) - dziedzica wioski, który trzy lata temu zmarł. Cierpi potępienie skazany na wieczny głód. „Żarłoczne ptactwo” - duchy ludzi , których przywiódł do śmierci swym okrutnym postępowaniem (białe - jeśli byli dobrzy, czarne - jeśli źli), odbierają mu każdą okruszynę strawy. i krople wody. Chór Ptaków Nocnych („Sowy, kruki i puchacze”) zapowiadają, iż męka jego będzie wieczna. Kruk - zakatowany na śmierć mężczyzna, który głodując sięgnął po pańskie jabłka, Sowa - nieszczęśliwa wdowa z maleńkim dzieckiem, którą w mróz najgorszy nakazał wyrzucić, bo przeszkadzała mu swym żebraniem w zabawie - potwierdzają okrucieństwo dziedzica. Widmo puentuje: „Bo kto nie był ni razu człowiekiem,? Temu człowiek nic nie pomoże.” .
    · Guślarz i Chór odsyłają ducha. Guślarz podpala wianek z „cząbru (macierzanki) i ślazy” - ziół nie przynoszących pożytku ani ludziom ani zwierzętom. W ten sposób przywołuje ducha Dziewczyny. (śpiewa piosenki, styl sentymentalny) Strojna, lekka i bardzo piękna pojawia się w kaplicy. Zosia była wieśniaczką, która nie zaznając miłości, lekceważąc zaloty chłopców zmarła w wieku 19 lat. Nie cierpi mąk, lecz lekka jak piórko fruwa miotana po świecie nie mogąc „Ani wzbić się pod niebiosa, / Ani ziemi dotknąć..”. Prosi, by pochwycili ją młodzieńcy i przyciągnęli ku ziemi. Jednak zabiegi są bezowocne, bowiem: „Kto nie dotknął ziemi ni razu/ Ten nigdy nie może być w niebie”. Guślarz wyznaje, iż zgodnie z wolą nieba cierpieć będzie jeszcze 2 lata, po tym czasie dane jej będzie stanąć „za niebiesim progiem”.
    (Scena dodana po napisaniu cz. IV, przez autora nazwana „przejściem”)). Guślarz po raz ostatni zaklina dusze rzucając w kąt kaplicy garść maku i soczewicy. W tej chwili ku jednej z wieśniaczek „w żałobie” zaczyna iść Widmo. Wzrok ma „dziki i zasępiony”, bez słowa wpatruje się w twarz dziewczyny., a „Od piersi aż do nóg sięga” „pąsowa wstęga” . Guślarz wzywa, by Widmo objawiło czego mu potrzeba, duch jednak milczy i choć wypowiadane są zaklęcia - nie odchodzi również. Wreszcie Guślarz zwraca się do pasterki, która zachowuje się równie dziwnie: zdrętwiałą milczy i uśmiecha się. Kiedy , zgodnie z nakazem Guślarza, wyprowadzano dziewczynę z kaplicy, ta spoglądała na Widmo podążające krok w krok za nią.

Rozwiązania

Podobne zadania

Kinia_5 Napisz opowiadanie(felieton pt.: " Świat bez kłamstw" Co to jest w Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Kinia_5 28.3.2010 (11:41)
domiii94 Jak rozumiesz słowa: "Dopóki człowiek nie musi siebie sprawdzić w Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: domiii94 29.3.2010 (16:11)
Bziku Dziady Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Bziku 29.3.2010 (19:28)
melaaaa Napisz rozprawkę na temat "Nie wszystko co w życiu wazne da się Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: melaaaa 29.3.2010 (20:22)
mmsia napisz opowiadanie z dygresją na temat " to było niezwykłe Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: mmsia 31.3.2010 (17:28)

Podobne materiały

Przydatność 80% Dziady cz.2 streszczenie.

Dziady. Część II Motto z „Hamleta” Szekspira: „Są dziwy w niebie i na ziemi, o których ani śniło się waszym filozofom” · Chór dwuwierszem „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie/ Co to będzie, co to będzie?” rozpoczyna obrzęd. Guślarz nakazuje zamknąć drzwi i szczelnie zasłonić okna. Wykonanie poleceń potwierdza Starzec, a chór powtarza dwuwiersz. · Guślarz...

Przydatność 65% "Dziady" cz. 2 prawdy moralne.

''Kto nie był ni razu człowiekiem, Temu człowiek nic nie pomoże'' Druga część Dziadów to dramat o spotkaniu niewidzialnego z widzialnym, o wspólnocie ziemskiego świata żywych i pozaziemskiego świata zmarłych. Duchy zawieszone między niebem a piekłem przekazują ważne prawdy moralne. Widmo Złego Pana obciążone jest najcięższymi winami, ponieważ Pan w czasie...

Przydatność 80% Udowodnij, że prawdy moralne zawarte w utworze "Dziady" cz. 2 Adama Mickiewicza są wciąż aktualne.

Prawdy moralne zawarte w utworze ?Dziady? cz. II są aktualne do dziś, ponieważ natura ludzka nie zmieniła się przez te wszystkie wieki. Pierwszymi duchami, były duchy lekkie: Józio i Rózia ? dzieci, które przez całe swoje życie żyły beztrosko. Nie zaznały nigdy smutku. Bo karze jaka ich spotkała zauważamy, że ktoś kto przez całe życie nie zaznał ani odrobiny goryczy...

Przydatność 70% Sens moralny dramatu Adama Mickiewicza „Dziady cz. 2”

Poeta w sposób artystyczny przedstawił w dramacie trzy kategorie duchów: - lekkie (Józio i Rózia), - ciężkie (widmo dziedzica), - pośrednie (pasterka Zosia). Owe kategorie wyznaczane są przez ciężar ziemskiej winy. Duchy przekazują nauki moralne żywym. Brzmią one: "Kto nie doznał goryczy ni razu, Ten nie dozna słodyczy w niebie"...

Przydatność 75% Czy duchy wywołane przez A. Mickiewicza (Dziady cz. 2) i K.Dickensa (Opowieść wigilijna) mogą wzbudzić refleksje we współczesnym nastolatku?"

Duchy wywołane przez Adama Miskiewicza i Karola Dickensa mogą wzbudzić refleksje we współczesnym nastolatku. Duchy Józia i Rózi po śmierci potrzebowały tylko dwóch ziaren gorczycy. Ich życie upływało na ciągłych zabawach. Nie mieli obowiązków, a wszytko co robili było chwalone. Nigdy nie zaznali goryczy i nie nudzili się. Pasterka Zosia była dumna i wybredna....

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji