Treść zadania

sandrusia12366

PROSZE POMÓŻCIE MI Z POLSKIEGO SERIO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
1. scharakteryzuj towarzystwo ktore zbieralo sie w ziemianskiej.
2. opisz atmostere panujaca w kregach artystycznych 20-lecia miedzywojennego.
3.omow funkcje,jakie pelnila kawiarnia w miedzywojniu.
4.wytlumacz, na czym polegala etykieta stolika na pieterku. Kto czuwal nad jej przestrzeganiem?
5.wyjanij znaczenie slow:"Ówczesny żart kawiarniany często wychodził poza formę literacką i poza kawiarnię". Z czego najchetniej smiano sie w 20-leciu miedzywojennym?
SERIO PLIS O POMOC.
Z GORY DZIEKI.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 1 0

    1,W drugiej połowie XIX w. i do czasu II wojny światowej Lwów był jednym z najważniejszych (drugim po Warszawie) ośrodkiem produkcji książki i ruchu wydawniczego. Był też największym w Polsce i przodującym w Europie ośrodkiem książki ukraińskiej. Pozycja Lwowa, uwarunkowana wieloma czynnikami, stawiała to miasto również w rzędzie największych centrów naukowych na ziemiach polskich, co znajdowało swoje odzwierciedlenie także w rozwoju bibliotekarstwa i księgarstwa lwowskiego.

    Spośród licznych już dziś opracowań dotyczących Lwowa, wydanych w ostatnich latach, spraw kultury książki tyczą się, i to pośrednio jedynie wspomnienia o życiu kulturalnym i obyczajowym Lwowa 1918-1939 Mariana Tyrowicza. To mało, bardzo mało...To miasto, na równi chyba z Wilnem, było przez całe wieki wysuniętym daleko na wschód ośrodkiem promieniowania kultury polskiej. Dziś odcięte od Macierzy na skutek przesunięcia granic Polski, nadal stanowi bezcenny zespół polskich duchowych i materialnych pamiątek, nie do końca zbadanych. Zanim więc badacze opracują syntezę kultury książki we Lwowie, można i należy dociekać prawd i faktów cząstkowych na podstawie nielicznych źródeł, które przetrwały kataklizmy.

    Dzieje księgarzy lwowskich... Na temat ich początków istnieją już opracowania, takie jak studium A. Jędrzejowskiej "Książka polska we Lwowie w XVI w." (Lwów 1928). Studium to, a także inne prace publikowane przed wojną, opierały się m.in. na miejskich źródłach archiwalnych Lwowa.

Rozwiązania

Podobne zadania

Rosteczek Napisz przemówienei na zakończenie 3 klasy gimnazjum. Prosze o pomoc :) Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Rosteczek 28.3.2010 (20:20)
agaocw96 charakterystyka 1 rycerza polskiego drugiego krzyzackiego potrzebne na dzsiaj Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: agaocw96 8.4.2010 (19:39)
Nieznany pomocy prosze! Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: Konto usunięte 13.4.2010 (15:36)
ponym2 prosze pilnie na jutro max do 5.00 musze to mieci jak nie to następna 1 a mam Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: ponym2 14.4.2010 (22:05)
sebastian41 PROSZE WIELLCE O POMOC !! !! !! !! :)) Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: sebastian41 15.4.2010 (18:09)

Podobne materiały

Przydatność 60% Konstytucja Królestwa Polskiego.

Powstanie Królestwa Polskiego ogłoszono oficjalnie w Warszawie 20. VI. 1815r. KP miało być monarchią konstytucyjną na zawsze związaną z Rosją przez osobę króla. Polityka zagraniczna Królestwa miała być wspólna z cesarstwem. Król posiadał pełnię władzy wykonawczej, mianował namiestnika na czas swojej nieobecności w Warszawie. Wyznaczał także ministrów, senatorów i...

Przydatność 65% POWSTANIE PAŃSTWA POLSKIEGO.

Na ziemiach polskich na przełomie IX/X w. zamieszkiwały różne plemiona słowiańskie , które tam przybyły w dobie Wędrówki Ludów.

Pierwszą organizacją przedpaństwową było państwo Wiślan , które zostało pokonane przez p.Wielkomorawskie , które to z kolei uległo Węgrom i dziedzictwo po p. Wielkomorawskim zostało przejęte przez władców czeskich.Historycy...

Przydatność 65% Najdawniejsze zabytki j. Polskiego

Piśmiennictwo zawitało do Polski wraz z łaciną pod koniec X wieku. Pisaniem i piśmiennictwem zajmowali się duchowni, pisarze - skryptorzy, a ozdabiali je inicjałami i barwnymi miniaturami iluminatory, również duchowni. Wiele ksiąg zawdzięczamy benedyktynom, stąd przysłowie "benedyktyńska praca" (żmudna). Najstarszymi polskimi słowami zapisanymi są imiona osobowe,...

Przydatność 75% Najdawniejsze zabytki piśmiennictwa polskiego.

1. „Geograf bawarski” IX w. - spis nazw polskich plemion 2. „Dagome index” X w. - najdawniejszy polski dokument, Mieszko I oddaje państwo pod opiekę papieżowi, nazwy geograficzne 3. „Kronika Theimara” X-XI w. - nazwy plemion (Ślązanie), nazwy rzek (Odra, Bóbr) i nazwy miast (Krosno) 4. „Bulla Gnieźnieńska” XII w. - rejestr dóbr kościelnych, „Złota Bulla...

Przydatność 60% Najstarsze zabytki piśmiennictwa polskiego

Można powiedzieć, iż polskie piśmiennictwo rozwijało się od X i XI wieku, kiedy to na ziemie polskie przybywali liczni mnisi, duchowni i misjonarze. Tworzyli oni liczne kroniki, posługując się łaciną. Jednak z czasem zaczęły pojawiać się w nich pierwsze polskie słowa. Chronologicznie, najstarsze zabytki piśmiennictwa polskiego to : 1. Geograf bawarski: Pochodził on z IX...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji